PDA

Επιστροφή στο Forum : Αρχαριος βοηθεια με ενυδρειο και wet dry sump


Κουραμπιές
29-07-12, 17:06
Καλησπερα σε ολους, αυτο ειναι το πρωτο μου ποστ σε αυτην την παρεα. Και αποτι φαινεται ειναι μεγαλο οποτε συγγνωμη και ευχαριστω για την υπομονη σας. Με αφορμη την μετακομιση σε νεο σπιτι τον Σεπτεμβριο, θελω αυτη τη φορα να κανω αυτο που παντα ηθελα, ενα ενυδρειο. Παλαιοτερα ειχα κατασκευασει μονος μου terrarium με iguana μεσα, αλλα αποτι βλεπω, τα πραγματα εδω περα ειναι απειρως πιο πολυπλοκα στην κατασκευη του.

Αρχικα πηγα σε ενα petshop μιλησα εκει πηρα μια ιδεα, αλλα τωρα διαβαζω εδω και στο ιντερνετ και οι απορειες πολλαπλασιαζονται. Θα γραψω λοιπον τις σκεψεις μου, τα σχεδια μου, θα με κραξετε, θα σας πεσουν τα μαλλια, θα ε διορθωσετε, και θα το κανω σωστα....thats the plan.

Το ενυδρειο που θελω να φτιαξω ειναι ενα Μ200xΥ55xΠ40. Με 12mm τζαμι εχω δεικτη 4,5. Χωρητικοτητα 450l. Θα το φτιαξω/κολησω μονος μια και πιανουν τα χερια μου και τοχω ξανακανει(για iguana ομως). Το σταντ θα το φτιαξω επισης εγω αλλα λεω να το κανω μεταλικο το σκελετο, και την επενδυση απο ξυλο, για να ειναι πιο αντοχης, αλλα και να μην εχω τοσο χοντρα ξυλα στη μεση του ενυδρειου, και με δυσκολεψει στο πλατος του φιλτρου...

Παμε εκει που εχω σκαλοσει και εχω ζαλιστει. Θελω να φτιαξω το sump τυπου wet dry. Θα χρησιμοποιησω bioballs, UV sterilizer 25w, μια αντλια 2400l (5 φορες τον ογκο του ενυδρειου δηλαδη) και φυσικα σκιμερ.

Ερωτησεις:
Kαταρχας υπαρχει κατι κακο στις επιλογες μου? Πχ αντλια?
~Που πρεπει να ανοιξω τρυπες στο ενυδρειο και για ποιες λειτουργειες?
~Πως θα κανω την υπερχειληση απολυτως σιγανη. http://www.youtube.com/watch?v=1E-2w5Butgg&feature=relmfu σε αυτο το βιντεο δειχνει ενα τρικ ο τυπος αλλα δεν κατανοω το που μπαινει τι.
~Ειναι ΑΝΑΓΚΗ να παρω σκιμερ με ρυθμιση αερα για να ειναι σωστες οι φυσαλιδες? Γιατι αποτι καταλαβα δεν εχουν ολα.
~Τι αποστασεις να αφησω στα διαχωριστικα φυλλα των διαμερισμετων? Παιζει ρολο?
~Εχει νοημα ενα refugium ενω εχω bioballs? Αποτι καταλαβαινω εχουμε τρεις τυπους φιλτραρισματος, μηχανικη, χημικη, βιολογικη. Πιο αναλαμβανει πιο φιλτραρισμα? http://www.youtube.com/watch?v=wd3Bd1vJnPs Αυτο εδω μου φαινεται πολυ κοντα σε αυτο που θελω να κανω, με καποιες διαφορες στη διαδρομη(στο σφουγγαρι τη θεωρω λαθος) και οτι δεν εχει σκιμμερ. Τι λετε?
~Η πιο σωστη διαδρομη του νερου ειναι η εξης? Απτην υπερχειληση>βιομπαλες>διαχωριστικο με κενο απτην κατω μερια>σφουγγαρι(χρειαζεται με το σκιμμερ?)>διαχωριστικο στεγανο απο κατω για περναει το νερο απο πανω>σκιμμερ>refugium με ΖΒ και αλγη>αντλια και επιστροφη στο ενυδρειο.

Εχω ξεκινησει να σχεδιαζω το sump στο solidworks αλλα δεν μπορω να το τελιωσω χωρις να ξερω αυτα τα βασικα.

ΥΓ τελος, υπαρχει καποιο guideline στις σχεσεις ογκου του καθε διαμερισματος, για να μην υπαρχει περιπτωση να στεγνωσει η αντλια και ρουφαει αερα?
Επισης τον/τους θερμοστατες, μπορω να τους βαλω στο sump ε? Αν ναι τοτε που σε ποιο διαμερισμα?

ΥΓ2 Κατανοω οτι σαν mods (ειμαι και εγω αλλου) εχετε βαρεθει να γραφετε τα ιδια και τα ιδια, οποτε να ενημερωσω οτι ουτε βαριεμαι να διαβασω, ουτε δεν εχω διαβασει, τα sticky εδω, βιντεος και οδηγους τους εχω κοιταξει. Σιγουρα εχω πολλα threads εδω οποτε ποσταρετε τα μου να παρω μια ιδεα. Thanks!

kostas82
29-07-12, 18:02
Καλώς ήρθες στην παρέα μας φιλε , καλη αρχη στα αλατια, σαν πρώτη παρατηρηση θες περισοτερο φαρδος 60-80 ποντους, για το σαμπ υπολόγιζε περίπου στα μισα λιτρα του κυριους ενυδρειου . Βιολογικη φιλτρανση φτανει ο βράχος και η άμμος του ενυδρείου , δεν χρειάζεται τίποτα αλλο δύο ριακτορες μόνο για άνθρακα και αντιφωσφορο

Κουραμπιές
29-07-12, 18:20
Για πιο λογο, χρειαζομαι μεγαλυτερο φαρδος? Την οξυγωνωση την περνω απτο wet dry sump. Σωστα? Το μειωσα για λογους μειωσης ογκου νερου, αν το παω 80 τοτε θα παει 770 λιτρα απτα 440 που ειναι τωρα. Εγω το θελω 2 μετρα και παραπανω γιατι ταιριαζει πολυ ετσι σε μια πλευρα του τοιχου. Περαν της οξυγωνωσης για πιο λογο να εχω μεγαλυτερο φαρδος. (οι βραχοι κλπ δεν αποτελουν προβλημα για μενα, γιατι ουτε το υψος ειναι μεγαλο οποτε ουτε λογο αυτου θα μπορει να μπει καποιος μεγαλος reef.

Μου λες να μην βαλω σκιμμερ? Δεν εχω δει καλοστημενο ενυδρειο χωρις σκιμμερ.

Kotsos
29-07-12, 22:44
Ερωτησεις:
Kαταρχας υπαρχει κατι κακο στις επιλογες μου? Πχ αντλια? Θα χρειαστείς και άλλους κυκλοφορητές, για το κυρίως ενυδρείο.. μερικές korallia πχ. ο κυκλοφορητής που λές είναι καλός για να επιστρέφει το νερό από το σαμπ..
~Που πρεπει να ανοιξω τρυπες στο ενυδρειο και για ποιες λειτουργειες? 1-2 τρύπες θέλεις για υπερχείλιση, είτε στην πλάτη, είτε στον πάτο, και θα κάνεις πύργο..
~Πως θα κανω την υπερχειληση απολυτως σιγανη. http://www.youtube.com/watch?v=1E-2w5Butgg&feature=relmfu σε αυτο το βιντεο δειχνει ενα τρικ ο τυπος αλλα δεν κατανοω το που μπαινει τι. durso, δες εδώ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=29215&highlight=durso
~Ειναι ΑΝΑΓΚΗ να παρω σκιμερ με ρυθμιση αερα για να ειναι σωστες οι φυσαλιδες? Γιατι αποτι καταλαβα δεν εχουν ολα. φαντάζομαι αυτά που δεν έχουν δεν χρειάζονται, ή ρυθμίζεται η κέφαλή
~Τι αποστασεις να αφησω στα διαχωριστικα φυλλα των διαμερισμετων? Παιζει ρολο? αυτό θα το δείς ανάλογα με τα υλικά που θα έχεις σε κάθε διαμέρισμα, κάνε και ένα μεγάλο διαμέρισμα, για να μπορείς να απομονώνεις κάποιο ψαράκι αν χρειαστεί
~Εχει νοημα ενα refugium ενω εχω bioballs? Αποτι καταλαβαινω εχουμε τρεις τυπους φιλτραρισματος, μηχανικη, χημικη, βιολογικη. Πιο αναλαμβανει πιο φιλτραρισμα? http://www.youtube.com/watch?v=wd3Bd1vJnPs Αυτο εδω μου φαινεται πολυ κοντα σε αυτο που θελω να κανω, με καποιες διαφορες στη διαδρομη(στο σφουγγαρι τη θεωρω λαθος) και οτι δεν εχει σκιμμερ. Τι λετε? οι βιομπαλες είναι για βιολογική φίλτρανση, και μπορούν να αντικατασταθούν απο ζωντανό βράχο.. το ρεφιουτζιουμ είναι για άλγες, οι οποίες θα σου τραβάνε τα νιτρικά..
~Η πιο σωστη διαδρομη του νερου ειναι η εξης? Απτην υπερχειληση>βιομπαλες>διαχωριστικο με κενο απτην κατω μερια>σφουγγαρι(χρειαζεται με το σκιμμερ?)>διαχωριστικο στεγανο απο κατω για περναει το νερο απο πανω>σκιμμερ>refugium με ΖΒ και αλγη>αντλια και επιστροφη στο ενυδρειο. καλά είναι έτσι..

Εχω ξεκινησει να σχεδιαζω το sump στο solidworks αλλα δεν μπορω να το τελιωσω χωρις να ξερω αυτα τα βασικα.

ΥΓ τελος, υπαρχει καποιο guideline στις σχεσεις ογκου του καθε διαμερισματος, για να μην υπαρχει περιπτωση να στεγνωσει η αντλια και ρουφαει αερα? Το τελευταίο διαμέρισμα που θα τραβάει η αντλία, να είναι το μεγάλο.. αλλα και πάλι θα πρέπει να το τσεκάρεις..
Επισης τον/τους θερμοστατες, μπορω να τους βαλω στο sump ε? Αν ναι τοτε που σε ποιο διαμερισμα? ναι σε όποιο θες..

ΥΓ2 Κατανοω οτι σαν mods (ειμαι και εγω αλλου) εχετε βαρεθει να γραφετε τα ιδια και τα ιδια, οποτε να ενημερωσω οτι ουτε βαριεμαι να διαβασω, ουτε δεν εχω διαβασει, τα sticky εδω, βιντεος και οδηγους τους εχω κοιταξει. Σιγουρα εχω πολλα threads εδω οποτε ποσταρετε τα μου να παρω μια ιδεα. Thanks! Καλή αρχή..;)

kostas82
30-07-12, 01:23
Για πιο λογο, χρειαζομαι μεγαλυτερο φαρδος? Την οξυγωνωση την περνω απτο wet dry sump. Σωστα? Το μειωσα για λογους μειωσης ογκου νερου, αν το παω 80 τοτε θα παει 770 λιτρα απτα 440 που ειναι τωρα. Εγω το θελω 2 μετρα και παραπανω γιατι ταιριαζει πολυ ετσι σε μια πλευρα του τοιχου. Περαν της οξυγωνωσης για πιο λογο να εχω μεγαλυτερο φαρδος. (οι βραχοι κλπ δεν αποτελουν προβλημα για μενα, γιατι ουτε το υψος ειναι μεγαλο οποτε ουτε λογο αυτου θα μπορει να μπει καποιος μεγαλος reef.

Μου λες να μην βαλω σκιμμερ? Δεν εχω δει καλοστημενο ενυδρειο χωρις σκιμμερ.το θαλασινο ενυδρείο θέλει φάρδος , οι λόγοι είναι πολλοί , επειδή την φίλτρανση την αναλαμβάνει ο ζ.β. και ο ζ.α. θέλεις αρκετή κυκλοφορία νερού σε όλα τα σημεία του ενυδρείο χωρίς νεκρά σημεία ακόμα και ανάμεσα στον βράχο, επιπλέον επειδή σε ένα ενυδρείο υφάλου τα κοράλλια μεγαλώνουν και θέλουν το χώρο τους και αν είναι όλα καλά μεγαλώνουν πολύ ,τα ψάρια θα το εκτιμήσουν και ιδιαίτερα τα τανκ που μεγαλώνουν πολύ και κολυμπούν συνέχεια κτλ κτλ.
Σκίμμερ , α.ο. , ψυγείο , θερμαντήρες , ελεγκτή θερμοκρασίας , αυτόματη αναπλήρωση , κυκλοφοριτές ,αντλία επιστροφής , φωτιστικό ,τεστ κτλ ,κτλ τα χρειάζεσαι . Ας τα πάρουμε ένα ένα , να το κάνεις σωστά για να το χαρείς και εσύ και τα ζωντανά σου
οτιδήποτε απορία και αν έχεις μην διστάσεις

Κουραμπιές
30-07-12, 09:27
Kotsos: Κιαλλους κυκλοφορητες για μεσα? Μεσα δεν θελω να φαινεται ΑΠΟΛΥΤΩΣ τιποτα. υπαρχουν λυσεις βρηκα, αλλα ας πουμε δυο κυκλοφορητες των 1000λιτρων ειναι αρκετοι? Αυτο ειναι για να υπαρχει κινηση νερου μεσα στο ενυδρειο και να μην μενει στασιμο αποτι καταλαβαινω? Για υπερχειληση θα κανω το εσωτερικο durso που μου ποσταρες. Μου αρεσε και σαν αισθητικη (κρυβονται οι εξωτερικοι σωληνες) και σαν λειτουργικοτητα....αν και οι 3 σωληνες και μενα μου φανηκαν υπερβολη.
Οποτε αν εχω ΖΒ μεσα στο ενυδρειο, βιομπαλες στο πρωτο διαμερισμα του sump μετα το σκιμερ και μετα και refugium και το UV θαμαι κομπλε σωστα?


το θαλασινο ενυδρείο θέλει φάρδος , οι λόγοι είναι πολλοί , επειδή την φίλτρανση την αναλαμβάνει ο ζ.β. και ο ζ.α. θέλεις αρκετή κυκλοφορία νερού σε όλα τα σημεία του ενυδρείο χωρίς νεκρά σημεία ακόμα και ανάμεσα στον βράχο, επιπλέον επειδή σε ένα ενυδρείο υφάλου τα κοράλλια μεγαλώνουν και θέλουν το χώρο τους και αν είναι όλα καλά μεγαλώνουν πολύ ,τα ψάρια θα το εκτιμήσουν και ιδιαίτερα τα τανκ που μεγαλώνουν πολύ και κολυμπούν συνέχεια κτλ κτλ.
Σκίμμερ , α.ο. , ψυγείο , θερμαντήρες , ελεγκτή θερμοκρασίας , αυτόματη αναπλήρωση , κυκλοφοριτές ,αντλία επιστροφής , φωτιστικό ,τεστ κτλ ,κτλ τα χρειάζεσαι . Ας τα πάρουμε ένα ένα , να το κάνεις σωστά για να το χαρείς και εσύ και τα ζωντανά σου
οτιδήποτε απορία και αν έχεις μην διστάσεις

Χμμμ καταλαβα, αν και το ενυδρειο δεν θελω να το στοκαρω με πολλα ψαρια, και ο κοτσος απο πανω μου προτεινε παραπανω κυκλοφορητες, πιστευεις με αρκετη κινηση του νερου μεσα στο ενυδρειο παλι θα υπαρχουν νεκρα σημεια λογω μικρου φαρδους? Την φιλτρανση σε εμενα θα την αναλαβει κυριως οι βιομπαλες, το σκιμερ, και η αλγες κατω στο refugium, ισως βαλω και εκει εναν ΖΒ μαζι με τις αλγες οπως ειδα σε ενα pet shop. Τωρα αν βαλω και πανω καποιον ΖΒ δεν θα ειναι πολυ μεγαλος και αφου θα υπαρχει ΖΒ κατω στο σαμπ νομιζω θαμαι οκ? Σωστα?

Επισης....τι ειναι ΖΑ? και τι εννοεις ψυγειο?? Chiller?? Οπως και ναχει θα το κοιταξω αν το χρειαστω απο Απριλιο γιατι τωρα ειναι πολλα τα λεφτα.

kostas82
30-07-12, 10:41
Kotsos: Κιαλλους κυκλοφορητες για μεσα? Μεσα δεν θελω να φαινεται ΑΠΟΛΥΤΩΣ τιποτα. υπαρχουν λυσεις βρηκα, αλλα ας πουμε δυο κυκλοφορητες των 1000λιτρων ειναι αρκετοι? Αυτο ειναι για να υπαρχει κινηση νερου μεσα στο ενυδρειο και να μην μενει στασιμο αποτι καταλαβαινω? Για υπερχειληση θα κανω το εσωτερικο durso που μου ποσταρες. Μου αρεσε και σαν αισθητικη (κρυβονται οι εξωτερικοι σωληνες) και σαν λειτουργικοτητα....αν και οι 3 σωληνες και μενα μου φανηκαν υπερβολη.
Οποτε αν εχω ΖΒ μεσα στο ενυδρειο, βιομπαλες στο πρωτο διαμερισμα του sump μετα το σκιμερ και μετα και refugium και το UV θαμαι κομπλε σωστα?




