PDA

Επιστροφή στο Forum : Εσπασεεεεε....!!


silver
09-10-04, 16:03
Χθες πηγα και αγορασα ενα ωραιοτατο μοπανι,java mose/fern,kai anubies οπως και φυσικο χαλακι (να βγαλω το πρασινο! :x :x :( :? )Το ενυδρειο ειναι 45λιτρων και ειναι σε λειτουργια ενα μηνα και....Αφοτου αλλαξα υποστρωμα και εβαλα και τα φυτακια μετα απο 5ωρες ραγισε το γυαλι-πατωμα!!! :( :( :(
Γιατι εγινε αυτο την συγκεκριμενη περιοδο βρε παιδια???
Τα φυτα ποσο μπορουν να αντεξουν σε μια λεκανη???
(Ευτυχως που εχω ενα μονομαχο μονο......υπολογιζα να πηγαινα δευτερα να επαιρνα ενα κοπαδακι....) :wink:

γαυρος
09-10-04, 16:28
ισως δεν παταγε σωστα ,ισως ειχε κανα πετραδακι και με το βαρος κρακ !!
οπως και ναχει το αδειαζεις το στεγνωνεις και κολλας εναν δευτερο πατο απο μεσα μερια ,σιλικονη μπολικη γυρω γυρω να δεσει η κομποστα καλα,και ταφηνεις 2 μερες.απο κατω να το βαλεις να παταει σε φελιζολ κατα προτιμηση,οποτε ναχει ανοχες σε τυχον πετραδακια σκουπιδακια κλπ που θα κανουν το ενυδρειο να μην εχει προσφυση οπως πρεπει με αποτελεσμα το κρακ.

silver
09-10-04, 17:34
ευχαριστω γαυρε!!!δηλαδη παω σε καποιον τζαμα και κοβω ακριβως εναν πατο σε διαστασεις με τον προηγουμενο και τον κολαω με σιλικονη για ενυδρεια παντα ετσι?????sorry για το πρηξιμο αλλα ειμαι γυναικα και με τις κατασκευες δεν εχω τοση πειρα!!!
παρεπιμπτοντος που μπορω να βρω σιλικονη για ενυδρεια....πηγα παντου στα νοτια προαστια και δεν εχει κανεις...ουτε πρακτικερ ουτε βιοτοπος...τιποτα!!! :cry:
Υ.Γ¨αδειασε τελειως μονο του,με απαλλαξε απο αυτην την εργασια...χε!

silver
09-10-04, 17:55
Τωρα που το εξετασα καλυτερα το θεμα ειδα οτι στο πανω μερος εχει ενα πλαισιο που εξεχει προς τα μεσα ενα δαχτυλο περιπου οποτε δεν θα μπορω να βαλω πατο και να εφαρμοσει καλα σε ολες τις πλευρες...
οποτε αν βαλωεναν πατο απο την κατω μερια και τον κολησω στον ραγισμενο με ενα παχυ στρωμα σιλικονης θα κρατησει??????

(δεν θελω να αγορασω τωρα καινουργιο ενυδρειο γιατι ειχα σκοπο να παρω ενα αρκετα μεγαλυτερο μετα τα χριστουγεννα....)
ευχαριστω και παλι παιδια χωρις εσας ολο πατατιες θα εκανα.... :roll:

γαυρος
09-10-04, 18:59
βαλτο αποξω τοτε,ισο με το αλλο ακριβως,πρωτα αρκετη σιλικονη στο σπασμενο μερος και μετα απλωσε παντου καλα. κολλας και βαζεις ενα δυνατο βαρος απο πανω να ξερασει οτι εχει να ξερασει και θασαι οκ.
απλα απο κατω φελιζολ !

silver
09-10-04, 20:56
και κατι τελευταιο.....η σιλικονη πειραζει να μην ειναι για ενυδρεια εφοσον θα ειναι απο την εξω μερια....????

