PDA

Επιστροφή στο Forum : Γαριδοενυδρείο - 10 λίτρων


Butterfly
08-08-12, 22:40
Ετοιμάζω το γαριδοενυδρείο μου και θα ήθελα τις απόψεις σας για το στήσιμο και για την επιλογή των γαρίδων

Για αρχή δεν θα ήθελα να πάρω απαιτητικες γαρίδες, θέλω να ξεκινήσω με εύκολες και στην πορεία του χρόνου
θα αυξήσω τις απαιτήσεις.

Η διάστασεις του ενυδρείου είναι 30 x 17 x 20 δηλαδή δέκα (10) λίτρα περίπου.

Έχω βάλει έναν κορμό (όπως βλέπετε και στις φωτογραφίες) και το υπόστρωμα είναι Seachem Flourite Black Sand

Φωτισμό έχω μια λάμπα 11w. Δεν νομίζω ότι χρειάζεται μεγαλύτερη :confused: :confused: :confused:

Το νερό θα το ετοιμάζω με ΑΟ ώστε να μπορέσω να ρίξω την τιμή του pH.

Περιμένω τις προτάσεις σας για γαρίδες.

http://img210.imageshack.us/img210/2840/img3202so.jpg

http://img822.imageshack.us/img822/5046/img3203y.jpg

http://img339.imageshack.us/img339/9165/img3206y.jpg

http://img19.imageshack.us/img19/2866/img3207t.jpg

http://img824.imageshack.us/img824/853/img3208v.jpg

delta66
08-08-12, 23:21
Το ξυλο ειναι μεγαλο για το ενυδρειο.
Του τρωει χωρο και το κανει να φαινεται ακομα πιο μικρο.
Θα ελεγα να βρεις ενα πιο μικρο ξυλο χωρις χοντρο κορμο, οπως καποιο driftwood με κλαδακια για να δεσεις και μπολικη christmas moss.
Δεν χρειαζεται και κατι αλλο, για να μεινει και χωρος.
Ενα ξυλο στη μεση σαν δεντρακι, με moss και γυρω γυρω ανοιχτος ο χωρος.

Το φως που εχεις μπορει να του πεσει και πολυ δυνατο και να γεμιζεις αλγες.

Γενικα δεν μπορεις να βαλεις απαιτητικες γαριδες γιατι θα ειναι δυσκολο αν δεν εισαι απο πανω συνεχως.
10-20 red cherry και βλεπεις.
Νερο βρυσης βαζε, και μονο για την αναπληρωση της εξατμισης (αφου εχεις ΑΟ) βαζε ΑΟ.
Ενα φιλτρακι πολυ μικρο φτανει και αν γινεται να ειναι γωνιακο για να μη πιανει κι αυτο χωρο.
Ψυξη και θερμανση.
Στρωσιμο και αστο να τρεξει λιγο καιρο πριν βαλεις γαριδες,
Αν εχεις βυθο ετοιμο απο αλλο ενυδρειο καλο ειναι να μπολιαζες και το βυθο
Καλη τυχη.


ΥΓ για τις αλλαγες νερου, κανε το κολπο με το 4λιτρο μπετονακι τοποθετημενο ψηλα και λαστιχακι αεραντλιας δεμενο ελαφρυ κομπο για αργη ροη.

Butterfly
08-08-12, 23:32
Το ξυλο ειναι μεγαλο για το ενυδρειο.
Του τρωει χωρο και το κανει να φαινεται ακομα πιο μικρο.
Θα ελεγα να βρεις ενα πιο μικρο ξυλο χωρις χοντρο κορμο, οπως καποιο driftwood με κλαδακια για να δεσεις και moss. Θα κοιτάξω να βρω...
Δεν χρειαζεται και κατι αλλο, για να μεινει και χωρος.
Ενα ξυλο στη μεση σαν δεντρακι, με moss και γυρω γυρω ανοιχτος ο χωρος.

Το φως που εχεις μπορει να του πεσει και πολυ δυνατο και να γεμιζεις αλγες.

Γενικα δεν μπορεις να βαλεις απαιτητικες γαριδες γιατι θα ειναι δυσκολο αν δεν εισαι απο πανω συνεχως.
10-20 red cherry και βλεπεις. Οι red cherry τι απαιτήσεις έχουν? Εννοώ από θερμοκρασία και παραμέτρους?
Νερο βρυσης βαζε, και μονο για την αναπληρωση της εξατμισης (αφου εχεις ΑΟ) βαζε ΑΟ.
Ενα φιλτρακι πολυ μικρο φτανει και αν γινεται να ειναι γωνιακο για να μη πιανει κι αυτο χωρο. Υπάρχει ένα μικρό που δεν θα πιάνει πολύ χώρο
Ψυξη και θερμανση. Τα έχω προβλέψει και τα δυο
Στρωσιμο και αστο να τρεξει λιγο καιρο πριν βαλεις γαριδες,
Αν εχεις βυθο ετοιμο απο αλλο ενυδρειο καλο ειναι να μπολιαζες και το βυθο Μπορώ να βάλω από το μεγάλο ενυδρείο, απλά ο βυθός εκείνος είναι χαλαζιακή άμμος. Θα ήταν σωστό να μοιράσω το χώρο του βυθού σε δυο ίσα μέρη και να βάλω χαλαζιάκη άμμο στην μια μεριά και στην άλλη Seachem Flourite Black Sand? Αυτό θεωρείται μπόλιασμα?
Καλη τυχη.

ΥΓ για τις αλλαγες νερου, κανε το κολπο με το 4λιτρο μπετονακι τοποθετημενο ψηλα και λαστιχακι αεραντλιας δεμενο ελαφρυ κομπο για αργη ροη. Δεν το κατάλαβα αυτό φίλε...

Σ' ευχαριστώ Σπύρο :smt080 :smt080 :smt080

Dimis
08-08-12, 23:42
Με το υποστρωμα,τα ξυλα,τα φυτα,τον εξοπλισμο και την σταθμη νερου,τα λιτρα σου με τα βιας θα ξεπερνουν τα 6-7.
Δεν νομιζω οτι μπορεις να ασχοληθεις μακροπροθεσμα με γαριδες σε αυτη την γυαλα.

Butterfly
08-08-12, 23:45
Με το υποστρωμα,τα ξυλα,τα φυτα,τον εξοπλισμο και την σταθμη νερου,τα λιτρα σου με τα βιας θα ξεπερνουν τα 6-7.
Δεν νομιζω οτι μπορεις να ασχοληθεις μακροπροθεσμα με γαριδες σε αυτη την γυαλα.

Γι' αυτό ζήτησα την γνώμη σας να μου πείτε εύκολες γαρίδες για τα συγκεκριμένα λίτρα.

Μετά από καιρό και όταν θα έχω κάποια σχετική εμπειρία στις γαρίδες μπορεί να ανεβάσω τις απαιτήσεις.

Dimis
08-08-12, 23:50
Το θεμα ειναι οτι μπορουμε να κινηθουμε οριακα σε χαμηλα (εως ανυπαρκτα λιτρα) οταν εχουμε εμπειρια,εαν δεν εχουμε πειρα κινουμαστε εκ του ασφαλους σε πολλα λιτρα που σε μερικες περιπτωσεις ισως συγχωρεσουν καποια μικρολαθακια.

Butterfly
09-08-12, 00:03
Το θεμα ειναι οτι μπορουμε να κινηθουμε οριακα σε χαμηλα (εως ανυπαρκτα λιτρα) οταν εχουμε εμπειρια,εαν δεν εχουμε πειρα κινουμαστε εκ του ασφαλους σε πολλα λιτρα που σε μερικες περιπτωσεις ισως συγχωρεσουν καποια μικρολαθακια.

Όπως ανέφερα παραπάνω μου λείπει η εμπειρία στις γαρίδες (όχι ότι έχω στα ψάρια) λέω να μην το συνεχίσω και να το γυρίσω σε ενυδρείο με 2 - 4 σαλιγκάρια apple snail

Nick74
09-08-12, 00:12
βασικα σε τοσο μικρο χωρο και τοσα λιγα λιτρα ουτε εξειδικευμενο εργαστηριο πυρηνικης φυσικης δε μπορει να κραταει διαρκως συνθηκες σταθερες.
Θα εισαι 24/7 απο πανω του με ενα θερμομετρο στο ενα χερι και το phμετρο στο αλλο...
Γιατι δεν πας σε ενα πιο ανετο (τουλαχιστο καμια 30ρια λιτρα) ωστε να μην διακυνδυνευεις τα γαριδακια?

delta66
09-08-12, 00:16
Οι red cherry τι απαιτήσεις έχουν? Εννοώ από θερμοκρασία και παραμέτρους?

Μπορώ να βάλω από το μεγάλο ενυδρείο, απλά ο βυθός εκείνος είναι χαλαζιακή άμμος. Θα ήταν σωστό να μοιράσω το χώρο του βυθού σε δυο ίσα μέρη και να βάλω χαλαζιάκη άμμο στην μια μεριά και στην άλλη Seachem Flourite Black Sand? Αυτό θεωρείται μπόλιασμα?

Δεν το κατάλαβα αυτό φίλε...

pH γυρω στο ουδετερο 7, (+/- 0.5)
Gh γυρω στο 8 (+/- 4)
KH γυρω στο 5 (+/- 3)
θερμοκρασια, ορια 14-30C, πιο στενα ορια 19-27, ιδανικα 22-24C

Δεν εχω δουλεψει ποτε flourite αλλα δεν νομιζω να ειναι καλη ιδεα να τα μπερδεψεις. Ελεγα αν ειχες ιδιο υλικο στρωμμενο.

Εννουσα ολα αυτα για αργη εισαγωγη του νερου της αλλαγης.
http://i225.photobucket.com/albums/dd212/delta66/aqua/20100327002c.jpg
http://i225.photobucket.com/albums/dd212/delta66/aqua/20100327003b.jpg
http://i225.photobucket.com/albums/dd212/delta66/aqua/20100327004b.jpg

Butterfly
09-08-12, 00:18
βασικα σε τοσο μικρο χωρο και τοσα λιγα λιτρα ουτε εξειδικευμενο εργαστηριο πυρηνικης φυσικης δε μπορει να κραταει διαρκως συνθηκες σταθερες.
Θα εισαι 24/7 απο πανω του με ενα θερμομετρο στο ενα χερι και το phμετρο στο αλλο...
Γιατι δεν πας σε ενα πιο ανετο (τουλαχιστο καμια 30ρια λιτρα) ωστε να μην διακυνδυνευεις τα γαριδακια?

Λες να γίνω πυρηνικός φυσικός :D :D :D :D

Δεν υπάρχει στην κατοχή μου μεγαλύτερο ενυδρείο αυτή την στιγμή.

Nick74
09-08-12, 00:19
τοτε οταν υπαρξει...;) κι αυτο αστο στο παταρι για χρηση οταν θα ασχοληθεις με sump.

Butterfly
09-08-12, 00:25
τοτε οταν υπαρξει...;) κι αυτο αστο στο παταρι για χρηση οταν θα ασχοληθεις με sump.

Ούτε για σαλιγκάρια κάνει δηλαδή?

delta66
09-08-12, 00:26
Σε ενα ιδιο λιγο πιο μεγαλο ξεκινησα και εγω την αποικια μου (το εχεις δει, αυτο το αδειο διπλα στο γαριδαδικο) και το κρατησα επιτυχως για πανω απο ενα εναμιση χρονο.
Με controller θερμοκρασιας, ψυξη, θερμανση, και αργες προσεκτικες αλλαγες θα τα καταφερεις, μεχρι να καταλαβεις οτι θα τις ευχαριστηθεις και ο ιδιος πιο πολυ σε μεγαλο ενυδρειο, που στην πορεια μπορεις να προγραμματισεις με την ησυχια σου.

Butterfly
09-08-12, 00:33
Έχω μπερδευτεί :smt119 να πω την μαύρη αλήθεια... για το τι θα πρέπει να κάνω.