Χμμμ καταλαβα, αν και το ενυδρειο δεν θελω να το στοκαρω με πολλα ψαρια, και ο κοτσος απο πανω μου προτεινε παραπανω κυκλοφορητες, πιστευεις με αρκετη κινηση του νερου μεσα στο ενυδρειο παλι θα υπαρχουν νεκρα σημεια λογω μικρου φαρδους? Την φιλτρανση σε εμενα θα την αναλαβει κυριως οι βιομπαλες, το σκιμερ, και η αλγες κατω στο refugium, ισως βαλω και εκει εναν ΖΒ μαζι με τις αλγες οπως ειδα σε ενα pet shop. Τωρα αν βαλω και πανω καποιον ΖΒ δεν θα ειναι πολυ μεγαλος και αφου θα υπαρχει ΖΒ κατω στο σαμπ νομιζω θαμαι οκ? Σωστα?

Επισης....τι ειναι ΖΑ? και τι εννοεις ψυγειο?? Chiller?? Οπως και ναχει θα το κοιταξω αν το χρειαστω απο Απριλιο γιατι τωρα ειναι πολλα τα λεφτα.
δυο κυκλοφοριτές των 1000 λίτρων αρκούν για ένα ενυδρείο γύρω στα 60 λίτρα για να σου δώσω να καταλάβεις ..τι σκέφτεσαι να βάλεις μέσα από ζωντανά θα είναι μόνο με ψάρια ή θα βάλεις και κοράλλια ;
Την βιολογική φίλτρανση θα την αναλάβει ο ζ. βράχος και ο ζωντανός αραγωνίτης (ζ.α.) και μόνο αυτά όλα τα υπόλοιπα μέσα βιομπάλες , σφουγγάρια , μακαρόνια , υαλοβάμβακες κτλ τα ξεχνάς δεν παίζουν στο θαλασσινό γιατί ανεβάζουν τα νιτρικά. Βράχο ανάλογα με την ποιότητα του θα χρειαστείς περίπου 1 κιλό ανά λίτρο και περίπου 5 πόντους στρώμα αραγωνίτη . Στο πρώτο διαμέρισμα του σαμπ εκεί που έρχεται το νερό της υπερχείλισης βάζουμε το σκίμμερ , στο δεύτερο ριάκτορες για άνθρακα και αντιφώσφορο ,στο τρίτο θερμαντήρες , αντλία επιστροφής και τον αισθητήρα της αναπλήρωσης για την εξάτμιση

sammy
30-07-12, 11:01
Βράχο ανάλογα με την ποιότητα του θα χρειαστείς περίπου 1 κιλό ανά λίτρο και περίπου 5 πόντους στρώμα αραγωνίτη .

Δηλαδή λές πως θα χρειαστεί γύρω στα 400 κιλά ζ.β.;:smt104:smt104

kostas82
30-07-12, 13:24
Δηλαδή λές πως θα χρειαστεί γύρω στα 400 κιλά ζ.β.;:smt104:smt1041 κιλό ανά 10 λίτρα , γράψε λάθος:oops: :D

Κουραμπιές
30-07-12, 16:43
Α τρομαξα και εγω....θα βρεθει το ενυδρειο στον απο κατω οροφο ναουμ...λοιπον, μισο λεπτο. Εγω ξερω αποσα εχω διαβασει, οτι καλο θα ειναι να φιλτραρετε, 5-10 φορες ο ογκος του νερου, ανα ωρα. Δηλαδη 500 λιτρα ενυδρειο και σαμπ? Καπου εκει θα ειμαι, 2500-5000λιτρα αναγκη κυκλοφορητων. Αν εχω 2500 να ανεβαζει απτο σαμπ στο ενυδρειο, και αλλα 2000 να κυκλοφορουν το νερο μεσα...δεν ειναι αρκετο?!

Και με αυτα τα μαθηματικα, 2000λιτρα κυκλοφορητες γιατι φτανουν για 60 λιτρα ενυδρειο μονο??

Για να απαντησω και στην ερωτηση σου, θα εχει ψαρια, και ισως βαλω και ζωντανο βραχο μεσα στο ενυδρειο ναι. ΙΣΩΣ. Για τα αλλα το ξερω οτι ανεβαζουν τα νιτρικα, οι βιομπαλες ομως οχι, και αν κανω λαθος και τα ανεβαζουν και οι βιομπαλες, αφου θα βαλω refugium με αλγη και ΖΒ μεσα, (20 κιλα ας πουμε) δεν θα τα βγαλει? Με μπερδευεις λιγο. :smt016:smt016
-------------------------
Δηλαδη με λιγα λογια αυτο εδω το θεωρεις λαθος σαν Wet/dry sump? Και αυτος 6-10 φορες τον ογκο λεει... Αν λεει κατι λαθος ποιο ειναι αυτο?

http://www.youtube.com/watch?v=PwKTq2Dzcss&feature=related

Στην ουσια εγω θελω να φτιαξω αυτο ακριβως απλα μετα το σκιμερ να μπει το refugium και το UV sterilizer και οι θερμαντηρες και η αντλια επιστροφης. Αν θεωρεις κατι απο αυτα λαθος θαθελω να κατανοησω το γιατι. Ευχαριστω για τον χρονο σου!

Kotsos
30-07-12, 18:55
Για το θαλασσινό θέλεις να γυρνάνε περίπου 60 φορές τα λίτρα του ενυδρείου..

nikolakis94
30-07-12, 20:17
δεν ειναι λιγο υπερβολικο τοσες πολλες φορες?

Kotsos
30-07-12, 20:24
Αν έχεις βράχο, δεν είναι υπερβολικό, είναι απαραίτητο..

Κουραμπιές
30-07-12, 20:30
Θλεις να μου πεις οτι πρεπει να παρω αντλιες για 30000 σχεδον λιτρα και αν το κανω 80 ποντους πλατος, οπως προτεινες, για 70000 λιτρα; Μπορεις να μου παραθεσεις μια πηγη γιαυτα που μου λες; Ειμαι λιγο δυσπιστος σορρυ χωρις παρεξηγηση. τωρα γυρισα απο ενα mega pet shop το quicko και δεν ειδα κατι τετοιο στο ενυδρειο με τους ζβ και τα θαλασινα που ειναι κανα 2000-2500 λιτρα. θα περιμενω και μια δευτερη γνωμη. Χιλια ευχαριστω παντως. :) :)

Kotsos
30-07-12, 21:02
110λιτρα 6000λ/ω κυκλοφορία x54
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=47624&highlight=%EA%F5%EA%EB%EF%F6%EF%F1%E9%E1

100λίτρα και προτείνει 2χ6025 δηλαδή 5600λ/ω x56
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=56641&highlight=%EA%F5%EA%EB%EF%F6%EF%F1%E9%E1

30λίτρα 1600λ/ω κυκλοφορία x53
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=56498

210λίτρα 5400λ/ω κυκλοφορία x25
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=48504

300λίτρα 10400λ/ω κυκλοφορία x35
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=47629

400λίτρα 11800λ/ω κυκλοφορία x30
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=45617
-------------------------
και εγώ στο 100σταρι έχω 4000λ/ω x40

Κουραμπιές
30-07-12, 22:47
Ενταξει με επεισες :p αλλα με τρομαξες τωρα, μαλλον το κοστος θα ξεφυγει, αλλα το καλο ειναι οτι μαλλον ετσι οπως θα μπουν τα επιπλα δεν με περνει να μπει εκει που ηθελα το ενυδρειο. Θα βαλω ενα bubble wall εκει και θα κανω ενα ενυδρειο πιο μικρο καπου αλλου. 200 λιτρα πχ. Μου αρεσαν απιστευτα τα δυο τελευταια!! Απιστευτα!!! Και το τελευταιο χωρις καν sump ε; Το προτεινεις αυτο η καλυτερα να το κανω το sump. Εκανα ενα σχεδιο οταν παω σπιτι θα το ανεβασω να το δειτε.

Υγ αν δεν ζηταω πολλα το κοστος για τα εξαρτηματα που κυμαινεται; Αντλιες σκιμμερ αραγωνιτες και ζβ. Για ζβ μουπαν 19€/κιλο :s

Kotsos
30-07-12, 23:16
Γενικά το χ60 είναι το ιδανικό, απο κει και πέρα όπως βλέπεις όλοι κάνουν περικοπές.. ειδικά στα μεγάλα ενυδρεία που το κόστος ανεβαίνει..
το πόσο θα χρειαστείς θα εξαρτηθεί βέβαια και απο το πως θα στήσεις τον βράχο, αλλα και τις διαστάσεις του ενυδρείου..

