PDA

Επιστροφή στο Forum : Pair or not


Obelix(Reifen)
05-10-04, 00:04
Πρόσφατα απόκτησα δυο meleagris υποθετικά ζευγάρι αλλά επειδή δεν ξέρω τι συμπεριφορά θα είχαν κανονικά είπα να ρωτήσω εσάς μήπως βγάλω καμία άκρη.
Στην αρχή πείρα χαρά μιας και όταν πρώτο μπήκαν στο ενυδρείο το αρσενικό ήταν ανοιχτόχρωμο και το άλλο με σκούρα χρώματα και μιας αυτό συμβαίνει στα multifasciatus που έχω είπα ότι έχω ζευγάρι αλλά μετά από δυο μέρες το δεύτερο την βγάζει κρυμμένο η κάθετε πάνω από το φίλτρο με ξεζεμένα πτερύγια προσπαθώντας να μην έρθει σε επαφή με το άλλο , από την άλλη το αρσενικό δεν του επιτίθεται απλός στέκεται δίπλα του με τα πτερύγια σε έκταση.
Βγάζεται καμία άκρη από αυτά που γράφω;
Πρόβλημα με το να πάρω ακόμα ένα δεν έχω αλλά μην βρεθώ με δυο θηλυκά και πήξω πάλι στα μικρά .

Ps: διαλέχτηκαν με βάση το μέγεθος, κοχύλια δεν έχουν μπει ακόμα εκτός από δυο μικρά.

koulio
05-10-04, 11:12
λογικα τα αρσενικα ειναι μεγαλυτερα σε μεγεθος .

αλλα επειδη τα ψαρια πρεπει να ηρεμησουν πρωτα , το πρωτο πραγμα ειναι να αγορασεις περισσοτερα κοχυλια για να μπορεσουν να διαλεξουν περιοχη/κοχυλια. καλο ειναι για αρχη να βαλεις και ενα "διαχωριστικο"απο πετρες. το προβλημα ειναι οτι το ενα σου ψαρι εχει κυριαρχησει στην περιοχη με τα 2 κοχυλια και δεν δεχεται αλλον συγκατοικο. :wink:

δωστους λιγο χρονο και φυσικα πολλα κοχυλια .

σε τι ενυδρειο τα εχεις και τι αλλα ψαρια εχεις μεσα :?:

Obelix(Reifen)
05-10-04, 15:42
Τα κοχύλια αγοράστηκαν και αυτήν την στιγμή βράζουν .
Το ενυδρείο είναι genesis 50 και στο ενυδρείο υπάρχει ένα μικρό ancistrus 4-5 cm .
Περιοχές μεταξύ θηλυκών- αρσενικών;

koulio
05-10-04, 15:55
IMO βαλε τα κοχυλια σε ολο το ευρος του ενυδρειου και ασε να διαλεξουν μονα τους και αστα να ηρεμησουν. το "διαχωριστικο" βαλτο συμφωνα με την κριση σου.

μην ξεχνας οτι και ancistrus θελει καποια σπηλια για να εχει το χωρο του.

οποτε κανε ενας συνδιασμο ωστε ολα τα ειδη να ειναι ευχαριστημενα. :wink: :wink: :wink:

Obelix(Reifen)
05-10-04, 16:02
Το ancistrus είναι τακτοποιημένo. :wink:
Θα ανεβάσω φώτο αργότερα αν και δεν είναι το ενυδρείο έτοιμο.

stefanos.f
05-10-04, 17:39
Και να συμπληρωσω και εγω οτι στα shelldwellers ''you have to let them choose their partners which means that you ll have to get a small group of 4-5 fish'' Pierre Brichard :wink:

Obelix(Reifen)
07-10-04, 08:12
Είπα μήπως διαλέξει αυτό που του έβαλα μιας και το ένυδρο είναι και μικρό ,

koulio
07-10-04, 11:29
διονυση καπως να φτιαξει την φωτο ?? πολυ μαυριλα δεν φαινεται τιποτα

Tolis
07-10-04, 13:24
Βαλε κι αλλα κοχυλια στην δεξια μερια και σηκωσε ενα αρκετα ψηλο τοιχακι με πετρες στη μεση απο πισω μεχρι μπροστα.

Obelix(Reifen)
08-10-04, 09:53
Δεξιά δεν έβαλα για να προτιμήσει το αρσενικό την αριστερή τελικά προτίμησε την δεξιά :shock:
Μην ανησυχείς βάζω πέτρες για μούλιασμα .
Το ανησυχητικό είναι ότι το θηλυκό εξαφανίσθηκε και φοβάμαι μήπως έδωσε Κανά σάλτο αν και δεν βρίσκω τίποτα, για να έχουν ζευγαρώσει ούτε με σφαίρες.
zw

koulio
08-10-04, 10:56
ψαξε σε κανα κοχυλι μεσα να εχει κρυφτει . :wink: βαλε τις πετρες οπως ειπε ο τολης και ασε να ηρεμησουν .

Obelix(Reifen)
20-10-04, 14:39
newlook

koulio
20-10-04, 15:30
μια χαρα εισαι .. αν και για μενα εχεις βαλει παρα πολλα κοχυλια αλλα δεν πειραζει ... :wink: :wink:

τα ψαρια ηρεμησανε τωρα ???

BILAS
20-10-04, 16:10
Μια χαρα ειναι αστα τωρα και θα βρουν την ακρη μονα τους.

inser
21-10-04, 11:25
Τι φιλτρο χρησιμοποιεις Obelix? Ετοιμαζω και εγω ενα 40λιτρο με lamprologus caudopunctatus.. :) Τι θερμοστατη να βαλω?

Obelix(Reifen)
24-10-04, 17:48
Καταρχήν το αρχικό θηλυκό απεβίωσε λόγω ατυχήματος και προστέθηκαν 2 ακόμα που τελικά από ότι φαίνεται ήταν 1 m-1f .Προς το παρόν το αφήνω έτσι αν και το θηλυκό τρώει μερικές ψιλές αλλά βγαίνει και τρώει με τσαμπουκά .
Αυτήν την στιγμή υπάρχουν 2m+1f .
Το φίλτρο είναι ένα Aquaball με τα δυο σφουγγάρια αλλά μόλις πάρω το ecco πίσω θα του βάλω αυτό αν και θα προτιμούσα να είχα ένα μεγαλύτερο ενυδρείο.
Jager 50w
Τα κοχύλια δεν είναι πολλά αλλά είναι 3 διαφορετικά και με χαλάει λίγο αλλά θυσιαζομαι. :twisted:

stefanos.f
25-10-04, 00:22
Φιλε Διονυση αν και σου ευχομαι καλη επιτυχια ηθελα απλα να επισημανω την κακη αναλογια αρσ/θηλ στο ενυδρειο σου :roll: Βρες και αλλες δυο τρεις θηλυκες γιατι αλλιως προβλεπω και αλλες απωλειες... ευχομαι να εχω αδικο :wink:

Obelix(Reifen)
25-10-04, 00:45
δεν υπαρχουν :evil: δεν ειδα :evil:

stefanos.f
25-10-04, 00:50
:D :D :D Κανε λιγη υπομονη και ψαξε στην πιατσα... καποια στιγμη θα βρεις :wink: Μην μου απογοητευεσαι μονο...

koulio
25-10-04, 12:04
διονυση μεχρι να βρεις αλλο θυληκο ΙΜΟ ξαναχωρησε οσο σε παιρνει το ενυδρειο με τις πετρες στα τρια :wink: