PDA

Επιστροφή στο Forum : κατι καινουργιο τωρα για ΝΟ3


mighellos
30-07-12, 16:42
παιδια κατι περιοργο δεν το εχω ξανα παθει ΝΟ3 με τιμη 50mg/l
τι κανω μου εχετε πει μεχρι 10 και ξεφυγε
pH 7.5
NO2:O
NH3/NH4:0
τι γινεται τωρα?

Nick74
30-07-12, 16:55
AN η μετρηση σου ειναι αληθινη -ξανατσεκαρε το, κι αν μπορεις και με δευτερα τεστ αν γινεται απο αλλο συγχομπυστα μηπως τα δικα σου τα παιξανε- αλλαγες νερου (οχι αποτομες βεβαια αλλα πολλες και συστηματικες ωστε σιγα σιγα να διορθωθει το προβλημα), αποχη απο ταισμα, και τσεκαρισμα αν υπαρχει κατι πεθαμενο μεσα στο ενυδρειο, και φυσικα πολλα φυτα, οσο περισσοτερα μπορεις (αν βαλεις και κερατοφυλλο κοφτο σε μικρα κομματια ωστε να αναπτυσονται ταυτοχρονα)

mighellos
30-07-12, 16:59
δεν εχω φυτα τωρα ηρθα απο ταξιδι και η μανα μου τα ταιζε πρεπει να ειναι απο τροφες που μενουν μεσα επισης στο τζαμι αυτα τα ασπρακια που ειχα αυξηθηκαν κατα πολυ!!θα προσπαθησω να βρω φυτα

johnsin
30-07-12, 17:12
κανε μια γενναία αλλαγή του νερού τάιζε λιγότερο και όλα θα είναι μια χαρά. Μάλλον το πρόβλημα το δημιούργησε αυτη με παραπάνω τροφη που έριχνε.
-------------------------
και σίγουρα πάρε μερικά φυτά καλό κάνουν στο ενυδρείο.

delta66
30-07-12, 18:24
Κανε 2-3 αλλαγες, μερα παρα μερα, 50% (με ιδιο νερο σε pH GH θερμοκρασια και παρα πολυ αργη εισαγωγη του στο ενυδρειο - μιση με μια ωρα να διαρκεσει)

Την επομενη φορα που θα πας ταξιδι, βαλε τα ταισματα/μεριδες σε αλουμινοχαρτα και αφησε γραπτως προγραμμα.

mighellos
31-07-12, 02:06
εχει γινει αλλαγη 40 % καθαρισα και τα φιλτρα μου και αφησαν βρωμιες μεσα στο νερο ετσι οπως τα εβγαλα και ειναι ακρετα αυτα μονο με την αποχη μπορω να βγαλω?
-------------------------
α και κατι ακομα μπορω να δεσω ανουμπιες πανωστο σπρει μπαρ του φιλτρου για να το κρυψω κιολας?ειναι καλο?το νερο βγαινει απο το τελος του σπρει μπαρ και οχι απο τις τρυπουλες

yannis
31-07-12, 08:23
αν οι ανουμπιες δεν ενοχλουν την ροη του νερου μπορεις.
καλο θα ηταν να καθαρισεις και τα φιλτρα, ενα την φορα.

delta66
31-07-12, 10:09
Αν οι ανουμπιες ειναι κατω απο το φως κατα πασα πιθανοτητα θα γεμισουν αλγες
Δoκιμασε Hydrocotyle leucocephala (φυτο επιφανειας)

mighellos
31-07-12, 13:17
delta αυτο που λες ειναι το κερατοφυλλο?εβγαλα τα spary bars ειναι καλυτερα ετσι ποια φυτα ειναι ψηλα να καλυψουν την πλατυ του ενυδρειου?

exelix
31-07-12, 13:31
Όχι το κερατόφυλλο είναι ceratophyllum demersum. Δες για εχινόδορους, bacopa, ludwigia, hygrophila corymbosa 'siamensis', κ.α..

Nick74
31-07-12, 23:33
Δες για εχινόδορους, bacopa, ludwigia, hygrophila corymbosa 'siamensis', κ.α..


:confused: πως θα τα δεσει αυτα στο spraybar?

mighellos
01-08-12, 00:01
τα εβγαλα τα spray bar!ειναι καλυτερα ετσι!

delta66
01-08-12, 00:30
:confused: πως θα τα δεσει αυτα στο spraybar?
η απαντηση του Στελιου ηταν γιαυτο το ερωτημα
ποια φυτα ειναι ψηλα να καλυψουν την πλατυ του ενυδρειου?

Nick74
01-08-12, 00:39
Α... χαχαχα κι εγω αρχισα να σκεφτομαι σοβαρα πως μπορει να δεθει εχινοδωρος η ακομα καλυτερα ludwigia στο spraybar -οχι προσωπικα δε θελω να τα βαλω εκει αλλα εχω κατι παρομοιο υπ οψη μου