PDA

Επιστροφή στο Forum : ΧΛΩΜΑ ΨΑΡΙΑ


Akakios Miskos
29-08-12, 20:10
Το παρατήρησα πιο παλιά σε 4-5 από τα 6 Puntius denisonii (http://www.seriouslyfish.com/species/puntius-denisonii/) που έχω και πριν από καμιά βδομάδα στο ένα από τα δύο Botia kubotai (http://www.seriouslyfish.com/species/botia-kubotai/). Αν και δεν είμαι σίγουρος υποψιάζομαι υποσιτισμό....
Οι λόγοι που με κάνουν να πιστεύω κάτι τέτοιο είναι οι εξής: τα denisonii τα έβρισκα χλωμά το πρωί όταν πήγαινα να τα ταϊσω. Μόλις τρώγανε μετά από λίγο ξαναβρίσκαν το χρώμα τους...
Τα kubotai τα ταϊζω κάθε βράδι... Τα τάισα την Παρασκευή και έφυγα για ΣΚ. Όταν γύρισα την Κυριακή το βράδι το ένα τρόμαξα να το γνωρίσω. Είχε γίνει σαν αλπίνο! Μόλις φάγανε μετά από μερικά λεπτά συνήλθε...
Η ποσότητα που τους ρίχνω πιστεύω πως είναι καλή....μήπως θέλουν παραπάνω από ένα γεύμα το 24ωρο...?
:confused:

Vangelis21
29-08-12, 20:12
ποσο ταιζεις?

Akakios Miskos
29-08-12, 20:27
Για τα 6 denisonii μια σχετικά καλή ποσότητα από φυλλαράκια, daphnia και πολυβιταμινούχους κόκους......υπολόγιζε περίπου από 4-5 μπουκιές για το καθένα κάθε πρωί. Για τα υπόλοιπα 4 βυθόψαρα (2 Botia Kubotai & 2 Synodontis Aterrima) ρίχνω 4 από αυτά (http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=892) κάθε βράδι.

Vangelis21
29-08-12, 20:33
για ψαρια τα οποια τρωνε κατευθειαν (οχι ψαρια που μασουλανε με το πασο τους την τροφη βλ. SAE) καλο ειναι να ταιζεις μεχρι να πεινασουν η να περασουν 3 λεπτα. Συχνα απλα μια στανταρ ποσοτητα που νομιζουμε οτι επαρκει, δεν ειναι αρκετη

Akakios Miskos
29-08-12, 20:39
για ψαρια τα οποια τρωνε κατευθειαν (οχι ψαρια που μασουλανε με το πασο τους την τροφη βλ. SAE) καλο ειναι να ταιζεις μεχρι να πεινασουν η να περασουν 3 λεπτα. Συχνα απλα μια στανταρ ποσοτητα που νομιζουμε οτι επαρκει, δεν ειναι αρκετη

Μασουλάνε αλλά για λίγο.....σε γενικές γραμμές είναι λαίμαργα και μπουκώνονται πριν καλά-καλά καταπιούν.
Τι εννοείς να ταϊζεις μέχρι να πεινάσουν ή να περάσουν 3 λεπτά??? Δεν σε πιάνω.... :confused:

Vangelis21
29-08-12, 20:47
ο ατυπος κανονας για το ταισμα των περισσοτερων ψαριων ειναι οτι τα ταιζεις για 2-4 λεπτα. δηλαδη, τους ριχνεις φυλλαρακι φυλλαρακι. οσο τρωνε ριχνεις. αν σταματησουν απλα σταματας να ταιζεις. Αν ομως περασουν αυτα τα 2-4 λεπτα, σταματας ετσι κι αλλιως

Akakios Miskos
29-08-12, 20:57
καλο ειναι να ταιζεις μεχρι να πεινασουν

...τότε εννοείς μέχρι να χορτάσουν.... ;)
Αυτό που λες είναι για να βρω την ποσότητα...σωστά? γιατί αν είναι να το κάνω κάθε πρωί καήκαμε......

Vangelis21
29-08-12, 21:00
...τότε εννοείς μέχρι να χορτάσουν.... ;)
Αυτό που λες είναι για να βρω την ποσότητα...σωστά? γιατί αν είναι να το κάνω κάθε πρωί καήκαμε......

αχαχαχαχχχα "πεινασουν" εγραψα? αχχαχαα ναι σορρυ , χορτασουν φυσικα!

