PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΧΡΥΣΟΨΑΡΑ


dwra92
28-07-12, 18:44
Καλησπερα!Εχω χρυσοψαρα σε λιμνη.. Εχει λιγο καιρο που εχουν παρουσιασει κατι σαν σπυρακια μεγαλα (εννοοντας οτι διακρινονται ανετα μεσα στο νερο) στο σωμα τους.....Μπορει να με βοηθησει κανεις? Γνωριζετε τι ειναι και πως θεραπευεται? :confused: :(

Kotsos
28-07-12, 21:15
Πόσο μεγάλα, και τι χρώμα??
μήπως είναι ick??

dwra92
28-07-12, 22:00
Το ick δεν ειναι ασθενεια σχετικα με τα πτερυγια τους? :confused: Τα σπυρακια αυτα ειναι στο σωμα τους... Η διαμετρος τους ειναι περιπου 1-2 εκατοστα και τα χρωματα τους δεν ειναι ολα ιδια.... Αλλα σπυρακια ειναι ασπρα σε μερικα ψαρια,αλλα καφε και αλλα καπως κοκκινα... :|

maikl
28-07-12, 22:23
καμια φωτο θα βοηθουσε...;)

Kotsos
28-07-12, 22:45
Το ick δεν ειναι ασθενεια σχετικα με τα πτερυγια τους? :confused: Τα σπυρακια αυτα ειναι στο σωμα τους... Η διαμετρος τους ειναι περιπου 1-2 εκατοστα και τα χρωματα τους δεν ειναι ολα ιδια.... Αλλα σπυρακια ειναι ασπρα σε μερικα ψαρια,αλλα καφε και αλλα καπως κοκκινα... :|Είναι και στο σώμα, αλλα όχι 1-2 εκατοστά..
βάλε φώτο, και δες στο γοογλι για trichodina..

dwra92
29-07-12, 15:01
Να προσθεσω και κατι ακομα. Τα σπυρακια αυτα ειναι εξογκομενα,σαν κανονικα σπυρακια δηλαδη. Τωρα για φωτογραφια ειναι λιγο δυσκολο γιατι δεν ξερω κατα ποσο θα φανουν στην φωτο :| θα προσπαθησω ομως.....
-------------------------
Λοιπον θα δωσω μια πολυ καλυτερη περιγραφη.. ξεχαστε τα σπυρακια:smt048 Σκεφτειτε καρουμπαλακια....και αυτο που ελεγα για το χρωμα τελικα ειναι αναλογα το ψαρι.δηλαδη το πορτοκαλι εχει πορτοκαλι καρουμπαλακια κλπ. αυτα εννοουσα σπυρακια....... :| δεν ξερω κατα ποσο θα βοηθησει αυτο που ειπα :(

Kotsos
29-07-12, 15:21
δες στο γοογλι για trichodina.......και προσπάθησε για φώτο

dwra92
29-07-12, 15:52
Δεν μπορω να βρω τα συμπτωματα για την ασθενεια που μου ειπες....Μου βγαζει μονο θεραπειες/φαρμακα......! Υπαρχει περιπτωση να ειναι tumors? :(

Kotsos
29-07-12, 16:51
Αμα δεν βγάλεις φωτο μην περιμένεις και πολλά..
πιάσε ένα ψαράκι, σε μια σακούλα, και βγάλε με το κινητό..

Andros
29-07-12, 18:47
Καλησπερα!Εχω χρυσοψαρα σε λιμνη.. Εχει λιγο καιρο που εχουν παρουσιασει κατι σαν σπυρακια μεγαλα (εννοοντας οτι διακρινονται ανετα μεσα στο νερο) στο σωμα τους.....Μπορει να με βοηθησει κανεις? Γνωριζετε τι ειναι και πως θεραπευεται? :confused: :(

Οταν λες εχει λιγο καιρο? Ποσο δηλαδη?

Εχεις παρατηρησει κατι αλλο???
Η συμπεριφορα των ψαριων πως ειναι??
Οι συνθηκες του νερου ειναι καλες???

Ανεβασε φωτο απο τα ψαρια αλλα και απο την λιμνη.....

dwra92
29-07-12, 21:09
Την λιμνη την εχεις δει σε ενα αλλο θεμα που ειχα ανεβασει για την διατροφη των κοι ;) καταλαβες ποιο λεω?? Θα προσπαθησω μια απο αυτες τις μερες να τα βγαλω φωτο.... Εχει σιγουρα εναν μηνα που το ειχα παρατηρησει σε ενα μονο ψαρι...Το ειπα στους δικους μου(γιατι ο πατερας μου ασχολειται με την λιμνη) και αν θυμαμαι καλα πρεπει να μου ειχε πει οτι ετσι θα ειναι!!! και τωρα ερχεται και μου λεει το ιδιο πραγμα που του ειχα πει εγω!!:smt104 αλλα απ'οτι καταλαβα πρεπει να εχουν και τα αλλα τωρα....το νερο της λιμνης εκτος του οτι εχει αντλια,το ανανεωνει καθε μερα! Οσο για την συμπεριφορα τους...δεν ξερω πως ακριβως να το πω,κανουν πιο ''σπαστικες'' κινησεις σε συγκριση με τα κοι(και τα 2 ειδη ειναι στην ιδια λιμνη)αλλα δεν ξερω και αν ειναι και η φυση τους τετοια...να ειναι δηλαδη πιο δραστηρια απο τα κοι...

Kotsos
29-07-12, 22:17
Όταν λες ανανεώνει το νερό κάθε μέρα, τι εννοείς??

dwra92
30-07-12, 01:44
Εννοω οτι προσθετει φρεσκο νερο στην λιμνη γιατι οσο να ναι εξατμιζεται ενα μερος αυτης αλλα και για να καθαριζει....

Kotsos
30-07-12, 18:49
Άρα δεν ανανεώνει το νερό.. ανεβάζει τις σκληρότητες:D

Andros
30-07-12, 19:10
Εννοω οτι προσθετει φρεσκο νερο στην λιμνη γιατι οσο να ναι εξατμιζεται ενα μερος αυτης αλλα και για να καθαριζει....

Και πολυ καλα κανει.....

Το νερο ειναι απο γεωτρηση?
Οπως και ναχει καλο ειναι μια φορα την εβδομαδα να κανει και μια μερικη αλλαγη νερου.

Αν θυμαμαι καλα φιλτρο δεν εχει οποταν καλο ειναι..η μαλλον.. επιβαλεται να βαλει ενα συστημα φιλτραρισματος.

Λοιπον, φωτο με τα ψαρακια για να δουμε αν μπορουμε να βοηθησουμε.

dwra92
30-07-12, 19:43
Ναι ναι απο γεωτρηση ειναι.... Νομιζω πρεπει να εβαλε φιλτρο.... Θα του πω να προσπαθησει να πιασει κανενα και να το βγαλει φωτο ;) ....τωρα αυτο που μου ειπες για τις σκληροτητες δεν ξερω απο τετοια και δεν ξερω αν ειναι καλο η οχι αυτο που μου λες...:confused: