PDA

Επιστροφή στο Forum : Μαζί με guppies τι?


nieous
09-09-12, 14:03
Γεια και χαρά,

Σε συνέχεια αυτού:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=64499

Και ενώ σιγα σιγα (ελπίζω ότι) σταθεροποιείται η κατασταση, θα ήθελα την βοήθειά σας για την ψαροσύνθεση. Θα ήθελα εκτός απο τα γκαπακια να έχω και ενα άλλο είδος, με κριτηρια επιλογής μου να είναι:

1) ο τελικός αριθμός ψαριών που μπορεί να φιλοξενήσει το ενυδρείο μου (Juwel Lido 120 / 61 x 41 x 58 cm /~120l καθαρα) που να εξασφαλίζει άνετη και ασφαλή διαβίωση

2) Να είναι συμβατα με τις συνθήκες νερου που ήδη υπάρχουν:
pH: 7,6
KH: 7
GH: 15
ΝΗ3 (αμμωνια): 0
ΝΟ2(νιτρώδη): 0
ΝΟ3(νιτρικά): 10-15
PO4: 0

3) να μήν ενοχλεί το ένα είδος το άλλο

4) Να μπορεί να συμβιώσει με το apple snail που ήδη υπάρχει (μεγαλος χ€στης) και πιθανόν με 4-5 γαρίδες που εαν το επιτρεπουν οι συνθήκες θα μπούν επίσης

Συμφωνα με τα παραπάνω προσανατολίζομαι σε καποια ποικιλία "εύκολων" και μικρών τετρας (πχ. silvertip που είναι κοπαδιαρικα και μου αρέσουν πολύ). Θα σκεφτόμουν ίσως και καπως μεγαλύτερα ψαρια - παντα σύμφωνα με τα κριτήρια που προανέφερα)

Θα πχ μπορούσα ως τελική ψαροσύνθεση να έχω 6 γκαπις και 6 τετρας ή είναι πολλά?
Επίσης, θα ήθελα και τις γνώμες των εμπειρότερων και για άλλα ειδη ψαριών που θα μπορούσα να βάλω αντί για τετρα

Nick74
09-09-12, 17:22
http://www.aquaticcommunity.com/fish/silvertiptetra.php
Water parameters: Temperature 22-28°C / 72-82°F; pH 5.5 – 6.5


γενικα δεν ξερω κανενα τετρα που να ζει σε αλκαλλικο νερο...



Επισεις με τα ζωοτοκα λογικα δε βαζεις τιποτα αλλο μαζι, εξ αλλου τα γκαπακια θα το γεμισουν το ενυδρειο σε χρονο ρεκορ και δε θα προλαβαινεις να δινεις...

Kotsos
09-09-12, 18:22
Μπορείς να βάλεις μολι, ή ξιφοφόρους..

Dimis
09-09-12, 18:30
Μπορείς να βάλεις μολι, ή ξιφοφόρους..

Μικρο το μηκος για τα ειδη αυτα,εχουμε μεν λιτρα αλλα αυτα θελουν μηκος.

Kotsos
09-09-12, 18:34
Μικρο το μηκος για τα ειδη αυτα,εχουμε μεν λιτρα αλλα αυτα θελουν μηκος.Δεν πρόσεξα τις διαστάσεις:cool:
-------------------------
Το 58 είναι ύψος??

dimis1978: Υψος ναι,το lido ειναι ψηλο ενυδρειο.

Dimis
09-09-12, 18:35
Ενα ειδος που "τετροφερνει" και εχει και αναλογη σχετικα συμπεριφορα ειναι τα pseudomugil furcatus (θα τους αρεσε περισσοτερο ενα μηκος κοντα στα 80 εκ.)ή ακομα καλυτερα αν τα βρεις τα pseudomugil signifer.Τους αρεσει το σκληρο νερο και ζουν σε παρόμοια θερμοκρασια με τα γκαπια.

Επισης ενα ακομα ειδος ειναι τα galaxy rasbora,ψαρια που τα πανε πολυ καλα σε νερο βρυσης και σε δροσερο νερο,οπως τα γκαπιδια.

nieous
09-09-12, 23:37
http://www.aquaticcommunity.com/fish/silvertiptetra.php
Water parameters: Temperature 22-28°C / 72-82°F; pH 5.5 – 6.5


γενικα δεν ξερω κανενα τετρα που να ζει σε αλκαλλικο νερο...



Επισεις με τα ζωοτοκα λογικα δε βαζεις τιποτα αλλο μαζι, εξ αλλου τα γκαπακια θα το γεμισουν το ενυδρειο σε χρονο ρεκορ και δε θα προλαβαινεις να δινεις...

Εδώ: http://tropicalfishandaquariums.com/Tetras/SilverTipTetra.asp
Λέει 6-8 για το πεχα, όπως και στα περισσότερα προφίλ που έχω δει. Τελικά τι ισχύει? Υπόψη δεν έχω σκοπό προς το παρόν να κάνω αναπαραγωγής και ότι βάλω θα είναι αρσενικά
-------------------------
Μπορείς να βάλεις μολι, ή ξιφοφόρους..
Καλύτερα μικρότερα ψάρια γιατί είναι στενό το ενυδρειο
-------------------------
Ενα ειδος που "τετροφερνει" και εχει και αναλογη σχετικα συμπεριφορα ειναι τα pseudomugil furcatus (θα τους αρεσε περισσοτερο ενα μηκος κοντα στα 80 εκ.)ή ακομα καλυτερα αν τα βρεις τα pseudomugil signifer.Τους αρεσει το σκληρο νερο και ζουν σε παρόμοια θερμοκρασια με τα γκαπια.

Επισης ενα ακομα ειδος ειναι τα galaxy rasbora,ψαρια που τα πανε πολυ καλα σε νερο βρυσης και σε δροσερο νερο,οπως τα γκαπιδια.

Ευχαριστώ θα τα κοιτάξω

Nick74
10-09-12, 08:03
Εδώ: http://tropicalfishandaquariums.com/Tetras/SilverTipTetra.asp
Λέει 6-8 για το πεχα, όπως και στα περισσότερα προφίλ που έχω δει. Τελικά τι ισχύει? Υπόψη δεν έχω σκοπό προς το παρόν να κάνω αναπαραγωγής και ότι βάλω θα είναι αρσενικά




Κοιτα, στο ιδιο λινκ που μου παραθετεις γραφει Soft, slightly acidic water is best for breeding που σημαινει πως σε αυτο το νερο ζουν, τωρα αν τυχει στην αρχη της περιοδου των βροχων να παει και 8 φυσικα και εχει καταγραφει, αλλα δε σημαινει πως αυτο ειναι το νερο που ζουν, αλλα απο κει και περα δε μου μοιαζει και τοσο σοι αυτη η σελιδα γιατι ΟΛΑ ΜΑ ΟΛΑ τα ψαρια μαλακου νερου τα γραφει 6-8, δοκιμασα corry, betta, clown, gouramis κτλ (αν μπουν αυτα τα ψαρια σε 8ρι θα μεταλλαχθουν σαν τον Hulk:D) και το πιο γελοιο ειναι με τους δισκους που τους δινει 4-6 ενω τα Penguin Tetra και τα neon που ειναι η τροφη τους 6-8 :D (προφανως ζουν καπου αλλου και πανε εκει μονο για να φαγωθουν :smt036 )


Τελος οι συνθηκες που θελει ενα ψαρι (οπως και καθε ζωντανο πλασμα δηλαδη) ειναι ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ αυτες που αναπαραγεται χωρις προβληματα και δεν εχει καμια απολυτως σημασια να θελουμε αναπαραγωγες η οχι.
Κι εμεις θα μπορουσαμε να ζησουμε στα ερηπεια του Τσερνομπιλ η του Φουκοσιμα χωρις να μπορουμε να αναπαραχθουμε, αλλα η στειρωση δεν θα ηταν το μονο προβλημα (η μαλλον θα ηταν το τελευταιο προβλημα που θα μας απασχολουσε)

nieous
10-09-12, 11:52
Κοιτα, στο ιδιο λινκ που μου παραθετεις γραφει Soft, slightly acidic water is best for breeding ...........

