PDA

Επιστροφή στο Forum : Albino και νορμάλ τι παιδιά θα βγάλουν ?


asteris
14-10-04, 12:19
Έχω μια χοντρή-καρπερή θυληκιά paleatus που έμεινε μόνη της στο μικρό ενυδρείο των 20lt, και τελευταία την είδα να έχει τρομερές κάψες. Μέχρι και αυγά έκανε μόνη της, χωρίς αρσενική συντροφιά, πριν από μία εβδομάδα.

Έτσι αποφάσισα να της βάλω έναν αρσενικό από το άλλο ενδυρείο, μόνο που αυτός είναι ξανθομπούμπουρας αλμπίνος, δεν έχω άλλον.

Μετά την πρώτη μέρα τους είδα να έχουν γίνει αχώριστοι μέσα στο 20λιτρο, και προβλέπεται άγριο sex σύντομα.

Εμένα βέβαια μου έμεινε η απορία:

Τι σόι παιδιά θα βγάλουνε? Υπάρχει περίπτωση να δω κανένα παρδαλό paleatus ? Μήπως θα τα κοροϊδεύουν τα άλλα corydorάκια ? Θα χρειαστούνε ψυχιατρική βοήθεια όταν μεγαλώσουνε ? :)

Tolis
14-10-04, 16:16
Θα βγαλουν ενα ποσοστο (μαλλον μικρο) αλβινικα κι ενα ποσοστο νορμαλ.

Το γεγονος οτι πανε συνεχως μαζι δεν ειναι ενδειξη ζευγαριου, τα cories εχουν αναγκη να ειναι σε ομαδες.

asteris
14-10-04, 20:11
Το ξέρω και ήταν να βάλω την χοντρή με τα άλλα 5, αλλά αν γεννήσει εκεί, δεν θα μείνουν αυγά, ενώ 6 corries στο μικρό είναι πολλά.

Έτσι της μετέφερα έναν αρσενικό, να πάρω μια γέννα και μετά. Αν δεν της κάτσει ο αρσενικός (γιατί αυτήν την βλέπω πολύ σεξουάλα) θα της βάλω άλλον...