PDA

Επιστροφή στο Forum : 100 lt για τον Jerry!


kostas epam
17-09-12, 18:59
Γεια σας, επιτέλους τα κατάφερα! Εδώ και 2 εβδομάδες, ο Jerry το χρυσόψαρο της οικογένειας μετακόμισε από το στενάχωρο ενυδρείο ενός φίλου στα 100 λίτρα του δικού μου και είναι πανευτυχής! Το στήσιμο που θα δείτε στις φωτό είναι προσωρινό. Σκοπεύω να βάλω και λίγα ανθεκτικά φυτά σταδιακά. Ευχαριστώ πολύ όλους όσοι με βοήθησαν μέσα από αυτό το forum στο στήσιμο και το στρώσιμο του ενυδρείου τους προηγούμενους 3 μήνες. οι συμβουλές και τα debate με βοήθησαν πολύ στο να κατανοήσω τη λειτουργία ενός κλειστού βιολογικού συστήματος. Many thanks παίδες!

Διαστάσεις:
Όγκος: 100 lt
Κατηγορία: SPECIES
Φυτά: ΟΧΙ
Ψάρια / Άλλα είδη: ΧΡΥΣΟΨΑΡΟ
Διακοσμητικά υλικά: Χαλίκι 3-5 mm χαλαζιακό, κοράλλι από τη συλλογή μου, κοχύλια και πέτρες
Φόντο: Ταπετσαρία με φυτά ενυδρείου
Φωτισμός: Flora Glo 60W
Διάρκεια φωτισμού: 8 ώρες ημερησίως
Φιλτράρισμα: Εσωτερικό φίλτρο με αντλία EHEIM 2200 (ροή 600 l/min), μπλε σφουγγάρι, SIPORAX 1lt, βαμβάκι ενυδρειακό
Θερμοστάτης: Πολωνικός 150 W (δεν θυμάμαι μάρκα)
Λίπανση: ΟΧΙ
Παροχή CO2: ΟΧΙ

Παράμετροι:

pH: 7,9
Γενική σκληρότητα (GH): 14
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): -
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 10
Αλλαγές νερού: 30% εβδομαδιαίως
Θερμοκρασία: 24- 26 C
Άλλες πληροφορίες: Για να κρατήσω τη σκληρότητα σε καλά επίπεδα για το ψάρι, η αλλαγή νερού γίνεται με μαλακό νερό από Α/Ο που έχω στο γραφείο μου.

Malawi Lover
17-09-12, 19:43
Απο φίλτρανση και φωτισμό καλά εισαι! Ανεβασε όμως λίγο την θερμοκρασία σου στους 27 βαθμους (σταθερα ομως)... πρεπει ομως να βαλεις και μερικα χρυσοψαρα ακομα...για να μην νιωθει μοναξια! Επισης...φενεται και λιγο άδιο....θα μπορουσες να βαλεις καμια ρίζα ή κανα κορμό...ή κανα διακοσμητικό (αν σου αρεσουν) για να εχει και μερικες κρυψωνες το ψαρακι...! Τελος, αν σκεφτεσαι να βαλεις φυτα, μονο η anubia θα αντεχε με χρυσοψαρα... (anubias Sp., Anubias Barteri, Anubias Barteri Var. Nana)... Αυτα..καλή συνέχεια!:D

platy
17-09-12, 20:00
οι πέτρες και το κοράλι μάλλον ειναι αυτα που σου ανεβάζουν τη σκληρότητα ...:D καλύτερα αλλαξε τες με 1-2 ρίζες και αλλες πέτρες...μπορείς να βάλλεις 1-2 ακομα του ίδιου είδους να του κάνουν παρέα...

Dimis
17-09-12, 20:04
Bρε μαλαουι...
Βρε μαλαουι...

