PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι ωρες ζευγαρωνουν οι μονομαχοι μας?


betta 21
19-09-12, 19:41
11 στα 12 ζευγαρωματα μου τα ζευγαρια μου ξεκινουσαν να αναπαραγονται μεταξυ των ωρων 16:00 με 18:00,Υπαρχουν συγκεκριμενες ωρες για την αναπαραγωγη τον μονομαχων?θα ηθελα να μοιραστουμε μαζι τις προσωπικες εμπειριες μας απο τα αγαπημενα μας ψαρια.

Nick74
19-09-12, 21:52
εμενα μια φορα νυχτα και μια απογευμα ...17.00? 18.00? καπου εκει... (ισως και 19.00)

Και τις δυο Φθινοπωρο

nikolakis94
19-09-12, 22:30
12:00 με 13:00 το μεσημερι τα δικα μου.Μεσα αυγουστου ηταν.

Maverick
20-09-12, 10:33
Η πλειοψηφία ήταν πρώτες πρωινές ώρες. Μάλιστα, επειδή συνήθως τα έβαζα παρασκευή βράδυ μαζί για να μπορώ να ασχοληθώ το σ/κ, όποτε ξύπναγα αργά έχανα τη δράση και απλά έβρισκα αβγά. 1-2 φορές έχει συμβεί και απόγευμα.
Δεν έχω τσεκάρει αν ισχύει αυτό που λένε πολλοί για την πανσέληνο (ότι δηλαδή τότε γεννάνε ακόμα και τα πιο 'δύσκολα' ζευγάρια), έχει κανείς κάποια εμπειρία;

betta 21
20-09-12, 16:32
Η πλειοψηφία ήταν πρώτες πρωινές ώρες. Μάλιστα, επειδή συνήθως τα έβαζα παρασκευή βράδυ μαζί για να μπορώ να ασχοληθώ το σ/κ, όποτε ξύπναγα αργά έχανα τη δράση και απλά έβρισκα αβγά. 1-2 φορές έχει συμβεί και απόγευμα.
Δεν έχω τσεκάρει αν ισχύει αυτό που λένε πολλοί για την πανσέληνο (ότι δηλαδή τότε γεννάνε ακόμα και τα πιο 'δύσκολα' ζευγάρια), έχει κανείς κάποια εμπειρία;

Εχω εναν δρακο plakat δυσκολο γενικα ειναι λιγο αγριος ειχα προσπαθησει 4 φορες και δεν ειχε γινει τιποτα,ειπα να τον βαλω και μια με πασεληνο για πλακα γιατι ειχα ξενερωσει,και ζευγαρωσαν αλλα δεν ξερω αν ετυχε η' αν πετυχε ;)

Nick74
20-09-12, 23:03
μαλλον ετυχε...

Ισως στη φυση να συμβαινει αυτο με την πανσελληνο, αλλα οι λογοι εκει ειναι ευνοητοι, στα ενυδρεια μας ο φωτισμος ειναι ετσι κι αλλιως ιδιος σε οτι φαση κι αν ειναι η Σεληνη.
Τωρα αν παμε στο γεγονος οτι επηρρεαζει τις παλοιριες κτλ. αυτο οκ εννωειται συμβαινει σε τεραστιες υδατινες μαζες κι οχι σε ενα ενυδρειακι

Maverick
21-09-12, 11:41
Ενδιαφέρον πάντως, ίσως αν το ενυδρείο είναι κοντά σε παράθυρο, μπορεί να επηρεάζει το σεληνόφως τη συμπεριφορά τους (όπως επιδρά και στις γυναίκες :D)