PDA

Επιστροφή στο Forum : Κόλημα μεσαίας κόντρας


FOUS
09-10-04, 19:38
Παιδιά καλησπέρα,

Θέλω να κολήσω μια κόντρα στη μέση σε υπάρχον ενυδρείο, το οποίο έχω αδειάσει από νερό. Η κόντρα είναι 8 mm μικρότερη από την εσωτερική απόσταση των δύο τζαμιών (εμπρός και πίσω). Δηλαδή όταν θα την κολήσω θα απέχει 4 mm από το εμπρός τζάμι και 4 mm από το πίσω.
Το ερώτημά μου είναι κάνει η συγκαικριμένη κόντρα? ή δεν κάνει να έχω 4 mm πάχος σιλικόνης (σε κάθε κόληση)?

Υπάρχει κάποιος ενδεδειγμένος τρόπος να κολήσω την κόντρα? και κάποιος τρόπος για να μείνει στη θέση της μέχρι να στεγνώσει?

γαυρος
09-10-04, 20:44
και που θα πατησει, στον αερα???????????
εκτος και εχει κοντρες και την πατησεις εκει πανω.
αλλα και δε σου χρησιμευει σε τιποτα η εσωτερικη κοντρα αυτη,ετσι οπως λες να την κανεις!!
δωρον-αδωρον !!
δωσε λεπτομερειες και κανα σχεδιακι ...

FOUS
09-10-04, 21:08
Το ενυδρείο είναι της juwel (rio300) και περιμετρικές κόντρες δεν έχει, είχε όμως μια πλαστική μεσαία η οποία δυστηχώς έσπασε, έτσι θα κολήσω μία από γυαλί στη θέση της παλαιάς. Δεν έχω δηλαδή κάπου να στηρίξω την μεσαία κόντρα μέχρι να στεγνώσει και να κολήσει και το μόνο που έχω σκεφτεί είναι ή να την στηρίξω με ταινία από το εμπρός και από το πίσω τζάμι ή να γεμίσω με βιβλία και κουτιά το ενυδρείο μέχρι το ύψος που θα κάτσει η κόντρα και θα κοληθεί στο επιθυμητό ύψος.

Tolis
09-10-04, 21:12
Τι μηκος εχει το ενυδρειο, και εχει κοντρες παραλληλα κατα μηκος?

Husky_Jim
09-10-04, 21:19
Το ενυδρείο είναι της juwel (rio300) και περιμετρικές κόντρες δεν έχει, είχε όμως μια πλαστική μεσαία η οποία δυστηχώς έσπασε, έτσι θα κολήσω μία από γυαλί στη θέση της παλαιάς. Δεν έχω δηλαδή κάπου να στηρίξω την μεσαία κόντρα μέχρι να στεγνώσει και να κολήσει και το μόνο που έχω σκεφτεί είναι ή να την στηρίξω με ταινία από το εμπρός και από το πίσω τζάμι ή να γεμίσω με βιβλία και κουτιά το ενυδρείο μέχρι το ύψος που θα κάτσει η κόντρα και θα κοληθεί στο επιθυμητό ύψος.

Στο RIO400 που έχω,εκεί που πατάνε οι κόντρες κάνει μια 'πατούρα' ικανή για να κολλήσεις την κόντρα....από ότι θυμάμαι έτσι πρέπει να είναι και το 300.Κόλλησε την εκεί.... :wink:

γαυρος
09-10-04, 21:28
βαλε 2 πατουριτσες απο τζαμι 6-8 χιλ ,στα σημεια που θα ενωσεις τη κοντρα που λες,κολλησε τα στα μεγαλα τζαμια ψηλα σε σημειο που δεν θα φαινονται και μολις κολλησουν τοτε εκει πανω πατα την κοντρα γεφυρα που λες!!

FOUS
09-10-04, 22:16
Γαύρε κατάλαβα τι είπες και και μου φαίνετε σχετικά απλό από την στιγμή που θα βρώ τις πατουρίτσες, σε ευχαριστώ.

Αυτό που μένει είναι να με βεβαιώσει κάποιος πως η συγκαικριμένη κόντρα μου κάνει και δεν είναι υπερβολικά κοντή, δηλαδή οτι τα 4 mm με σιλικόνη στην κάθε άκρη δεν είναι πολλά και θα αντεξει η κόληση.

Τόλη, το συγκαικριμένο ενυδρείο είναι 1,21 m μήκος 0,62 m ύψος 0,51 m βάθος σε εξωτερικές διαστάσεις. Δεν έχει περιμετρικές κόντρες αλλά έχει μια πλαστική κορνίζα στο επάνω μέρος που πιάνει τα τζάμια γύρο, γύρο(αν κάνεις τομή σε ένα τζάμι τα 10 πάνω cm είναι σαν σάντουιτς από αυτό το πλαστικό να περικλύει το τζάμι). Αυτή η κορνίζα απ'οτι έχω καταλάβει προσδίδει κάποια αντοχή σαν να είχα περιμετρική κόντρα, είχε και μια μεσαία κόντρα που έπιανε στην πατούρα που λέει ο husky_jim.

husky_jim αν κάνω αυτό που λες δεν θα κοληθεί τζάμι με τζάμι και νομίζω πως θα έχουμε πρόβλημα.

γαυρος
10-10-04, 00:00
επειδη μαλλον ΔΕΝ το καταλαβες,παρτο μασημενο για να το καταλαβεις!! :wink: :wink:
οπου κοκκινα=πατουρες που θα κολληθουν στα μεγαλα τζαμια ψηλα,και μετα 1-2 μερες θα κολλησεις εκει πανω τη γεφυρα .