PDA

Επιστροφή στο Forum : PLECO DEAD


galant
07-10-04, 09:58
Υπάρχει περίπτωση να πεθάνει ένας πλακόστομος από πτώση θερμοκρασίας; Είχα έναν περίπου 4cm στο ενυδρείο των 60lt. Τον είχα για περίπου 2 μήνες και ήταν μία χαρά. Τελευταία μέτρηση που έκανα στο νερό ήταν πριν 2 μέρες και όλα ήταν μια χαρά. Χθες όμως είχε βγάλει κατά λάθος η γυναίκα μου τη σόμπα από την μπρίζα (τον θερμοστάτη) με αποτέλεσμα η θερμοκρασία να πέσει στους 22C. Αυτό βέβαια πρέπει να έγινε σταδιακά και όχι απότομα, μιας και έγινε σε διάστημα περίπου 30 ωρών. Τα υπόλοιπα ψάρια δεν φάνηκαν να έχουν επηρεαστεί από το γεγονός αυτό...

TAN
07-10-04, 10:39
Υπάρχει περίπτωση να πεθάνει ένας πλακόστομος από πτώση θερμοκρασίας; Είχα έναν περίπου 4cm στο ενυδρείο των 60lt. Τον είχα για περίπου 2 μήνες και ήταν μία χαρά. Τελευταία μέτρηση που έκανα στο νερό ήταν πριν 2 μέρες και όλα ήταν μια χαρά. Χθες όμως είχε βγάλει κατά λάθος η γυναίκα μου τη σόμπα από την μπρίζα (τον θερμοστάτη) με αποτέλεσμα η θερμοκρασία να πέσει στους 22C.

Γενικα η αποτομη πτωση της θερμοκρασιας μπορει να πεξει καθοριστικο ρολο σε ολα τα τροπικα ψαρια οχι μονο στα pleco.
Πριν την πτωση της θερμοκρασιας στους ποσους βαθους ηταν το νερο?

johnny98130
07-10-04, 11:24
Πανω απο 3-4 βαθμούς σε ενα 24ωρο ειναι γενικα μεγάλη αλλαγή. Καποια ψάρια αντιδρούν ομαλα αλλα οχι .

galant
07-10-04, 15:49
Γενικα η αποτομη πτωση της θερμοκρασιας μπορει να πεξει καθοριστικο ρολο σε ολα τα τροπικα ψαρια οχι μονο στα pleco.
Πριν την πτωση της θερμοκρασιας στους ποσους βαθους ηταν το νερο?

Η θερμοκρασία ήταν 26 βαθμούς.

Husky_Jim
12-10-04, 01:06
Γενικα η αποτομη πτωση της θερμοκρασιας μπορει να πεξει καθοριστικο ρολο σε ολα τα τροπικα ψαρια οχι μονο στα pleco.
Πριν την πτωση της θερμοκρασιας στους ποσους βαθους ηταν το νερο?

Η θερμοκρασία ήταν 26 βαθμούς.

Όλο τον καιρό που ασχολούμε με τα πλέκος αλλά και με τα υπόλοιπα ψάρια που έχω,έχω καταλήξει στα εξείς συμπεράσματα.
Όσα ψάρια έχω και είναι F0 ή F1 ή τέλος πάντων ποιό κοντά στην άγρια τους μορφή έχουν μεγάλη αντοχή στις απότομες αλλαγές της χημείας του νερού και όχι μόνο της θερμοκρασίας και αυτό γιατί και ο πραγματικός τους βιότοπος παρουσιάζει (ανάλογα την εποχή) τέτοιες διακημάνσεις.
Π.Χ. Στον Αμαζόνιο όταν ξεκινά η περίοδος βροχών ένας ποταμός έχει θερμοκρασία 31+ βαθμούς και μέσα σε λίγες ώρες μπορεί να έχει φτάσει τους 24 και με τεράστιες αλλαγές σε PH/GH/KH.Αυτό λοιπόν κάνει τα ψάρια ποιό ανθεκτικά στις αλλαγές πράγμα που απουσιάζει από τα ψάρια που έχουν αναπαραχθεί σε εχμαλωσία και μεγαλώνουν με σταθερές συνθήκες όλη τους την ζωη......

Έν κατακλείδι εάν στην περίπτωσή σου το πρόβλημα ήταν μόνο η θερμοκρασία τότε ίσως να ήταν αυτός ο λόγος του θανάτου του πλέκο,άν και οι πλέκος είναι ποιό ανθεκτικοί από τα υπόλοιπα κοινωνικά ψάρια....

Τί είδος πλέκο ήταν?

Άσχετο αλλά επειδή το έχω ακούσει και αυτό σε πετ-σοπ τον τάιζες καθόλου?Γιατί κάποιος αναρωτιόταν γιατί του ψωφάνε οι πλέκο ο ένας πίσω από τον άλλο και όταν τον ρώτησα τί τους ταίζει μου απάντησε: -Τίποτα,μα δέν τρώνε τις ακαθαρσίες και την άλγη??? :evil:
Μόλις τον έβαλα με το ζόρι να πάρει πλεκοτροφή όλα έγιναν μια χαρά.Κανένας πλέκο 'τέζα' ποιά....Ούφ το θυμήθηκα και ταπηροκρανιάστηκα πάλι...... :x

Obelix(Reifen)
12-10-04, 10:36
Από θερμοκρασία δεν πήγε από την άλλη τροφή και άστρωτο φίλτρο(κακή συντήρηση ) η ανεπαρκές είναι πιο πιθανοί λόγοι.

galant
12-10-04, 11:39
Άσχετο αλλά επειδή το έχω ακούσει και αυτό σε πετ-σοπ τον τάιζες καθόλου?

Έχω 2 διαφορετικές τροφές για γατόψαρα. Η μία είναι με βάση άλγη κλπ, και η άλλη είναι shrimp pellets. Τους βάζω λοιπόν εναλλάξ για ποικιλία. Τον έβλεπα σχεδόν πάντα να τρώει. Δαν νομίζω ότι το πρόβλημα ήταν στο τάϊσμα.

galant
12-10-04, 11:41
Από θερμοκρασία δεν πήγε από την άλλη τροφή και άστρωτο φίλτρο(κακή συντήρηση ) η ανεπαρκές είναι πιο πιθανοί λόγοι.

Το ενυδρείο λειτουργεί ήδη εδώ και 2 χρόνια χωρίς κάποιο πρόβλημα τέτοιου είδους. Οι μετρήσεις που κάνω δεν δείχνουν κάποιο πρόβλημα. Γι' αυτό σκέφτηκα την αλλαγή θερμοκρασίας σαν τον πιο πιθανό λόγο.

Πάντως ευχαριστώ όλους ασχολήθηκαν και απάντησαν.

Obelix(Reifen)
13-10-04, 18:19
[
Έχω 2 διαφορετικές τροφές για γατόψαρα. Η μία είναι με βάση άλγη κλπ, και η άλλη είναι shrimp pellets. Τους βάζω λοιπόν εναλλάξ για ποικιλία.

Θα πόνταρα σε διατροφή με πολλές πρωτινές αφού λες ότι τις έριχνες εναλλάξ παντός στο μέλλον αν θέλεις να του δώσεις του πλεκο ποικιλία προτίμησε το αρακά που είναι πολύ βολικός και προτιμάτε από πολλά ψαριά και daphnia και mysis που είναι οι πιο κατάλληλες για <<φυτοφάγα>> ψαριά.(IME,IMO)

galant
14-10-04, 11:51
Obelix, τι εννοείς αρακά; Κάπου το έχω ξανακούσει. Είναι κάποιο είδος τροφής, γιατί δεν νομίζω να εννοείς τον κανονικό τον αρακά.

Obelix(Reifen)
14-10-04, 16:04
Τον κανονικό αφού του βγάλεις το φλούδι (βγαίνει εύκολα όταν ξεπαγώσει) υπάρχουν και αλλά λαχανικά (μαρούλι, σαλάτα, αγγούρι, κολοκύθι ζεματισμένο, καρότο) αλλά αυτό είναι το πιο βολικό.