Το κυριότερο είναι ότι δεν θέλω να πειραματιστώ επάνω στις γαρίδες, αλλά να της χαρώ στο ενυδρείο.

Nick74
09-08-12, 00:37
Ακομα κι αν ειναι υπερβολικα προσεκτικος κι αν βαλει σουπερ ελεγχο θερμοκρασιας κτλ νομιζω τουλαχιστο πως η εποχη ειναι λιγο δυσκολη.
Ποση εξατμηση τη μερα θα υπαρχει εκει μεσα?

delta66
09-08-12, 00:44
Να φυγει διακοπες δεν μπορει σιγουρα χωρις αυτοματη αναπληρωση (ομως κι τα περισσοτερα ενυδρεια θα την θελουν).
Καθε 1-2 μερες θελει αναπληρωση.
Κατα τα αλλα μπορει να κρατηθει μια χαρα.
Εγω τις κρατησα παντως μια χαρα οπως ειπα εναμιση χρονο σε ενα λιγο πιο μεγαλο και τις μετακομισα γιατι ειχε γεμισει απο τις γεννες ;)
Στο τελος επειδη ταιζα πολυ (λογω πληθυσμου) εκανα δυο φορες την εβδομαδα αλλαγη νερου
-------------------------
Αλλα και τωρα μετα απο αλλο ενα χρονο παλι στα ιδια φτασαμε.
Δεν φτανει το 50αρι απο τις γεννες (αν και δινω συνεχεια)
Κανω 30 λιτρα καθε εβδομαδα αλλαγη (ταιζω σαν δισκαδικο)

Nick74
09-08-12, 00:47
Το κυριότερο είναι ότι δεν θέλω να πειραματιστώ επάνω στις γαρίδες, αλλά να της χαρώ στο ενυδρείο.



Ειπες τις καταλληλες λεξεις !
Αυτα που πολλες φορες ακουγοται σε διαφορα φορουμ που ο καθε ενας θεωρει μαγκια να καταφερνει να διατηρει κατι ζωντανο μεσα σε οσο γινεται μικροτερη γυαλα ειναι πειραματισμοι κι οχι κατι διαφορετικο.
Ισως πασχιζει να παρει το νομπελ εμπειριας, (καποιοι θεωρουν τα λιγα λιτρα δεικτη γαμ...ροτητας και εμπειριας ) ομως απο που κι ως που ειναι αυτο το ζητουμενο?
Αυτο θυμιζει κολοφτιαγμενα αμαξια, τσιτωμενες overcloced cpus κτλ που ειναι θεμιτα βεβαια σπορς αφου εχουμε να κανουμε με μη ζωντανα αντικειμενα, οταν ομως αυτη η λοξα αρχιζει και μπαινει στο χωρο της διατηρησης ζωντανων πλασματων τα πραγματα ειναι τελειως δαφορετικα (συνηθως οι μονομαχοι ειναι τα θυματα αυτων των ναζιστικων πειραμματων).
Αν θες οντως να τις χαρεις, αυτο που εγω προτεινω ειναι απο 30 λιτρα και πανω (ακομα καλυτερα 40 και πανω να μην εχεις διαρκως το αγχος της αναπληρωσης και των μεταβολων συνθηκων) φουλ φυτεμενο
-------------------------
Να φυγει διακοπες δεν μπορει σιγουρα χωρις αυτοματη αναπληρωση (ομως κι τα περισσοτερα ενυδρεια θα την θελουν).
Καθε 1-2 μερες θελει αναπληρωση.



χμμμ σε πολυ μεγαλυτερα και με νορμαλ για τα Ελληνικα δεδομενα κανω καθημερινη αναπληρωση οποτε το 2 μερες το βλεπω μονο για υπερτυχαιρους που ζουν σε σπιτια εξω απο τιποτα αλσακια και τετοια...
Ολα εξαρτωνται απο το μερος που μενει βεβαια ο καθε ενας, αλλα 10 λιτρα φοβαμαι πως σε 2 μερες θα εχουν εξατμιστει εντελως

Butterfly
09-08-12, 00:50
Μάλλον δεν θα το προχωρήσω το θέμα Γαριδοενυδρείο... :( :( :(

delta66
09-08-12, 00:57
Το ποσοστο της εξατμισης παει αναλογα τα λιτρα.
Δεν θα εχει 10 λιτρα εξατμιση ενα 10λιτρο και 10 λιτρα ενα 200 λιτρο στο ιδιο χρονο και χωρο.
Γυρω στα 1-2 λιτρα την ημερα θα εξατμιζονται (αναλογα και τις θερμοκρασιες).
Εγω προτεινω να το στησει.
Θα τα παει μια χαρα.
Τον γνωριζω και αν και νεος στο χομπι τα παει πολυ καλα και ξερει να χειριζεται ενα ενυδρειο και να εχει τον καταλληλο εξοπλισμο.
Αν κουραστει τις μεταφερει σε μεγαλυτερο ή τις δινει και το ξεστηνει.
Μονο καλο στρωσιμο θελει ο βυθος για να αποφυγει απωλειες (που θα τις ειχε ακομα και σε μεγαλο ενυδρειο με ανωριμο βυθο και ασταθες και ανωριμο γενικα συστημα)
-------------------------
Για ρωτα και το Γιωργο (kgf) με το 10λιτρο διακοποενυδρειο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=63414) με τον μονομαχο πως παει. Δυσκολευτηκε?

