PDA

Επιστροφή στο Forum : Κάποιες απορίες.


alatismenos
30-08-12, 13:34
Γεια και χαρα στο όμορφο φόρουμ!
Το όνομα μου είναι γιώργος.
Θέλω να κάνω μερικές ερωτήσεις καθώς δεν τις έχω βρει πουθενά στο φόρουμ.
1)Πότε είναι καλό να μπαίνει σε ένα Fish only στο φίλτρο άνθρακας και αντιφόσφωρο? Θέλει απο την αρχή της λειτουργίας του ή μετα απο καιρό? Και αν μετά απο καιρό, μετά απο πόσο?
2) Επίσης είναι απαραίτητο να ρίχνουμε βακτήρια στο ενυδρείο, και για πόσο καιρό? Έχω σκεφτεί να πάρω αυτό:
http://petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2902
Τι λέτε?

noutsman
30-08-12, 15:33
Καλησπέρα Γιώργο και καλωσήρθες στο foroum! Ονομάζομαι Στέφανος, επι τη ευκαιρία. Δεν ξερω την απάντηση στο πρώτο σου ερώτημα, αλλά όσον αφορά για τα βακτηρια (μικροοργανισμους δηλαδη [αν καταλαβα καλα]) πρεπει να βαζεις ...ειναι απαραίτητο....! :) Καλη συνέχεια...!
-------------------------
Για οποιαδήποτε άλλη απορία κοίτα εδώ

Υπόμνημα:

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=44747

Nick74
30-08-12, 16:50
όσον αφορά για τα βακτηρια (μικροοργανισμους δηλαδη [αν καταλαβα καλα]) πρεπει να βαζεις ...ειναι απαραίτητο....!


δεν ξερω τι παιζει με τα θαλασσινα, αλλα αν ειναι σαν τα υποτειθεμενα βακτηρια που πουλανε για το γλυκο ειναι κατα τη γνωμη μου απλα απατη. Καποιοι υποστηριζουν οτι κατι κανουν στη διαρκεια του στρωσιματος, αλλα γενικα πιστευω ολοι συμφωνουμε πως ειναι απλα ενα περιττο εξοδο

Τωρα α σε θαασσινα παιζει κατι διαφορετικο δεν το γνωριζω και θα ηθελα κι εγω να το μαθω

alatismenos
29-01-13, 00:14
Nα ρωτησω κατι ρε παιδια για να μην ανοιγω νεα θεματα.
Εχω το rio 180. To λειτουργω εδω και καιρο με 2 45 βατ λαμπες τ5. Θα αρκουν για φωτισμο η θα χρεαστω και αλλες? Το ενυδρειο τελικα παει για reef με μλακα και λιγα lps. Ακομα τρεχει σαν fish only.

Jacob
29-01-13, 00:24
για ****** οπως ζωανθους,ricordies,εφιλιες,xenia και διαφορα μανιταρακια πιστευω δεν θα εχεις προβλημα στο 0,5 watt ανα λιτρο..

alatismenos
29-01-13, 00:56
για ****** οπως ζωανθους,ricordies,εφιλιες,xenia και διαφορα μανιταρακια πιστευω δεν θα εχεις προβλημα στο 0,5 watt ανα λιτρο..
Γνωρίζει κανενας αν μπορω να κανω πατεντα στο φωτιστικο του juwel για να παρει επιπλεον λαμπες?

nikolaosbouk
03-02-13, 01:46
για ****** οπως ζωανθους,ricordies,εφιλιες,xenia και διαφορα μανιταρακια πιστευω δεν θα εχεις προβλημα στο 0,5 watt ανα λιτρο..

μην το λες....
αν θελει να δει και καποια αναπτυξη, πρεπει να παει στα 0.8 με 1watt/litre και με 12ωρω φωτισμο
Αν δεν το κανει υπαρχει περιπτωση να αποχρωματιστουν αλλα και να νεκρωθουν σε βαθος χρονου....
Οι εφιλιες δεν θα την παλεψουν σιγουρα!!
Φιλικα:rolleyes:
-------------------------
Γνωρίζει κανενας αν μπορω να κανω πατεντα στο φωτιστικο του juwel για να παρει επιπλεον λαμπες?
καμια φωτο παιζει?