PDA

Επιστροφή στο Forum : δεξαμενη ποτισματος χωρις φιλτρανση.


Πάνος
21-08-12, 12:24
δημιουργω αυτο το θεμα για μια φιλη που δεν ασχολειται με το ιντερνετ ιδιαιτερα...

εχει ενα κτημα εκτος Αλεξανδρουπολης οπου ζει, και αναμεσα σε οοοολλαααα τα αλλα (και ειναι παρα πολλα πιστεψτε με...) εχει και μια δεξαμενη περιπου δεκα τετραγωνικα μετρα με βαθος μισο μετρο.
δεν εχει φιλτρανση αλλα το νερο ανανεωνεται καθημερινα γιατι τη χρησιμοποιει για ποτισμα. καποτε ειχε φιλοξενησει κοι για μερικα χρονια αλλα οπως ηταν αναμενομενο τα εχασε οταν μεγαλωσαν πολυ σε μεγεθος. της ειπα να μη το ξαναεπιχειρησει με κοι...αλλα με ρωτησε αν θα μπορουσε να κρατησει στη λιμνη αυτη μερικα χρυσοψαρα.
Ετσι βρισκομαι εδω να ρωταω..αν γινεται να φιλοξενησει μερικα ...και αν μπορει να βαλει νουφαρα.
οι θερμοκραισες εδω λογω θαλασσας δεν ειναι τοσο τραβηγμενες οσο βορειο εβρο...αν και εχουμε συχνα υπο το μηδεν.
οσο ειχε τα κοι μου ειπε πως η λιμνη παγωνε απο πανω στα βαρια κρυα...αλλα τα ψαρια ζουσαν κατω απ το στρωμα του παγου και δεν ειχε απωλειες λογω κρυου.
τι λενε οι λιμναδες της παρεας??

Kotsos
21-08-12, 12:27
το οτι ανανεώνεται συνέχεια το νερό δεν είναι πρόβλημα?? ή είναι απο γεώτρηση?

kouman
21-08-12, 12:42
μηπος τα εχασε απο κανενα φαρμακο που επεσε μεσα καταλαθος? γιατι αν ανανεονεται η λιμνη με νερο φρεσκο δεν υπαρχει προβλημα. και φιλτρο να βαλει...αν το νερο αδιαζει και γεμιζει συνεχεια δεν θα κανει δουλεια..

Πάνος
21-08-12, 12:46
μου ειπε οτι τα εχασε μετα απο βροχη....τωρα τι μπορει να κουβαλησε το νερο δε ξερω..αυτη παντως στο κτημα της..που ειναι τεραστιο και η λιμνη στο κεντρο..δε χρησιμοποιει κανενα φαρμακο. ειναι 100% βιολογικη προσεγγιση.
παντως ειχαν μεγαλωσει αρκετα τα κοι της...καπου 40 εκατοστα μου λεει..

kouman
21-08-12, 12:52
μεθε περισσοτερες πληροφοριες για το νερο .. καθε ποτε τραβαει για να το ποτησει και καθε ποτε μενει στασημο και για ποσο καιρο. επισεις το οξυγονο για αυτα τα ψαρια ειναι απαρετητο. αν μενει το νερο πολυ καιρο στασιμο εκει θα μπορουσε να φτιαξει ενα καλο μεγαλο diy φιλτρο και η εξοδος του να επεφτε στο νερο σε μορφη καταρακτη για να οξυγονονει το νερο.. εγω θα ξαναεβαζα κοι παντος,,

Πάνος
21-08-12, 13:16
δεν ειναι μικρο το βαθος για κοι?? ειναι 50 εκατοστα μονο στηλη νερου..και σε καποια σημεια ακομη λιγοτερο. της μιλησα για τη μεγαλη οξυγονωση που θελουν τα κοι..και δε θελει να βαλει. για χρυσοψαρα ενδιαφερεται χωρις να χρειαστει να κανει μετατροπες ή προσθηκες. αν μπορει να κρατησει μερικα χρυσοψαρα ετσι οπως ειναι το πραγμα.
τωρα το καλοκαιρι το νερο ανανεωνεται καθημερινα γιατι ποτιζει καθημερινα... το χειμωνα σιγουρα λιγοτερο...αλλα αν ειναι να κρατησει ψαρια μπορει να το κανει σαν αλλαγη νερου ασχετα απο το ποτισμα.
αισιοδοξουμε οτι αν μπορει να βαλει αρκετα νουφαρα μπορει να κρατησει μερικα χρυσοψαρα ακομη κι αν γινονται αλλαγες αραια το χειμωνα.