οχι, κανονικα το κανεις παντα. εσυ παντα το ιδιο πεινας? ετσι ειναι! ;)

Nick74
29-08-12, 21:00
Αυτο το 2-4 λεπτα ειναι πολυ σχετικο και εξαρταται απο το ψαρι...
Αν πχ ριξω στους betta την τροφη που θελουν 4 λεπτα για να τη φανε θα φανε και το κουτακι της τροφης, απο την αλλη τα κορρυ αν ειναι να τους ριξεις τροφη για 4 λεπτα θα πρεπει να ρικξεις ενα κοκο τροφης...

Μηπως να εσπαγες τα ταισματα σε 2 τη μερα και λιγο περισσοτερη τροφη?


Χλωμα τι εννωεις? αποχρωματισμενα?

Vangelis21
29-08-12, 21:01
Αυτο το 2-4 λεπτα ειναι πολυ σχετικο και εξαρταται απο το ψαρι...
Αν πχ ριξω στους betta την τροφη που θελουν 4 λεπτα για να τη φανε θα φανε και το κουτακι της τροφης, απο την αλλη τα κορρυ αν ειναι να τους ριξεις τροφη για 4 λεπτα θα πρεπει να ρικξεις ενα κοκο τροφης...

Μηπως να εσπαξες τα ταισματα σε 2 τη μερα?

φυσικα και ειναι σχετικο. το ειπα κιολας! βεβαια ακομα και τα χρυσοψαρα σε 2-3 λεπτα εχουν χορτασει

και φυσικα εχει να κανει και με το ειδος. Ας πουμε τα κριμπενσις μου δεν εβγαιναν απο τις πετρες για ταισμα. Δεν μπορουσα φυσικα να χρονομετρησω! τα λαμπιντο βγαινουν μια χαρα αλλα ειναι και 7 οποτε εκει αλλαζουν λιγο οι χρονοι. τα κονβικτς μου εχουν ποσα μικρα, εκει ταιζεις αλλιως. Ενας γενικος ατυπος κανονας ειναι για μπουσουλα.

Αυτο που πρεπει να θυμασαι ειναι οτι οσο βλεπεις τα ψαρακια και θελουν να φανε, ταισε (σε λογικα πλαισια). ΚΑΙ ποτε μην αφηνεις υπολοιπο τροφης

Kotsos
29-08-12, 22:29
Μήπως είναι ακόμα νέα, και είναι ψιλοτρομαγμένα?? μήπως τρομάζουν το πρωί από το άναμα των φώτων ας πούμε??

delta66
30-08-12, 01:12
κανε copy paste και συμπληρωσε αυτο να εχουμε μια εικονα
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14298

Akakios Miskos
30-08-12, 14:34
Αυτο το 2-4 λεπτα ειναι πολυ σχετικο και εξαρταται απο το ψαρι...
Αν πχ ριξω στους betta την τροφη που θελουν 4 λεπτα για να τη φανε θα φανε και το κουτακι της τροφης, απο την αλλη τα κορρυ αν ειναι να τους ριξεις τροφη για 4 λεπτα θα πρεπει να ρικξεις ενα κοκο τροφης...

Μηπως να εσπαγες τα ταισματα σε 2 τη μερα και λιγο περισσοτερη τροφη?


Χλωμα τι εννωεις? αποχρωματισμενα?

Συμφωνώ μαζί σου! Και νομίζω πως το καλύτερο είναι να τα σπάσω σε 2 την μέρα...... Στην φύση δεν τρώνε μία φορά το 24ωρο, οπότε μου ακούγεται λίγο βάρβαρο να περιμένουν 24 ώρες...
Ναι, αποχρωματισμένα για τα denisonii (http://www.seriouslyfish.com/species/puntius-denisonii/). Το kubotai (http://www.seriouslyfish.com/species/botia-kubotai/) φαντάσου το μαύρο μέρος του να είναι ανοιχτό μπεζ.

Μήπως είναι ακόμα νέα, και είναι ψιλοτρομαγμένα?? μήπως τρομάζουν το πρωί από το άναμα των φώτων ας πούμε??

Δεν παίζει..... δεν είναι νέα και τα φώτα ανάβουν το βράδι...

