PDA

Επιστροφή στο Forum : Τροφή μικρά σβολάκια


sharred
18-09-12, 13:13
Καλησπέρα και πάλι, επειδή το πετ σοπ που προμηθεύομαι τα ψάρια και τις τροφές δεν είχε τροφή φυλλαράκια πήρα μια τροφή που είναι σαν μικρά σβολάκια, το θέμα είναι ότι δεν ξέρω πόσο να τους δώσω. Πόσο είναι η αναλογία ρε παιδιά; Η τροφή απ έξω έδειχνε ξιφοφόρους και μόλλυ. Το παράξενο της υπόθεσης είναι ότι από τότε που πήρα αυτή την τροφή τα ψάρια απέκτησαν έντονους χρωματισμούς, πχ κάποια μόλυ που ήταν γκρί πλέον είναι ασημένια με γαλάζιες άκρες και πορτοκαλί χρωματισμούς, μιλάω για μεγάλα ενήλικα μόλλυ που τόσο καιρό φαίνονταν απλά μουντά χρώματα κυρίως γκρί. Είναι όντως καλύτερη τροφή;

platy
18-09-12, 13:15
ποιό ειναι το όνομα της τροφής??..μέχρι να αγοράσεις καινούρια τάιζες μονο μία καθημερινά??ποσο καιρό ειχες ανοιχτη την αλλη συσκευασία.? ποσα ψάρια εχεις σε πόσα λίτρα

kgf12345
18-09-12, 13:20
πιθανοτατα ναι,αλλα μπορει και απλα να ειναι φρεσκια:D ποσο καιρο την ειχες την παλια?για το ποσο να ταιζεις ας απαντησει καποιος που εχει κρατησει μολυ.φανταζομαι 2-3 μπιλακια σε καθε ψαρι τη φορα θαναι οκ αλλα περιμενε να σου απαντησει κιαλλος ακριβως ποσο.εξαρταται και απτο ποσες φορες ταιζεις τη μερα,και σε ποσα λιτρα ταχεις.

sharred
18-09-12, 13:21
Ώπα, εδώ τίθεται τώρα άλλο θέμα, έπρεπε να έχω πάνω από 1 τροφή τόσο καιρό και να δίνω διαφορετική κάθε μέρα;;; Έχω 3 τροφές, 1 βυθού, 1 φυλαράκια που δεν έχω ιδέα τι είναι καθώς την πούλησε ο πετσοπάς στην γυναίκα μου όταν έλειπα κι επειδή ήταν μεγάλη συσκευασία της έδωσε λίγη σε συσκευασία τροφής χελώνας αλλά δεν τους τη δίνω αυτή επειδή τα φυλλαράκια έχουν πολλά έντονα χρώματα και δεν μου κάνει για καλή ποιότητα. Και τα σβολάκια που αγόρασα μόλις ήρθα. Σε λίγο που θα πάω σπίτι θα σας πω το όνομα της τροφής.

Το ενυδρείο είναι 100 λίτρων της Juwel, έχει μέσα 8 ενήλικα μόλυ, και αρκετά μωρά, είναι φυτεμένο. Η τροφή δεν ήταν χαλασμένη, ήταν κλειστή σε αεροστεγή συσκευασία και μύριζε και την αισθανόσουν όπως ήταν την πρώτη ημέρα που αγοράστηκε. Συνήθως η τροφή μας κρατάει 2-3 μήνες.

kgf12345
18-09-12, 13:27
απτη στιγμη που ανοιχτηκε δεν ειναι πια αεροστεγης:D κοιταξε κ τις ημερομηνιες στις συσκευασιες.

thanasis76
18-09-12, 13:30
για να ειναι τα ψαρια μας υγειης και με ομορφα χρωματα, καλο ειναι να μην τα ταιζουμε 1 τροφη μονο!!!
μπορεις να παρεις 3-4 τροφες, να τις κανεις μια μιξη σε ενα μεγαλο κουτι και να τους δινεις ετσι το πιο σωστο!!! διαφορες τροφες που η καθε μια εχει διαφορετικες βιταμηνες και βοηθαει διαφορετικα ψαρι...

sharred
18-09-12, 13:45
Λέω να πάρω κάτι τέτοιο:
http://www.ebay.com/itm/MICROWORMS-Fry-FOOD-baby-fish-angel-betta-discus-guppies-killifish-molly-tetra-/130724076191?pt=UK_Pet_Supplies_Fish&hash=item1e6fc31a9f
για πείτε κι εσείς τη γνώμη σας.

platy
18-09-12, 14:24
αυτα τα καλλιεργείς εσύ ..δεν στα στέλνουν..υπάρχουν οδηγίες στο φόρουμ για το πώς να ξεκινήσεις μια καλλιέργεια...όπως ειπώθηκε..πρέπει να ταίζεις παραπάνω απο 1 τροφές για να μην ατονίσουν τα χρώματα στα ψάρια σου το ανοσοποιητικό κλπ...που και που μπορείς να μουλιάζεις τις τροφες και σε σκορδόζουμo :D ....για τα ψάρια που έχεις ..ριχνε περιπου 1 με 1.5 κουταλάκι του γλυκου τροφή...άποψη μου ,ασε τα ebay και αγόρασε απο εδω www.petcumulus.gr ,bloodworms κ απο κατάστημα της περιοχής σου καποια κατεψυγμένη τροφή (αρτέμια πχ) αλλιώς υπάρχουν οδηγίες πως να φτιάξεις μόνος σου ;)

exelix
18-09-12, 14:27
Την καλλιέργεια την ξεκινάς εκ του μηδενός; Μη με τρελαίνεις!:p

Καλύτερα κοίτα για grindal λόγω μεγέθους.

platy
18-09-12, 14:38
Την καλλιέργεια την ξεκινάς εκ του μηδενός; Μη με τρελαίνεις!:p

Καλύτερα κοίτα για grindal λόγω μεγέθους.

αν αυτό πήγαινε σε μένα,μάλλον μπερδεύτηκα στη διατύπωση...

sharred
18-09-12, 15:01
Αν δεν κάνω λάθος αυτή την τροφή πήρα:
http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2991
7.50Ε τα 250ml.

platy
18-09-12, 15:25
να εχεις το νού σου γιατι οι τροφές της τρόπικαλ..ναι μεν ειναι πολύ καλες αλλα εχουν πολλά φωσφορικά και αν την ταίζεις συνέχεια θα σου δημιουργηθεί πρωτεινικό φίλμ...

sharred
18-09-12, 18:44
Τελικά έκανα λάθος, αυτήν έχω:
http://www.yourpetshop.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=686&category_id=111&option=com_virtuemart&Itemid=56

platy
18-09-12, 19:33
απο αυτη..με μισό κουταλάκι του γλυκου εισαι εντάξει..γιατι ειναι granulates ,και πεφτουν πολλα καθε φορα..φυσικα δεν θα το αδειαζεις οπως αδειαζεις τον καφε :P αλλα θα το ρίχνεις λιγο λίγο ωστε να βλέπεις οτι το τρώνε !!

Nick74
18-09-12, 22:00
off topic αλλα θα το πω... διαβαζοντας τον τιτλο εβλεπα "τροφη για μικρα σουβλακια" :D