PDA

Επιστροφή στο Forum : Την αποψη σας-Νεο 120αρι!


latremena
09-07-12, 08:19
Καλημερα παιδια!Χθες απεκτησα ενα 120αρι ενυδρειο (ευχαριστω rottbea!!) με διαστασεις 100x40x30.. Τωρα ειμαι αναμεσα σε 2 επιλογες. Η μια ειναι να το κανω κοινωνικο με guppies, platties, mollies και να το γεμισω με φυτακια και η αλλη να βαλω αμμο και πετρες και να βαλω μεσα νανοκιχλιδες τανγκανικα. Θελω την αποψη σας. Ξερω θα μου πειτε το θεμα ειναι τι θελω εγω, αλλα εμενα μου αρεσουν και τα δυο εξισου και θελω πιο αντικειμενικα κριτηρια για να αποφασισω, που ισως δε γνωριζω.
Ας πουμε κανουν και τα 2 γι αυτα τα λιτρα; Σας ευχαριστω εκ των προτερων! +-8+-8

ShadowVValker
09-07-12, 08:35
Καλύτερα να βάλεις τα γκάπυ σου μαζί με κανένα ξιφοφόρο και καμιά γαριδούλα και να το φυτέψεις, γιατί αν θυμάμαι καλά από προηγούμενα ποστ, είναι πολύ στριμωγμένα και έχουν αρχίσει να δημιουργούνται προβλήματα..

ChocolatePuma
09-07-12, 08:51
Καλημέρα
Η γνώμη μου είναι να συνεχίσεις με γκάπυς...και όλα όσα μπορούν να συνδιαστούν μαζί τους

Οι νανοκιχλίδες απαιτούν εμπειρία, την οποία κάποια στιγμή θα αποκτήσεις, οπότε το ξανακοιτάς όταν θα είσαι έτοιμη...και εφόσον απέκτησες μεγαλύτερο ενυδρείο...ήρθε η ώρα να "τεντωθούν" επιτέλους τα γκάπυς που ήδη έχεις! ;)

latremena
09-07-12, 08:55
Τωρα πια υπαρχει μονο ενα γκαπι σε ενα 20λιτρο, οποτε δεν ειναι στριμωγμενο. Θα βαλω κανενα ακομα για να μην ειναι μονο του, αλλα τα γκαπις κτλ κτλ τα φοβαμαι λιγο, μου φαινεται οτι ειναι πιο ευκολο να πεθανουν..καλα, εφταιγα προφανως κι εγω και η αγνοια μου στην αρχη, αλλα νομιζω οτι οι νανοκιχλιδες αν προσεξεις (εννοειται θα το στρωσω πρωτα σωστα αυτη τη φορα) μπορουν να ζησουν καλυτερα και για περισσοτερα χρονια (δε ξερω αν ισχυει). Επισης εχω ακουσει οτι οι νανοκιχλιδες σου δειχνουν συμπεριφορες που δε μπορεις να δεις απο τα γκαπις...Επειδη δεν υπαρχουν πιθανοτητες να παρω αλλο ενυδρειο για τα επομενα 4-5 τουλαχιστον χρονια, ελεγα να παρω κατι διαφορετικο τωρα, κατι που να ειναι πιο "κατοικιδιο"...Αλλα παλι δε ξερω αν ειναι σωστη επιλογη...

kixlidatos
09-07-12, 10:40
Εγω με πολυ αντικειμενικοτητα:Dθα σου προτεινα την μαυρη ηπειρο:D

Αλλο πραγμα:)

ChocolatePuma
09-07-12, 10:47
Τωρα πια υπαρχει μονο ενα γκαπι σε ενα 20λιτρο, οποτε δεν ειναι στριμωγμενο. Θα βαλω κανενα ακομα για να μην ειναι μονο του, αλλα τα γκαπις κτλ κτλ τα φοβαμαι λιγο, μου φαινεται οτι ειναι πιο ευκολο να πεθανουν..καλα, εφταιγα προφανως κι εγω και η αγνοια μου στην αρχη, αλλα νομιζω οτι οι νανοκιχλιδες αν προσεξεις (εννοειται θα το στρωσω πρωτα σωστα αυτη τη φορα) μπορουν να ζησουν καλυτερα και για περισσοτερα χρονια (δε ξερω αν ισχυει). Επισης εχω ακουσει οτι οι νανοκιχλιδες σου δειχνουν συμπεριφορες που δε μπορεις να δεις απο τα γκαπις...Επειδη δεν υπαρχουν πιθανοτητες να παρω αλλο ενυδρειο για τα επομενα 4-5 τουλαχιστον χρονια, ελεγα να παρω κατι διαφορετικο τωρα, κατι που να ειναι πιο "κατοικιδιο"...Αλλα παλι δε ξερω αν ειναι σωστη επιλογη...