Nick74
09-08-12, 01:05
Ετσι κι αλλιως θα κανει 3 μηνες περιπου να στρωσει το βυθο και να δει γαριδες μεσα.
Οι τιμες αυτη την εποχη ειναι τοσο χαμηλες που μπορει να βρει ενα 30ρι με 25-30 ευρω, και αν ποιανουν και τα χερια του μπορει να το φτιαξει με τζαμια απο το leroy merlin που θα του παει για ενα 45ρι 12 ευρω + κατι (16 με τη σιλικονη) -πιο φθηνα κι απο πλεξιγκλας δηλαδη
Δεν λεω οτι οι γαριδες θελουν τα λιτρα που απαιτει ενα ψαρι, αλλα η λογικη λεει πως δε χρειαζεται ουτε τα ζωντανα να ταλαιπωρηθουν ουτε ο φροντιστης τους.
Γιατι να μην ξεκινησει με ενα ευρυχωρο και ανετο ενυδρειο και να πρεπει μετα απο λιγο καιρο να το αλλαξει? (+ το ρισκο)
Για την εξατμηση δεν εχω δοκιμασει βεβαια αλλα ισως εχεις δικιο οτι ειναι αναλογη των λιτρων, αλλα αν θελει να λειψει ενα σαββατοκυριακο του εγγυασαι οτι θα βρει τις γαριδες ζωντανες και νερο εκει μεσα? (δεν ρωταω με επιθετικο τροπο, αλλα προσωπικα δεν ειμαι σιγουρος)
Προσωπικα εχω βαλει διαφορετικα πραγματα ως δεικτες εμπειριας κι οχι το σε ποσο λιγα λιτρα μπορει καποιος να τα καταφερει, γιατι -το πιο απλο- αντε και θελει να λειψει 3 μερες, τι γινεται?

Butterfly
09-08-12, 01:07
Το ποσοστο της εξατμισης παει αναλογα τα λιτρα.
Δεν θα εχει 10 λιτρα εξατμιση ενα 10λιτρο και 10 λιτρα ενα 200 λιτρο στο ιδιο χρονο και χωρο.
Γυρω στα 1-2 λιτρα την ημερα θα εξατμιζονται (αναλογα και τις θερμοκρασιες).
Εγω προτεινω να το στησει.
Θα τα παει μια χαρα.
Τον γνωριζω και αν και νεος στο χομπι τα παει πολυ καλα και ξερει να χειριζεται ενα ενυδρειο και να εχει τον καταλληλο εξοπλισμο. Ότι μπορώ κάνω, με την βοήθεια σας βέβαια και το διάβασμα. Σ' ευχαριστώ Σπύρο
Αν κουραστει τις μεταφερει σε μεγαλυτερο ή τις δινει και το ξεστηνει.
Μονο καλο στρωσιμο θελει ο βυθος για να αποφυγει απωλειες (που θα τις ειχε ακομα και σε μεγαλο ενυδρειο με ανωριμο βυθο και ασταθες και ανωριμο γενικα συστημα)
-------------------------
Για ρωτα και το Γιωργο (kgf) με το 10λιτρο διακοποενυδρειο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=63414) με τον μονομαχο πως παει. :cool:

Έχεις δίκιο, ξέχασα ότι έστησε κάτι αντίστοιχο σε λίτρα ο Γιώργος

Nick74
09-08-12, 01:10
btw κι εγω λεω να ξεκινησει, αλλα με λιγο μεγαλυτερο χωρο που θα δινει ανεση ειτε σε καποιο τυχον λαθος ειτε σε καποιο απροσμενο παραγοντα (ενας καυσωνας, ενα Παρασκευοσαββατοκυριακο εκδρομη κτλ)

delta66
09-08-12, 01:14
Ετσι κι αλλιως θα κανει 3 μηνες περιπου να στρωσει το βυθο και να δει γαριδες μεσα.
Οι τιμες αυτη την εποχη ειναι τοσο χαμηλες που μπορει να βρει ενα 30ρι με 25-30 ευρω, και αν ποιανουν και τα χερια του μπορει να το φτιαξει με τζαμια απο το leroy merlin που θα του παει για ενα 45ρι 12 ευρω + κατι (16 με τη σιλικονη) -πιο φθηνα κι απο πλεξιγκλας δηλαδη
Δεν λεω οτι οι γαριδες θελουν τα λιτρα που απαιτει ενα ψαρι, αλλα η λογικη λεει πως δε χρειαζεται ουτε τα ζωντανα να ταλαιπωρηθουν ουτε ο φροντιστης τους.
Γιατι να μην ξεκινησει με ενα ευρυχωρο και ανετο ενυδρειο και να πρεπει μετα απο λιγο καιρο να το αλλαξει? (+ το ρισκο)
Για την εξατμηση δεν εχω δοκιμασει βεβαια αλλα ισως εχεις δικιο οτι ειναι αναλογη των λιτρων, αλλα αν θελει να λειψει ενα σαββατοκυριακο του εγγυασαι οτι θα βρει τις γαριδες ζωντανες και νερο εκει μεσα? (δεν ρωταω με επιθετικο τροπο, αλλα προσωπικα δεν ειμαι σιγουρος)
Προσωπικα εχω βαλει διαφορετικα πραγματα ως δεικτες εμπειριας κι οχι το σε ποσο λιγα λιτρα μπορει καποιος να τα καταφερει, γιατι -το πιο απλο- αντε και θελει να λειψει 3 μερες, τι γινεται?
Εχεις δικιο.
Συζηταμε ομως για την περιπτωση που υπαρχει ηδη το ενυδρειο.
Αν ξεκιναγε χωρις καθολου εξοπλισμο και εγω θα του ελεγα για πανω απο 30 λιτρα.

Για 2 μερες απουσιας δεν θα εχει κανενα προβλημα.
Μπορει να αφησει να αυξηθει η θερμοκρασια στους 28 και να εχει ακομα λιγοτερη εξατμιση σε περιπτωση απουσιας.
(μιλαγα μονο για διημερο σε ρυθμιση ψυξης στους 25C)

Για το βυθο θα ελεγα σε ενα μηνα να τις βαλει, αν μπολιασει το φιλτρο, ριξει και λιγο στο βυθο, και βαλει και ετοιμο νερο. (θα εχει δροσισει κιολας μεχρι τοτε)
Εγω εχασα λιγες στο μικρο που ξεκινησα, γιατι μπολιασα και τις εβαλα επιτοπου.

Nick74
09-08-12, 01:22
Εχεις δικιο.
Συζηταμε ομως για την περιπτωση που υπαρχει ηδη το ενυδρειο.

