PDA

Επιστροφή στο Forum : Ο πρώτος μου μονομάχος.


galant
27-09-04, 10:17
Παιδιά καλημέρα.
Ελπίζω να είχατε όλοι ένα πολύ καλό σαββατοκύριακο. Θα ήθελα να σας κάνω μία ερώτηση. Πήρα το Σάββατο έναν μονομάχο γιατί έχω ακούσει και διαβάσει τόσα που μπήκα στον πειρασμό. Θέλω να ρωτήσω λοιπόν τα εξής: Κατ' αρχήν τι τροφή είναι προτιμότερο να του δίνω. Ο τύπος στι κατάστημα μου είπε ότι η αγαπημένη του τροφή είναι τα blood worms. Έτσι πήρα ένα κουτάκι αποξηραμένα. Η ανησυχία ου όμως είναι ότι δεν τον βλέπω και πολύ ορεξάτο. Όταν του βάζω να φάει καλυμπέι δίπλα από την τροφή και την αγνοεί τελείως. Είπα στην αρχή μήοως είναι το stress από την αλλαγή περιβάλλοντος, την μεταφορά κλπ. Υπάρχει περίπτωση να ρίναι κάτι άλλο;
Κατά τα άλλα δεν φαίνεται να έχει κάποιο πρόβλημα. Κολυμπάει μια χαρά, κόβει βόλτες μέσα στο ενυδρειάκι που τον έχω βάλει, δεν φαίνεται να είναι φοβισμένος. Όταν μάλιστα πλησιάζω το χέρι μου στο τζάμι, έρχεται κοντά να το περιεργαστεί.
Αν αργότερα μπει σε ενυδρείο με platties θα υπάρξει πρόβλημα; Απ' οτι έχω διαβάσει όχι, αλλά έχει καόιος από δω παρόμοια εμπειρία;
Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη.

galant
28-09-04, 09:56
Τελείως πληροφοριακά να σας πω ότι τελικά ο μονομάχος έφαγε. Μόνο που δεν έφαγε αυτό που είχαν προτείνει από το κατάστημα. Δοκίμασα να του δώσω flakes και τα καταβρόχθησε. Αν δεν σταμάταγα να του δίνω, θα έτρωγε ακόμα. Του έκανα και την πρώτη αλλαγή νερού χθες και φαίνεται να είναι μια χαρά.
Το λέω μήπως συναντήσει και κάποιος άλλος παρόμοιο πρόβλημα. Εξάλλου αυτός είναι και ο σκοπός αυτού του forum. Να μοιραζόμαστε τις εμπειρίες μας.[/quote]

tthellas
28-09-04, 13:46
Έχει ένα καλό άρθρο για μονομάχους στο site "http://tsamis.aaquaria.com/betta.htm" αλλά και κάποιες συζητήσεις στο forum για το γλυκό νερό.