απο την στιγμή που έχεις δυνατότητα και χώρο, κάνε σαμπ.. είναι μεγάλο συν..
-------------------------
Για το κόστος γενικά ισχύει 10 ευρώ ανα λίτρο, απο κει και πέρα αν παρακολουθείς τις αγγελίες θα σου βγει αρκετά φθηνότερα..
πχ μπορείς να βρεις ζβ με 7-8Ε το κιλό..

kostas82
30-07-12, 23:22
Α τρομαξα και εγω....θα βρεθει το ενυδρειο στον απο κατω οροφο ναουμ...λοιπον, μισο λεπτο. Εγω ξερω αποσα εχω διαβασει, οτι καλο θα ειναι να φιλτραρετε, 5-10 φορες ο ογκος του νερου, ανα ωρα. Δηλαδη 500 λιτρα ενυδρειο και σαμπ? Καπου εκει θα ειμαι, 2500-5000λιτρα αναγκη κυκλοφορητων. Αν εχω 2500 να ανεβαζει απτο σαμπ στο ενυδρειο, και αλλα 2000 να κυκλοφορουν το νερο μεσα...δεν ειναι αρκετο?!

Και με αυτα τα μαθηματικα, 2000λιτρα κυκλοφορητες γιατι φτανουν για 60 λιτρα ενυδρειο μονο??

Για να απαντησω και στην ερωτηση σου, θα εχει ψαρια, και ισως βαλω και ζωντανο βραχο μεσα στο ενυδρειο ναι. ΙΣΩΣ. Για τα αλλα το ξερω οτι ανεβαζουν τα νιτρικα, οι βιομπαλες ομως οχι, και αν κανω λαθος και τα ανεβαζουν και οι βιομπαλες, αφου θα βαλω refugium με αλγη και ΖΒ μεσα, (20 κιλα ας πουμε) δεν θα τα βγαλει? Με μπερδευεις λιγο. :smt016:smt016
-------------------------
Δηλαδη με λιγα λογια αυτο εδω το θεωρεις λαθος σαν Wet/dry sump? Και αυτος 6-10 φορες τον ογκο λεει... Αν λεει κατι λαθος ποιο ειναι αυτο?

http://www.youtube.com/watch?v=PwKTq2Dzcss&feature=related

Στην ουσια εγω θελω να φτιαξω αυτο ακριβως απλα μετα το σκιμερ να μπει το refugium και το UV sterilizer και οι θερμαντηρες και η αντλια επιστροφης. Αν θεωρεις κατι απο αυτα λαθος θαθελω να κατανοησω το γιατι. Ευχαριστω για τον χρονο σου!ναι σωστός είσαι 5-10 φορές να σου ανεβάζει η αντλία της επιστροφής είναι και υπερβολικό θα έλεγα , εγώ πιστεύω πως λίγο παραπάνω από την δυνατότητα του σκίμμερ είναι καλά , δηλαδή αν το σκίμμερ σου τραβάει 2500λ νερό είτε 2500 του δώσεις ,είτε 4000λ πάλι το ίδιο νερό θα φιλτράρει .Να σου δώσω παράδειγμα από το δικό μου ενυδρείο για να καταλάβεις .. το κυρίως είναι 380 λ και το σαμπ 200 , η αντλία από το σαμπ μου ανεβάζει περίπου 2000λ και μέσα στο κυρίως έχω συνολικά 14000 σε κυκλοφοριτές μαζί με την επιστροφη 16000 αυτό είναι 42χ το δικό μου βέβαια είναι reef , σε fo δεν χρειάζεται τόσο μεγάλη κυκλοφορία 25χ πιστεύω είναι καλά , τώρα αν δεν βάλεις βράχο σίγουρα θα πρέπει να βάλεις κάτι για να φιλτράρει το νερό βιολογικά , πόσες από αυτές πρέπει να βάλεις δεν ξέρω , θα το καταλάβεις από το αν αυξάνονται πολύ τα νιτρικά , δεν λέω ότι δεν γίνεται με τον τρόπο που λέει ο αμερικάνος ,απλά δεν συνηθίζεται αυτός ο τρόπος και δεν υπάρχουν πολλά παραδείγματα ..ουφ :p

Κουραμπιές
31-07-12, 02:35
Mαααλιστα, ωστε εκει αναφεροταν, μαλλον δεν ειχα κατανοησει την κινηση που πρεπει να εχει το νερο μεσα. Bεβαια τωρα μου ηρθε στο μυαλο αυτο το βιντεο στο 5:35 δειτε. http://www.youtube.com/watch?v=hPm30p5VrLo&feature=relmfu
Απο την κινηση που κανει υγρο που ριχνει φαινεται η κινηση που υπαρχει σε τετοιο ογκο....

Μολις εκανα και ενα προχειρο σχεδιο του sump που ειδα στο pet shop, μετρησα οοοολες τις διαστασεις του, κραταει 4 ενυδρεια το ενα πανω στο αλλο, το βαζω προς συζητηση. συνολικο μηκος 1,2 μετρα και πλατος 44cm.

http://img17.imagevenue.com/loc548/th_686642381_sump_122_548lo.jpg (http://img17.imagevenue.com/img.php?image=686642381_sump_122_548lo.jpg)
-------------------------
Δεδομενου οτι παμε σε κατι μικροτερο απτα αρχικα σχεδια, κυριως λογω χωρου αλλα και κοστους, εχουμε και λεμε, για 300 λιτρα πχ. 120χ50χ50

Υλικα και φιλοσοφια(κατι αρχιζω να συγκροτω):
Tunze 6085 (8000lt/h)
Ενα skimmer για 400-500 λιτρα, με παροχη 2000lt να ειμαι οκ.
Εναν κυκλοφορητη για επιστροφη απτο σαμπ 2500lt.
αρα ειμαστε στα x33 ετσι.(δεν μετραω το σκιμερ δεν παιζει ρολο ετσι?)

Στο sump ετσι οπως ειναι το σχεδιο που ποσταρα, στο πρωτο μπαινει το σκιμμερ, στο δευτερο refugium με αλγες και ΖΒ (για αρχη 5 κιλα εδω και 5 πανω στο ενυδρειο, και σιγα σιγα θα περνω μεχρι να φτασω 20-25 κιλα), στο τριτο αντιφωσφορο Korallen-Zucht Biophos 2 και 2πακετα 150γρ ανθρακα, και βαζω τους θερμαντηρες στο τελευταιο διαμερισμα μαζι με τον κυκλοφορητη επιστροφης.

Στο ενυδρειο 5cm αραγωνιτη. (διαβασα καπου να βαλω μια στρωση αμμου, μετα καλωδιο αντισταση για θερμανση και απο πανω τον αραγωνιτη, να το κανω?)
Με αυτα και μαυτα δεν χρειαζομαι UV sterilizer και βιομπαλες. Σωστα? Ειμαι καπου λαθος?

ΥΓ τελος, ΑΝ χρειαζομαι UV sterilizer, η αν θαταν καλο να το εχω ας πουμε, εχω πεταμενες 4-5 λαμπες UV 12v απo οταν εκανα βλακειες με το pc που δεν τις εχω τοποθετησει, καθως και ενα τροφοδοτικο pc. Μπορω μαζι με τον φωτισμο πανω απτο ενυδρειο να βαλω και αυτες τις λαμπες? (μαζι και ανεμιστηρακια 12αρια που εχω) Κανουν κακο στα ψαρια? Υποθετω οχι καθοτι φως ηλιου ειναι, και στο iguana επιβαλεται η λαμπα UV.