κι εγω ειχα ενα 12λιτρο και το εκανα sump ;)


Αν ξεκιναγε χωρις καθολου εξοπλισμο και εγω θα του ελεγα για πανω απο 30 λιτρα.χμμμ οκ, ομως με τις τιμες που κυκλοφορουν τελευταια ειναι σα να ειμαστε σε παζαρι στην Αιγυπτο, χωρια που αν δεις στις αγγελιες εχουν βαλει μεχρι και για χαρισμα ενυδρεια.
Επισεις η diy περιπτωση για ενα 30-40 λιτρα (με 16 ευρω μαζι με τις σιλικονες) νομιζω εκτος απο ελκυστικη λογο τιμης ειναι και μια καλη προκληση για να λεει καποιος οτι εφτιαξε κατι μονος του

Για 2 μερες απουσιας δεν θα εχει κανενα προβλημα.
Μπορει να αφησει να αυξηθει η θερμοκρασια στους 28 και να εχει ακομα λιγοτερη εξατμιση σε περιπτωση απουσιας.
(μιλαγα μονο για διημερο σε ρυθμιση ψυξης στους 25C)δεν ξερω δεν το χω κανει απλα κρινοντας την εξατμιση που βλεπω στα δικα μου ενυδρεια φοβαμαι πως τα 10 λιτρα θα εξατμιστουν αμεσως...


Για ρωτα και το Γιωργο (kgf) με το 10λιτρο διακοποενυδρειο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=63414) με τον μονομαχο πως παει. Δυσκολευτηκε? Αυτο που καταλαβα ειναι πως το συγκεκριμενο project (που και παλι προσωπικα δεν επικροτω αλλα δεν ειπα την αποψη μου για να μην του το χαλασω) ειναι προσωρινο και το ψαρακι θα μεταφερθει σε κανονικο ενυδρειο

Για το βυθο θα ελεγα σε ενα μηνα να τις βαλει, αν μπολιασει το φιλτρο, ριξει και λιγο στο βυθο, και βαλει και ετοιμο νερο. (θα εχει δροσισει κιολας μεχρι τοτε)

ναι, αλλα θα πρεπει να εχει ενα ενυδρειο με ηδη στρωμενο καλα βυθο και να παρει λιγο χαλικι μονο επιφανειακα απο σημεια που δε βαζει σκουπα.
Αν το κανει αυτο λογικα δε θα χει προβλημα

delta66
09-08-12, 01:26
δεν ξερω δεν το χω κανει απλα κρινοντας την εξατμιση που βλεπω στα δικα μου ενυδρεια φοβαμαι πως τα 10 λιτρα θα εξατμιστουν αμεσως...

Αυτο που καταλαβα ειναι πως το συγκεκριμενο project (που και παλι προσωπικα δεν επικροτω αλλα δεν ειπα την αποψη μου για να μην του το χαλασω) ειναι προσωρινο και το ψαρακι θα μεταφερθει σε κανονικο ενυδρειο
Εγω που το εχω δει στην πραξη, σου λεω οτι δεν θα εξατμιστουν τοσο γρηγορα.
Εχω ενα 140 λιτρα και ενα 50 στον ιδιο χωρο ρυθμιση ψυξης στους 25 και στα δυο.
Οταν το ενα (140αρι) χανει 5 λιτρα την ημερα, το αλλο (50αρι) χανει 1.5

-------------------------
Μπορει αυτος που θα το παρει, και να μη το μετακομισει το ψαρι αν ολα πανε καλα

Nick74
09-08-12, 01:31
εγω απ οσο ξερω και μπορω να δω μεχρι τωρα σε ενα χρονο δεν εχω δει πεθαμενο γαριδακι.
Τις εβαλα στο 3μηνο και το φιλτρο ειχε στρωσει 1.5 μηνα με αμμωνια οπου παραλληλα ωριμαζε κι ο βυθος οποτε στους 4.5 μηνες
-------------------------
οκ, ας κανει ενα τεστ εξατμισης 2 ημερων αν ειναι γιατι απο σπιτι σε σπιτι διαφερει προφανως

delta66
09-08-12, 01:32
Οταν τις μετακομισα στο 50αρι, μετεφερα τη λιγη αμμο που ειχε απο το μικρο και συμπληρωσα πολυ καινουρια, μπολιασα και το φιλτρο, μετεφερα και τις γαριδες αμεσως και δεν εχασα καμια.

Butterfly
09-08-12, 01:34
Στο 180αρι που έχω, με 4 ανεμιστηράκια χάνω στις δυο (2) μέρες δυόμιση (2,5) λίτρα

delta66
09-08-12, 01:35
Στο 180αρι που έχω, με 4 ανεμιστηράκια χάνω στις δυο (2) μέρες δυόμιση (2,5) λίτρα
τι θερμοκρασια εχεις ρυθμισει?

Nick74
09-08-12, 01:47
εγω στο 300ρι 12.5 λιτρα τη μερα, στο 55ρι (που εχει εξτρα 12 λιτρα) περιπου 3-4 λιτρα τη μερα και στο 80ρι γυρω στα 2-2,5.
Ολα ειναι σε διαφορετικα δωματια
-------------------------
Αν η εξατμηση σου ειναι τοσο χαμηλη και στα 10 λιτρα χανεις 0.5 λιτρα τη μερα, αφου εχεις ro ισως να μην ειναι τοσο ρισκο, αλλα θα επιμεινω στην αρχικη μου αποψη οτι θα ειναι και για σενα καλυτερα ενα 30ρι και ακομα καλυτερα diy (οχι μονο για το οικονομικο αλλα και για τη χαρα της κατασκευης)

maikl
09-08-12, 05:46
Ασχετο και σχετικο: η εξατμιση εχει να κανει αμεσα και με την επιφανεια του υγρου.Βαλε 10 λιτρα σε ενα ενυδρειο με επιφανεια 100χ40 και υψος 2,5 εκ και πειτε μου αυριο αν θα βρεις νερο...αντιθετως αν τα ιδια λιτρα τα βαλεις σε "ενυδρειο" πυργο με επιφανεια 5χ5 τετρ.εκ και υψος 400 εκ (10 λιτρα) τοτε σιγουρα θα βρεις...
Τα λιτρα ειναι λιγα κατ'εμε ,αλλα κι εγω αν ειχα (δε θα αγοραζα ποτε ομως) μια τετοια γυαλα μαλλον θα το εκανα.

