PDA

Επιστροφή στο Forum : ΦΥΤΟ ΑΠΟ ΠΟΤΑΜΙ ΝΑ ΤΟ ΒΑΛΩ?


babis100nx
20-08-12, 11:17
Καλησπερα παιδια χτεσ ειχα παει για μπανιο σε ενα ποταμι στο χωριο μου και βρηκα αυτο εδω το φυτο πανω σε ενα ξυλο μου αρεσε και το σκεφτηκα για το ενυδρειο και ετσι τ πηρα μαζι μου...το νερο εκει ομως ηταν πολυ κρυο και καθαρο θα μπορεσω να τ βαλω στο ενυδρειο?τι είδοσ ειανι ευχαριστω!!
http://www.aquatek.gr/vb/picture.php?albumid=515&pictureid=4471

lucy
20-08-12, 14:38
Ίσως να είναι νεροκάρδαμο.

Στο ενυδρείο για να μπει ... δύσκολα!

πρώτον αυτά τα φυτά θέλουν πολύ φως, αν έχεις τις κατάλληλες λάμπες καλώς.

Όμως πρέπει να γίνει προσαρμογή και στη θερμοκρασία.
Το φυτό θα καταστραφεί σίγουρα και από τα "υπολοίματά" του -κάποιες ριζούλες ή "γόνατα" - θα βγουν νέα κλαδάκια ή φύλλα. Θέλει υπομονή και να ανεχτείς την χάλια κατάσταση στην οποία θα έρθει.

Μετά το δοκιμάζεις και στο ενυδρείο.
Ισως το καλύτερο θα ήταν να το συντηρήσεις πρώτα σ ένα δοχείο έξω από το σπίτι. Να έχει φως, να συνηθίσει την νέα του θερμοκρασία (θα είναι πιο κοντά στην θερμικρασία του ενυδρείου παρά στο κρύο νερό του ποταμού ) και ταυτόχρονα να γίνει και απολύμανση. Αυτό θα το κάνεις με υπερμαγκανικό κάλιο.
Μετά το δοκιμάζεις και στο ενυδρείο.

babis100nx
20-08-12, 15:34
ευχαριστ'ω πολυ αλλαγές νερου καθε πότε να κάνω??το κάλιο αυτό πού μπορω να το βρώ?

Nick74
20-08-12, 15:52
αν δεν εχεις ευχερια χρησης επικινδυνων χημικων και καταλληλο εξοπλισμο (γυαλια, μασκα, γαντια για οξεα) καλυτερα δυαλυμα χλωρινης που ετσι κι αλλιως απολυμαινει μια χαρα τα παντα, μονο μη βαλεις τις ριζες μεσα γιατι μπορει να καταστραφει.
βουτας το φυλλωμα για καμια 30ρια δευτερολεπτα σε αραιωμενη χλωρινη (1/20 καλα ειναι) και μετα ξεβγαζεις πολυ καλα

Πάνος
20-08-12, 16:40
απο τις ριζες μια χαρα μπορει να μεταφερθουν παθογονα στο ενυδρειο. το κολπο με τη χλωρινη το κανουμε για να απαλλαγουμε απο αλγη..οχι τοσο για απολυμανση.
σωστη απολυμανση γινεται με ΚΜnΟ4 (υπερμαγγανικο καλιο) οπως ειπε η Λουσυ. το εχω αναφερει πολλες φορες στο φορουμ οτι ξεκληριστηκε το ενυδρειο με γκαπυ και ασπονδυλα ενος κομοτηναιου φιλου σε ενα 24ωρο απο ενα κομματι κερατοφυλλο απο ελληνικα νερα. χωρις απολυμανση μη το ρισκαρεις. ποτε δε ξερεις.

lucy
24-08-12, 13:44
ευχαριστ'ω πολυ αλλαγές νερου καθε πότε να κάνω??το κάλιο αυτό πού μπορω να το βρώ?
Αλλαγές νερού κάνεις ανάλογα με τα ψάρια που έχεις κι όχι ανάλογα με τα φυτά. Αν π.χ. είχες ενυδρείο μόνο με φυτά δεν θα χρειαζόσουν αλλαγές νερού.
Το υπερ... κάλιο νομίζω το βρίσκεις σε φαρμακείο.

delta66
24-08-12, 14:50
Αν π.χ. είχες ενυδρείο μόνο με φυτά δεν θα χρειαζόσουν αλλαγές νερού.
Δεν το εχω δοκιμασει αλλα δεν μου φαινεται να λειτουργει.
Τα φυτα θα απορροφησουν εκτος απο τα θρεπτικα και τα ιχνοστοιχεια και τα παντα και θα πρεπει να συμπληρωνουμε τα παντα τεχνητα.
Θα ξερουμε τι λειπει και ποσο λειπει, για να συμπληρωνουμε?

lucy
25-08-12, 15:33
Δεν το εχω δοκιμασει αλλα δεν μου φαινεται να λειτουργει.
Τα φυτα θα απορροφησουν εκτος απο τα θρεπτικα και τα ιχνοστοιχεια και τα παντα και θα πρεπει να συμπληρωνουμε τα παντα τεχνητα.
Θα ξερουμε τι λειπει και ποσο λειπει, για να συμπληρωνουμε?

όπως ακριβώς και στον λαχανόκηπο ;)

κατ αρχήν βασική λίπανση, γνώση των φυτών που φυτεύουμε για τις αναγκες που έχουν σε ιχνοστοιχεία (το βρίσκω λίγο τραβηγμένο, μόνο για τους πολύ μερακλίδες) και τέλος βλέπεις τα συμπτώματα στα φυτά.
Π.χ. τρυπούλες στα φύλλα σου λένε για έλειψη καλίου.

Φυσικά κατάλληλα φώτα διοξείδιο ....