Kotsos
31-07-12, 08:50
Για το σαμπ δεν υπάρχει ένας συγκεκριμένος τρόπος, αυτή είναι η γενική ιδέα, απο κει και πέρα θα πρέπει να δεις τις διαστάσεις που θέλεις..
απλά θα σου προτείνω το τελευταίο διαμέρισμα τις αντλίας να είναι μεγάλο, ακόμα και 40-50% του όγκου του σαμπ, και μπορείς να έχεις και το ρεφιουτζιουμ εκει πέρα..

kostas82
31-07-12, 11:16
στα 300λίτρα με τόση κυκλοφορία είσαι οκ πρέπει όμως να είναι μοιρασμένη σε 3-4 κυκλοφοριτές ή έναν τέτοιον http://www.nemoworld.gr/home/aquarium/air-water-pump/stream-pumps/ecotech-marine-vortech-mp40wes-pump.html ( το σκίμμερ δεν το υπολογίζεις ), για σκίμμερ να ψάξεις ένα για 800-900 λίτρα , αυτά με την μεγαλύτερη παροχή αέρα είναι και αυτά με την μεγαλύτερη απόδοση.Την λάμπα uv εγώ την είχα τοποθετήσει και δεν είδα κάποια διαφορά προς το καλύτερο το αντίθετο μάλιστα και την ξήλωσα .Βράχο και άμμο στο σαμπ δεν θα πρότεινα να βάλεις γιατί μαζεύει βρώμα και καθαρίζει δύσκολα και αν τελικά βάλεις βράχο στο ενυδρείο δεν χρειάζεσαι άλλα μέσα βιολογικής φίλτρανσης , μια πολλή μεγάλη μπάλα από σαέτο άλγη καλύτερη δουλεία θα κάνει , άνθρακα φτηνό δες εδώ WaterWaves, (http://www.waterwaves.gr/index.php)
άνθρακα και αντιφώσφορο για καλύτερη απόδοση μπορείς να τα βάλεις σε ριακτοράκια ( μικρές ποσότητες πχ 100 γρ και τα αλλάζεις τακτικά ) . Ο θερμαντήρας τοποθετείται στο σαμπ σε σημείο με ροή και στο κυρίως δεν χρειάζεται κάτι άλλο
υγ.τα ψάρια του αμερικάνου δεν νομίζω να ζήσουν όλα , βιάζεται πολύ ο τύπος ;)

Κουραμπιές
31-07-12, 12:23
Διαβαζω τωρα και το δικο σου τοπικ με το reef. Ομολογω οτι ειναι το προτυπο που θελω, μαρεσε παρα πολυ! Μπραβο. Και ειδα κ εκει οτι ενω ειχες εναν μεγαλο κυκλοφορητη θα προτιμουσες 3-4 μικροτερους για τα νεκρα σημεια.

Οποτε μια 6045 και μια 6065 (2500 και 6500) θαναι καλυτερα. Στο σκιμμερ θα φυγουν λεφταααα.....

Τον ανθρακα και τον αντιφωσφορο ετσι ελεγα να τον κανω, απλα ειναι σε σακουλες 150γρ. Δεν ειπα για αμμο στο σαμπ, μονο αλγη και ισως λιγο απτον ζωντανο βραχο, αλλα θα μου πεις τι στο ενυδρειο τι στο σαμπ, χαραμιζεται κατω. Οποτε σαμπ λες σκιμερ>αλγη>αντιφωσφορο ανθρακα>θερμαντηρας(300w ειναι επαρκη) και αντλια.

kostas82
01-08-12, 10:59
Διαβαζω τωρα και το δικο σου τοπικ με το reef. Ομολογω οτι ειναι το προτυπο που θελω, μαρεσε παρα πολυ! Μπραβο. Και ειδα κ εκει οτι ενω ειχες εναν μεγαλο κυκλοφορητη θα προτιμουσες 3-4 μικροτερους για τα νεκρα σημεια.

Οποτε μια 6045 και μια 6065 (2500 και 6500) θαναι καλυτερα. Στο σκιμμερ θα φυγουν λεφταααα.....

Τον ανθρακα και τον αντιφωσφορο ετσι ελεγα να τον κανω, απλα ειναι σε σακουλες 150γρ. Δεν ειπα για αμμο στο σαμπ, μονο αλγη και ισως λιγο απτον ζωντανο βραχο, αλλα θα μου πεις τι στο ενυδρειο τι στο σαμπ, χαραμιζεται κατω. Οποτε σαμπ λες σκιμερ>αλγη>αντιφωσφορο ανθρακα>θερμαντηρας(300w ειναι επαρκη) και αντλια. Καλημέρα , σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια , τους κυκλοφορητές τους έχω αλλάξει με 4 μικρότερους συνολικά (3χ3000 + 1χ5000) κινέζικους με μαγνήτη , αυτός ο μεγάλος το είχε κάνει πλυντήριο :D . Είπα για άμμο γιατι πολλοί βάζουν dsb (deep sand bed) για φυσική απονιτροποίηση αλλά είναι λίγο ξεπερασμένο , το σαμπ έτσι το έχω , μαζεύω την λάσπη σε κάθε αλλαγή νερού και δεν έχω κάποιο θέμα , βράχο βάζουν στο σαμπ για να είναι πιο ανάλαφρο το στήσιμο του ενυδρείου και ταυτόχρονα γίνεται και καταφύγιο για αναπαραγωγή πλανκτόν ,γιατί χρειάζεσαι μια στάνταρ ποσότητα ας πούμε αλλά εκεί ο βράχος εμένα μου μάζευε λάσπη και είχα νιτρικά οπότε τον αφαίρεσα .

Κουραμπιές
01-08-12, 11:57
Καλημέρα , σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια , τους κυκλοφορητές τους έχω αλλάξει με 4 μικρότερους συνολικά (3χ3000 + 1χ5000) κινέζικους με μαγνήτη , αυτός ο μεγάλος το είχε κάνει πλυντήριο :D . Είπα για άμμο γιατι πολλοί βάζουν dsb (deep sand bed) για φυσική απονιτροποίηση αλλά είναι λίγο ξεπερασμένο , το σαμπ έτσι το έχω , μαζεύω την λάσπη σε κάθε αλλαγή νερού και δεν έχω κάποιο θέμα , βράχο βάζουν στο σαμπ για να είναι πιο ανάλαφρο το στήσιμο του ενυδρείου και ταυτόχρονα γίνεται και καταφύγιο για αναπαραγωγή πλανκτόν ,γιατί χρειάζεσαι μια στάνταρ ποσότητα ας πούμε αλλά εκεί ο βράχος εμένα μου μάζευε λάσπη και είχα νιτρικά οπότε τον αφαίρεσα .

Φτιαχνω την λιστα σιγα σιγα.
...2x Tetratec 150W heater
...1x Tunze 1073.020 για επιστροφη απτο σαμπ. παροχη 200-2400l/h (η δυο και μια για το σκιμερ)
...1x Tunze 6045 2500l/h
...1x Tunze 6065 6500l/h
...1x Tunze Wavecontroller με αισθητηρα night mode.
...Oσος αραγωνιτης χρειαστει για 5-6cm στρωμα
...1κιλο ΖΒ ανα 10 λιτρα ενυδρειο (δεν μετραω το σαμπ ετσι?)
...Σκιμμερ Deltec MCE600 η turboflotor blue 1000 η επισης αξιολογο αλλα δεν βλεπω πολλα reviews, το pet shop ειχε της BOYU κατι τερατα, σε πολυ αξιολογες τιμες. Το σκιμμερ πρεπει εκτος απτην αεραντλια να εχει και δευτερη αντλια νερου για να στελνει νερο μεσα του? Η φτανει η ροη του νερου?
...ανθρακα και αντιφωσφορο η σε ριακτορες η απλα στο σαμπ σε σακουλακια σε ενα διαμερισμα. Αν ναι θα παρω αλλη μια σαν της επιστροφης σωστα?
...Αλατι για 1,020-1,024 η φυσικο θαλασινο νερο(εχω ανοιξει τοπικ γιαυτο το θεμα)
...Απο θεμα φωτισμου, 0,7-1w ανα λιτρο. Αυτα τα watt αναφερονται σε ολα εκτος των LED υποθετω ετσι? Γιατι αν βαλω μονο LED πχ το φως που αποδιδουν στο εκαστοτε watt ειναι πολυ μεγαλυτερο. Η κανω λαθος? Αν υπαρχει καποιος οδηγος γιαυτο θα με ενδιεφερε.

ΥΓ ο tricky πουλαει θαλασινο εξοπλισμο που θα τον χρειαστω, ολα εκτος απτο chiller, και αν μου κανει θα παρω και τον φωτισμο. Αν τον γνωριζει καποιος προσωπικα ας τον ενημερωσει. http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=63781

