PDA

Επιστροφή στο Forum : Αμμος θαλάσσης


Iren66
14-09-12, 09:08
Αναρωτιέμαι αν μπορώ να χρησιμοποιήσω άμμο θαλάσσης (από καθαρό σημείο εκβολής ποταμού στη θάλασσα) πολύ καλά πλυμένη και βρασμένη, σε βιοτοπικό ενυδρείο για κριμπένσις, φυτεμένο... Παρακαλώ σας, τα φωτα σας ;)

beeromixalhs
14-09-12, 09:32
αν κάνεις όλα αυτά που είπες δεν έχεις πρόβλημα

(χωρίς να έχω υπόψιν μου τη συνθήκες απαιτούν τα ψάρια που θα βάλεις. Υπάρχει περίπτωση να σου ανεβάζει τις σκληρότητες)

Παναγιώτης Κ
14-09-12, 09:37
Mην βάλεις!
Τα κρίμπενσις απαιτούν πεχά μέχρι 7,5 το ανώτερο. Αν βάλεις άμμο θαλασσης θα ανεβάσεις πολύ σκληρότητες και πεχά. Διάλεξε καποια άμμο ή χαλικάκι που να είναι ουδέτερο(πχ χαλαζιακό). Αν τα ψάρια είναι εκτροφής, με νερό βρύσης δεν θα έχεις πρόβλημα, αλλά μην βάλεις ασβεστολικά πετρώματα μέσα!

snakepanos
14-09-12, 10:39
Εγω θα σου ελεγα να βαλεις .εγω παντως εβαλα απο την Χαλκιδική αμμο απο μια παραλια της Ιερησου,την ξεπλυνα καλα ,,την εβαλα στα ενυδρεια μου και τα αφησα να δουλευουν μαζι με ανθρακα περιπου 10 ήμερες [χωρις ψαρια] και μετα εβαλα τα ψαρια μου εκανα μετρήσει ph και ηταν και ειναι 7,5.
Τα ψαρια που εχω μεσα κιχλιδες.

Kotsos
14-09-12, 11:09
Δεν υπάρχει πρόβλημα.. Μπορείς να βάλεις, απλά πρέπει να δεις αν είναι ασβεστολιθηκή ή όχι..

Iren66
14-09-12, 20:54
Σας ευχαριστώ όλους. Τη βάλαμε την άμμο τελικά, αφού πέρασε απο πολύ καλό πλύσιμο και τριπλό βράσιμο και θα παρακολουθούμε με μετρήσεις αν θ ανεβάσει σκληρότητες και πόσο. Για την ωρα (15 ώρες μετά) μετράμε gh=11, Kh=5, Ph=7,5. Ψάρια δεν έχουν μπει ακόμα καθως ειμαστε στο στήσιμο ακόμα

poet
14-09-12, 22:53
καλη συνεχεια ειρηνουλα...:cool:

Nick74
14-09-12, 23:22
αν και Αφρικανες τα κριμπενσις ζουν σε μαλακο οξινο νερο.
Κι εγω δεν το ηξερα αλλα ψαχνοντας το ειδα (το 7.5 ειναι το max που αντεχουν απο κει και περα θελουν τελικα κι αυτα κατω απο 7)

leandros69
15-09-12, 22:28
Νικ η gh και το ph πιθανοτατα θα πεσουν κι αλλο στην επομενη αλλαγη νερου. γιατι στο νερο που καναμε μετρησεις, το 40% της ποσοτητας του νερου προερχοταν απο το ενυδρειο με τα ζωοτοκα οπου πηραμε και μπολι και υλικο του φιλτρου οπου η gh ειναι 16 και το ph μεταξυ 7,5 και 8 ( για να ανεβασω σκληροτητα στο ενυδρειο με τα ζωοτοκα επειδη στη βρυση εχουμε gh 6 κουβαλαω νερο απο τη γεωτρηση του γειτονα που εχει gh 74 και βαζω 2 λιτρα ανα 2 αλλαγες) οποτε πιστευω στο νεο ενυδρειο μονο με νερο βρυσης οι τιμες θα πεσουν κι αλλο.

Παναγιώτης Κ
15-09-12, 23:58
Nαι αλλά το νερό βρύσης έχετε μετρήσει πόσο βγάζει? Πιστεύω ότι στην Ελλάδα δεν υπάρχει περιοχή που να έχει νερό κάτω του 7,5!

leandros69
16-09-12, 07:56
Παναγιωτη το νερο στη συρο ειναι αφαλατωση.Εχει τρια εργοστασια.Η αφαλατωση γινεται με αντιστροφη οσμωση.Το αποτελεσμα ειναι το νερο της βρυσης να εχει gh 6 και ph 6,5 ~ 7,0.
Εχθες παντως χρειαστηκε να κανω αλλαγη 40% στο νερο μιας και η ειρηνη ζητησε να μετακινησουμε το ενυδρειο.
Σημερα 20 ωρες μετα την αλλαγη η gh εχει πεσει στο 9 και το ph 7,0~7,5.

Παναγιώτης Κ
16-09-12, 19:12
Tο νερό σου είναι τέλειο για δίσκους!!
Τώρα εξηγείται το χαμηλό πεχα! Στην ουσία η άμμος θαλάσσης σου ανεβάζει το πεχά, αλλά το ανεβάζει τόσο όσο μπορεί!

leandros69
16-09-12, 21:33
θα το σκεφτομουν για δισκους,αλλα λιγα τα 130 λιτρα.........