PDA

Επιστροφή στο Forum : ΓΕΝΝΑ CORRY !!!


despot
20-08-12, 22:48
Σήμερα το μεσημέρι είδα γύρω στα 50 αυγά από τα κορρυ μου κολλημένα στο φίλτρο , επίσης εμφανίζονται κ άλλα σε διάφορα μέρη του ενυδρείου !

Μαζί με τα κόρρυ έχω κ 10 νεον τετρα κ υποψιάζομαι πωε τρώνε τα αυγά .....

Μιάς κ είμαι αρχάριος έχω αγχωθεί κ θα ήθελα πολύ να επιζήσουν μερικά .

Έχω κάποιες απορειές όποιος πιστός να βοηθήσει ..

1. Να μεταφέρω τα αυγά σε ένα ενυδρείο 20 λτ που έχω αποκλειστικά κ μόνο για τα αυγά ?

2. Να τα μαζέψω κ να τα αφήσω μέσα σε μια γεννίστρα στο ενυδρείο με αεραντλία ?

3. Τα νέον μου τρώνε τα αυγά ?

4. Να ρίξω κάποιο υγρό για προστασία των αυγών από μύκητες ?
( έχω διαβάσει οτι αλλού έκανε δουλειά κ αλλού προκάλεσε το θάνατο )

5. Τα αλμπίνος με τα κανονικά aeneus υβριδίζουν ?

6. Πότε θα σταματήσουν να γεννάνε αυγά ?
( άρχισαν σήμερα το μεσημέρι )


εξοπλισμός υπάρχει κ μπορώ να κάνω ότι μου προτείνεται

( αεραντλία - φίλτρο μικρό - γεννίστρα - μικρό ενυδρείο - αερόπετρες διάφορα μεγέθη - φυτά που δεν χρειάζονται υπόστρωμα - πλαστικά δοχεία μεταφοράς ψαριών )

επίσης έχω κ ένα 100 λτ που τρέχει μόνο του εδώ κ 4 μήνες να βάλω τα αυγά εκεί ?

επίσης πόσες μέρες κάνουν να εκκολαφθούν τα αυγά ?

είναι απορίες που προέκυψαν μετά από διάβασμα όλων των σχετικών άρθων

παίδες βοήθειεαααααααααααα

:confused::confused::confused::confused::confused: :confused:

tsag
20-08-12, 22:49
το ασφαλες ειναι τα μικρα και η μανα μονοι ....

despot
21-08-12, 06:47
Καποια απο τα αυγα ειναι ασπρα ενω τα υπολοιπα ειναι σκουρα
αφαιρεσα τα ασπρα αυγα
δεν ξερω αν εκανα σωστα...

Γιώργος Κ
21-08-12, 07:22
Καλημέρα!
Διάβασε εδώ: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54573 εκεί που γράφει για τα corydoras pygmaeus στην αναπαραγωγή ... Δεν έχουν πολλές διάφορες ;)

gta__156
21-08-12, 07:48
Καποια απο τα αυγα ειναι ασπρα ενω τα υπολοιπα ειναι σκουρα
αφαιρεσα τα ασπρα αυγα
δεν ξερω αν εκανα σωστα...

Σωστα εκανες ;)
-------------------------
ριξε και μια ματια εδω εαν δεν βαριεσαι

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=40594

Kotsos
21-08-12, 10:14
1. Να μεταφέρω τα αυγά σε ένα ενυδρείο 20 λτ που έχω αποκλειστικά κ μόνο για τα αυγά ?

2. Να τα μαζέψω κ να τα αφήσω μέσα σε μια γεννίστρα στο ενυδρείο με αεραντλία ?

3. Τα νέον μου τρώνε τα αυγά ?

4. Να ρίξω κάποιο υγρό για προστασία των αυγών από μύκητες ?
( έχω διαβάσει οτι αλλού έκανε δουλειά κ αλλού προκάλεσε το θάνατο )

5. Τα αλμπίνος με τα κανονικά aeneus υβριδίζουν ?