kostas82
02-08-12, 01:39
σου έγραψα τις απαντήσεις δίπλα στις ερωτήσεις για ευκολία λοιπόνΦτιαχνω την λιστα σιγα σιγα.
...2x Tetratec 150W heater
...1x Tunze 1073.020 για επιστροφη απτο σαμπ. παροχη 200-2400l/h (η δυο και μια για το σκιμερ)
...1x Tunze 6045 2500l/h
...1x Tunze 6065 6500l/h
...1x Tunze Wavecontroller με αισθητηρα night mode.
...Oσος αραγωνιτης χρειαστει για 5-6cm στρωμα
...1κιλο ΖΒ ανα 10 λιτρα ενυδρειο (δεν μετραω το σαμπ ετσι?)1 κιλό ανά 10 λίτρα καθαρού νερού του κυρίους ενυδρείου αλλά αν είναι πολύ πορώδης και ελαφρύς ο βράχος και πιο λίγο να βάλεις είσαι καλά
...Σκιμμερ Deltec MCE600 η turboflotor blue 1000 η επισης αξιολογο αλλα δεν βλεπω πολλα reviews, το pet shop ειχε της BOYU κατι τερατα μακρυά :D, σε πολυ αξιολογες τιμες. Το σκιμμερ πρεπει εκτος απτην αεραντλια να εχει και δευτερη αντλια νερου για να στελνει νερο μεσα του όχι? Η φτανει η ροη του νερου? τα in sump σκίμμερ με την δικιά τους αντλία τραβάνε και τον αέρα , μπορείς να δεις και τα ati , atb , nyos , reef octopus . bubble mangus
...ανθρακα και αντιφωσφορο η σε ριακτορες η απλα στο σαμπ σε σακουλακια σε ενα διαμερισμα. Αν ναι θα παρω αλλη μια σαν της επιστροφης σωστα? εγώ τον άνθρακα τον έχω ανάμεσα στις μπάφλες (χωρίσματα) του σαμπ ,αντιφώσφορο δεν έχω πλέον λόγο της προβιοτικής μεθόδου , αλλά σίγουρα θα σου δουλέψουν καλύτερα σε ριακτοράκια τύπου με την δικιά του αντλιούλα το καθένα http://www.ebay.com/itm/Bubble-Magus-Mini70-Bioplastics-NP-Biopellets-ROWA-Phosban-media-Reactor-Filter-/271022169112?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3f1a2e1c18
...Αλατι για 1,020-1,024 η φυσικο θαλασινο νερο(εχω ανοιξει τοπικ γιαυτο το θεμα)αλατότητα στο 1025-1026 και μπορείς να βάλεις φυσικό νερό αρκεί να είναι από μέρος σαν αυτό που βρήκες με την σωστή αραίωση (θα πρέπει να πάρεις ένα ρεφρακτόμετρο )
...Απο θεμα φωτισμου, 0,7-1w ανα λιτρο. Αυτα τα watt αναφερονται σε ολα εκτος των LED υποθετω ετσι? Γιατι αν βαλω μονο LED πχ το φως που αποδιδουν στο εκαστοτε watt ειναι πολυ μεγαλυτερο. Η κανω λαθος? Αν υπαρχει καποιος οδηγος γιαυτο θα με ενδιεφερε. είναι μεγάλη κουβέντα αυτή αλλά επειδή από ότι βλέπω πιάνουν τα χέρια σου θα σου πρότεινα να πας σε power led από 3-20 βατ το ένα με 0,7βατ ανα λίτρο είσαι κομπλέ για sps :D

ΥΓ ο tricky πουλαει θαλασινο εξοπλισμο που θα τον χρειαστω, ολα εκτος απτο chiller, και αν μου κανει θα παρω και τον φωτισμο. Αν τον γνωριζει καποιος προσωπικα ας τον ενημερωσει. http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=63781 στείλε του ένα πμ;)

Κουραμπιές
04-08-12, 01:33
Νασαι καλα για τις απαντησεις! Το ριφρακτομετρο τοχα βαλει στη λιστα ωραια. Για σκιμμερ θα δοκιμασω buble magus nac7. 500-700λ
Για τα ριακτορακια τοχω υποψην μου, απλα θελω να περιορισω λιγο τα αρχικα κοστη, να τρεξει λιγο, και εν καιρω το αναβαθμιζω οταν αρχισω να στοκαρω.

Με 0,7 watt/λιτρο ε? Αυτο ισχιει μονο για τα λεντ. Γιατι διαβαζω κατι 4-6watt ανα γαλονι για lps και εως 10watt ανα γαλονι για sps. Καλα τον φωτισμο θα τον αφησω λιγο προς το τελος, ειναι μεγαλο κεφαλαιο και ακομα δεν ασχοληθηκα πολυ, θελω να το ψαξω πρωτα πριν αρχισω να ρωταω ακυρα :D.Μια και μοναδικη ερωτηση για την ωρα, για τα φωτα. Τα sps δεν ειναι αυτα που θελουν το περισσοτερο φως? Εμενα αποσα εχω δει, πιο πολυ με τρελενουν τα lps που αποτι καταλαβαινω θελουν μετριο φως οποτε μπορω να τα βαλω και χαμηλοτερα (ε?:smt016)

kostas82
04-08-12, 11:19
Νασαι καλα για τις απαντησεις! Το ριφρακτομετρο τοχα βαλει στη λιστα ωραια. Για σκιμμερ θα δοκιμασω buble magus nac7. 500-700λ
Για τα ριακτορακια τοχω υποψην μου, απλα θελω να περιορισω λιγο τα αρχικα κοστη, να τρεξει λιγο, και εν καιρω το αναβαθμιζω οταν αρχισω να στοκαρω.

Με 0,7 watt/λιτρο ε? Αυτο ισχιει μονο για τα λεντ. Γιατι διαβαζω κατι 4-6watt ανα γαλονι για lps και εως 10watt ανα γαλονι για sps. Καλα τον φωτισμο θα τον αφησω λιγο προς το τελος, ειναι μεγαλο κεφαλαιο και ακομα δεν ασχοληθηκα πολυ, θελω να το ψαξω πρωτα πριν αρχισω να ρωταω ακυρα :D.Μια και μοναδικη ερωτηση για την ωρα, για τα φωτα. Τα sps δεν ειναι αυτα που θελουν το περισσοτερο φως? Εμενα αποσα εχω δει, πιο πολυ με τρελενουν τα lps που αποτι καταλαβαινω θελουν μετριο φως οποτε μπορω να τα βαλω και χαμηλοτερα (ε?:smt016) εντάξει δείχνει το σκίμμερ , να πεις και εντυπώσεις ε όταν το βάλεις :D , τα lps θέλουν λιγότερο φως από τα sps αλλά επειδή ταυτόχρονα θέλουν και λιγότερη κυκλοφορία τα τοποθετούμε χαμηλότερα που φτάνει λιγότερο φως , οπότε έρχεται μια ή άλλη . Τα βατ που προτείνουν οι Αμερικάνοι δεν ανταποκρίνονται στην Ελληνική πραγματικότητα με την Δεη να σε περιμένει στην γωνία :D και αναφέρονται σε λάμπες παλαιότερης τεχνολογίας απλές τ5 ίσως κτλ και σε πιο καινούργιας όπως τις τ5 υψηλής απόδοσης και λάμπες μετάλλου , σίγουρα όμως όχι σε λεντ , αν θες να βρεις έτοιμα κιτ diy με 3 βατ λεντ κοίτα εδώ Aquarium DIY Dimmable LED Kits with optics (http://www.aquastyleonline.com/categories/DIY-LED-Lighting/DIY-Dimmable-LED-Kits/)
και αν θες να ψαχτείς και παραπέρα με πιο μεγάλα λεντ κοίτα στο θέμα μου εδώ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=42227&page=3

Κουραμπιές
04-08-12, 11:57
Το ξεκοκαλιζω το θεμα σου. Σιγα σιγα. Χαχα. ΔΕΝ ΒΙΑΖΟΜΑΙ Θελω να το κανω σωστο. :p θα τα κοιταξω αυτα που ειπες. Ναι αυτα τα βατ που λεω δεν αναφερονται σε λεντ. Σε t5ho κυριως και mh.

Κουραμπιές
07-08-12, 17:48
Θελω να παραγγειλω οσα μπορω περισσοτερα απο ενα μαγαζι για να δω τι γινεται με τα μεταφορικα....εχουμε και λεμε, εξοπλισμος:

Aυτοματη αναπληρωση
http://www.ebay.com.au/itm/Electronic-Automatic-replenishment-device-Water-Filler-/160854320707?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2573aa2643

Φιλτρα καλτσακια πριν το σκιμμερ
http://www.ebay.com.au/itm/2-Pre-filter-Socks-and-Mount-PreFilter-Aquarium-/400312683537?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item5d347ecc11

Σκιμμερ
http://www.ebay.com.au/itm/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=400313598988

2x Κυκλοφορητες Sunsun
http://www.ebay.com.au/itm/SUNSUN-JVP-102B-JVP-12W-WAVE-MAKER-MAGNET-BASE-PUMP-/160856780051?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2573cfad13

UV
http://www.ebay.com.au/itm/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=400313754674

Ph+salinity monitor
http://www.ebay.com.au/itm/Aquarium-Electronic-Salinity-Ph-Monitor-meter-2-1-/400312634854?pt=AU_Pet_Supplies&hash=item5d347e0de6

Wavemaker timer.......................αυτο θα μου χρειαστει...επειδη δεν μπορω να βγαλω ακρη, θελω να δημιουργει προσομοιωση κυματος, αυτο που θελουν. Σημειωση θα το ξεκινησω σαν fish only και σιγα σιγα θα προσθεσω κοραλια.
http://www.ebay.com.au/itm/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=400314049876

Tαιστρα
http://www.ebay.com.au/itm/RESUN-AF-2005D-FOOD-TIMER-AUTOMATIC-FOOD-FEEDER-Automatic-Feeder-NIB-/400313237338?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item5d34873f5a

Mενει η αντλια επιστροφης απτο sump. aquabee στα 3000lt/h και εχουμε συνολο 13.000 λιτρα, για 400 λιτρα main display ειμαστε στα 32x.