Nick ευχαριστω πολύ για τις υποδειξεις σου τι οποίες και θα λάβω σοβαρα υπόψη.
Τωρα, ψάρια νομίζω οτι δεν θα δυσκολευτώ να βρώ το ποιά (πχ τα Galaxy rasbora που προτεινε ο Dimis είναι πανεμορφα). Το μεγαλύτερο μου θέμα είναι το εαν και πόσα. Πιστεύετε οτι 6+6 ψαρια θα ζούν καλά στο ενυδρείο μου?

Nick74
10-09-12, 12:43
Nick ευχαριστω πολύ για τις υποδειξεις σου τι οποίες και θα λάβω σοβαρα υπόψη.



Κοιτα, για να μην μπερδευεσαι με την καθε σελιδα και το καθε φορουμ που ο καθε ενας γραφει το κοντο του και το μακρυ του, οι δυο πιο αξιοπιστες πηγες που εχουμε οσον αφορα τις σωστες συνθηκες των ψαριων, τις συνθηκες του εκαστοτε βιοτοπου κτλ ειναι το http://www.seriouslyfish.com και το www.fishbase.org
To πρωτο το θεωρω καλυτερο γιατι δεν εχει συοπτικες πληροφοριες σε στυλ λιστας αλλα κανονικοτατες αναλυσεις

nieous
10-09-12, 17:33
ωραίος! θα τα ξεψαχνίσω!
-------------------------
Λοιπον μετα απο αρκετο ψαξιμο αποφασισα να μείνω σε κοντινό είδος οπότε μαλλον καταλείγω σε platy.

Τωρα λόγω οτι και τα δύο είναι μικρα ψαρια πιστεύω οτι γυρω στα 12-14 στο συνολο είμαστε ΟΚ με την ιχθυοφόρτιση, σωστά?

Nick74
10-09-12, 17:34
μαλλον αυτα τα ειδη υβριδιζουν

Dimis
10-09-12, 17:37
μαλλον αυτα τα ειδη υβριδιζουν

Platy & guppy μπα...

Εχει αναφερθει στο νετ αλλα ειναι σπανιο εως αδυνατο!

Καλος και ασφαλης συνδυασμος

nieous
10-09-12, 19:16
Ακόμα και να υβριδιζουν εγώ αρσενικα θα βάλω. Με τόσα λουκάνικα θα γίνει καντίνα το ενυδρειο

genecr
10-09-12, 19:23
από προσωπική εμπειρία τα δικά μου αρσενικά πλατυ μετά από κάποιο χρονικό διάστημα, όταν αρχίσουν να νιώθουν άνετα και οικία στο ενυδρείο, βγάζουν επιθετικότητα μεταξύ τους, το κυρίαρχο αρσενικό κυνηγάει μανιωδώς τους υπόλοιπους αρσενικούς. ελπίζω να μην συμβεί το ίδιο με τα δικά σου...

nieous
11-09-12, 10:24
από προσωπική εμπειρία τα δικά μου αρσενικά πλατυ μετά από κάποιο χρονικό διάστημα, όταν αρχίσουν να νιώθουν άνετα και οικία στο ενυδρείο, βγάζουν επιθετικότητα μεταξύ τους, το κυρίαρχο αρσενικό κυνηγάει μανιωδώς τους υπόλοιπους αρσενικούς. ελπίζω να μην συμβεί το ίδιο με τα δικά σου...