Θερμοκρασια οσο πιο χαμηλη τοσο καλυτερα για το ψαρι,ιδανικη 21-22.
Και δεν χρειαζεται να βαλεις αλλα ψαρια,ειναι κομητης και γινεται πολυ μεγαλος,αν εβαζες και αλλα μεσα θα ελυνες το προβλημα της μοναξιας αλλα δεν θα χωρουσαν να στριψουν σε κανα χρονο...
Οσμωση για τα χρυσα δεν χρειαζεται,μια χαρα το νερακι βρυσης με προσθηκη αντιχλωριου.
Κοραλια και λοιπα βγαλτα,μπορει να τραυματιστει το ψαρι και δειχνουν και αφυσικα διακοσμητικα θαλλασας σε γλυκο νερο.
Μπορεις να βαλεις ομορφες φυσικες πετρες και ριζες...
Επισης μερικα φυτα,αν δεν τα φαει,θα δειξουν πολυ ωραια.

Μπραβο που αφιερωσες αυτα τα λιτρα σε αυτο το υπεροχο ψαρι,αν και σε βαθος χρονου,μικρο,θα του ειναι λιγα...
Αντε και σε λιγο καιρο με μεγαλυτερο ενυδρειο για να του παρεις και ενα ταιρι!:D

gadragon
17-09-12, 20:05
Ανεβασε όμως λίγο την θερμοκρασία σου στους 27 βαθμους (σταθερα ομως)...

Εισαι σιγουρος γι αυτο που προτεινεις? Νομιζω πως ειναι λαθος!

kostas epam
17-09-12, 20:06
οι πέτρες και το κοράλι μάλλον ειναι αυτα που σου ανεβάζουν τη σκληρότητα ...:D καλύτερα αλλαξε τες με 1-2 ρίζες και αλλες πέτρες...μπορείς να βάλλεις 1-2 ακομα του ίδιου είδους να του κάνουν παρέα...

Ακριβώς γι αυτό το λόγο κάνω την αλλαγή με μαλακό νερό για να έχω "φυσιολογικά" σκληρό νερό. Η βρύση εδώ στη Βέροια βγάζει 14 β. gH! Επειδή τα κοράλλια προσθέτουν, κάνω κουμάντο να μένει σταθερό. Επίσης, σκοπεύω να βάλω 1 ακόμα yellow goldfish που είδα και μου άρεσε.

Malawi Lover
17-09-12, 20:08
Δηλαδη ....ουτε ενα δεν μπορει να βαλει χρυσοψαρο? Εννοωω...σαν τερι τελος παντον..?? (απο απορια ρωταω...)

Οσο για την θερμοκρασια....σορρυ...λαθος μου!

Dimis
17-09-12, 20:12
Ακριβώς γι αυτό το λόγο κάνω την αλλαγή με μαλακό νερό για να έχω "φυσιολογικά" σκληρό νερό. Η βρύση εδώ στη Βέροια βγάζει 14 β. gH! Επειδή τα κοράλλια προσθέτουν, κάνω κουμάντο να μένει σταθερό. Επίσης, σκοπεύω να βάλω 1 ακόμα yellow goldfish που είδα και μου άρεσε.

Βγαζοντας τα αφυσικα, άκομψα, επικίνδυνα κοραλια και τις πετρες απο την θαλασσα και βαζοντας αντ αυτων μη ασβεστολιθικες ποταμισιες πετρες και ριζες θα ειχες μια χαρα νερακι,το 14 gh που βγαζει η βρυσουλα σου ειναι τελειο για το ψαρι σου.

Οσο οσμωση και να βαλεις με το που μπει το νερο μεσα στο ενυδρειο με τοσο ασβεστολιθικά διακοσμητικα το ph σου θα εκτινασετε σε ωρες πανω απο 8.5...

kostas epam
17-09-12, 20:12
Bρε μαλαουι...
Βρε μαλαουι...

Θερμοκρασια οσο πιο χαμηλη τοσο καλυτερα για το ψαρι,ιδανικη 21-22.
Και δεν χρειαζεται να βαλεις αλλα ψαρια,ειναι κομητης και γινεται πολυ μεγαλος,αν εβαζες και αλλα μεσα θα ελυνες το προβλημα της μοναξιας αλλα δεν θα χωρουσαν να στριψουν σε κανα χρονο...
Οσμωση για τα χρυσα δεν χρειαζεται,μια χαρα το νερακι βρυσης με προσθηκη αντιχλωριου.
Κοραλια και λοιπα βγαλτα,μπορει να τραυματιστει το ψαρι και δειχνουν και αφυσικα διακοσμητικα θαλλασας σε γλυκο νερο.
Μπορεις να βαλεις ομορφες φυσικες πετρες και ριζες...
Επισης μερικα φυτα,αν δεν τα φαει,θα δειξουν πολυ ωραια.

Μπραβο που αφιερωσες αυτα τα λιτρα σε αυτο το υπεροχο ψαρι,αν και σε βαθος χρονου,μικρο,θα του ειναι λιγα...
Αντε και σε λιγο καιρο με μεγαλυτερο ενυδρειο για να του παρεις και ενα ταιρι!:D

Σ' ευχαριστώ dimi, σκοπός μου είναι το επόμενο καλοκαίρι να φτιάξω ένα πολύ μεγαλύτερο ενυδρείο (ίσως και 500αρι) και να το αφιερώσω στον Jerry και κανα δυο ακόμα goldies. Το καράλλι είναι όντως από θάλασσα, οι πέτρες είναι ποταμίσιες. Ρίζες δεν είναι εύκολο να βρω, θα το παλέψω όμως. Για αγορά δεν το συζητάμε, γιατί δεν υπάρχουν λεφτά. Ο Αλιάκμονας ίσως με βοηθήσει αργότερα, τώρα δεν βρήκα κάτι που να ταιριάζει στο ενυδρείο.

Malawi Lover
17-09-12, 20:14
Σιγουρα (αν ρωτησεις ή βαλεις αγγελια) όλο και καποιος θα εχει ριζα που δεν χρειαζεται...! Και πολυ πιθανον να την δωσει δωρεαν...μεχρι την προϋγουμενη εβδομαδα ειχα κι γω 2 ριζες, αλλα δυστυχως τις εδωσα..:(... :?

Dimis
17-09-12, 20:14
Δηλαδη ....ουτε ενα δεν μπορει να βαλει χρυσοψαρο? Εννοωω...σαν τερι τελος παντον..?? (απο απορια ρωταω...)

Οσο για την θερμοκρασια....σορρυ...λαθος μου!

Μπορει να βαλει ενα ταιρι,αλλα σε λιγο καιρο σε αυτο το ενυδρειο,μικρο μηκος και βαθος,θα ειναι εξαιρετικα στριμωγμενα,αν εχει σκοπο να τους αναβαθμιζει το σπιτικο οσο μεγαλωνουν,φυσικα και μπορει.

Nick74
17-09-12, 20:17
500 - 700 λιτρα θα ειναι οκ,
Αν το 100ρι ειναι απλα προσωρινη λυση ενταξει, αλλα για μονιμα δεν ειναι ουτε για πλακα για τετοιο ψαρι.

Φυσικα οι θρμοκρασια πρεπει να κρατιεται χαμηλα, και δε χρειαζονται θερμαντηρες οσο κι αν πεσει το χειμωνα.

Αντι για διακοσμηση σκεφτηκες καθολου ταπητα αλγων? (δειχνει απολυτα βιοτοπικο με τα χρυσοψαρα αφου κι οι λινες τους ετσι ειναι, αλλα δεν γνωριζω ποσο ευκολα γινεται να δημιουργηθουν χωρις α γεμισουμε πρασσινο νερο)

kostas epam
17-09-12, 20:23
500 - 700 λιτρα θα ειναι οκ,
Αν το 100ρι ειναι απλα προσωρινη λυση ενταξει, αλλα για μονιμα δεν ειναι ουτε για πλακα για τετοιο ψαρι.

Φυσικα οι θρμοκρασια πρεπει να κρατιεται χαμηλα, και δε χρειαζονται θερμαντηρες οσο κι αν πεσει το χειμωνα.