6. Πότε θα σταματήσουν να γεννάνε αυγά ?
( άρχισαν σήμερα το μεσημέρι )

Αν είναι να κάνεις το 1 ή το 2, καλύτερα το 1, οπότε θα μπορεις να κάνεις και το 4 χωρις να επιρρεάσεις τα ψαράκια σου..
μπορείς να ρίξεις οποιοδήποτε φάρμακο έχεις που λεεί οτι είναι για fungus, και αν τα απομονώσεις ρίξε μεγαλύτερη δόση απο αυτήν που λέει..

Τα νεον μπορούν να φάνε τα αυγα αν τα εντοπίσουν..
τα αλμπίνο είναι το ίδιο ψάρι απλα αλφική μορφή.. του λείπει ένα ένζυμο, και δεν μπορεί να βγάλει χρώματα..

despot
22-08-12, 10:19
ευτυχως μετα απο τοσες ωρες κανενα αλλο αυγο δεν εχει ασπρισει...
θα δωκιμασω με ολους τους τροπους αρκει να μου κανει κ αλλα αυγουλακια
αυριο το πρωι ξεκιναω την προσπαθεια σε ενυδρειο γεννηστρα.
-------------------------
σήμερα αφαίρεσα με επιτυχία τα αυγά κ τα τοποθέτησα σε μιά γεννήστρα μέσα στο ενυδρείο κοντά στην επιφάνεια του νερού επίσης τοποθέτησα μέσα στη γεννήστρα υπόστρωμα από το ενυδρείο κ κερατόφυλλο ...

το κακό είναι πως τα αυγά μόλις γέμισε η γενήστρα με νερό εξαφανίστηκαν

τι να πω ........

κ πήρα μια με κάθετες τομές στο πλάι για αυτό το λόγο,,,,,,,,,,,

εύχομαι να κόλλησαν κάπου στο υπόστρωμα μέσα στη γεννήστρα .........

:smt017:smt017:smt017
-------------------------
ίσως έπρεπε να βάλω τα αυγά σε γεννήστρα δίχτυ κ όχι σε πλαστική.....


π.χ

http://www.aquamasters.gr/components/com_virtuemart/shop_image/product/Sera_Breeding_Co_4be666b1df3ac.jpg

:confused::confused::confused:

Kotsos
22-08-12, 10:22
ΔΕΝ έπρεπε να βάλεις τίποτα μέσα στην γεννήστρα... Τι το βαλες το υπόστρωμα? Και αφού μπήκες στην διαδικασία να τα ξεκολήσεις, έπρεπε να τα βγάλεις σε άλλο ενυδρειάκι, έστω και τάπερ..

είναι σίγουρο οτι δεν χωράνε απο τις σχισμές??

despot
22-08-12, 10:54
το υπόστρωμα το έβαλα γιατί υπάρχουν πολλές αναφορές σε μεγαλύτερο ποσοστό επιτυχίας όταν υπάρχει υπόστρωμα ...

είμαι σίγουρος πως δεν χωρούσαν από τις σχισμές αλλά τώρα γιατί εξαφανίστηκαν δεν ξέρω ...

εντόπισα λίγα που έχουν κολλήσει στο μικρό ξύλο ...

πάντως τα ξανά περιμένω να γεννήσουν ..

αυτή τη φορά θα τα βάλω σε ένα 20λτ ενυδρείο που έχω ...

Kotsos
22-08-12, 21:04
Για ενυδρείο γεννήστρα μιλάνε, όχι για γενήστρα..
και αφού εκολαφθούν, όχι στα αυγά;)

rtolis
26-08-12, 10:53
Έκανες λάθος φίλε μου όπως είπε και ο Kotsos. Η καλύτερη λύση στα κόρυ είναι να μεταφέρεις τα αυγά σε ενυδρείο-γεννήστρα χωρίς καθόλου υπόστρωμα, με νερό από το αρχικό ενυδρείο. Δεν χρειάζεται να φτάσει πολύ σε ύψος νερού. Αν εντοπίσεις αυγά σε ένα φύλλο, ξύλο κλπ. πάρε τα όπως είναι με αυτό, ή κόψε το φύλλο και τα τοποθετείς στο ενυδρείο γεννήστρα.
Ο λόγος που δεν συστήνεται το υπόστρωμα είναι ότι θα ταΐζεις πολύ, αν έχεις υπόστρωμα θα μένουν υπολείμματα και θα σου ανεβάσει αμμωνία, ενώ με το bare bottom μπορείς με προσεκτική σκούπα βυθού να αφαιρέσεις τα περισσότερα.
Επίσης αν το ενυδρείο-γεννήστρα έχει ξεχωριστό χώρισμα για βιολογικό υλικό ακόμη καλύτερα.
Για να γεννήσουν πάει να πει ότι οι συνθήκες σου είναι καλές, οπότε και να μην πετύχει αυτή η αναπαραγωγή, αν συνεχίσεις έτσι, θα πετύχουν οι επόμενες.

