PDA

Επιστροφή στο Forum : γαριδες και molly


Commando
17-09-12, 19:28
παιδια οπως εχω πει και σε αλλο θεμα θα βαλω μεσα στο 50 λιτρο ενυδρειο μου μερικες γαριδες!αλλα εχω και ενα ballon molly περιπου ενος ετους και κατι!λετε να τις πειραξει?

Malawi Lover
17-09-12, 19:45
Μπα...δυσκολα να τις πιράξει...! Δεν ειναι επιθετικο ψαρι εκ φυσεως! Τι γαριδες σκεφτεσαι να βαλεις?

Σωτος1981
17-09-12, 20:05
παιδια οπως εχω πει και σε αλλο θεμα θα βαλω μεσα στο 50 λιτρο ενυδρειο μου μερικες γαριδες!αλλα εχω και ενα ballon molly περιπου ενος ετους και κατι!λετε να τις πειραξει?

Θα εχεις σιγουρα καποιες απωλειες στον γονο.Εχε υποψην σου οτι οι γαριδες βρισκωντε στον 'πατο' της διατροφικης αλυσιδας :D
Λιγα ψαρια δεν 'ενοχλουν' τις γαριδες και τον γονο τους,οπως π.χ οι οτοκυκλοι.Για αυτο αλλωστε ολοι οσοι εχουν νανογαριδες (κυριως ακριβες κρυσταλικες) τις εχουν μονες τους,σε δικο τους ενυδρειο :)
Αλλα και οι ενηλικες γαριδες δεν θα αισθανωντε ανετα με τα μολλυ,με αποτελεσμα να μην τις βλεπεις οσο θα θελεις.
Υ.Γ
Καλυτερη επιλογη για κοινωνικο ενυδρειο ειναι οι αμανο ;)

Malawi Lover
17-09-12, 20:10
Όντως οι αμανο ειναι αρκετα καλη επιλογη..! Ειχα κι εγω παλιοτερα amano shrimp και μεγαλονουν (σχετικα) αρκετα, αρα δυκολα να γινουν θυραμα...

Commando
17-09-12, 22:17
Κοιταξτε οι Amano γίνονται μεγάλες αλλά παραμένουν αχρωμες!υπάρχει κάποιο ο όμορφο ψαράκι που να μην πειράζει τις γαρίδες?να το έχετε δοκιμάσει!

Σωτος1981
17-09-12, 22:27
Απο προσωπικη εμπειρεια προτεινω εντλερς ;)
Τα αρσενικα ειδικα εχουν το ιδιο μεγεθος (~2,5 εκατοστα) με τις νανο γαριδες,ειναι αρκετα ενεργητικα ψαρια και ευκολα στην διατηρηση τους (νερο βρυσης)

janickrules
17-09-12, 22:31
να μην βαλεις καμια γαριδα περα απο την αμανο!
δοκιμασμενο φιλε μου!

τα μολυ δεν θα αφησουν μικρο για μικρο!
ασε που η συμπεριφορα της γαριδας ειναι τελειως διαφορετικη οταν ζει χωρις τα ψαρια!

η αμανο ειναι ανθεκτικη,εχει ωραια συμπεριφορα και δεν καταλαβαινει τιποτα απο τα μολυ!

Σωτος1981
17-09-12, 22:52
να μην βαλεις καμια γαριδα περα απο την αμανο!
δοκιμασμενο φιλε μου!

τα μολυ δεν θα αφησουν μικρο για μικρο!
ασε που η συμπεριφορα της γαριδας ειναι τελειως διαφορετικη οταν ζει χωρις τα ψαρια!

η αμανο ειναι ανθεκτικη,εχει ωραια συμπεριφορα και δεν καταλαβαινει τιποτα απο τα μολυ!

Ολα τα ψαρια (εκτος οτοκυκλων και μικροσωμων κορυντορας) ενοχλουν τις γαριδες απο λιγο ως πολυ!
Εφωσον ενδιαφερεται καποιος και για την αναπαραγωγη του ειδος τοτε θα πρεπει να τους δωσει ξεχωριστο ενυδρειο.
Επισης η παρουσια ψαριων στρεσαρει τις γαριδες και τις κανει αρκετα αντικοινωνικες.
Οταν ειχα τις ρεντ τσερι μαζι με ζωοτοκα (εντλερς,μολλυ,ξιφοφορους) τις εβλαπα ελαχιστα (τις περισσοτερες φορες εξ αυτων μεσα στα φυτα κρυμενες;)) και δεν 'πηρα' ποτε γεννα δικη μου,αν και τα ψαρια φαινοντουσαν να αδιαφορουν για αυτες και να μην τις κυνηγουν (???:rolleyes:)

Commando
17-09-12, 22:53
Λοιπόν ακούστε το συνδυασμό που σκέφτομαι και πείτε μου τις απόψεις σας:λέω να βάλω 10 red cherry,4 Amano (μιας και δε γεννούν),5 crs κΑι ότι κάνουν,2 gold apple snails, και 4 εντλερ!Τί λέτε εμένα μου ακούγεται ωραίο. Να προσθέσω ότι το Ενυδρείο έχει μια ρίζα που θα της βαλω moss και λίγες ηφαιστιακες πέτρες!

Σωτος1981
17-09-12, 22:58
Λοιπόν ακούστε το συνδυασμό που σκέφτομαι και πείτε μου τις απόψεις σας:λέω να βάλω 10 red cherry,4 Amano (μιας και δε γεννούν),5 crs κΑι ότι κάνουν,2 gold apple snails, και 4 εντλερ!Τί λέτε εμένα μου ακούγεται ωραίο. Να προσθέσω ότι το Ενυδρείο έχει μια ρίζα που θα της βαλω moss και λίγες ηφαιστιακες πέτρες!

Εφωσον επιλεξεις κρυσταλικες μην βαλεις εντλερς η αλλα ψαρια.Καντο αμιγως γαριδαδικο (εστω και με σαλιγκαρια) και δεν θα το μετανιωσεις;)

exelix
17-09-12, 22:58
Οι CRS θέλουν άλλες συνθήκες και αυτά τα σαλιγκάρια θα σου τρώνε τα φυτά.

Commando
17-09-12, 23:01
Έχω διαβάσει δυο είδη apple snail ένα που τρώει τα φυτά και ένα που δεν τα πειραζει

exelix
17-09-12, 23:05
Γράφεις για golden apple snail και αυτό τα τρώει.

Σωτος1981
17-09-12, 23:08
Έχω διαβάσει δυο είδη apple snail ένα που τρώει τα φυτά και ένα που δεν τα πειραζει

Τα κοινα μηλοσαλιγκαρα (apple snail) δεν πειραζουν τα φυτα,εκτος και αν δεν εχουν κατι αλλο να τραφουν.
Τα golden (apple snail) ειναι εκεινα που τρεφωντε με ζωντανα και η υγειη φυτα.
Κανε μια ερευνα στην κατηγωρια με τα σαλιγκαρια και θα δεις αρκετα επι του θεματος.

Commando
18-09-12, 17:06
Ααααα!τωρα το κατάλαβα.ευχαριστω για τη διευκρίνηση(πατάτα θα εκανα)
-------------------------
πηγα σημερα σε ενα μαγαζι και μου ειπαν οτι μπορω να βαλω και neon γιατι ειναι μικρα ψαρια και δεν μπορουν να φανε το γονο.τι λετε?

delta66
18-09-12, 17:27
πηγα σημερα σε ενα μαγαζι και μου ειπαν οτι μπορω να βαλω και neon γιατι ειναι μικρα ψαρια και δεν μπορουν να φανε το γονο.τι λετε?
Εγω πηγα σε ενα μαγαζι και ειχε ωραιο καλαμακι χοιρινο :cool:

exelix
18-09-12, 20:51
Για να μην υπάρχει σύγχυση με τα apple snail και τις διάφορες ονομασίες κοίτα αυτό:

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=497685#post497685

Σωτος1981
18-09-12, 21:25
Ααααα!τωρα το κατάλαβα.ευχαριστω για τη διευκρίνηση(πατάτα θα εκανα)
-------------------------
πηγα σημερα σε ενα μαγαζι και μου ειπαν οτι μπορω να βαλω και neon γιατι ειναι μικρα ψαρια και δεν μπορουν να φανε το γονο.τι λετε?

Ριξε μια ματια στο αρθρο αυτο και στην λιστα που υπαρχει στο τελος.
http://www.planetinverts.com/safe_tankmates_for_shrimp.html

Τα neon ανηκουν στην κατηγωρια των tetras.