Πάντως σήμερα που τα χρονομέτρησα τρώγανε με λαιμαργία περίπου για 3,5 λεπτά....μετά άρχισα να παρατηρώ περισέματα τροφής και σταμάτησα. Βέβαια φάγανε και τα περισέματα αλλά σιγά-σιγά. Έτσι υπολόγισα με το μάτι και την ποσότητα τροφής ώστε να ξέρω και πόσο να ρυθμίσω στην ταϊστρα. Τώρα για τα 4 βυθόψαρα δεν ξέρω αν τα 4 δισκάκια είναι πολύ ή λίγο....... :smt102 Σκέψου πως τσιμπάνε και τα άλλα 6 από εκεί...
-------------------------
ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 100Μ*40Π*50Υ, 200L, 180 ΚΑΘΑΡΑ
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 4 ΜΗΝΕΣ
3. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ: :smt017
4. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 25-26 (ΓΙΑ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ)
5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ): 6 Puntius Denisonii, 2 Botia Kubotai, 2 Synodontis Arretima
6. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ): 0
7. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 27
8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: 25% ΑΝΑ ΒΔΟΜΑΔΑ, 50% ΑΝΑ 1,5-2 ΜΗΝΕΣ.
9. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: 29/8/2012
10. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ: ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ. ΠΡΩΙ: ΦΥΛΛΑΡΑΚΙΑ ΜΕ BLOODWORMS (http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1784), ΠΟΛΥΒΙΤΑΜΙΝΟΥΧΟΙ ΚΟΚΟΙ (http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1758), ΚΑΙ DAFNIA (http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1789). ΒΡΑΔΙ: 4 ΜΙΚΡΟΤΑΜΠΛΕΤΕΣ (http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=892)

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: pH: 8,3 *(Κάτι ύποπτο παίζει εδώ)
KH: :smt102
GH: :smt102
ΝΗ3 (αμμωνια): 0,1
ΝΟ2(νιτρώδη): 0
ΝΟ3(νιτρικά): 100 *(Αυτό μετρήθηκε χθες για πρώτη φορά....συνήθως είναι κοντά στα 10)
2. ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ: ΝΑΙ
ΣΤΙΚΣ: ΟΧΙ
Ηλεκτρονική: ΟΧΙ
ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
1. ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ: :smt102
2. ΔΕΡΜΑ: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΩΧΡΟΤΗΤΑΣ
3. ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ: Το ένα από τα δύο Kubotai (αυτό που έπαθε και την χλωμάδα) κυνηγάει πάρα πολύ συχνά το άλλο. Πάντα το ίδιο ψάρι κυνηγάει το άλλο. Τα Denisonii κινούνται ισορροπημένα...
4. ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ): :smt102
5. ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ): :smt102
6. ΤΡΕΦΕΤΑΙ? ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ? : ΛΑΙΜΑΡΓΙΑ
7. ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ: ΠΡΙΝ 2 ΜΗΝΕΣ ΣΤΑ Denisonii ΚΑΙ ΠΡΙΝ 5 ΜΕΡΕΣ ΣΤΟ Kubotai.
8. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ: *PH ΒΡΥΣΗΣ=7,6 PH ΒΑΡΕΛΙΟΥ ΜΕ ΤΥΡΦΗ ΜΙΑΣ ΒΔΟΜΑΔΑΣ=8,1! PH ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ=8,3!!

ΠΡΟΗΓΗΘΕΙΣΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ

ΟΧΙ

ΑΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

1. ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΣΕ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ? : ΟΧΙ
2. ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ? : ΟΧΙ
3. ΑΛΛΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ: :smt100

Vangelis21
30-08-12, 14:35
τι μετρησεις ειναι αυτες ?? εχεις αμμωνια και τα νιτρικα σου ειναι απαγορευτικα!

Akakios Miskos
30-08-12, 14:52
τι μετρησεις ειναι αυτες ?? εχεις αμμωνια και τα νιτρικα σου ειναι απαγορευτικα!

Την αμμωνία την βάζω 0,1 γιατί ποτέ δεν μπόρεσα να καταλάβω πως είναι ένα καθαρό μηδέν στο χρωματολόγιο της ΑΡΙ......Ποτέ δεν γίνεται κίτρινο όπου κι ότι κι αν μετρήσω....οπότε βάζω κάτι πιο πάνω από μηδέν για να μην μένω ήσυχος.... :cool: Έτσι κι αλλιώς το 0,1 δεν είναι τόσο τρομακτικό όσο το θέτεις....και ποτέ δεν βλέπω άνοδο. Πάντα έχει μια δόση λαχανί στο κίτρινο αλλά ποτέ δεν το λες λαχανί.... :-?
Τα ΝΟ3 είναι σίγουρα απαγορευτικά! Πρώτη φορά μου ανέβηκαν πάνω από 10..... 100 ήταν χθες πριν από την 50% αλλαγή. Τώρα είναι στα 40.
Από την μία σκέφτομαι πως δεν τρώνε κι από την άλλη παίζει να ανέβασα τα ΝΟ3 από υπερβολικό τάισμα......:smt102

delta66
30-08-12, 14:59
Νιτρικα.
Αλλαγες κανε καθε μερα 30%.
-------------------------
Τις μετρησεις τις υπολογιζουμε και τις συγκρινουμε μεταξυ τους, πριν την αλλαγη
αν συγκρινεις μετρησεις μεταξυ τους πριν και μετα την αλλαγη δεν στεκει (παρα μονο να ελεγξεις κατα ποσο επιδρασε η αλλαγη πανω στις τιμες)

Akakios Miskos
30-08-12, 15:09
Κάτι άσχετο: σε ένα στρωμένο ενυδρείο χρειάζεται να ρίχνουμε επιπλέον βακτήρια ή είναι αναγκαία μόνο στο στρώσιμο? Αν έριχνα τώρα βακτήρια θα μου μείωναν τα ΝΟ3?

