PDA

Επιστροφή στο Forum : aulonacara και mbuna


saxlina
19-09-12, 12:59
ηθελα να ρωτησω σε ποσα λιτρα θα μπορουσαν να συμβιωσουν αυτα μαζι αφου ειναι της ιδιας λιμνης χωρις προβληματα......(εννοω καλες αναπαραγωγες και κανονικη αυξηση μεγεθους κλπ)
σιγουρα θα υπηρχε προβλημα διατροφης αλλα θελω να μου πει καποιος που το δοκιμασε αν πηγαν ολα καλα και με τι τροφες
ενδιαφερομαι να βαλω σε 250 λιτρα?

Παναγιώτης Κ
19-09-12, 13:21
Aνάλογα ποιο είδος Mbuna και ποιό είδος aulonacara!
έχω δει σε 240 λίτρα να δουλεύει με mbuna Και haps, και μάλιστα χωρίς προβήματα, αλλά δεν είναι κανόνας!
Εσύ για ποια είδη ακριβώς αναφέρεσαι?

Κλεόβουλος
19-09-12, 13:33
Aulonocara δεν θα έβαζα σε λιγότερο απο 300 λίτρα.
Στη φύση επίσης είναι θηρευτές των Mbuna.
;)

saxlina
19-09-12, 22:47
Aulonocara δεν θα έβαζα σε λιγότερο απο 300 λίτρα.
Στη φύση επίσης είναι θηρευτές των Mbuna.
;)


μου δοθηκε απαντηση για τις αυλονακαρα εδω
http://www.cichlid-forum.com/articles/peacocks.php
τωρα χαπς ή κονβικτ δεν ξερω γινεται?
η ισχυοθν τα ίδια?

Nikos3
20-09-12, 17:26
Αναφέρεται στο link ότι "Peacocks can be housed with a variety of other Lake Malawi cichlids. Many of the gentle, medium-sized haplochromines make excellent tankmates. Various members of the genera Copadichromis, Cyrtocara, Placidochromis, Protomelas, Otopharynx, Nyassachromis, and Sciaenochromis are some of the popular fish which are often housed successfully with Peacocks.Peacocks can be housed with a variety of other Lake Malawi cichlids. Many of the gentle, medium-sized haplochromines make excellent tankmates. Various members of the genera Copadichromis, Cyrtocara, Placidochromis, Protomelas, Otopharynx, Nyassachromis, and Sciaenochromis are some of the popular fish which are often housed successfully with Peacocks."

Άρα με haps πρέπει να είναι ΟΚ.

Κλεόβουλος
20-09-12, 17:41
τωρα χαπς ή κονβικτ δεν ξερω γινεται?


Τα convict δεν έχουν καμμιά σχέση με την Αφρική :cool:

saxlina
20-09-12, 21:01
haps λοιπον?και αν ναι τι?

stelios816
20-09-12, 21:12
haps σε 240 λιτρα δυσκολα καλυτερα να κοιταγες τα mpuna φιλε μου.