Kotsos
07-08-12, 23:18
Τα καλτσάκια τι ακριβως κάνουν, και τι τα θέλεις??
και η uv δεν χρειαζεται..
και το γουειβ μεικερ μπορεις να το παραλείψεις, καθαρά για μείωση του κόστους, όχι οτι κάνει κακό..

Κουραμπιές
08-08-12, 00:33
Το wavemaker βασικα το σκεφτομαι γιατι διαβασα οτι η αντλιες με ac ρευμα αν τις ανοιγοκλεινουν πρωτον καιγονται ευκολα και δευτερον μπορει να ανοιξουν αντιστροφα στην κανονικη ροη τους. Σκεφτηκα ναπερνα τις sunsun σκετες μονιμα χωρισ κυματα δηλαδη, και μετα αναλογα τα λεφτα να παω σε vortech και ναφησω και τη μια sunsun. Το uv και εγω το σκεφτηκα ως περιτο δικιο εχεις. Τα καλτσακια κρατανε τυχον μεγαλα κομματια που μπορουν να πληξουν την αντλια του σκιμμερ. Οχι οτι παιζει κατι τετοιο απλα ειναι μια εξτρα προστασια.
-------------------------
Λοιπον ειμαι σε διλημα, παρελαβα ενα eheim profesional 2 2028, μαζι με διαφορα και ενα 60αρι ενυδρειο το οποιο θα κρατησω για καραντινα η κατι αλλο τεσπα (απο εκει ηταν το φιλτρο). Και σκεφτομαι τωρα, η να το δωσω το φιλτρο, η να το αδειασω απτα υλικα του και να βαλω μεσα αντιφωσφορο και ανθρακα, σαν ρεακτορα δηλαδη. Στεκει κατι τετοιο?

Και η ροη να πηγαινει ετσι: υπερχειληση>καλτσακια(αν τα βαλω γιατι σκεφτομαι μηπως κραταει πολυτιμους οργανισμους για τον ΖΒ τι λετε?>σκιμμερ>refugium και απο εκει να τραβαει και να ριχνει το eheim>θερμαντηρες και ανλτια επιστροφης.:confused::confused::confused:

kostas82
08-08-12, 01:14
τις κάλτσες άστες καλύτερα γιατί σε λίγες ώρες μπουκώνει και το νερό απλά ξεχυλίζει και περνάει από επάνω , το μονιτοράκι καλό είναι αλλά το ρεφρακτόμετρο πρέπει να το πάρεις , αν θες κάτι για να σου κάνει κύμα αυτό δεν σου κάνει , θες κάτι τέτοιο http://www.fish-street.com/boyu_wm-3_wave_maker_magnet_version ,uv συμφωνώ με τον Κότσο ,το φιλτράκι θα σου κάνει την δουλεία με τα χημικά , αναπλήρωση πουλάει και η WaterWaves, (http://www.waterwaves.gr/index.php)περίπου ίδια τιμή και κυκλοφοριτές τους ίδιους έχει και εδώ petcumulus
(http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=category&id=84&show=rows)

Κουραμπιές
08-08-12, 10:10
Θα το κοιταξω για το petcumulus. Το ρεφρακτομετρο τοχω και αυτοστη λιστα ξεχαστηκε :p κοιτα λιγο το πανω ποστ προσθεσα κατι ακομα για εξωτερικο φιλτρο. Για πες γνωμη.

kostas82
08-08-12, 10:26
καλημέρα , το εξωτερικό φίλτρο είναι οκ για να βάλεις τα χημικά :) αλλά μην βάλεις κάτι άλλο μέσα

Kotsos
08-08-12, 11:49
Αφού θα κάνεις σαμπ, μπορείς να το δώσεις το εξωτερικό.. καθαρά για οικονομικούς λογους..;)

Κουραμπιές
08-08-12, 12:22
Απλα ηθελα να το χρησιμοποιησω σαν ρεακτορακι, αποδιδει καλυτερα(ενα κανονικο ρεακτορακι δεν ξερω για φιλτρο)

Kotsos
08-08-12, 18:32
μπορεις να παρεις ενα μικρο εσωτερικό φιλτράκι..
Δες πως θα σε βολέψει..

Κουραμπιές
08-08-12, 20:19
Τοβαλα να δουλεψει να δω πως ειναι. Μαλλον δεν ελαβα υποψην μου τη βαρυτητα. Πρεπει ναναι γεματοι και οι σωληνες και το φιλτρο; Τοβαλα και ακογεται ενας ηχος πολυ δυνατος rattling ας πουμε. Στην αρχη ειχα το φιλτρο διπλα στο ενυδρειο στο πατωμα, την ψιλιαστηκα και εβαλα το ενθδρειο σε ενα σκαμπο (μισογεματο 60αρι). Για 5 δευτερα δουλεψε ησυχα αλλα ροη δεν ειχε. Εβγαλα το προστατευτικο της φτερωτης εβγαλα το μοτερ ειχε αλατα αλλα τιποτα τρελο, το καθαρισα και παλι το ιδιο. Μαγνητιζει κανονικα παντως. Διαβασα οτι μαλλον δεν του εκανα σωστο "priming". Ειχε αερα μεσα δηλαδη γιαυτο. Αυτο φταιει η θελω μοτερακι;

Kotsos
08-08-12, 20:38
Βγάλε τον αέρα, κούνα το και λίγο και ειναι οκ..
πρέπει να είναι κάτω απο την στάθμη του νερού..

Κουραμπιές
08-08-12, 20:42
Οκ θα το δω αυριο. Πιο σωστα γιατι τοκανα στο ποδι. Εντωμεταξυ αδειο απο φιλτρα το κανιστρο αλλα δεν παιζει ρολο. Ευχαριστω κωστααα!!!

faster80
08-08-12, 20:49
Θα το κοιταξω για το petcumulus. Το ρεφρακτομετρο τοχω και αυτοστη λιστα ξεχαστηκε :p κοιτα λιγο το πανω ποστ προσθεσα κατι ακομα για εξωτερικο φιλτρο. Για πες γνωμη.
Καλη τυχη στο ξεκινημα σου!! Για το cumulus σημερα περασα απο το μαγαζι τους και εντελως τυχαια μου ειπαν οτι εχουν πολλες εκπτωσεις σε εταιρειες γνωστες! :p:p

Κουραμπιές
08-08-12, 22:15
Οι κυκλοφορητες του petcumulus οι sunsun δεν ειναι ιδιες, ειναι οι παλιες με βεντουζα οχι μαγνητη. Θα τους στειλω αν ειναι ελπιζω να ανεβασουν και στο σιτε τους τις προσφορες να συγκρινω. Ευχαριστω πολυυ!!

Κουραμπιές
11-08-12, 20:13
Αποφασισα τελικα για φωτιστικο. Δυο τετοια
http://www.reefshops.com/led-aquarium-light-with-bridgelux-chips-75w-100w-200w.300w-400w.html

Δηλαδη 150w απο led 10000k μισα μισα ασπρα και μπλε(τα οποια αν καταλαβα καλα ειναι 20000k.
Έπιπροσθετως 2χ ασπρες T5HO 54w με custom "κουτια" απο καθρεφτη για reflectors η του εμποριου θα δω. Θα φτιαξω βαση που να τα ενσωματωνει ολα μαζι με φουρφουρια 12αρια.

Ακουω γνωμες. :)

ΥΓ ξεχασα. Το καθε led φωτιστικο ειναι 50cm. Το ενυδρειο ειναι 150cm. Θα αφησω 15cm απο καθε μερια και 20cm στο κεντρο μεταξυ τους. Πιστευω θαχω καλυψη απτα οπτικα των led που ειναι 30 μοιρες. (δεν ξερω αν συμπεριλαμβανονται στην τιμη γιατι λεει optional.

kostas82
12-08-12, 00:35
ωραία είναι τα έτοιμα φωτιστικά led αλλά ακριβά νομίζω , οι φακοί των 30 μοιρών δεν βοηθουν όμως , θέλεις φακούς 80-90 μοίρες και αποψή μου είναι επειδή έχω και led με φακούς και χωρίς στο άλλο ενυδρείο με τους φακούς μεγαλώνουν πιο ωραία τα κοράλλια .Αποψή μου είναι πως αν κάτσεις να φτιάξεις μόνος σου το φωτιστικό θα το κάνεις δυνατότερο , πιο φτηνά και στα μέτρα του ενυδρείου σου , βοήθεια θα έχεις όση χρειαστείς ;)

