PDA

Επιστροφή στο Forum : DIY calibrating solution για EC/TDS meter


Fonamstel
16-10-04, 00:36
Μια ιδέα που μου ήρθε από κει που δεν το περίμενα...

Παίρνουμε από ένα φαρμακείο "ενέσιμο διάλυμα για έγχυση 0.9% w/v".
Στη συνταγή του γιατρού το περιέγραφε ως "ορρό 0,9 αλατιού για φακούς" - περίεργο γιατί υποτίθεται οτι είναι για καθαρισμό μύτης... τέλος πάντων.
Διαβάζοντας την ετικέτα, λέει οτι το υγρό αυτό περιέχει 0,9 γραμμάρια NaCl / 100 ml περιεχομένου και το υπόλοιπο είναι "water for injection", δηλαδή απ' όσο ξέρω... καθαρό νερό ("σκέτο" Η2Ο ).
Συνεπώς, ένα λίτρο αυτού του υγρού, έχει 9 γραμμάρια NaCl δηλαδή 9.000 ppm NaCl.
Αρα, άσχετα με τη ποσότητα ( αυτό που πήρα είναι 250ml ), το υγρό αυτό έχει "εγγυημένα" 9.000 ppm NaCl, δηλαδή αγωγιμότητα 18.000 μS/cm στους 25 Κελσίου.

"As it is", δεν είναι ένα καλό διάλυμα καλιμπραρίσματος EC/TDS meter για θαλασσινά ενυδρεία ?

Περαιτέρω...

Ας πούμε οτι το αναμιγνύουμε με 750ml νερού από αντίστροφη όσμωση (η απιονισμένο από αυτά που πουλάνε στα supermarket) και έχουμε συνολικά ένα λίτρο υγρού που έχει 2250 ppm NaCl - ή αγωγιμότητα 4545 μS/cm @ 25 C.

Αυτό το λίτρο υγρού που φτιάξαμε, το αναμιγνύουμε με 1 λίτρο ακόμα νερού από αντίστροφη όσμωση (η απιονισμένο από αυτά που πουλάνε στα supermarket), οπότε έχουμε 2 λίτρα υγρού που έχει 1125 ppm NaCl - ή αγωγιμότητα 2295 μS/cm @ 25 C.

Αυτά τα δύο λίτρα που φτιάξαμε, τα αναμιγνύουμε με 2 λίτρα νερού από αντίστροφη όσμωση (η απιονισμένο από αυτά που πουλάνε στα supermarket), οπότε έχουμε 4 λίτρα υγρού που έχει 562,5 ppm NaCl - ή αγωγιμότητα 1166 μS/cm @ 25 C.

Αυτά τα τελευταία 4 λίτρα, είναι μια χαρά για καλιμπράρισμα freshwater. Σε σχέση όμως με το καθαρό υγρό των 250ml, έχει προφανώς λίγο μικρότερη ακρίβεια.

---------------------------------
Οπως και νά 'χει το πράγμα, τα 250ml υγρού κοστίζουν 1 ευρώ. Λόγω του οτι είναι φτιαγμένο για ενδοφλέβια χρήση, πιστεύω οτι "είναι αυτό που γράφει"... Δεν ξέρω πόσο κοστίζει ένα διάλυμα καλιμπραρίσματος 250ml, αλλά δεν νομίζω να είναι φτηνότερο.
Ακόμα κι αν το "φτιάξουμε" τετράλιτρο για freshwater, το συνολικό κόστος έιναι λιγότερο από 2 ευρώ. Ακόμα κι αν υποθέσουμε οτι η ακρίβεια του τετράλιτρου διαλύματος είναι 2% (που δε νομίζω... καλύτερη θα είναι), πόσο κοστίζουν 4 λίτρα διαλύματος για καλιμπράρισμα ?

Ακούω παρατηρήσεις...

johnny98130
03-11-04, 12:58
Αυτό το λίτρο υγρού που φτιάξαμε, το αναμιγνύουμε με 1 λίτρο ακόμα νερού από αντίστροφη όσμωση

Καλή ...αλλα μονο σαν ιδεα :!:
Και εξηγώ: Το νερο απο RO τι αγωγιμότητα έχει?? Εξαρταται ειναι η απαντηση 1) απο το ειδος της μεμβράνης 2) από την κατάσταση πασης φύσεως προφίλτρων 3) από την πίεση της εισέρχόμενης ροής κτλ κτλ
Αλλα ακομα και την καλύτερη RO να εχεις. Ποση αγωγιμότητα και ποση TDS εχεις? Παντως όχι μηδέν αλλα ουτε και κάποια σταθερή τιμή για τους λόγους που αναφέραμε.
Πας λοιπον να καλιμπράρεις το οργανο με νερό την ποιότητα του οποίου στην συνέχεια μετρας για να ελέγξεις??
Το αποτέλεσμα ειναι να ξεγελιέσαι και εσυ και το οργανο σου και να τα μετρας ολα καλα ενλω η πραγματικότητα θα διαφέρει κατά πολύ :wink: :wink: :wink:

Fonamstel
04-11-04, 01:15
johnny98130, ευτυχώς μου το θύμισες γιατί το είχα ξεχάσει... :D :D

Από περιέργεια, πήρα ένα τετράλιτρο απιονισμένο από σουπερμάρκετ και αυτό το αλατοδιάλυμα και έφτιaξα ένα (θεωρητικώς) διάλυμα αγωγιμότητας 1166 μS.

