PDA

Επιστροφή στο Forum : Μηπως γνωριζεται αυτο το κοχυλι-α?


Makis M
10-10-04, 22:52
Γεια σας,

Το καλοκαιρι πηρα διαφορα θαλασσινα "κοχυλια" για το ενυδρειο μου με κιχλιδες Malawi. Βρηκα και αυτα στην φωτογραφια. Ειναι ενα συμπλεγμα απο κοχυλια κολημενα φυσικα μεταξυ τους(αν και μερικα τα πουλαγανε κολημενα με σιλικονη). Απο περιεργεια, επειδη δεν το'χω ξαναδη, μηπως ξερετε τι κοχυλι-α ειναι και τι οργανισμος ζουσε μεσα οταν ηταν "ζωντανο".

Ευχαριστω.

Obelix(Reifen)
11-10-04, 00:02
http://www.mov.vic.gov.au/crust/barnbiol.html

http://www.woodbridge.tased.edu.au/mdc/Species%20Register/barnacles.htm

Για Malawi δεν ξέρω αλλά για shelldwellrs είναι ότι πρέπει.

AFRIKANOFILOS
11-10-04, 00:08
Δεν θυμαμε πως λεγετε παντος ειναι το καλυτερο σπητι για να γεννησει το brichkardi :wink: .

Tolis
11-10-04, 01:38
Ποιο brichardi? Το Telmatochromis, το Neolamprologus ή το Tropheus?

AFRIKANOFILOS
11-10-04, 10:20
Προεδρα εδω τουλαχιστον οι ποιο αγχαριοι οταν ακουν brichardi ξερουν και καταλαβενουν μονο το NEOLAPROLOGUS,αλλα εχεις δικιο λαθος που το παρελιψα.

Makis M
11-10-04, 10:28
Προσθετω, οτι στο ενυδρειο που τα'ειχα πριν, το θυληκο Ancistrus D. γεμισε (δυο φορες σε δυο μηνες) το ενα απο τα κοχυλια με αυγα. Μετα το αρσενικο καθοταν μεσα και τα φυλαγε (βεβαια γλυφε-γλυφε τα'φαγε ολα, αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα) :wink:

Tolis
11-10-04, 12:28
Εκτος του Telmatochromis brichardi που ειναι shell dweller και που τα κοχυλια αυτα εν δυναμει θα μπορουσαν να αντικαταστησουν ενα πιο σπιραλ κοχυλι, το Νeolamprologus brichardi γενναει σε πιο ανοιχτες σπηλιες, η σε σχισμες αναμεσα σε πετρες, ή σε εντελως ακαλυπτα σημεια.

AFRIKANOFILOS
11-10-04, 12:36
Προεδρε το ξερω αλλα το ειπα επιδη εχω δει σε πολλα ενυδρεια οπος του Στεφανου και σε πολλα αλλα να γεννανε εκει μεσα απλα θεωρεισα σκοπημο να το πω.

ahar
11-10-04, 13:04
Το θαλλασσινο forum δεν ειναι σίγουρα το καταλληλο μερος για να συζητησετε ποια κιχλιδακια γεννανε σε αυτα τα κοχύλια....
Μεταφέρθηκαν τα σχετικα μυνηματα στο κατάλληλο για αυτα φορουμ

Αλέξανδρος

Makis M
11-10-04, 13:06
Οκ, βρηκα οτι αυτα που εχω(μαλλον) τα λενε Tetraclitella purpurascens. Αλλα, δεν καταλαβα αν υπαρχουν στα Ελληνικα μας νερα η ειναι καποιο κελυφος-κοχυλι εισαγωμενο μονο για τουριστικους λογους?

stefanos.f
13-10-04, 18:55
Επειδη τα εχω και εγω στο μεγαλο μου ενυδρειο ηθελα απλα να προσθεσω οτι ειναι μια πολυ βολικη λυση για Αφρικανικες Κιχλιδες, μιας και εχουν χρησιμοποιηθει για γεννες απο αρκετα ειδη, οπως για παραδειγμα απο τα Neol.leleupi, Neol.cylindricus, Lamprologus brevis, Julid.dickfeldi κ.α, χωρις να καταλαμβανουν παραλληλα και πολυ χωρο :!: Αυτο που επισης ξερω ειναι οτι στο εξωτερικο τουλαχιστον τα κατατασουν στα κοραλλια και οχι στα κοχυλια :wink: Συγκεκριμενα στα θαλασσινα κοραλλια :!:

Makis M
13-10-04, 19:58
Συγκεκριμενα στα θαλασσινα κοραλλια :!:

Upss, thanks stefanos.f +-3 , και μου ειπαν οτι υπαρχουν πολλα στις θαλασσες μας. Ειναι παντως πραγματικα πολυ ωραια. Ολες μου οι κιχλιδες μπαινοβγαινουν παντως , οσες χωρανε να μπουν βεβαια :)

Obelix(Reifen)
14-10-04, 00:51
Αν σου πω τώρα στέφανε ότι στο ντοκιμαντέρ που έβλεπα προχτές έλεγε ότι ανήκουν στην ίδια οικογένεια με τα καβούρια (κούφο για αυτό το συγκράτησα). :shock: :?:

Άμα δείτε πουθενά για πούλημα βαλτέ μια φωνή (πμ). :wink:

Makis M
14-10-04, 01:11
Αν σου πω τώρα στέφανε ότι στο ντοκιμαντέρ που έβλεπα προχτές έλεγε ότι ανήκουν στην ίδια οικογένεια με τα καβούρια (κούφο για αυτό το συγκράτησα). :shock: :?:

Άμα δείτε πουθενά για πούλημα βαλτέ μια φωνή (πμ). :wink:

Εγω τα πηρα απο την Κερκυρα. Οποιος μενη εκει μπορω να του πω που ειναι το μαγαζι να παη.

Discos
14-10-04, 10:28
Upss, thanks stefanos.f +-3 , και μου ειπαν οτι υπαρχουν πολλα στις θαλασσες μας. Ειναι παντως πραγματικα πολυ ωραια. Ολες μου οι κιχλιδες μπαινοβγαινουν παντως , οσες χωρανε να μπουν βεβαια :)

Παιδια αυτα τα κοχυλια δεν υπαρχουν στις δικες μας θαλλασες. Ο μαγαζατωρας λαθος εκανε λογο αγνοιας θελω να πιστευω. Ειναι καθαρα τροπικο ειδος το οποιο ειναι μαλιστα ταχυτατα αναπτυσομενο και στην φυση το καθε ενα παλευει να μην καλυφθει η συνθληβει απο τα ποιο ισχυρα του ειδους.

Το ειδος αυτο λεγεται Balamus balanoides και εχει καποιες λιγες υπο-οικογενειες. Zουνε σχετικα ψηλα στην θαλλασα και εχουν την δυνατοτητα στην αμπωτη της παλοιριας να μπορουν να ζησουν και εκτεθυμενα για ωρα εξω απο το νερο επειδη εχουν ενα μηχανισμο που τους επιτρεπει να μπορουν να συγκρατουν την υγρασια τους ακομα και εκτεθυμενα στον αερα.

Ο λογος που στην πλειωψηφια τους ζουν πολυ ψηλα στο νερο ειναι οτι εχουν πολους θυρευτες και εκει ψηλα δεν μπορουν να τα απειλησουν ευκολα και ετσι εκει επιβιωνουν. Ζουνε περιπου στον ιδιο χωρο με τα μυδια.

Discos
14-10-04, 10:57
Αν σου πω τώρα στέφανε ότι στο ντοκιμαντέρ που έβλεπα προχτές έλεγε ότι ανήκουν στην ίδια οικογένεια με τα καβούρια (κούφο για αυτό το συγκράτησα). :shock: :?:

Οχι βρε παιδια, δεν εχουν καμια σχεση με τα καβουρια!! Με τα μυδια ναι εχουν αλλα με τα καβουρια καμια. Στην κατηγορια molluska ανοικουν και αυτα οπως τα μυδια, τα στρειδια, τα διαφορα γιγαντια clams της οικογενειας tridacna και αλλα τετοια παρεμφερη ειδη.

Makis M
14-10-04, 11:04
Ο μαγαζατωρας λαθος εκανε λογο αγνοιας θελω να πιστευω.

Ηταν μαγαζι με διαφορα τουριστικα κοχυλια, φανελακια, μπιχλιμπιδια και αλλα πολλα τουριστικα στο Μεσογγι. . Ειχε παντως παρα πολλα και τα πουλαγε μαζι με τα αλλα (βερνικωμενα κοχυλια) 3Ευρο το κοματι. Αν ειναι ετσι οπως τα λες πολυ χαιρομαι που τα πηρα :D :D