Andros
21-08-12, 19:21
δεν ειναι μικρο το βαθος για κοι?? ειναι 50 εκατοστα μονο στηλη νερου..και σε καποια σημεια ακομη λιγοτερο. της μιλησα για τη μεγαλη οξυγονωση που θελουν τα κοι..και δε θελει να βαλει. για χρυσοψαρα ενδιαφερεται χωρις να χρειαστει να κανει μετατροπες ή προσθηκες. αν μπορει να κρατησει μερικα χρυσοψαρα ετσι οπως ειναι το πραγμα.
τωρα το καλοκαιρι το νερο ανανεωνεται καθημερινα γιατι ποτιζει καθημερινα... το χειμωνα σιγουρα λιγοτερο...αλλα αν ειναι να κρατησει ψαρια μπορει να το κανει σαν αλλαγη νερου ασχετα απο το ποτισμα.
αισιοδοξουμε οτι αν μπορει να βαλει αρκετα νουφαρα μπορει να κρατησει μερικα χρυσοψαρα ακομη κι αν γινονται αλλαγες αραια το χειμωνα.

Πανο, δεν χρειαζεται να βαλει κοι....

Χρυσοψαρα ομως μπορει να βαλει ανετα οπως και νουφαρα χωρις φιλτρα και αντλιες....

Τα νουφαρα το χειμωνα πανε για υπνο αλλα το καλοκαιρι σε στασιμα νερα θα γινουν τουρμπο....

Yiannis59
21-08-12, 19:22
Αυτο που ζητα να κανει ηταν σύνηθες στην Κυπρο πριν καμια σαρανταριά χρόνια και στο πατρικο μου ειχαμε αλλα δεν θα ξεχασω ποτε την λιμνη για πότισμα του παππου μου που εβαζα σκαμνακι για την φτασω ηταν υπερυψωμενη γυρο 1,40 γεμάτη νουφαρα και χρυσόψαρα -φιλτρο;; τι ειναι αυτο τοτε - και ομως οι γεννες εδιναν και έπαιρναν και χαριζε μαλιστα και σε κοσμο που τα εβαζαν στις δικες τους για να τρωνε τα κουνουπια γιατι αν η λιμνη δεν ειχε ψαρια πέρναγε μια φορα καθε 15 μερες υπάλληλος του δημου (δημοσια εργα τα ελεγαν τοτε) και εριχνε το απαγορευμένο σήμερα DDT στην επιφάνεια της λιμνης για να σκοτωθούν τα κουνούπια (μιλαμε για μικρη πολη οχι χωριο)

Andros
21-08-12, 19:25
Αυτο που ζητα να κανει ηταν σύνηθες στην Κυπρο πριν καμια σαρανταριά χρόνια και στο πατρικο μου ειχαμε αλλα δεν θα ξεχασω ποτε την λιμνη για πότισμα του παππου μου που εβαζα σκαμνακι για την φτασω ηταν υπερυψωμενη γυρο 1,40 γεμάτη νουφαρα και χρυσόψαρα -φιλτρο;; τι ειναι αυτο τοτε - και ομως οι γεννες εδιναν και έπαιρναν και χαριζε μαλιστα και σε κοσμο που τα εβαζαν στις δικες τους για να τρωνε τα κουνουπια γιατι αν η λιμνη δεν ειχε ψαρια πέρναγε μια φορα καθε 15 μερες υπάλληλος του δημου (δημοσια εργα τα ελεγαν τοτε) και εριχνε το απαγορευμένο σήμερα DDT στην επιφάνεια της λιμνης για να σκοτωθούν τα κουνούπια (μιλαμε για μικρη πολη οχι χωριο)

:smt023:smt023:smt023

Πάνος
21-08-12, 19:29
αρα θα ειναι καλα να ριξει καμια δεκαρια ψαρακια μεσα?? αν μεγαλωσουν πολυ η αν γεννησουν πολλα....θα δινει ωστε να μη φορτωσει πολυ τη δεξαμενη,....
οποτε αφου και τα νουφαρα θα ειναι οκ..βγαινουμε στην αναζητηση.

Andros
21-08-12, 19:53
αρα θα ειναι καλα να ριξει καμια δεκαρια ψαρακια μεσα?? αν μεγαλωσουν πολυ η αν γεννησουν πολλα....θα δινει ωστε να μη φορτωσει πολυ τη δεξαμενη,....
οποτε αφου και τα νουφαρα θα ειναι οκ..βγαινουμε στην αναζητηση.

Ας αρχισει με καμια δεκαρια οπως λες... και τελος...αν ολα πανε καλα που ειμαι σιγουρος οτι θα πανε δηλαδη σε λιγο καιρο η δεξαμενη θα γεμισει ψαρι ;)

Αντε.. καλη επιτυχια!

Πάνος
22-08-12, 08:09
ευχαριστουμε....Δεν περνατε τωρα κι απο τις μικρες αγγελιες ?? :D

in the pond
22-08-12, 08:19
Θα συμφωνήσω κι εγώ με τα παιδιά. Όλα, εκτός από κόι. Τα χρυσόψαρα εκεί θα ευημερίσουν αλλά και θα πολλαπλασιαστούν πολύ γρήγορα.

Η συνεχόμενη αντικατάσταση του νερού, είναι ότι καλύτερο.