Vangelis21
30-08-12, 15:09
Την αμμωνία την βάζω 0,1 γιατί ποτέ δεν μπόρεσα να καταλάβω πως είναι ένα καθαρό μηδέν στο χρωματολόγιο της ΑΡΙ......Ποτέ δεν γίνεται κίτρινο όπου κι ότι κι αν μετρήσω....οπότε βάζω κάτι πιο πάνω από μηδέν για να μην μένω ήσυχος.... :cool: Έτσι κι αλλιώς το 0,1 δεν είναι τόσο τρομακτικό όσο το θέτεις....και ποτέ δεν βλέπω άνοδο. Πάντα έχει μια δόση λαχανί στο κίτρινο αλλά ποτέ δεν το λες λαχανί.... :-?
Τα ΝΟ3 είναι σίγουρα απαγορευτικά! Πρώτη φορά μου ανέβηκαν πάνω από 10..... 100 ήταν χθες πριν από την 50% αλλαγή. Τώρα είναι στα 40.
Από την μία σκέφτομαι πως δεν τρώνε κι από την άλλη παίζει να ανέβασα τα ΝΟ3 από υπερβολικό τάισμα......:smt102

κι εγω τα ιδια τεστ εχω και μπερδευομουν στην αρχη. Αν δεν φαινεται καθαρα το πρασινοπο της δευτερης κλιμακας τοτε ειναι 0. ΑΝ ηταν 0,1 ειναι κακο, δεν πρεπει να εχεις καθολου.

τα νιτρικα θα πεσουν σιγουρα μετα την αλλαγη, το θεμα εινα ειναι να τα κρατησεις χαμηλα. 10 ειναι οκ

Akakios Miskos
30-08-12, 15:15
κι εγω τα ιδια τεστ εχω και μπερδευομουν στην αρχη. Αν δεν φαινεται καθαρα το πρασινοπο της δευτερης κλιμακας τοτε ειναι 0.

Μου έφυγε ένα βάρος....thanks! :D
Μα είτε μετρούσα στο βαρέλι είτε στο ενυδρείο είτε στην βρύση, δεν κιτρίνιζε εντελώς το άτιμο ποτέ....
Τα ΝΟ3 ήταν πάντα 10......τώρα δεν ξέρω γιατί ανέβηκαν έτσι ξαφνικά!....

delta66
30-08-12, 15:17
Κάτι άσχετο: σε ένα στρωμένο ενυδρείο χρειάζεται να ρίχνουμε επιπλέον βακτήρια ή είναι αναγκαία μόνο στο στρώσιμο? Αν έριχνα τώρα βακτήρια θα μου μείωναν τα ΝΟ3?
Δεν εχεις κατανοησει το κυκλο του αζωτου και ειναι τοσο απλος.
Τα κυριως βακτηρια που ζουν στο φιλτρο ειναι αεροβια και οξειδωνουν μονο αμμωνια και νιτρωδη.
Για απονιτροποιηση χρειαζονται ειδικες συνθηκες.
Ενας τοπος απονιτροποιησης, ειναι τεχνητα με αλλαγες νερου και ζωντανα φυτα γρηγορης αναπτυξης (ή και αλγες - φυτα ειναι κι αυτα).

Vangelis21
30-08-12, 15:18
Την αμμωνία την βάζω 0,1 γιατί ποτέ δεν μπόρεσα να καταλάβω πως είναι ένα καθαρό μηδέν στο χρωματολόγιο της ΑΡΙ......Ποτέ δεν γίνεται κίτρινο όπου κι ότι κι αν μετρήσω....οπότε βάζω κάτι πιο πάνω από μηδέν για να μην μένω ήσυχος.... :cool: Έτσι κι αλλιώς το 0,1 δεν είναι τόσο τρομακτικό όσο το θέτεις....και ποτέ δεν βλέπω άνοδο. Πάντα έχει μια δόση λαχανί στο κίτρινο αλλά ποτέ δεν το λες λαχανί.... :-?
Τα ΝΟ3 είναι σίγουρα απαγορευτικά! Πρώτη φορά μου ανέβηκαν πάνω από 10..... 100 ήταν χθες πριν από την 50% αλλαγή. Τώρα είναι στα 40.
Από την μία σκέφτομαι πως δεν τρώνε κι από την άλλη παίζει να ανέβασα τα ΝΟ3 από υπερβολικό τάισμα......:smt102

