PDA

Επιστροφή στο Forum : Βare bottom 25l


platy
10-09-12, 13:38
Λοιπόν..το ενυδρείο έτρεχε περιπου 1.5 χρονο με γαρίδές και τα συναφή..ξεστήθηκε πρίν το καλοκαίρι και τώρα επειδη το γραφείο μου ειναι λίγο αδειο σκεφτομαι να το ξαναφέρω πάνω :D...τα σχέδια λένε...πλατανόφυλλα,λίγα ξυλαράκια, και γαρίδες..φίλτρο λογικά στρωμμένο και μάλλον και ενα θερμοστάτη...οι γαρίδες δεδομένου του bare bottom μπαίνουν κατευθείαν ετσι?..ρίχτε τις ιδέες σας...:rolleyes:

Nick74
10-09-12, 13:55
καποιοι επιλεγουν bare bottom ωστε να ελεγχουν οι ιδιοι την καθαριοτητα του βυθου (αν και προσωπικα προτιμω τα φυσικα προτυπα και το βλεπω σωστο μονο για καραντινα οπου θελουμε οντως αποστειρωμενο περιβαλλον)
Σε γαριδαδικο τι θα εξυπηρετουσε κατι τετοιο?

platy
10-09-12, 14:02
πολύ πιο απλό layout απο κανονικα στημενο ενυδρείο
μοναδικους κατοικους γαρίδες
αναπαραγωγές
breed-tank εμφάνιση... απλα..λίγο καποια θέματα που διάβασα,λίγο η τρέλα..ξερεις πως πάνε αυτα χααχαχ

Nick74
10-09-12, 17:32
κι αν διαβασεις για DSB και γα τα απισευτα πλεονεκτηματα της φυσικης απονιτροποιησης κτλ θα θες να φτιαξεις βυθο 8-10 cm ;)

Dimis
10-09-12, 17:41
Αν στρωσεις ολη την επιφανεια του βυθου με φυλλα και ξυλα δεν εισαι πια αδειος βυθος.
Θα αρεσει στα γαριδια πιστευω.
Και ναι αν εχεις στρωμενο φιλτρο τις βαζεις κατευθειαν,εφοσον δεν παιζει υποστρωμα.

platy
10-09-12, 17:48
!! challenge accepted...ετσι μου φαίνεται καλύτερο..στρωμένος ο βυθός με φύλλα...για να δούμε τι θα φτιάξουμε>!

Alex_Salonica
10-09-12, 18:28
Από την στιγμή που μιλάμε για RCS άρα νερό βρύσης χωρίς καμία επεξεργασία του νερού το bare bottom ενυδρείο είναι εφικτό και μάλιστα προτιμότερο αφού έχει πολλά οφέλη τόσο στον έλεγχο όσο και καθαρισμό(π.χ. πλανάρια).
Με λίγη moss, φύλλα, ξύλα και κάποιο πορώδες υλικό(π.χ. πέτρα λάβα) συμπληρώνουμε και τις διατροφικές ανάγκες κυρίως των νεογέννητων.

Αν όμως μιλήσουμε για γαρίδες που απαιτούν μαλακό-όξινο νερό και απαιτείται επεξεργασία ή και χρήση Α/Ο, εκεί κάποιο ουδέτερο ή ανάλογο υπόστρωμα επιβάλλεται για την διατήρηση ωφέλιμου buffer και αποφυγή ph crash.

Go for it! :smt023

platy
21-09-12, 01:25
το ενυδρείο γέμισε..και ηδη εχει πάρει το τσισέ χρώμα το νεράκι.αντιμετωπίζω ενα θέμα με τα φιλτρα μου ομως και μεχρι να πάρω μπολι δεν μπαίνουν γαρίδες...