Butterfly
09-08-12, 08:27
τι θερμοκρασια εχεις ρυθμισει?

Έχω ρυθμίσει την θερμοκρασία στους 26,7

Ασχετο και σχετικο: η εξατμιση εχει να κανει αμεσα και με την επιφανεια του υγρου.Βαλε 10 λιτρα σε ενα ενυδρειο με επιφανεια 100χ40 και υψος 2,5 εκ και πειτε μου αυριο αν θα βρεις νερο...αντιθετως αν τα ιδια λιτρα τα βαλεις σε "ενυδρειο" πυργο με επιφανεια 5χ5 τετρ.εκ και υψος 400 εκ (10 λιτρα) τοτε σιγουρα θα βρεις...

:smt023 :smt023 :smt023

Τα λιτρα ειναι λιγα κατ'εμε ,αλλα κι εγω αν ειχα (δε θα αγοραζα ποτε ομως) μια τετοια γυαλα μαλλον θα το εκανα.

Αυτό λέω και εγώ, δεν θέλω να μπω σε άλλα έξοδα αυτή την περίοδο...

delta66
09-08-12, 14:14
Ασχετο και σχετικο: η εξατμιση εχει να κανει αμεσα και με την επιφανεια του υγρου.Βαλε 10 λιτρα σε ενα ενυδρειο με επιφανεια 100χ40 και υψος 2,5 εκ και πειτε μου αυριο αν θα βρεις νερο...αντιθετως αν τα ιδια λιτρα τα βαλεις σε "ενυδρειο" πυργο με επιφανεια 5χ5 τετρ.εκ και υψος 400 εκ (10 λιτρα) τοτε σιγουρα θα βρεις...
Σωστα, αφου εκει (στην επιφανεια) γινεται ολη η δουλεια.
-------------------------
Έχω ρυθμίσει την θερμοκρασία στους 26,7
χμμ αρκετα χαμηλη θερμοκρασια για τοσο λιγη εξατμιση*.
Ομως αν ρυθμισεις 25 για τος γαριδες θα εχεις μεγαλυτερο ρυθμο εξατμισης αφου ανεβαινει λογαριθμικα και οχι αναλογικα η εξατμιση, για μεγαλυτερη πτωση θερμοκρασιας.
Ειπαμε ομως σε περιπτωση απουσιας τους κανεις μια τεχνητη εποχη ξηρασιας και αφηνεις για λιγες μερες να ανεβει στους 28 (μεχρι και 30 μπορεις αλλα δεν χρειαζεται να φτασεις στα ακρα).

* Κανε ενα τσεκ (συγκριση με αλλα θερμομετρα) στον stc, μηπως σου δειχνει πιο χαμηλα απο οτι ειναι πραγματικα η θερμοκρασια και καλιμπραρε τον αν χρειαστει.

Butterfly
09-08-12, 18:03
* Κανε ενα τσεκ (συγκριση με αλλα θερμομετρα) στον stc, μηπως σου δειχνει πιο χαμηλα απο οτι ειναι πραγματικα η θερμοκρασια και καλιμπραρε τον αν χρειαστει.

Θα το κοιτάξω αυτό που λες αλλά και το θερμόμετρο (γυάλινο) που έχω στο ενυδρείο μου δείχνει 26 - 27

kgf12345
10-08-12, 12:55
γιωργο εμενα η αποψη μου ειναι να το προχωρησεις,και αν στην πορεια δεις οτι ειναι πολυ δυσκολο να το κρατησεις σταθερο τοτε το εγκαταλειπεις.ετσι κιαλλιως θα χρειαστει καποιο χρονο αδειο μεχρι να στρωσει ο βυθος.στησε το και δες πως παει μεχρι να μπουν οι κατοικοι.

εγω στο 10λιτρο δεν εχω πολυ σοβαρο προβλημα με την εξατμιση.περιπου μισο με ενα λιτρο καθε 3 μερες.βεβαια εσυ θα θες πιο χαμηλη θερμοκρασια στο θερμοστατη απο μενα αλλα δεστο πως θα παει.και μια αυτοματη αναπληροσουλα πατεντιαρικη πιστευω οτι δεν θαναι πολυ δυσκολο/ακριβο να τη φτιαξεις.

για το φωτισμο θα σου ελεγα κιεγω να μη βαλεις λαμπα 11watt,αλλα λεντακια οπως εβαλα εγω.μια χαρα ειναι και ακομα δεν εχω δει ιχνος αλγης,εκτος αποτι ητανε ηδη πανω στα φυτα οταν τα πηρα.(μη σου πω οτι εχουν καθαρισει κιολας:o)επισης θαχεις λιγοτερη αυξηση της θερμοκρασιας με τα led αποτι με τη λαμπα.

οτι και να κανεις παντως,σιγουρα θα θες controller και προσεξε τις αλλαγες σου.αν τις κανεις αργα και μεθοδικα οπως ειπε και ο σπυρος παραπανω,δεν νομιζω οτι θαχεις προβλημα,μια χαρα θα πανε οι γαριδες.και οταν θα μπορεις,καντους μετακομιση σε ενα 30λιτρο;)

Butterfly
10-08-12, 17:37
γιωργο εμενα η αποψη μου ειναι να το προχωρησεις,και αν στην πορεια δεις οτι ειναι πολυ δυσκολο να το κρατησεις σταθερο τοτε το εγκαταλειπεις.ετσι κιαλλιως θα χρειαστει καποιο χρονο αδειο μεχρι να στρωσει ο βυθος.στησε το και δες πως παει μεχρι να μπουν οι κατοικοι. Τελικά θα το βάλω μπροστά από Δευτέρα... θέλω να πιστεύω ότι θα τα καταφέρω. όπως είπε και ένας φίλος "ξέρω ότι έχεις μεράκι και θα το πετύχεις"

εγω στο 10λιτρο δεν εχω πολυ σοβαρο προβλημα με την εξατμιση.περιπου μισο με ενα λιτρο καθε 3 μερες.βεβαια εσυ θα θες πιο χαμηλη θερμοκρασια στο θερμοστατη απο μενα αλλα δεστο πως θα παει.και μια αυτοματη αναπληροσουλα πατεντιαρικη πιστευω οτι δεν θαναι πολυ δυσκολο/ακριβο να τη φτιαξεις. Έχω φτιάξει την αναπλήρωση του φτωχού... χαχαχα

για το φωτισμο θα σου ελεγα κιεγω να μη βαλεις λαμπα 11watt,αλλα λεντακια οπως εβαλα εγω.μια χαρα ειναι και ακομα δεν εχω δει ιχνος αλγης,εκτος αποτι ητανε ηδη πανω στα φυτα οταν τα πηρα.(μη σου πω οτι εχουν καθαρισει κιολας:o)επισης θαχεις λιγοτερη αυξηση της θερμοκρασιας με τα led αποτι με τη λαμπα.

οτι και να κανεις παντως,σιγουρα θα θες controller και προσεξε τις αλλαγες σου.αν τις κανεις αργα και μεθοδικα οπως ειπε και ο σπυρος παραπανω,δεν νομιζω οτι θαχεις προβλημα,μια χαρα θα πανε οι γαριδες.και οταν θα μπορεις,καντους μετακομιση σε ενα 30λιτρο;) Έχω παραγγείλει ήδη από e-bay και μόλις έρθει να τον βάλω. Στην πορεία κάποια στιγμή θα τα μετακομίσω σε μεγαλύτερο.

Ακόμα περιμένω καφεδάκι... :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Butterfly
22-08-12, 23:00
Τελικά στήθηκε το γαριδοενδρείο... :smt038

Μπήκαν περίπου 12-14 red cherry

Θα βάλω μαύρο φόντο πίσω για να είναι πιο όμορφο.

http://i47.tinypic.com/2u5di0n.jpg

http://i49.tinypic.com/2hheglf.jpg

http://i45.tinypic.com/17uuds.jpg

Alex_Salonica
22-08-12, 23:36
Προσωπικά μου άρεσε περισσότερο με το μεγάλο ξύλο αλλά γούστα είναι αυτά :D

Καλό θα ήταν να βάλεις και κάποιο είδος moss μέσα(xmass moss κατά τη γνωμη μου).
Γενικά στα γαριδοενυδρεία προτιμάμε λεπτόφυλλα φυτά για διατήρηση infousoria.

Κατά τα άλλα όπως είπαν και τα παιδιά πιο πάνω λίγο προσοχή με τις παραμέτρους και θα τις ευχαριστηθείς τις γαριδούλες σου.. όλοι κάπως έτσι αρχίσαμε και πιάσαμε την γαριδομανία μετά :D

καλή συνέχεια

....

α τώρα έιδα ότι έχεις java moss απλά έχει χαθεί πίσω από την ανούμπια...

delta66
23-08-12, 03:01
Καλοριζικο.
Μερικες προτασεις για αλλαγες ... ως ειθισται :D

Λεω να δεσεις τη φτερη πανω στο ξυλο (καπως ψηλα) ετσι ωστε να κανει δυο χρησιμες δουλειες.
Πρωτον να κρυψει το φιλτρο και δευτερον να κανει σκια στην ανουμπια.,
Στο κρυψιμο του φιλτρου, θα βοηθησει να φερεις το ξυλο και λιγο πιο αριστερα.
Τον ογκο της διακοσμησης προς τη μεση, θα τον δωσεις, δενοντας την φτερη ετσι ωστε, το μακρος των φυλων να πηγαινει προς το μεσο του ενυδρειου (σαν υποστεγο) Απο κατω θα ειναι η ανουμπια προστατευμενη απο το απευθειας φως.

Την Moss μπορεις, αφου θα πρεπει να φυγει απο το ξυλο και δεν χωραει αλλο ξυλο μεσα, να τη βαλεις με πλεγμα* πανω σε μια πετρα (αλλα θα χρειαστει καποια μεγαλυτερη απο το βοτσαλο που βλεπω, για να μπει αρκετη και οταν μεγαλωσει να γεμισει κι αλλο ο θαμνος)

* πλεγμα μπορει να χρησιμοποιηθει πλαστικο δυχτακι μπομπονιερας. Οχι λεπτο τουλι και δεν χωραει να ξετυρυπωσει η moss οπως μεγαλωνει, αλλα ουτε και τοσο χοντρο ωστε να φευγει απο μεσα ολη.
Αυτο (http://2.bp.blogspot.com/-uz0O4ISSb5M/T_SlgG6i8QI/AAAAAAAADCo/PBj3-q25luw/s1600/mpomponiera+dixtaki+metaxoxarto+korvna.jpg) πχ ειναι ΟΚ

jimbit22
23-08-12, 10:12
τουμπανο ειναι!! καλες γεννες:)
τι φωτακι εχει;

Butterfly
23-08-12, 10:27
Προσωπικά μου άρεσε περισσότερο με το μεγάλο ξύλο αλλά γούστα είναι αυτά :D

Και εμένα μου άρεσε το μεγάλο ξύλο αλλά "έτρωγε" κάποια λίτρα :( :(


Καλοριζικο.
Μερικες προτασεις για αλλαγες ... ως ειθισται :D

Λεω να δεσεις τη φτερη πανω στο ξυλο (καπως ψηλα) ετσι ωστε να κανει δυο χρησιμες δουλειες.
Πρωτον να κρυψει το φιλτρο και δευτερον να κανει σκια στην ανουμπια.,
Στο κρυψιμο του φιλτρου, θα βοηθησει να φερεις το ξυλο και λιγο πιο αριστερα.
Τον ογκο της διακοσμησης προς τη μεση, θα τον δωσεις, δενοντας την φτερη ετσι ωστε, το μακρος των φυλων να πηγαινει προς το μεσο του ενυδρειου (σαν υποστεγο) Απο κατω θα ειναι η ανουμπια προστατευμενη απο το απευθειας φως.

Την Moss μπορεις, αφου θα πρεπει να φυγει απο το ξυλο και δεν χωραει αλλο ξυλο μεσα, να τη βαλεις με πλεγμα* πανω σε μια πετρα (αλλα θα χρειαστει καποια μεγαλυτερη απο το βοτσαλο που βλεπω, για να μπει αρκετη και οταν μεγαλωσει να γεμισει κι αλλο ο θαμνος)


Θα κάνω τις αλλαγές σήμερα και θα "σηκώσω" νέες φωτογραφίες :D :D :D


τουμπανο ειναι!! καλες γεννες:)
τι φωτακι εχει;

Σ' ευχαριστώ Δημήτρη :D :D

Από λάμπα έχει μια μικρή 7w. Πιστεύω ότι είναι μια χαρά από φωτισμό. Τι λες?

jimbit22
23-08-12, 10:42
για τα φυτα σου ειναι οτι πρεπει αλλα ειναι σποτ στο κεντρο και μπορει να βγαλει αλγη.. αμα εχεις ενα κοματακι πλεξι αμοβολη η κατι αλλο για διαχυση (και χαρτι μπορει να κανει ή διαφανεια παρουσιασης) θαναι ακομα καλητερα..
σε κανα 6μηνο που θα μπουκωσει και μοςς θαναι ακομα πιο ωραιο..

Butterfly
23-08-12, 11:34
για τα φυτα σου ειναι οτι πρεπει αλλα ειναι σποτ στο κεντρο και μπορει να βγαλει αλγη.. αμα εχεις ενα κοματακι πλεξι αμοβολη η κατι αλλο για διαχυση (και χαρτι μπορει να κανει ή διαφανεια παρουσιασης) θαναι ακομα καλητερα..
σε κανα 6μηνο που θα μπουκωσει και μοςς θαναι ακομα πιο ωραιο..

Για να βγάλω τις φωτογραφίες το έβαλα κάτω από ένα σποτ... :p κανονικά έχει μια μικρή λάμπα φθορίου (μόλις πάω σπίτι θα σου στείλω τον κανονικό τύπο της λάμπας)

jimbit22
23-08-12, 11:47
αχαχαχα :) μαλλον κοιμαμαι ακομα..

delta66
23-08-12, 19:45
Θα κάνω τις αλλαγές σήμερα και θα "σηκώσω" νέες φωτογραφίες :D :D :D

Ετσι ευκολα???
Δεν θα φερεις αντιρρησεις ή να παρεξηγηθεις καπως, να μαλωσουμε λιγακι? :D
πχ http://www.youtube.com/watch?v=3n3LL338aGA

Butterfly
23-08-12, 19:46
Ετσι ευκολα???
Δεν θα φερεις αντιρρησεις ή να παρεξηγηθεις καπως, να μαλωσουμε λιγακι? :D

http://www.youtube.com/watch?v=3n3LL338aGA

Σήμερα έχεις γενέθλια, δεν θα μαλώσουμε.. από αύριο :D :D :D

Και πάλι πολύχρονος Σπύρο

kgf12345
24-08-12, 12:51
παντως αυτο για την ανουμπια που λεει ο σπυρος εχει δικιο.κιεγω οποτε τις εβαλα στο φως πιαναν αλγη.καθαρες ητανε αυτες που μενανε στη σκια.βασικα εγω δεν θα την εβαζα καθολου την ανουμπια μεσα και θα εβαζα αλλο φυτο η περισσοτερη μος.-ασχετο- αλλα με τη μος τι παιζεται τελικα?ειναι καλυτερα να ειναι ψηλα η χαμηλα στο φως?εχω διαβασει διαφορετικες αποψεις πανω σαυτο.αλλοι λενε οτι θελει φως,αλλοι λενε οτι με δυνατο φως μαζευει αλγη.εγω που την εχω ψηλα τωρα και τη χτυπαει φως δεν εχω δει προβλημα ακομα,ειναι πεντακαθαρη.παλιοτερα στο μεγαλο που την ειχα χαμηλα "μαζευε" αλγη με τον καιρο.ειναι ετσι η απλα τυχαινει σε εμενα αυτο?:D

delta66
24-08-12, 14:42
Τωρα εχεις την ιδια Moss με παλια?

kgf12345
24-08-12, 18:12
οχι δεν ειναι η ιδια τωρα.απλα μετα αποσα εχω διαβασει δεν εχω καταληξει τελικα,θελει φως η δεν θελει?:smt017προς το παρον στο σημειο που την εχω τωρα(ψηλα στο ξυλο και αρα κοντα στο φως)δεν εχω δει προβλημα.παλιοτερα στο μεγαλο την ειχα τη μος(java) χαμηλα και ειχα δει να μαζευει αλγη.εχω διαβασει ομως κατα καιρους και τις δυο αποψεις για το ποιο ειναι το σωστο.εκτος αν δεν υπαρχει κανονας και ειναι αναλογα το ενυδρειο(παραμετροι,νερο,κυκλοφορια,φωτισμος,λιπαν ση κλπ κλπ) η/και θεμα τυχης...

Butterfly
25-08-12, 00:01
Έκανα κάποιες αλλαγές... περιμένω τα σχολια σας

http://i45.tinypic.com/ruslxe.jpg

http://i45.tinypic.com/vgubt1.jpg

delta66
25-08-12, 00:36
Καλυτερα ειναι
Μαλλον θελει λιγο πιο ψηλα η φτερη, για να αφησει χωρο απο κατω στην ανουμπια να αναπτυχθει.
Η moss που ειναι?
Θελει κι ενα φυτο (ποιο ομως? μαλλον ενα κλαδεμα φτερης ακομα) στην πλατη του ξυλου
-------------------------
Μια αλλη επιλογη ειναι moss στο ξυλο (ισως ομως βγαλει αλγη, ομως το ιδιο και η φτερη) και απο κατω η ανουμπια και σε πετρα στη δεξια μερια δεμενη η φτερη