PDA

Επιστροφή στο Forum : μεγαλη ροη σε γκαπυ!


korasidikos
04-09-12, 08:42
καλημερα θα ηθελα να ρωτησω αν ειναι επιβλαβης η μεγαλη ροη(εσωτερικου φιλτρου 400λιτρα) σε ενα μικρο ενυδρειο 22 λιτρων.τα ψαρακια κολυμπανε κοντρα στο ρευμα και δειχνει να τους αρεσει,το φιλτρο το εχω γυρισει να χτυπαει στο τζαμι και εχω βαλει και το σωληνακι για τη διαχυση οξυγονου:confused::(

tsagod
04-09-12, 09:02
Δεν νομιζω ότι επιρεαζει σε κατι τα ψαρακια σου η μεγαλη ροη του φιλτρου.

Οσο για το οξυγονο στο φιλτρο, δεν σου χρειαζεται από την στιγμη που εχεις αναταραξη στην επιφανεια. Ισα-ισα που επιβαρυνεις το φιλτρο και θα ξενεριζει.

snakepanos
04-09-12, 09:20
Kαλη ειναι η μεγαλη ροη,αλλα σε ενα τοσο μικρο ενυδρειο δεν ειναι καλη. Καταρχήν ποσα γκαμπυ μπορεις να εχεις σε ενα τετοιο ενυδρειο,το πολυ 1 αρσενικο 3,,4 θυληκα.
22λιτρα με 400 ροη μετρα ποσες φορες γυρναει το νερο το φιλτρο την ωρα [πολλες]ουτε κιχλιδες να ειχεις,κοψε λιγο την ροη γιατι αυτα τα ψαρακια το βραδυ θελουνε να χαλαρώσουν και λιγο ,να ηρεμήσουν .

Immortal
04-09-12, 14:43
...1 αρσενικο 3,,4 θυληκα...
...δηλαδή καμιά 30ρια γκάπι πάνω στο μήνα... ! Εγώ το μετάνιωσα που έβαλα θηλυκά! Έχει γεμίσει το ενυδρείο σπόρους! Και δε μπορώ να βάλω αγγελία για χάρισμα γιατί είναι μωρά ακόμα και δε λέει!!