PDA

Επιστροφή στο Forum : reactor που βουλώνει γρηγορα


johnny98130
07-10-04, 10:31
Έχω μια ερωτησούλα και εγώ περι CO2 . Εχω τον reactor της aquamedic ο οποίος γεμιζει άλγη πολύ γρήγορα. Δεν έχω γενικότερο προβλημα άλγη απλα ο rector μπουκώνει πολύ γρήγορα. Καμια ιδεούλα?? :? :? :?

sot-zoe
07-10-04, 11:05
Κατ΄αρχην εισαι σιγουρος οτι ειναι αλγη ;; και εαν ναι τι ειδους ;;
Μηπως ειναι μουργα , μπίχλλα και λοιπες βρωμιες ;;;
Ειναι σε σημειο με καλη κυκλοφορια νερου ;; , πχ κοντα ή απεναντι απο την εξοδο ενος φιλτρου ;;

johnny98130
07-10-04, 11:17
Μουργα ειναι σωτηρη η μπίχλα. Αλλα οπου και να το βάλω γεμίζει το άτιμο

lasal
07-10-04, 11:20
Έχω μια ερωτησούλα και εγώ περι CO2 . Εχω τον reactor της aquamedic ο οποίος γεμιζει άλγη πολύ γρήγορα. Δεν έχω γενικότερο προβλημα άλγη απλα ο rector μπουκώνει πολύ γρήγορα. Καμια ιδεούλα?? :? :? :?
Βάλε μερικούς λεβέντες πεινασμένους οτόκυκλους ;)
Αλλιώς θα πρέπει να τον καθαρίζεις με το χέρι.

sot-zoe
07-10-04, 11:31
Δεν χωρανε οι οττος εκει μεσα , η μονη λυση ειναι σε σημειο με καλη κυκλοφορια , ετσι θα εχεις και πιο καλη διασπορα μεσα στο ενυδρειο .
Αλλιως πρεπει να εχεις μικρο turn over κατα την γνωμη μου στο ενυδρειο για να μαζευει τοση μπίχλα τοσο συντομα .
Για πες τα λιτρα του ενυδρειου και το φιλτρο σου , μηπως ειναι εκει το προβλημα .

johnny98130
07-10-04, 11:51
Ενυδρείο 600λτ με ενα 2228 1000αρι και ενα 2215 600αρι. Νομίζω οτι για ενυδρειο με δισκους ειμαι ΟΚ

sot-zoe
07-10-04, 12:17
Για δισκους μια χαρα , αλλα θεωρω ακομα οτι ειναι θεμα καλης κυκλοφοριας , τα 2 φιλτρα ειναι αντιθετα το ενα απο το αλλο ;; ή και τα δυο ρουφανε απο την μια και πετανε απο την αλλη ;; οποτε δημιουργητε ενα ρευμα απο την μια μερια του ενυδρειο στην αλλη ;; βρες εκει την χρυση τομη ετσι ουτως ωστε να κυκλοφορει το νερο καλα σε ολο το ενυδρειο , προσεχοντας παντα για την αναταραξη της επιφανειας .
Εγω ας πουμε οταν διαπιστωσα οτι σε ενα σημειο δεν ειχα καλη κυκλοφορια εβαλα ενα μικρο εσωτερικο μονο με σφουγγαρι να χτυπαει στην μερια που ηθελα , και ετσι ελυσα το προβλημα της τοπικης κυκλοφοριας , αυτο βελτιωσε και την καθαριοτητα στο σημειο .

nkarvounis
07-10-04, 14:08
Λοιπόν το πρόβλημα δεν θα το λύσεις οριστικά, θα το μετριάσεις έχοντας καλή κυκλοφορία, πάντα θα σου πιάνει άλγη. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι σε τακτά χρονικά διαστήματα, ας πούμε 3μηνo να τον βγάζεις και να τον καθαρίζεις με μια βούρτσα (υποθέτω ότι διαλύεται σε μικρά κομμάτια) ή καθάρισμα με πλύσεις με οξυζενέ.

Όσο και καλή κυκλοφορία να έχεις, που αν δεν είχες θα φαινόταν στο ενυδρείο, δεν μπορείς να πετύχεις και κυκλοφορία μέσα στον διαχυτήρα και αυτό διότι είναι κλειστός. Όταν μπαίνει μέσα στο ενυδρείο γεμίζει με νερό και αυτό είναι, αν έχεις διαρροή(δηλ να μπαίνει νερό στα σπειρώματα δεν θα έχεις ομοιόμορφες φυσαλίδες και σωστή διάχυση).

Αυτά ....

sot-zoe
07-10-04, 14:40
Νικο αλλου ειναι το προβλημα , δεν ειναι αλγη ειπαμε , ειναι βρωμια και φευγει με απλο κουνημα του διαχυτηρα , εκτος και εαν καταλαβα λαθος , γι΄αυτο λεω για καλη κυκλοφορια και καθαριοτητα σε συγκεκριμενα σημεια κλπ.

johnny98130
07-10-04, 15:01
Σωτήρη δεν φευγει με ενα απλο κούνημα, ειναι μπιχλα και θέλει καθάρισμα λεπτομερειακό δηλαδη λύσιμο ξέπλημα βούρτισμα κτλ.

nkarvounis
07-10-04, 15:06
ε.. ας μην επαναλαμβάνομαι .... :roll: δοκίμασε αυτό που σου είπα και βλέπουμε :wink:

BILAS
07-10-04, 15:57
Βγαλτο τελειως και βαλε το σωλινακι μεσα σε ενα απο τα δυο τα φιλτρα σου

mikenuke
07-10-04, 16:17
To CO2 ειναι απο diy ή απο μπουκαλα?

johnny98130
07-10-04, 16:33
Από μπουκάλα. Θα δοκιμάσω να κανω αυτό που μου λέει ο Βασίλης. Αν παιξει θα με γλιτώσει απο πολύ φασαρία.
Σε τετοιες πατεντες εινα μανουλα ο Βασιλακης :) :D

nkarvounis
07-10-04, 23:08
Θα σου δουλέψει. Αυτό που πρέπει να προσέχεις είναι να μην σου κρατάει το φίλτρο CO2 και στο πετάει στην έξοδο χωρίς να έχει γίνει απορρόφηση.

Στο λεω διότι
1ον δεν θα έχεις διάχυση
2ον θα σου κάνει θόρυβο το φίλτρο
3ον πιθανόν κάποια στιγμή να σου χαλάσει η φτερωτή του φίλτρου

annivas2000
08-10-04, 00:58
Αληθεια johny98130 ποσο καιρο τον εχεις εγκατεστημενο το reactor??

johnny98130
08-10-04, 09:45
Ένα χρόνο. Η διάχυση ειναι ικανοποιητική αλλα εχω και ψιλο προβληματακια όπως :1) Μπουκώνει ο reactor 2) Αφου μπουκωσει τοτε η αντλία με το οποίο ειναι συνδεδεμένο δεν εχει δύναμη να σπρώξει το νερό και σταματάει να δουλευει. 3) θέλει τακτικό καθαρισμό (π.χ. κάθε μήνα)