Μου έφυγε ένα βάρος....thanks! :D
Μα είτε μετρούσα στο βαρέλι είτε στο ενυδρείο είτε στην βρύση, δεν κιτρίνιζε εντελώς το άτιμο ποτέ....
Τα ΝΟ3 ήταν πάντα 10......τώρα δεν ξέρω γιατί ανέβηκαν έτσι ξαφνικά!....


κιτρινο ειναι απλα απο οσο εχω καταλαβει (αδειασα ολοκληρο μπουκαλακι μεχρι να δω τι παιζει) ειναι λιγο μπερδεμα τα χρωματα. και λογικο ειναι αφου το καθε ματι, φωτισμος, χαρτακι κτλ ειναι διαφορετικα. Οταν θα γινει πρασινο θα το δεις. Ενα κολπο εινα ειναι να το βαζεις διπλα σε καποιο κιτρινο η πρασινο αντικειμενο και να συγκρινεις.

ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΚΟΛΠΟ (πιστεψε με) ειναι να ρωτας καποιον ασχετο με τα ενυδρεια τι χρωμα βλεπει. Πιστεψε με η ψυχολογια παιζει μεγαλο ρολο και βλεπεις πρασινο εκει που δεν υπαρχει!

Akakios Miskos
30-08-12, 15:19
Σπύρο την διάβασες την φόρμα? Βγάζεις καμιά άκρη? Εκεί με το ph έχω χάσει τη μπάλα..... βασικά την έχασα μόλις μέτρησα και τα ΝΟ3....

delta66
30-08-12, 15:20
Κατα ποσο ειναι στρωμενο ενυδρειο ειναι αλλο θεμα.
Δεν υπαρχει "αστρωτο" 100% και "στρωμενο" 100%
Υπαρχουν και ενδιαμεσα επιπεδα.
Στρωμενο λεμε συνηθως ενα ενυδρειο που εχει αρκετη ποσοστητα βιολογια (βαλτηριων) να αποτοξικοποιουν αμμωνια και νιτρωδη.
Αυτη η ποσοτητα δεν σημαινει οτι θα ειναι παντα σταθερη ουτε κι αρκετη.
Μπορει να μειωθει να αυξηθει να εξφανιστει ανα πασα στιγμη, αναλογα τι "παιζεται" στο ενυδρειο

Akakios Miskos
30-08-12, 15:20
Δεν εχεις κατανοησει το κυκλο του αζωτου και ειναι τοσο απλος.
Τα κυριως βακτηρια που ζουν στο φιλτρο ειναι αεροβια και οξειδωνουν μονο αμμωνια και νιτρωδη.
Για απονιτροποιηση χρειαζονται ειδικες συνθηκες.
Ενας τοπος απονιτροποιησης, ειναι τεχνητα με αλλαγες νερου και ζωντανα φυτα γρηγορης αναπτυξης (ή και αλγες - φυτα ειναι κι αυτα).

Έχεις δίκιο.....αρχίζω να σκέφτομαι ότι να'ναι......:smt081

delta66
30-08-12, 15:22
Το pH γιατι σε παρεξενεψε?
Ουτε αυτο ειναι αιωνια σταθερο.
Αναλογα τι κανουμε στο ενυδρειο ενδεχεται να αλλαζει (κι αυτο αν γινεται αποτομα και ειναι εκτος οριων ψαριων, ειναι κακο)
Ολες οι παραμετροι ειναι μεταβαλομενες

Akakios Miskos
30-08-12, 15:29
Το pH γιατι σε παρεξενεψε?
Ουτε αυτο ειναι αιωνια σταθερο.
Αναλογα τι κανουμε στο ενυδρειο ενδεχεται να αλλαζει (κι αυτο αν γινεται αποτομα και ειναι εκτος οριων ψαριων, ειναι κακο)
Ολες οι παραμετροι ειναι μεταβαλομενες

PH ΒΡΥΣΗΣ=7,6
PH ΒΑΡΕΛΙΟΥ ΜΕ ΤΥΡΦΗ ΜΙΑΣ ΒΔΟΜΑΔΑΣ=8,1
PH ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ=8,3

Δεν είναι παράξενο....?

Nick74
30-08-12, 15:42
κακες μετρησεις λοιπον...


Αμεσα σταδιακες αλλαγες ωστε να πεσουν τα NO3 (αν μπορεις μια καλουτσικη και μετα πολλες και μικρες ανα μερα η μερα παρα μερα )
Σιγα σιγα (με πολυ προσοχη) μετα φτιαξε λιγο το ph σου (προφανως και τις σκληροτητες)

Το να προσθεσεις μπουκαλακια με υποτειθεμενα βακτηρια δεν θα κανεις απολυτως τιποτα, (ακομα κι αν υποθεσουμε πως εχουν βακτηρια μεσα ετεροτροφα ειναι, και δε τα χρειαζεσαι. ενα ενυδρειο που τρεχει ενα χρονο εχει απειρη ποσοτητα απο τετοια και το μονο που δε θες ειναι να βαλεις κι αλλα και να προκαλεσεις κι ενα bacterial bloom) αν νομιζεις πως η βιολογια σου δεν επαρκει για καποιο λογο (οχι βεβαια για την απονιτροποιηση, αυτη γινεται με φυτα και με αλλαγες κι οχι με το φιλτρο) βρες μπολι η αστο να παρει το δρομο του, ετσι ι αλλιως πιστευω πως πρεπει να ειναι στρωμενο αλλα αυτο το 0.1 το βλεπεις απο καποια ανωμαλια.
Ειχες κανενα θανατο τελευταια? (ακομα και μεγαλο σαλιγκαρι οπως apple snail) που παρεμεινε μεσα στο νερο? (αυτο θα δικαιολογησει και τα νιτρικα)



Αν εχει προβλημα η τυρφη σου αλλαξε την, ποια τυρφη εχεις?
Μηπως επισεις εχουν μαζευτει πολλα αλατα στο βαρελι με αποτελεσμα να σκληραινει το νερο εκει μεσα?
Το νερο βρυσης ποση ωρα περιμενεις να το μετρησεις? (αν το μετρας αμεσως ισως δεν ειναι αξιοπιστη η μετρηση)
ΤΥρφη καθε ποτε αλλαζεις?

Akakios Miskos
30-08-12, 16:07
αλλα αυτο το 0.1 το βλεπεις απο καποια ανωμαλια.
Ειχες κανενα θανατο τελευταια? (ακομα και μεγαλο σαλιγκαρι οπως apple snail) που παρεμεινε μεσα στο νερο? (αυτο θα δικαιολογησει και τα νιτρικα)
Απ'ότι συζητήθηκε η αμμωνία πρέπει να είναι 0 τελικά. Δεν είχα ποτέ αρρώστιες ή θανάτους...


Αν εχει προβλημα η τυρφη σου αλλαξε την, ποια τυρφη εχεις?
Μηπως επισεις εχουν μαζευτει πολλα αλατα στο βαρελι με αποτελεσμα να σκληραινει το νερο εκει μεσα?
Το νερο βρυσης ποση ωρα περιμενεις να το μετρησεις? (αν το μετρας αμεσως ισως δεν ειναι αξιοπιστη η μετρηση)
ΤΥρφη καθε ποτε αλλαζεις?

Αυτήν έχω (http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1954)...Χύμα είναι. Πριν να την βάλω στο καλτσάκι μήπως θα ήταν καλύτερα να την ξεπλένω???
Λες να μαζεύτηκαν άλατα σε τέτοιο βαρέλι και με τέτοιες συνθήκες?... Το έχω μέσα στο σπίτι και είναι πάντα γεμάτο και τρέχει με φίλτρο και τύρφη...
Την αλλάζω κάθε δυο βδομάδες....

delta66
30-08-12, 16:14
PH ΒΡΥΣΗΣ=7,6
PH ΒΑΡΕΛΙΟΥ ΜΕ ΤΥΡΦΗ ΜΙΑΣ ΒΔΟΜΑΔΑΣ=8,1
PH ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ=8,3

Δεν είναι παράξενο....?
Ασε το νερο της βρυσης σε ενα κουβα 5-6 ωρες και μετα μετρα το.
Βαλε του και μια αεραντλια αν εχεις.
Στο βαρελι πως εχεις τοποθετησει την τυρφη, ποσο νερο και ποση τυρφη?
Τι φιλτρο?

Nick74
30-08-12, 16:15
τι να σου πω? Κι εγω αυτη την τυρφη εχω και τη βρισκω αρκετα αποδοτικη.
Να σου πω επισεις την αληθεια ουτε εγω την ξεπλενω και δε σκεφτηκα ποτε να το κανω.
Τωρα για τα αλατα μονο εκει μπορει να παει το μυαλο μου, δηλαδη πως το νερο ειναι τοσο θεοσκληρο που δε μπορει να κατεβουν οι σκληροτητες και το ph...
Aν δε παρεις μετρηση σκληροτητας δε μπορουμε να ειμαστε σιγουροι για τιποτα, αλλα δε μπορω να σκεφτω και κατι αλλο.

delta66
30-08-12, 16:16
Εγω αντιθετα, οφειλω να πω δυστυχως και σε αυτο το θεμα, οτι τα βακτηρια δεν στρωνουν αυτοματα ενα ενυδρειο, αλλα βοηθανε και διαφωνω οτι δεν κανουν τιποτα και ειναι μονο για ξεματιασμα
Αν τα χρησιμοποιει καποιος σωστα, ειναι μεγαλο βοηθημα

Nick74
30-08-12, 16:20
Στο βαρελι πως εχεις τοποθετησει την τυρφη, ποσο νερο και ποση τυρφη?
Τι φιλτρο?


υποτειθεται πως κραταει καποια ρουτινα σταθερη οποτε αν παλια δουλευε και τωρα δε δουλευει και δεν εχει αλλαξει κατι στη διαδικασια επεξεργασιας δε μπορει να φταιει η ποσοτητα
-------------------------
Εγω αντιθετα λεω πως τα βακτηρια βοηθανε και διαφωνω οτι δεν κανουν τιποτα και ειναι μονο για ξεματιασμα


Αποψεις, αλλα τη στιγμη που εκανα δυο φορες το πειραμα στον κουβα με τα υποτειθεμενα βακτηρια και καθαρη αμμωνια και δε λειτουργησαν για 5 μερες σημαινει πως μαλλον εχω δικιο.
Το μπολι θα ειχε εξαφανισει την αμμωνια σε 24 ωρες το πολυ

delta66
30-08-12, 16:26
Εγω οτι ειχα να πω περι βακτηριων το ειπα βαση των δικων μου εμπειριων και δεν συνεχιζω την ασκοπη κουβεντα παλι.
Ο καθενας ας κανει τις επιλογες του.

Akakios Miskos
30-08-12, 16:27
Τωρα για τα αλατα μονο εκει μπορει να παει το μυαλο μου, δηλαδη πως το νερο ειναι τοσο θεοσκληρο που δε μπορει να κατεβουν οι σκληροτητες και το ph...
Aν δε παρεις μετρηση σκληροτητας δε μπορουμε να ειμαστε σιγουροι για τιποτα, αλλα δε μπορω να σκεφτω και κατι αλλο.

KH=16
GH=17

Nick74
30-08-12, 16:28
KH=16
GH=17



εμ... με ΚΗ 16 πως θα κατεβει?

Akakios Miskos
30-08-12, 16:35
Συνχομπίστες.....το θέμα δεν είναι τα βακτήρια αλλά τα χλωμά μου ψάρια... :p
Εγώ νομίζω πως φταίει η διατροφή αλλά είμαι πολύ αρχάριος για να το στηρίξω... και μιας και είχα αυτά τα δύο θέματα, το ένα με τα αυξημένα ΝΟ3 και το άλλο με τις αυξανόμενες μετρήσεις του ph από βρύση σε βαρέλι κι από βαρέλι σε ενυδρείο, έχει γίνει ακόμη πιο περίπλοκο το θέμα......... :smt017

εμ... με ΚΗ 16 πως θα κατεβει?

...και πως θα γίνει? ...και γιατί να ανεβαίνει αντί να πέφτει? ....στην αρχή έπεφτε....

Nick74
30-08-12, 16:40
...και πως θα γίνει?



Ας το ποιασουμε απο αλλη σκοπια, τι ΚΗ, GH, Ph εχει η βρυση σου?

Μετρα με τον τροπο που ειπε ο Σπυρος κι οχι μεσα σε ενα δευτερολεπτο γιατι πιθανων οι μετρηση να μην ειναι σωστη

delta66
30-08-12, 17:04
Ναι με ΚH16 δυσκολο να εχει pH7.6

Nick74
30-08-12, 19:51
την ωρα που βγαινει απο τη βρυση με πιεση ισως να αλλαζει την αναλογια οξυγονου και co2 και να εχει οντως 7.6 αν και πρεπει να εχει υπερβολικο co2, αλλα οταν ισορροπισει το 8ρι καλο ακουγεται για 16 kh, αν κι αυτο ειναι πραγματικο βεβαια

Akakios Miskos
30-08-12, 20:17
την ωρα που βγαινει απο τη βρυση με πιεση ισως να αλλαζει την αναλογια οξυγονου και co2 και να εχει οντως 7.6 αν και πρεπει να εχει υπερβολικο co2, αλλα οταν ισορροπισει το 8ρι καλο ακουγεται για 16 kh, αν κι αυτο ειναι πραγματικο βεβαια

Δεν θα μπορούσα να γεμίσω έναν δοκιμαστικό σωλήνα 5ml κάτω από βρύση με πίεση....:p
Το ότι το νερό βγαίνει από φίλτρο άνθρακα λες να παίζει ρόλο?...:smt017
Έκανα αυτό που μου είπατε (από βρύση χωρίς φίλτρο άνθρακα).
KH & GH = 16.

