PDA

Επιστροφή στο Forum : Απορια Φίλτρανσης για 60λιτρο Reef!


Malawi Lover
20-09-12, 12:57
Καλημερα στην παρεαααα...!!! :D Οπως εγραψα και σε προϋγουμενα θεματα ετοιμαζω ενα 60λιτρο reefακι..! Αλλααα...εχω μια απορια σχετικα με την φιλτρανση...τωρα...εχω δυο εσωτερικα φιλτρα διαθεσημα (το ενα 450lt/ανα ωρα και το αλλο 350lt ανα ωρα [με βιολογικά υλικά]), αλλααα...δεν νομιζω να κανουν (αν κανουν και δεν χρειαζεται να αγορασω αλλο πειτε μου!)! Αν οντως δεν κανουν τι φιλτρο μου προτείνετε να βαλωω?

Καμια ιδεααα?? :confused::D

Παναγιώτης Κ
20-09-12, 13:04
Στο θαλασσινό δεν χρειάζεσαι βιολογικό φίλτρο. Την δουλειά αυτή την κανει ο βράχος!
Φίλτρο χρειάζεσαι μόνο για άνθρακα και αντιφώς(και μόνο αν μετράς φοσφωρικά) και μόνο αν το σκίμερ δεν παίρνει υλικά.

Malawi Lover
20-09-12, 13:08
Ναι....αλλαα...δεν απαντησες στο βασικο μου ερωτημααα...! :p:D Τα φιλτρα να κρατησω αυταα/?Εννοωωω κανουν??? Ή πρεπει να παρω αλλα..??

Ο ανθρακας και το αντιφως...μπαινουν στο φίλτρο?

Το σκιμερ ειναι απαραιτητο ε?

Παναγιώτης Κ
20-09-12, 13:16
Ναι....αλλαα...δεν απαντησες στο βασικο μου ερωτημααα...! Τα φιλτρα να κρατησω αυταα/?Εννοωωω κανουν??? Ή πρεπει να παρω αλλα..?? Μπορείς να τα κρατήσεις. Δές πιο σε βολεύει και χρησιμοποίησε το. Διαφορετικά πας σε άλλο.(αλλά να ξέρεις ότι δεν είναι απαραίτητο το φίλτρο εκτός απο τους λόγους παρακάτω). Όπως σου είπα, το αντιφώς τα χρεισιμοποιήσεις μόνο αν μετράς φωσφορικά. Αλλά άνθρακα καλό είναι να βάλεις μετά απο κανα δίμηνο λειτοργίας του.

Ο ανθρακας και το αντιφως...μπαινουν στο φίλτρο? Ναι. εκτός και αν το σκίμερ σου τα παίρνει μέσα.

Το σκιμερ ειναι απαραιτητο ε?Και ναι και όχι. Γιατί πάντα το σκίμερ κάνει καλο στο σύστημα. Αλλά αν είσαι διατεθημένος σε συχνές αλλαγές τότε σε αυτα τα λίτρα ίσως να μπορείς να κάνεις και χωρίς.
Αυτά.

Malawi Lover
20-09-12, 13:22
Αρααα...αν κρατησω ενα φιλτρο απο αυτα που εχω (βαλω μεσα ανθρακα και σφουγγρια) και παρω ενα skimmer... Ειμαι κομπλέ απο φιλτρανση

ΥΓ...Τα σκιμμερ ξερεις ποσο περιπου κανουν?? Ξερεις καμια ιστοσελιδα (με καλες σχετικα τιμες) που να πουλαει σκιμμερ?

Παναγιώτης Κ
20-09-12, 13:41
Όλα στο πιάτο τα θες?
Μπορείς να γκουγκλάρεις και να βρεις τιμές. Ψάξε και στις αγγελίες.

Malawi Lover
20-09-12, 13:42
Όλα στο πιάτο τα θες?