γαυρος
09-10-04, 21:24
τωρα δε μπορω να σου πω,και αν απορροφησει απο το σπασιμο?εστω και λιγο?τι γινεται??
καλυτερα μη το ρισκαρεις...ποτέ δε ξερεις... :wink:

silver
11-10-04, 00:34
βρε γαυρε ο φελλος κανει κατω απο το ενυδρειο η οποσδηποτε θελει φελιζολ?????? :o
δεν μου ειπε κανεις τελικα ενα μαγαζι που πουλαει σιλικονη για ενυδρεια!!!!ειναι αμεση αναγκη παιδια να βρω!!!! :cry:

Takis
11-10-04, 01:02
Όλες οι σιλικόνες που γράφουν 100% σιλικόνη, κάνουν.
Εγώ έχω πάρει από σιδηροπωλείο μικρό σωληνάριο σιλικόνης, χωρίς να κοιτάξω μάρκα και είναι μια χαρά.
Το τεστ είναι να μυρίζει έντονα ξύδι!!! :wink:

lasal
11-10-04, 01:19
ο φελλος κανει κατω απο το ενυδρειο η οποσδηποτε θελει φελιζολ?????? :o
Οπωσδήποτε θέλει φελιζόλ.

oscar
11-10-04, 10:32
δεν μου ειπε κανεις τελικα ενα μαγαζι που πουλαει σιλικονη για ενυδρεια!!!!

Λίγες μέρες πριν έψαχνα και εγώ σιλικόνη για ενυδρεία στην περιοχή του πειραιά, αλλά τίποτα. Τελικά βρήκα την aqua της den braven σε ένα μαγαζί στο πέραμα. Του είχε μήνει ένα κομμάτι. Ωστόσω στον πειραια βρήκα σε πολλά μαγαζιά κάτω στο λιμάνι πάνω από τον ηλ. σταθμό την LOGO 1000 η οποία γράφει ότι κάνει για ενυδρεία, αυτό το έχει επιβαιβεώσει και ο γαύρος και ο nkarvounis.

Στιπίδης - 2104124055 - Λεωχάρους 11
Σταμπούλης - 2104176659 - καποδιστρίου 16

Καλή τύχη

silver
11-10-04, 15:00
σας ευχαριστω ολους πολυ......!!
και κατι τελευταιο ....enydreio genesis 80L μονο με λαμπες 100ε ή jewel 60λιτρα με φιλτρο-θερμοστατη κτλ. 130ε...!!Ποιο να προτιμισω?????

γαυρος
11-10-04, 19:26
[quote=silver]δεν μου ειπε κανεις τελικα ενα μαγαζι που πουλαει σιλικονη για ενυδρεια!!!!

AΦΟΙ ΡΕΠΠΑ
ΚΑΚΟΥΡΓΟΔΙΚΕΙΟΥ 3 (οπως παμε για σταθμο μετρο απο ομονοια σε μοναστηρακι τελευταιο στενακι δεξια,πρωτη γωνια φατσα!)

silver
12-10-04, 20:55
Στο καινουργιο ενυδρειακι που πηρα γυρω στα 65 λιτρα εχει μια βαση βαζοντας το φελιζολ μεσα στην βαση(ηταν 3εκατοστα δεν βρηκα πιο λεπτο) το ενυδρειο ανεβηκε πανω απτην βαση γυρω στο 1 εκατοστο δηλαδη φαινεται η σιλικονη του πατου......!
ερωτηση¨αυτο ειναι προβλημα??Please help me για να μην την ξαναπαθω και μαζευω τα νερα απο το πατωμα!!!!!

lasal
13-10-04, 01:20
Πρόβλημα? αισθητικό ίσως.
Ομως καλά έκανες και έβαλες φελιζόλ.

silver
13-10-04, 12:21
Ρωταω απλα γιατι το βιβλιαρακι του λει οτι δεν χρειαζετε φελιζολ και πρεπει να παταει στην βαση του γιατι ειναι ετσι σχεδιασμενο και ψιλοτρομαξα.... :idea: :idea: