PDA

Επιστροφή στο Forum : Θημα του ick!!!


x-nos
03-10-04, 22:00
Παιδια επεσα και εγω θημα του ick μετα απο κατι οτο που πειρα απο ενα μαγαζι που ειχαν λιγο ξαφνηκα κολησαν ολλα τα ψαρια!!! Το ενυδρειο ειναι ψιλο φορτομενο αυτη τη στιγμη και δεν ξερω τι να κανω! Το μονο που εκανα μετα απο κατι που διαβασα αφου δεν εχω φαρμακα εβαλα αλατι για ενυδρεια και ανεβασα την θερμοκρασια!
Τα ψαρια που εχω ειναι: 2 Ramirezi ζευγαρι, 2 μαυρα νεον, 3 rasboras , 10 otto , 1 albino cory, 5 cory panta!
Το ενυδρειο ειναι 54 λιτρα!

ΒΟΗΘΕΙΑ ο αρσενικος ram ειναι ετοιμος να τα παρατισει!!!

nkarvounis
04-10-04, 07:11
Δεν χρειάζεται κάτι άλλο το αλάτι και η θερμοκρασία θα κάνουν την δουλειά :wink:

Giorgos
05-10-04, 00:21
Χρήστο, πόσο αλάτι έριξες και την θερμοκρασία πόσους βαθμούς την ανέβασες και μέσα σε πόσο διάστημα;

x-nos
05-10-04, 01:37
Την θερμοκρασια την ανεβασα σταδιακα στους 30 βαθμους! Το αλατι μου ξεφυγε πολυ...θαλασσινο το εκανα! :D

Giorgos
05-10-04, 01:44
Το αλάτι δεν το βάζουμε με το κιλό.
Η δοσολογία είναι (εφόσον δεν έχουμε ευαίσθητα στο αλάτι ψάρια όπως τα περισσότερα γατόψαρα και characins - όπου ισχύει η μισή δοσολογία) μια κουταλιά του γλυκού για κάθε 20 λίτρα.
Μήπως πρέπει να το αραιώσεις λιγάκι κάνοντας καμιά αλλαγή νερού; :idea:

x-nos
05-10-04, 01:50
Την εκανα την γκαφα! Μου ξεφηγε... ευτηχος τα αντολφη ειναι μια χαρα μεχρι τωρα!

x-nos
05-10-04, 16:13
Διστυχος σημερα ο αρσενικος μας αφησε! :cry: :oops: Μπορει να πεθανε και απο την θερμοκρασια γ...ω τον θερμοστατη μου!!! Πρεπει να κολησε και οταν ηρθα απο την δουλεια ηταν στους 32!!! :shock:

johnny98130
05-10-04, 16:47
Οταν κανεις τοσο πυκνο διαλυμα στρεσαρεις ιδιατερως το ψαρι αφου αναγκαζεται μεσα σε πολυ συντομο διαστημα να "στεγνώσει" από τους ηλεκτρολύτες του. Θελει λιγο προσοχη η δοσολογία.

koulio
05-10-04, 17:05
παστο τον εκανες :cry: :cry: απο την υπερβολικη δοσολογια του αλατιου
μας αφησε μαλλον . κριμα . κανε αλλαγες νερου να ερθουν τα πραγματα στα ισια τους.

dim
07-10-04, 00:11
εμένα πάντος παιδιά κολήσσανε ich τα γκαπάκια μου,έριξα αλάτι ανέβασα θερμοκρασία και περίμενα. 3 μέρες δέν έγινε τίποτα και χειροτερευαν κιολας. μετά πήγα αγόρασα ένα φάρμακο και μόλις το έριξα σε 2-3 μέρες γιατρευτήκανε.

x-nos
07-10-04, 01:26
Ευχαριστω πολυ παιδια θα το ρηθμισω...ζωη στα ψαρακια σας!!!