Στα γκάπυς ο μέσος όρος του προσδόκιμου ζωής τους σε πολύ καλές συνθήκες είναι 1,5 με 3 χρόνια.
Επομένως είναι ψάρια με τα οποία συνδέεσαι λίγο καιρό...αλλά μέσα από τις γένες μπορείς να συνδεθείς περισσότερο ;)

Γενικά όμως, η επιλογή τι ψάρια θα επιλέξεις, είναι τελείως υποκειμενική και προσωπική. ;)

Γιάννης12
09-07-12, 10:52
Εγω με πολυ αντικειμενικοτητα:Dθα σου προτεινα την μαυρη ηπειρο:D

Αλλο πραγμα:)

Συμφωνώ απόλυτα !

pkas
09-07-12, 12:10
Για να σου κανω το διλλημα τριλλημα :D για κοιτα αυστραλια-νεα γουινεα μερια!!!
ΥΓ ο καθενας με τα γουστα του :D:D:D

Manuel
09-07-12, 13:24
Και εγώ 120 Λίτρα έχω και δεν έχω 'τολμήσει' ακόμα να ασχοληθώ με κιχλίδες, παρά τα σχεδόν 2 χρόνια που ασχολούμαι. Μένω ακόμη στα ζωοτόκα, που δε με χαλάνε καθόλου! Αν αποφασίσεις να το κάνεις με ζωοτόκα, έχω ξιφοφόρους από γέννα, αν θες, γιατί εγώ έχω υπερπληθυσμό πλέον! ( Μ' αρέσουν καλύτερα από τα πλάτυς )

latremena
09-07-12, 13:46
Παιδια σας ευχαριστω ολους! Οντως, ειναι τι αρεσει στον καθενα, και για να ειμαι απολυτα ειλικρινης μου αρεσει καιλυτερα κατι διαφορετικο απο guppies κτλ...
Αλλα μπορειτε να μου προτεινετε και κατι αλλο, περα απο αυτα τα 2 που λεω εγω...Διαφορετικα ψαρακια...πχ παω τωρα να δω τι παιζει απο αυστραλια-νεα γουινεα που λεει ο pkas!

ShadowVValker
09-07-12, 14:37
κοίτα τότε για rainbow fish που δεν έχουν και τρελλές απαιτήσεις προετοιμασίας νερού.

Dimis
09-07-12, 14:39
Αν θελεις κατι διαφορετικο οντως η Νεα Γουινεα - Αυστραλια με μελανοταινιες,γοβιους και blue eyes ειναι μια επιλογη και μια αλλη με εξαιρετικες συμπεριφορες ειναι η Κεντρικη Αμερικη με Herotilapia Multispinosa,firemouth cichlid,xiphophorus helleri κ.α.
Kαι στις δυο επιλογες η ευκολια εχει να κανει οτι μπορεις να χρησιμοποιείς απλα νερο βρυσης.

latremena
09-07-12, 14:54
Σας ευχαριστω. Αυτα που μου λετε χωρανε στα 120 λιτρα; Γιατι βλεπω πχ τωρα τις firemouth cichlid που μου αρεσουν πολυ, αλλα λεει οτι ξεπερνουν τα 15 εκατοστα...

Dimis
09-07-12, 15:11
Ολα αυτα χωρανε αλλα οχι ολααααααααααα μαζι!
Firemouth θα μπορουσες να βαλεις ευκολα ενα ζευγαρι....

latremena
09-07-12, 15:28
Ωραια μ αρεσουν πολυ αυτα τα ψαρακια και μου αρεσει που δε θελουν κατι ιδιαιτερο να κανω στο νερο (καθοτι αρχαρια). Μπορω να βαλω μαζι τους και κατι αλλο μικρο (πχ μικρα ψαρακια, ή καμια γαριδα ή κανενα σαλιγκαρι, ή λεω βλακειες;)
Επισης το φυλο τους ξεχωριζει απο οταν ειναι μικρα, αλλιως πως θα βαλω ζευγαρι;
Και τελευταια ερωτηση. Για να βαλω αυτα τα ψαρακια, η καταλληλη διακοσμηση ειναι αμμος και μεγαλες πετρες; θελει και αδεια κοχυλια;ριζες;φυτα;

ευχαριστω πολυ!!!!

Dimis
09-07-12, 15:55
Για παρεα,ιδανικα ειναι ενα χαρεμι xiphophorus helleri και ενα-δυο μηλοσαλιγκαρα.
Αν εχεις σκοπο να κανεις αναπαραγωγη τοτε μην βαλεις αλλα ψαρια,αρκουν οι σαλιγκαροι...

Απο διακοσμηση επελεξε πετρες μη ασβεστολιθικες και στηστες εστι ωστε να δημιουργεις σπηλιες που να μπορουν να μπουν ενηλικα firemouth.
Επισης μπορεις να βαλεις ξυλα και αμμο η λεπτοκοκκο χαλικι για υποστρωμα.

Απο φυτα μια και ειμαστε βιοτοπικοι επελεξε egeria,Echinodorus
tenellus,vallisneries,κερατοφυλλο,Staurogyne,Bacop a
caroliniana,Cabomba
caroliniana κ.α.

Γαι το θεμα του φυλλου,τα αρσενικα εχουν περισσοτερο χρωμα και επισης το κοιλιακο και το ραχιαιο πτερυγιο τελειωνουν σε γωνια με μυτη,ενω στα αντιστοιχα τα κοριτσια τελειωνουν στρογγυλεμενα.