despot
27-08-12, 18:27
Εχω ευχαριστα νεα

τελικα χθες εκαναν την εμφανιση τους τιυλσχιστον 4 μωρακια χωρις τον σακο μεσα στο ενυδρειο

despot
08-09-12, 14:40
τα μωράκια αναπτύσσονται κανονικά έχω γύρω στα 10 κ εχθές μου γέννησαν πάλι 100 αυγά !


:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

despot
10-09-12, 20:36
σήμερα μου έφαγαν τα cory κ τα 100 αυγά που γέννησαν !

τραγικό........

διάβασα σε πολλές αναρτήσεις πως δεν τρώνε τα αυγά τους μέγα ψέμμα....

:smt015:smt015:smt015

rtolis
11-09-12, 09:53
Ζήτησες τη συμβουλή μας και σου είπαμε τι είναι καλύτερο να κάνεις. Παρ' όλα αυτά ακολούθησες τη δική σου οδό. Αν ήταν να κάνεις αυτό δεν χρειάζονταν να ζητήσεις συμβουλές.
Δεν πειράζει, παθός-μαθός. Αφού σου γεννάνε και με τέτοιο ρυθμό, έχεις καλή ρουτίνα και καλές συνθήκες. Θα σου ξαναγεννήσουν.

despot
12-09-12, 20:39
ευχαριστώ για τις συμβουλές κ το ενδιαφέρων σας ! δεν έκανα του κεφαλιού μου μιάς κ είχα προετοιμαστεί για να μεταφέρω τα μικρά σε άλλο ενυδρείο έτοιμο μόνο για αυτά με αερόπετρα - στρωμένο φιλτράκι κ.τ.λ.π... το θέμα είναι πως το καθυστέρησα μόνο για μιά μέρα λόγο δουλειάς :smt068..... αντί να τα μεταφέρω σ ε 24 ώρες θα τα μετέφερα σε περίπου 36 .... θεώρησα πως καλό είναι να μοιραστώ κάθε λεπτομέρεια κ συμβάν με τα αυγά κ κόρρυ μου...επίσης έχω φωτογραφίες που θα ανεβάσω σύντομα κ θα γράψω κ λίγα πράγματάκια που παρατήρησα σαν αρχάριος μιάς κ δεν επιδιώκω αναπαραγωγές αλλά ίσως να φταίει η αγάπη που τους δείχνω κ με ανταμείβουν συχνά.. μετρήσεις κάνω συχνά με υγρά τεστ της sera κ είμαι μέσα στις προτεινόμενες συνθήκες !

lingistis
12-09-12, 21:34
επίσης έχω φωτογραφίες που θα ανεβάσω σύντομα κ θα γράψω κ λίγα πράγματάκια που παρατήρησα...

Περιμένουμε :D

despot
16-09-12, 14:35
Σημερα το πρωι ξανα γεννησαξ πςριπου 30 αθγα εχω φτασει σε σημείο. να φοβαμε να αλλαξω νερο τα αυγα περιπου 15 τα πηρα κ ακολοθω τις συμ:)βουλες σας.

rtolis
19-09-12, 11:12
Μπράβο και πάλι! Ποιό είδος Cory έχεις?
Περιμένουμε τις φωτό που υποσχέθηκες.
Και καμιά αγγελία για δώσιμο αφού έχεις επιτυχία! ;)

despot
24-10-12, 10:21
έτοιμο κ το βίντεο με τα κουκλάκια μου το αναεβάζω !

:smt039