Ε... βασικά εξεπλάγην :shock:

Δεν "διαφέρει κατά πολύ" όπως είπες.
Το combo της Hanna το μετράει σαν 1185 μS.
Με δεδομένο οτι η ακρίβεια του οργάνου είναι +/-2%, αυτήν τη μέτρηση (1185) θα πρέπει να την θεωρούμε σαν μια τιμή μεταξύ 1161 (1185 - 2%) και 1208 (1185 + 2%).
Ε, το θεωρητικό 1166 είναι μέσα. :?

Ας πούμε οτι καλιμπράρουμε το όργανο με αυτό το διάλυμα.
Θα δείχνει 1166, ενώ στην πραγματικότητα θα είναι 1185. Ναι, αλλά πάλι λόγω του +/-2%, θα πρέπει να θεωρούμε οτι το 1166 είναι από 1143 ως 1189. Πάλι μέσα είμαστε... :?

Το απιονισμένο για ηλ. σίδερα, μετρώντας το μου δίνει αγωγιμότητα 20 μS.
Νομίζω οτι αυτού του είδους το νερό (για σίδερα) είναι ότι χειρότερο, αλλά ακόμη και μ' αυτό... μια χαρά διάλυμα γίνεται.
Αν θέλουμε ακόμα καλύτερη ακρίβεια, μπορούμε να αγοράσουμε water for injection. Απ' όσο έψαξα, αυτό το ιατρικό παρασκεύασμα, είναι διπλά απεσταγμένο νερό - δηλαδή ουσιαστικά σκέτο H2O. Εστω όμως, οτι έχει 10 μS αγωγιμότητα... ποιά θα είναι η διαφορά ? Αντί για 1166 θα μετράω 1176. Σιγά τα ωά... :D Η ακρίβεια του combo είναι πολύ χειρότερη.

Αλλωστε, το να χρησιμοποιούμε το combo ας πούμε για να μετρήσουμε τόσο χαμηλές αγωγιμότητες της τάξης των 10-50 μS είναι ανούσιο. Τόσο "καθαρά" νερά για να τα μετρήσουμε χρειαζόμαστε εξοπλισμό που ούτε στα όνειρά μας δεν θά 'χουμε. :x

Με την πρώτη ευκαιρία, θα πάρω water for injection για να δω και την τιμή του και να κάνω δοκιμές.

Πλάκα-πλάκα, μου έδωσες την ιδέα να φτιάξω ένα αγωγιμόμετρο ! Ως κατασκευή, είναι γελοία για ηλεκτρονικούς... :roll:

Fonamstel
08-11-04, 22:26
Χμ...
Πήρα σήμερα Water For Injection - 1,3 ευρώ το λίτρο.
Οι προδιαγραφές του λένε οτι έχει αγωγιμότητα maximum 5 μS/cm.
To pH του είναι 7 - θα μπορούσε ίσως να χρησιμοποιηθεί και σαν calibrating solution για pHμετρα... EDIT : ΟΧΙ - είναι εντελώς ακατάλληλο Μου έπεσε κατά λάθος μια σταγόνα νερού βρύσης και το pH του ανέβηκε στο 7,8... Φυσικό βέβαια, μια που έχει ΚΗ σχεδόν μηδέν

Συνεπώς, αν κάνουμε ένα "εμπορικό" διάλυμα 1413 μS/cm (με λίγους υπολογισμούς στα μιλιλίτρα είναι πανεύκολο), στην χειρότερη περίπτωση θα έχουμε 1418 μS/cm.
Δηλαδή sοlution με ακρίβεια 0,35 % (11 φορές καλύτερη από αυτήν του combo)...

asteris
15-11-04, 01:09
Να σου πω εγώ τι θα κάνεις για να πετύχεις τα 1413 ms/cm χωρίς να παλαβώσεις στις αραιώσεις με ογκομετρικούς σωλήνες.

Παίρνεις ένα ατομικό διάλυμα 1413 mS/cm των 20ml, το οποίο κοστίζει 1.5€. Με αυτό καλιμπράρεις το αγωγιμόμετρό σου.

Κατόπιν φτιάχνεις όσα κιλά χειροποίητιο buffer θες, αραιώνοντας όσο χρειάζεται και μετρώντας την αγωγιμότητα με το φρεσκοκαλιμπραρισμένο αγωγιμόμετρό σου, ώστε να την φέρεις στα 1413 και τελείωσες, έχεις πετύχει την ίδια αγωγιμότητα με το αρχικό buffer.