Χαχαχαχα...:p:D! Εψαξα αλλα χωρις καποιο ιδιαιτερο αποτελεσμαα..! Γι'αυτο ρωτησα! :D

Kotsos
20-09-12, 14:01
πρόσφατα έβλεπα αυτό http://www.ebay.com/itm/370386155881?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649
το δίνει για 90 λίτρα, αλλα δεν ξέρω κατα πόσο κάνουν..

Malawi Lover
20-09-12, 14:22
Απ'οτι βλεπω ομωςςς...τα σκιμμερ ειναι αρκετα μεγαλα...και θα φενονται ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ πανω σε 60λιτρο ενυδρειο...!

Παναγιώτης Κ
20-09-12, 14:24
http://www.ebay.com/itm/370386155881?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649

το συγκεκριμένο σίγουρα δεν είναι απο τα πρώτα(κινέζικο), αλλά απο το τίποτα(σε περίπτωση που δεν βάλει) καλό είναι.:smt015

Kotsos
20-09-12, 14:51
το συγκεκριμένο σίγουρα δεν είναι απο τα πρώτα(κινέζικο), αλλά απο το τίποτα(σε περίπτωση που δεν βάλει) καλό είναι.:smt015Εγώ για 30λιτρο το έψαχνα.. αμα το πάρω τελικά θα πω εντυπώσεις..

Giwrgos P.
20-09-12, 16:08
εγω στο reefακι εχω αυτο http://www.ebay.com/itm/EXTERNAL-HANG-ON-AQUARIUM-FILTER-PUMP-400LPH-SURFACE-SKIMMER-FISH-TANK-/160781826074?pt=UK_Pet_Supplies_Fish&hash=item256f57f81a

Malawi Lover
20-09-12, 16:12
γιατι λεει μονο 8 λιρες αγγλιας?? Τοσο φθηνα ειναι τα σκιμμερ?:confused:

Παναγιώτης Κ
20-09-12, 16:35
γιατι λεει μονο 8 λιρες αγγλιας?? Τοσο φθηνα ειναι τα σκιμμερ?:confused:
το συγκεκριμένο ναι. Αλλά λίρες αγγλίας. 10ευρω είναι. Βάλε και τα μεταφορικά που είναι σε λίρες.

Malawi Lover
20-09-12, 16:48
ααα....μια χαρα ειναι παντως...........νομιζω οτι επρεπε να δωσω τουλαχιστον 100ρικο για να παρω σκιμμερ......οκ ευχαριστω για τις βοηθειες παιδια!....:D

exelix
20-09-12, 16:51
Αυτό δεν είναι το skimmer που θες, είναι φίλτρο με skimmer επιφανείας. Φίλτρο είναι δηλαδή που απλά τραβάει νερό και από την επιφάνεια.

Kotsos
20-09-12, 16:59
Αυτό δεν είναι το skimmer που θες, είναι φίλτρο με skimmer επιφανείας. Φίλτρο είναι δηλαδή που απλά τραβάει νερό και από την επιφάνεια.Αυτό ακριβώς..
ΔΕΝ είναι σκίμμερ..

Παναγιώτης Κ
20-09-12, 17:01
ααα....μια χαρα ειναι παντως...........νομιζω οτι επρεπε να δωσω τουλαχιστον 100ρικο για να παρω σκιμμερ......οκ ευχαριστω για τις βοηθειες παιδια!....:D
Τόσα και παραπάνω πρέπει να δώσεις για να πάρεις κάτι καλό!

Malawi Lover
20-09-12, 17:16
α..τοσο καλααα?? Παει το επιδημαα... :p:D! πλακα κανωω.

Κουραμπιές
20-09-12, 17:48
Στο σκιμμερ οτι πληρωνεις (με εξαιρεσεις) περνεις. Κοιτα τα bubble magus ειναι αξιολογα πιστευω για τα λεφτα τους. Κοιτα και τις αγγελιες για θαλασσινο εξοπλισμο. Το μονο θεμα που παιζει ναχεις με μεταχειρισμενο σκιμμερ, το μονο που χαλαει δηλαδη ειναι το impeller της αντλιας. Θελω να πω οτι δεν εχεις φοβο να μην δουλευει γιατι να χαλασει το ιμπελλερ δυσκολο. Απλα κοιτα να ειναι ποιοτικο. Αυτο με τον ΖΒ και τον ΖΑ ειναι τα κυρια φιλτρα σου. Αποτι καταλαβα δεν θα κανεις sump ετσι? Αρα θελεις hang on skimmer.

