PDA

Επιστροφή στο Forum : υβρίδιο?


nicpapa
12-09-12, 22:28
Στο ενυδρείο εχω crs και sakura , η γαρίδα που βλέπετε είναι υβρίδιο ???
εχω διαβάσει καπου οτι αν και δύσκολο υβριδιζουν μεταξυ τους αλλα δεν εχω δει το υβριδιο...

platy
12-09-12, 22:46
μάλλον για bee μου φαινεται...

nicpapa
12-09-12, 23:06
μα δεν εχω ουτε είχα ποτέ bee.

platy
12-09-12, 23:10
εγω ειπα με τι μου μοιάζει...φαινεται μεγάλη παντως αρα ειναι καιρό μέσα...μήπως απο τις πολλές εκδύσεις πήρε αυτο το χρώμα?

nicpapa
12-09-12, 23:23
οχι μικρη ειναι , δεν εχει φθασει το τελικο μεγεθος, ειναι περιπου η μιση απο ενηλικες...δεν ξερω αν ειναι απο εκδυσεις και εμενα για bee μοιαζει αλλα είναι περιεργο...

Γιώργος Κ
12-09-12, 23:45
Δειτε αυτο: http://www.crustaforum.com/board/showthread.php?751-Mendel-s-Laws-for-RCS-and-Black-amp-White
καποιος συνδιασμος γονιδιων ... ειναι ... υπευθυνος!

Kotsos
13-09-12, 00:01
Δειτε αυτο: http://www.crustaforum.com/board/showthread.php?751-Mendel-s-Laws-for-RCS-and-Black-amp-White
καποιος συνδιασμος γονιδιων ... ειναι ... υπευθυνος!Απ ότι φαίνεται το μαυρο είναι επικρατές γονίδιο, άρα δεν γίνεται κόκκινες να βγάλουν μαύρη..:confused:

Γιώργος Κ
13-09-12, 00:24
Γινεται αν ζευγαρωσει μια κοκκινη με μια μαυρη ...οπως ειναι στην 3η και 5η περιπτωση παραπανω :rolleyes:

Kotsos
13-09-12, 00:25
Γινεται αν ζευγαρωσει μια κοκκινη με μια μαυρη ...οπως ειναι στην 3η και 5η περιπτωση παραπανω :rolleyes:Αφού έχει μόνο κόκκινες..

Γιώργος Κ
13-09-12, 00:26
αν ειχε ζευγαρωσει πριν τις παρει ο ιδιος? :confused:

Kotsos
13-09-12, 00:28
Αυτό ναι..:rolleyes:

Alex_Salonica
13-09-12, 12:14
Στο ενυδρείο εχω crs και sakura , η γαρίδα που βλέπετε είναι υβρίδιο ???
εχω διαβάσει καπου οτι αν και δύσκολο υβριδιζουν μεταξυ τους αλλα δεν εχω δει το υβριδιο...


Σε διάφορα ξένα φόρα και ειδικά Γερμανικά αρκετοί έχουν ισχυριστεί ότι είχαν υβρίδια μεταξύ των δύο ειδών αλλά τελικά σε κάθε περίπτωση αποδείχτηκε ότι απλά είχαν μερικές "παράξενες" γαρίδες. Ουσιαστικά μιλάμε για κάποια μετάλλαξη που αν την ενισχύσουμε με επιλεκτικές αναπαραγωγές θα αναπτύξουμε μια νέα ποικιλία.
Τις μεταλλάξεις αυτές έχουν εκμεταλλευτεί οι παραγωγοί και έχουμε τόσες πολλές ποικιλίες σε Neocaridina Heteropoda.

Κανείς δεν έχει ακόμα αποδείξει ότι ο υβριδισμός είναι δυνατόν να συμβεί.
Τις περισσότερες φορές καταλήγουν ότι η παράξενη γαρίδα είναι Neocaridina που κουβαλάει γονίδια από υβριδισμό προγόνου της με άλλο είδος Neocaridina ή Caridina που περιέχει γονίδια από Tibee (Tiger x CRS).

Στη δικιά σου περίπτωση προφανώς κάποια CRS την έκανε την μπαμπεσιά της με κάποια μαύρη ή κάποια που έφερε το γονίδιο
..μου θυμίζει την διαφήμιση με τον μαύρο κόκορα ...:D

nicpapa
14-09-12, 12:23
Ευχαριστώ , ωραία με αναπαραγωγές λογικά αργοτερα θα πεταχτουν και άλλες bee..