Nick74
30-08-12, 20:40
ο ανθρακας ενωειται δεν ανεβαζει σκληροτητες, αντιθετως για μενα ενα καλο φιλτρο ειναι απαραιτητο.
Οκ εχεις 16 ΚΗ (νομιζω ειναι αυτονοητο πως μαλλον πας για οσμοση, και ισως οχι μονο για τα ενυδρεια γιατι με τετοιες σκληροτητες δεν ξερω τι γινεται με τιποτα πετρουλες στα νεφρα )
Το ph οποτε λογικα ειναι 8+ σωστα?
Αυτα ειναι κατι που συνεβησαν τελευταια?

Akakios Miskos
30-08-12, 21:06
ο ανθρακας ενωειται δεν ανεβαζει σκληροτητες, αντιθετως για μενα ενα καλο φιλτρο ειναι απαραιτητο.
Οκ εχεις 16 ΚΗ (νομιζω ειναι αυτονοητο πως μαλλον πας για οσμοση, και ισως οχι μονο για τα ενυδρεια γιατι με τετοιες σκληροτητες δεν ξερω τι γινεται με τιποτα πετρουλες στα νεφρα )
Το ph οποτε λογικα ειναι 8+ σωστα?
Αυτα ειναι κατι που συνεβησαν τελευταια?

Έτσι είναι το νερό στην Θεσσαλονίκη....απλά το συνηθίζεις μιας και το πίνεις από μωρό....:D
Πόσο μπορεί να μου στοιχίσει ένα σύστημα ΑΟ για να το αγοράσω και πόσο μπορεί να μου στοιχίσει μακροπρόθεσμα?....
Υπάρχει άλλη εναλλακτική??
Το ph είναι 7,9 και τόσο πρέπει να ήταν πάντα.

Nick74
30-08-12, 21:34
Η φθηνοτερη αντιστροφη οσμωση που εχω δει παει κατω απο 70 ευρω αλλα οι νορμαλ τιμες ειναι γυρω στα εκατον κατι...

Αν ψαξεις σχετικα θεματα θα τη βρεις.

Εναλλακτικη λυση ειναι οι ριτινες αλλα ειναι πολυ πιο μπελλαλιδικες και σιγουρα μακροχρονια εντελως ασυμφορες (αν και εγω τις εχω καπως βολευτει αλλα η αληθεια ειναι πως βρηκα 10-15 κιλα τζαμπα γι αυτο και τις χρησιμοποιω ακομη. Μολις μου τελειωσουν χαλαρα παω για οσμωση αλλα αλλο να ριχνεις ΚΗ 7-8 κι αλλο 16-17)

Akakios Miskos
30-08-12, 22:03
Θα το ψάξω.....
Καμιά ιδέα για το φαινόμενο ωχρότητας στα ψάρια μου?
....και καμιά πρόταση για το μενού...μήπως είναι πολύ οι 4 ταμπλετίτσες (http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=892) για τα 4 βυθόψαρα?

Nick74
30-08-12, 22:32
ε ειναι πολυ το ταισμα μαλλον, αλλα το προβλημα μαλλον προερχεται απο κακες συνθηκες.
Εχεις υψηλες σκληροτητες και ph, αλλα το βασικοτερο απ ολα ειναι τα πανυψηλα ΝΟ3 σου τα οποια πρεπει να ξεφορτωθεις

delta66
31-08-12, 00:10
Δεν θα μπορούσα να γεμίσω έναν δοκιμαστικό σωλήνα 5ml κάτω από βρύση με πίεση....:p
Το ότι το νερό βγαίνει από φίλτρο άνθρακα λες να παίζει ρόλο?...:smt017
Έκανα αυτό που μου είπατε (από βρύση χωρίς φίλτρο άνθρακα).
KH & GH = 16.
Δεν παιζει ρολο η πιεση που θα το βαλεις στο δοκιμαστικο. ΕΙναι ηδη ετσι το νερο στου ςχωλνες της υδρευσης και σταθεροποιειται σταδικα απο τη στιγμη που θα βγει.

Ο ανθρακας εχει την ταση να τραβαει το pH προς το ουδετερο 7