Αντι για διακοσμηση σκεφτηκες καθολου ταπητα αλγων? (δειχνει απολυτα βιοτοπικο με τα χρυσοψαρα αφου κι οι λινες τους ετσι ειναι, αλλα δεν γνωριζω ποσο ευκολα γινεται να δημιουργηθουν χωρις α γεμισουμε πρασσινο νερο)

Τάπητας αλγών? θα το ψάξω Νικ. Ευχαριστώ

janickrules
17-09-12, 22:45
μπραβο που του εδωσες παραπανω λιτρα!

οσο για τα υπολοιπα,οπως σου ειπαν τα παιδια!

θερμοκρασια χαμηλα και αν θελεις και αλλο για παρεα,μονο σε παραπανω λιτρα!για μονος του,νομιζω του φτανουν τα λιτρα!μην ειμαστε και υπερβολικοι!


για τον ταπητα αλγων ειναι μια πολυ καλη λυση που ειπε και ο nick!

ψαξε σχετικο θεμα του socratis στα threads για χρυσοψαρα!
θελεις 1watt/litre και καλο ταισμα για λιγο καιρο!
εγω δεν τα καταφερα στο ενυδρειο,αλλα τα εβαλα σε γλαστρολιμνη στην αυλη και καταφερα,με (οσο γινεται) ελεγχομενο φυσικο φως,πρασινο νερο και ταπητα!

καλη συνεχεια!

Nick74
17-09-12, 23:12
μονος του,νομιζω του φτανουν τα λιτρα!μην ειμαστε και υπερβολικοι!



χμμμ επειδη ισως δεν το αναγνωρισα καλα, δεν ειναι commet ή εκανα λαθος?

αν ειναι σιγουρα δεν του φτανουν, τουλαχιστο ως προς το προσφερομενο μηκος που εχει ενα κλασσικο κατοσταρι...
Αν ειναι αλλο ειδος σορρυ, λαθος.



Ο ταπητας αλγων που εχω δει σε βιντεακια και σε φωτογραφιες ειναι ολα τα λεφτα, αλλα τωρα ποσο ευκολο ειναι να γεμισεις επιλεκτικα πρασσινη σποτ, και να γεμισεις μαιστα χωρις να καταληξεις με καταπρασσινο νερο, φανταζομαι θα πρεπει να ακολουθησει καποιο tutorial

platy
17-09-12, 23:23
ας μην γινόμαστε υπερβολικοί...το ενυδρείο ειναι ΑΔΕΙΟ απο διακόσμηση,κ το ψάρι ειναι σε μικρό μεγεθος ακόμα..εγώ πιστεύω οτι ειναι μια χαρά για αυτα τα λίτρα,με σωστή διατροφή και καθαρό νερο!

kostas epam
18-09-12, 20:42
Nick, αν μπορείς να δώσεις links για βιντεάκια που είδες για τον τάπητα, θα ήταν super.

Η θερμοκρασία του χθες και σήμερα ήταν στους 22 β. Στόχος είναι οι 20-21, που συνήθως έχουμε σταθερή στο σπίτι τους χειμερινούς μήνες. Νομίζω πως είναι καλή για το ψάρι, χωρίς να χρειάζομαι ψύξη ή θέρμανση.

Η gH σήμερα ήταν 13 β. Δεν παρουσιάζει τάση αύξησης παρά την ύπαρξη του κοραλλιού. το κοχύλι που φαίνεται στο βάθος, είναι τοποθετημένο με τέτοιο τρόπο, ώστε να παρέχει μια θαλάμη για το ψάρι. Ο Jerry την χρησιμοποίησε από την πρώτη μέρα που τον έβαλα μέσα.

Μόλις έχω την ψηφιακή μηχανή στα χέρια μου, θα τραβήξω μερικές φωτο υψηλής ανάλυσης. Ευχαριστώ πολύ παιδιά!

exelix
18-09-12, 20:46
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=36765