Το φιλτρο μπορεις να το χρησιμοποιησεις σαν ρεακτορα για ανθρακα και φωσφορο. Απλα δεν ξερω ο ογκος τους αν ειναι αρκετος, βεβαια για το 60λιτρο φτανει λογικα.

Malawi Lover
20-09-12, 17:53
Μπορει να κανω και sump αλλα θελει χρονο και χρημα...αρααα..μαλλον οχι!
-------------------------
Τι ειναι... "ΖΒ" και "ΖΑ"???:confused:
-------------------------
Το φιλτρο μπορεις να το χρησιμοποιησεις σαν ρεακτορα για ανθρακα και φωσφορο. Απλα δεν ξερω ο ογκος τους αν ειναι αρκετος, βεβαια για το 60λιτρο φτανει λογικα.

Συνολικα και τα δυο μαζι φιλτραρουν 800 λιτρα ανα ωρα! ΣΙΓΟΥΡΑ ειναι αρκετα για 60λιτρο ενυδρειο!

Κουραμπιές
20-09-12, 17:57
Μπορει να κανω και sump αλλα θελει χρονο και χρημα...αρααα..μαλλον οχι!
-------------------------
Τι ειναι... "ΖΒ" και "ΖΑ"???:confused:
-------------------------


Συνολικα και τα δυο μαζι φιλτραρουν 800 λιτρα ανα ωρα! ΣΙΓΟΥΡΑ ειναι αρκετα για 60λιτρο ενυδρειο!

Καλα και τα δυο εννοειται φτανουν, απλα επειδη ειναι 60λιτρο, να μην εχεις πολυ πραμα μεσα, να φτιαχτει ωραιο. Φαντασου θαχεις μεσα, 2 φιλτρα, θερμοστατη, κυκλοφορητη/ες οποτε μην γεμισει απο αυτα. Στην τελικη βαλτα και τα δυο και αν δεις οτι αισθητικα δεν σαρεσει, πανε αργοτερα σε ενα εξωτερικο μικρο με 40 ευρω μεταχειρισμενο, ναχεις ανετα 600-700λιτρα παροχη και πολυ μεγαλο ογκο για φιλτρα και να μην φαινεται τιποτα μεσα ;)

ΖΒ= ζωντανος βραχος, ΖΑ= ζωντανος αραγωνιτης(η αμμος κατω) ;)

Malawi Lover
20-09-12, 18:09
Ααα...αν ειναι 40 ευρω...ισως παρω εξωτερικοο...! Αραγωνιτη και βραχο θα παρω Ζωντανους Ναι!!!

Κουραμπιές
20-09-12, 18:17
Ααα...αν ειναι 40 ευρω...ισως παρω εξωτερικοο...! Αραγωνιτη και βραχο θα παρω Ζωντανους Ναι!!!
Ωραια, βεβαια επικεντρωσου στα πιο βασικα τωρα, κυκλοφορητες (θα χρειαστεις κυκλοφορια 30xλιτρα σου και παραπανω). Δηλαδη 2 κυκλοφορητες των 1000-1500 λιτρων θασαι οκ. Κοιτα να βαλεις τον ΖΒ σωστα, χωρις νεκρα σημεια. Ενα ΚΑΛΟ σκιμμερ, κανε επενδυση εκει γιατι θα αναγκαστεις να το αλλαξεις μετα αν δεν ειναι καλο και δεν λεει. Φωτισμο αναλογα τι κοραλια βαλεις, ph monitor, ρεφρακτομετρο, TDSμετρο, κανα χρονοδιακοπτη ναχεις σταθερες συνθηκες. Aυτα.

Malawi Lover
20-09-12, 18:24
οκ...ευχαριστω και παλι..!:D