Φιλε μου θα μπορούσες να μου πείς σε τι ενυδρείο τα είχες και με τι σύνθεση?
Ευχαριστω

genecr
11-09-12, 10:52
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=60148

nieous
11-09-12, 12:26
Χμ... βλέπω οτι έχεις και θηλυκά στο ενυδρείο σου, οπότε μερικές φορές οι αψιμαχίες μεταξύ των αρσενικών είναι μαλλον αναμενόμενες - χωρις να γνωρίζω καλά τις συμπεριφορές των πλάτυ αλλα με κριτήριο το τι γίνεται γενικότερα στη φύση. Λογικά εαν είναι μόνο αρσενικά τοτε απο τη στιγμή που θα ξεκαθαρίσουν οι ιεραρχίες δε νομίζω να υπάρχουν θέματα.... εκτός εαν πέσω σε κάφρους :)

Edit: ωραιο το ενυδρείο σου!

ShadowVValker
11-09-12, 23:08
Τα Celestial Pearl Danio (τωρινή ονομασία των Galaxy rasbora) δυστυχώς δεν ταιριάζουν με guppy, λόγω της ανάγκης τους για μαλακό νερό, σε αντίθεση με τα guppy (εκτός αν ξέρει κανείς κάτι διαφορετικό, πχ ότι τα αναπαραγωγής είναι "άνετα" σε πιο σκληρά νερά, να το ψάξω και εγώ για συγκατοίκους των guppy μου)!
Temperature: 20 – 26 °C pH: 6.5 – 7.5; a value of 7.3 was recorded at the type locality. Hardness: The water in northern Myanmar is typically soft so aim for somewhere within the range 18 – 90 ppm.

Αν θέλεις να μείνεις σε danio και δεν φτάνεις σε τρελές θερμοκρασίες (20-24 το δίνει το seriouslyfish), μπορείς να δεις τα Danio erythromicron. Όμορφα, μικρά ψαράκια, για αλκαλικό και σκληρό νερό.

genecr
11-09-12, 23:17
Edit: ωραιο το ενυδρείο σου!

ευχαριστώ. :)

nieous
12-09-12, 10:16
Τα Danio τα απερριψα γιατι αποτι είδα οι συνθήκες που χρειάζονται δεν είναι ιδιες με τα γκάπι.

Παω για πλάτυ.

Δυστυχως εχτες πήγα σε 2 μεγαλα πετ σοπ των βορείων προαστίων, ενα εκ των οποίων και αποκλειστικά ενευδρειακό. Το ένα είχε μονο baloon και μάλιστα πολλά. Το άλλο είχει επίσης πολλά baloon και 2-3 κανονικά αλλα σε οχι καλή κατασταση οπότε δεν πήρα τίποτα.

Οποιος εχει πλάτυς (οχι baloon) και θέλει να τα χαρίσει/ πουλήσει παρακαλώ ας μου πεί.

genecr
12-09-12, 11:06
βάλε αγγελία καλύτερα για να το δούν όλοι.

θα σου έδινα εγώ αλλά το καλοκαίρι είχα θανάτους και μέχρι να είμαι σίγουρος ότι έχουν σταθεροποιηθεί τα πράγματα δεν....
...................
τώρα το είδα ότι έχεις βάλει

nieous
13-09-12, 09:50
Ευχαριστω πολύ τον Immortal που μου χάρισε τρια πανέμορφα γκαπακια. :)

Immortal
13-09-12, 10:51
Αν και το πας για μοναστήρι, όποτε το μετανιώσεις , έλα και για θηλυκά...

nieous
13-09-12, 12:35
Θα το σκεφτω.... κατσε πρωτα να μπω σε μια σωστη ρουτινα. Εχουν πεσει και πολλά μαζι... μετρησεις, αλλαγες, πεχα, νιτρικά, ψαρια, τροφες, φυτα, λιπασματα, CO2 και δεν συμμαζεύεται.

Οταν με το καλό ψαρια φυτα θα πηγαινουν ολα καλα και σταθερα τοτε θα ασχοληθώ με τις αναπαραγωγες.

Μεχρι τότε... νηστεία και προσευχή +-4

:smt039