Κουραμπιές
13-08-12, 00:59
Δεν ηταν ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ακριβο, γιαυτο ελεγα να το τσιμπησω. Αλλα οκ. Αρχιζει τελικα να μαρεσει η ιδεα του να μην φωτιζει ολο το σαλονι απτο ενυδρειο, αλλα παρολαυτα ναναι αρκετο το φως για τα κοραλια. (τα οποια θα αργησουν να μπουν αλλα τεσπα)
Ποια led, drives (dimmable), οπτικα κλπ χρησιμοποιησες? Λογικα θα μου φτασουν τα 250w που εκανες. Ουτε Τ5 ουτε τπτ αλλο. Τα ανεμιστηρακια ταχεις μονιμα τερμα? ακουγονται? Εχω 3 ψυκτρες απο cpu 478 που καιγανε 90w ο καθενας, θα βρω αλλες δυο. Στο κεντρο εχουν χαλκο και γυρω γυρω αλουμινιο. Πιστευω θα κανουν καλυτερη δουλεια απο μια ενιαια ψυκτρα, μιας και τον επεξεργαστη τον κρατουσαν το πολυ στους 60 βαθμους με το ομοιωμα ανεμιστηριου που ειχανε(ουτε 8αρι, αλλα θορυβωδες).
Αν παρω 3 τετοια φωτιστικα που ελεγα, απο 50cm το καθενα πιανουν ολο το μηκος οποτε οι φακοι δεν νομιζω ναναι προβλημα γιατι ειναι πολλα μικρα διασκορπισμενα led. Αποδοση 225w(μισα ασπρα 10κ μισα μπλε 20κ) με 330 δολαρια δηλαδη ~270 ευρω. 2 ανεμιστηρες ανα φωτιστικο. Παρολαυτα εψαξα και βρηκα τα παρακατω. Απογοητευτηκα λιγο :p.
Led
5x http://www.ebay.com/itm/50W-10000K-High-Power-4000LM-LED-Panel-Aquarium-/270887501814?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3f12273ff6

φακος με βαση
5x http://www.ebay.com/itm/45mm-90-Lens-with-Base-for-20-50W-LED-Lamp-Blub-/220664135458?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item33609b7f22

Drivers
3x 100w: http://www.ebay.com/itm/85-265VAC-100W-Dimmable-LED-driver-30-36V-3-1A-Version-2-1-/221078238801?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item33794a3651


441 δολαρια ομως βγαινουν ομως μονο αυτα....ουτε ψυκτρες ουτε τπτ. :|:oops: η ψυκτρα αλλα 120S. Στο τοπικ σου ελεγες για 300 ευρω πανω κατω, και οτι ττα πηρες απτο ιδιο καταστημα... ισως να ειναι και τα ιδια πραγματα που βρηκα.

βρηκα και αυτα......
5x http://www.ebay.com/itm/DC30-36V-Dimmable-LED-Driver-Waterproof-for-50W-High-Power-LED-Light-Dimmer-/370617899946?pt=US_Lighting_Parts_and_Accessories&hash=item564a8c5baa

5x http://www.ebay.com/itm/1pc-50W-10000K-14000K-Cool-White-Led-Lamp-50Watt-Waterproof-Driver-/110924615437?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item19d39f4f0d
-------------------------
Eπισης κοιτωντας για το τι υπερχειληση θα κανω, μαλλον καταληγω σε calfo style με 1-2 durso. Σαν αυτο στο λινκ δηλαδη αλλα με 1-2 durso standpipes. Η μεγαλη του επιφανεια πχ μπορω να την κανω 1 μετρο μηκος, μου αρεσει γιατι πιστευω οτι θα μαζευετε η βρωμια ευκολα εκει. http://www.beananimal.com/media/4054/back-wide_500x375.jpg

Απλα ανησυχω για το πως θα "ρυθμισω" την υπερχειληση με την επιστροφη. Ειδα καποια τοπικς που δεν μπορουσαν να ρυθμιστουν παρα μονο σε χαμηλη ταχυτητα, με βανες κλπ, και φοβαμαι μην κανω καμια πατατα. Θα χρησιμοποιησω αυτην την αντλια. Σκεφτομαι για 1 ιντσα σωληνες υπερχειλησης. http://www.reefshops.com/rio-10hf-magnet-pump-25w-2700-l-h.html

kostas82
13-08-12, 01:11
μου βγήκε πιο φτηνά γιατί την ψύκτρα την αγόρασα από εδώ και το τροφοδοτικό το έφτιαξα παρέα με τον θείο μου , για την ακρίβεια αγοράσαμε ένα πηνείο στα 28v ac 12Α και του κάναμε ανόρθωση και εξομάλυνση στα 31,7v dc και έχουμε συνδέσει τα λεντ παράλληλα και όχι σε σειρά γιατί το τροφοδοτικό είναι πολλά Α και δεν έχει πρόβλημα . (δες αυτό εδώ μήπως σε ψήνει http://www.aquastyleonline.com/products/108--LEDs--DIY-Dimmable-Kit.html ) νομίζω πάιζουν και έτοιμα τροφοδοτικά εδώ ελλάδα αλλά θα ξέρω όταν γυρίσει ο κόσμος από διακοπές
τους φακούς μου τους είχα πάρει από αλλού http://www.ebay.com/itm/59mm-Lens-Reflector-Collimator-Base-20-100W-LED-/220682039474?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3361acb0b2
και την ψύκτρα από ένα μαγαζί στο περιστέρι που πουλάει κεραίες ηλεκτρονικά κτλ ( δεν μπορω να θυμηθώ όνομα τώρα :( )την είχε παραγγείλει για εμένα .Τα ανεμιστηράκια δουλεύουν τέρμα και κρατάνε την ψύκτρα κάτω από 30 βαθμούς ,
αν πας σε μεγάλα λεντ σου προτείνω να πας σε :

10 χ http://www.ebay.com/itm/EPISTAR-20W-10000K-Led-Panel-Aquarium-/220926004292?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3370374c44
5χ http://www.ebay.com/itm/EPISTAR-20W-453nm-Royal-Blue-45mil-LED-Panel-Aquarium-/220917395844?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item336fb3f184
3χ http://www.ebay.com/itm/85-265VAC-5-x-20W-45mil-LED-Dimmable-Driver-/220947560986?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3371803a1a
3χ http://www.ebay.com/itm/59mm-Lens-Reflector-Collimator-Base-20-100W-LED-/220682039474?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3361acb0b2
την ψύκτρα την πέρνεις από ελλάδα σε διάσταση πχ 140μήκος χ το πλάτος σου - 10εκ χ 2,5εκ ύψος

Κουραμπιές
13-08-12, 01:22
Αααα....ε σε τοσο DIY δεν θελω να μπω με τετοια ποσα να σου πω την αληθεια, αν και ξερω απο ηλεκτρονικα, συν του οτι νoμιζω οτι θα ξεφυγω ΠΑΡΑ πολυ στα λεφτα :S θαναι οτι καλυτερο αλλα δυσκολα. Λεω να επιχειρησω αυτο που ειπα πιο πανω για τα 3 φωτιστικα σε σειρα, πιστευω αξιζουν τα λεφτα τους. Τι λες? Δεν αμφιβαλω οτι η δικια σου λυση ειναι καλητερη αλλα δεν με περνει.

kostas82
13-08-12, 01:39
ναι έχεις δίκιο ξεφεύγεις πολύ , με προβληματίζουν όμως οι φακοί των 30 μοιρών ,δεν κάνουν για την δουλειά το κιτάκι αυτό http://www.aquastyleonline.com/products/108--LEDs--DIY-Dimmable-Kit.html το είδες γιατί βγαίνει φτηνότερα αλλά χωρίς την ψύκτρα . για την υπερχείλιση γνώμη μου είναι να πας σε αυτήν που σου πόσταρα στην αρχή με το ποτήρι υπερχείλισης την έχω δει σε τρία ενυδρεία τον τελευταίο χρόνο και είναι τόσο απλή και αθόρυβη που και εγώ θα την φτιάξω για τα δικά μου ενυδρεία

Κουραμπιές
13-08-12, 10:51
Κοιτα το ειδα (σε αλλο τοπικ τοχες ποσταρει :D:D ) αλλα να πω την αληθεια μου φανηκε πολυ....απλο! :D Αν καταλαβα καλα, ειναι το ποτηρι περνει το νερο, και με τη βανα ελεγχεις απλα την παροχη της υπερχειλησης? Αν ναι τοτε οταν εχει το ενυδρειο σε λειτουργια γιατι φαινεται ενα airpipe να βγαινει απτην εισοδο? Και μου κανει εντυπωση, ειναι ΟΛΟ κατω απτο νερο? Πως γινεται αυτο? Αν ειναι ολο απο κατω τοτε πρεπει ναναι τελειως αθορυβη, αλλα αν το ποτηρι ειναι ισο με τη σταθμη αναρωτιεμαι πως δεν θα περνει αερα.