PDA

Επιστροφή στο Forum : Για lasal (αλλαγή νερού στη Θεσ/νίκη)


Fonamstel
30-09-04, 02:06
Είχα σκοπό να το στείλω σαν pm, αλλά επειδή νομίζω οτι ενδιαφέρει και άλλους, το βάζω public :
======================================

Γιάννη, μετά την αλλαγή τροφοδοσίας του δικτύου από Αλιάκμονα... παρατήρησες καμμιά αλλαγή στο νερό?

Ισως είναι νωρίς ακόμα, αλλά με τα δικά μου tests δεν είδα καμμία αλλαγή. Εσύ που έχεις TDSόμετρο παρατήρησες κάτι ?

lasal
30-09-04, 02:58
Μέχρι στιγμής καμία αλλαγή!

Fonamstel
03-10-04, 00:09
Λοιπόν, χτες μέτρησα σκληρότητες και ήταν χαμηλές (σχετικά), αλλά επειδή τα τεστς ήταν στα τελευταία τους - δεν έφτασαν για να μετρήσω σήμερα - δεν ανέφερα τίποτα για καλό και κακό.

Σήμερα, με το δανεικό pH/EC/TDS-όμετρο της Hanna ξαναμέτρησα και το νερό της βρύσης φαίνεται οτι μαλάκωσε κάπως.

Πρίν, είχα pH 8,4 - τώρα 8,1 (με το pHμετρο μου) η 8,13 με το όργανο της Hanna. (καλά, αυτό το δεύτερο δεκαδικό με σκοτώνει... :D )

Επίσης, πριν είχα GH=18 και ΚΗ=14 ( μπακλίστικα, από αυτά τα δύο "βγαίνει" TDS=330~380 ppm + [διάφορα άλλα πλήν GH/KH], άρα ένα νούμερο γύρω στα 400 ppm +/- 40 )
Τώρα έχω TDS=262 (πάλι μπακαλίστικα, μπορούμε να υποθέσουμε με την ίδια αναλογία GH/KH - αυθαίρετη υπόθεση, αλλά τι να κάνουμε ? - οτι GH=11~15 και ΚΗ=10~13 - μένει να πάρω από Δευτέρα καινούρια τεστς για επιβεβαίωση).

ΥΓ. Η "αλλαγή" του νερού φαίνεται και στη γεύση του! :wink:

asteris
03-10-04, 12:16
Σταυρούπολη Δημαρχείο μόλις μέτρησα GH 17.
Καμία αλλαγή δηλαδή.

mikenuke
06-10-04, 23:32
Προχθες συζητηγα με ενα φιλο και απο εγκυρη εσωτερικη πηγη του,μου ανεφερε οτι ο Αλιακμωνας και το νερο του περιεχουν ινες αμιαντου!.... :roll:

τι εχετε να πειτε τωρα?

asteris
06-10-04, 23:45
Το ότι ο ΕΥΑΘ κάνει ανάλυση κάθε εβδομάδα για τον αμίαντο στο ηλεκτρονικό μικροσκόπιο του γεωλογικού τμήματος του Αριστοτελείου και για την ώρα όλα είναι εντός των διεθνών αποδεκτών ορίων.

Εκτός του Αλιάκμονα υπάρχουν και δεκάδες άλλες πηγές που αναβλύζουν ανάμεσα από πετρώματα που περιέχουν ιχνοστοιχεία από ραδιενεργά υλικά.

Εντός των επομένων χρόνων, η ανάλυση για ραδιοϊσότοπα στο πόσιμο θα είναι ανάμεσα στις υποχρεωτικές στην βόρεια Ελλάδα.

asteris
22-11-04, 01:31
Σημερινή μέτρηση έδωσε 12. Μέχρι να πάω αύριο στην δουλειά και να επιβεβαιώσω με αγωγιμόμετρο, για μετρήστε κανένας Θεσσαλονικιός να μου πείτε...

lasal
22-11-04, 03:21
και να επιβεβαιώσω με αγωγιμόμετρο
347 ppm
Εχει αισθητή μείωση απο >500 ppm και ειναι πίτα στο χλώριο