PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα Εξάτμησης


aak
02-07-12, 13:55
Καλησπέρα,
Αντιμετωπίζω σοβαρό πρόβλημα εξάτμησης νερου σε λίμνη 11.000λίτρων... Τι πρέπει να κάνω για να μην έχω τόσο μεγάλες απώλειες;Υπαρχει κάποιος εξοπλισμός ; Ευχαριστώ

Kotsos
02-07-12, 14:01
Άμα περιορίσεις κάπως τις ώρες που την χτυπάει ο ήλιος, αλλα γενικά με αναπλήρωση.. δεν υπάρχει άλλος τρόπος..
Είτε με φλοτέρ, είτε ηλεκτρονική.. Αν ψάξεις θα βρείς αρκετά σχέδια..

maikl
02-07-12, 14:32
Ποσα λιτρα χανει?
Τι επιφανεια εχει?
Ενημερωτικα...;)

NikosGus
02-07-12, 17:07
Απαντηση οι πιο ειδικοι, εγω μια ερωτηση να κανω. Μηπως χανεις απο καπου? Απο καταραχτη ισως?

in the pond
03-07-12, 21:16
Απαντηση οι πιο ειδικοι, εγω μια ερωτηση να κανω. Μηπως χανεις απο καπου? Απο καταραχτη ισως?

Όντως! μεγάλη εξάτμιση δεν διακαιολογείται, ακόμα και αν έχεις air diffuser ή και καταρράκτη. Μάλλον από κάπου έχεις απώλεια.

Πες λίγες πληροφορίες για τη λίμνη σου...

Kotsos
03-07-12, 21:17
και η πόση έιναι η επιφάνεια..

aak
04-07-12, 09:29
Καλημέρα σε όλους κι ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας... Η λίμνη μου είναι 3χ5 επιφάνεια με τρία επίπεδα των 25-30 εκατοστών... Ρηχή δηλαδή. Την βλέπει σχεδόν όλη μέρα ο ήλιος και πέφτει περίπου 1 δάχτυλο την μέρα.... Έιναι φυσιολογική εξάτμηση αυτή;

Kotsos
04-07-12, 10:25
Καλημέρα σε όλους κι ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας... Η λίμνη μου είναι 3χ5 επιφάνεια με τρία επίπεδα των 25-30 εκατοστών... Ρηχή δηλαδή. Την βλέπει σχεδόν όλη μέρα ο ήλιος και πέφτει περίπου 1 δάχτυλο την μέρα.... Έιναι φυσιολογική εξάτμηση αυτή;φυσιολογικότατη.. όλη μέρα ήλιος δεν έχεις άλλα προβλήματα?
Θερμοκρασία, άλγες??

aak
04-07-12, 11:14
Αγαπητοί φίλοι είμαι πολύ καινούργιος στον χώρο... Πρίν 2 εβδομάδες τελείωσα... Κάποια στιγμή θα βάλω φωτό να την δείτε... Για άλγη βάζω αλγεοκτόνο....Και εδώ θα ήθελα να κάνω και μία ερώτηση: Το χλώριο που βοηθάει; Εγώ δεν έχω ούτε ψαράκια ούτε φυτά... Συντριβάνια , καταράκτη μόνο...θερμοκρασία τι σημαίνει; Οπότε στο θέμα μας η εξάτμηση δεν παίρνει κάτι άλλο; Μόνο γεμισμα. Τι διαφορά έχει να βάλω φλοτέρ με το να την γεμίζω με το λάστιχο ανα 2η μερα; Ευχαριστώ και πάλι

Kotsos
04-07-12, 11:45
Αγαπητοί φίλοι είμαι πολύ καινούργιος στον χώρο... Πρίν 2 εβδομάδες τελείωσα... Κάποια στιγμή θα βάλω φωτό να την δείτε... Για άλγη βάζω αλγεοκτόνο....Και εδώ θα ήθελα να κάνω και μία ερώτηση: Το χλώριο που βοηθάει; Εγώ δεν έχω ούτε ψαράκια ούτε φυτά... Συντριβάνια , καταράκτη μόνο...θερμοκρασία τι σημαίνει; Οπότε στο θέμα μας η εξάτμηση δεν παίρνει κάτι άλλο; Μόνο γεμισμα. Τι διαφορά έχει να βάλω φλοτέρ με το να την γεμίζω με το λάστιχο ανα 2η μερα; Ευχαριστώ και πάλιΑπλά για να μην το χεις στο μυαλό σου είναι το φλοτέρ..
Θερμοκρασία εννοώ του νερού.. με το μικρό σου βάθος, και όλη μέρα ήλιος θα έχει 40 βαθμούς..
Αλλα αφού δεν έχεις ψάρια δεν υπάρχει πρόβλημα..
Αν κάνεις με κάποιο τρόπο σκιά για κάποιες ώρες τουλάχιστον, θα μειωθεί κάπως και η εξάτμιση..
-------------------------
Το χλώριο ουσιαστικά δεν αφήνει τίποτα να ζήσει στο νερό, και το κρατάει έτσι καθαρό.. αν βάλεις ψάρια δεν μπορείς να βάζεις χλώριο, και πρέπει να αφαιρείς και αυτό που ήδη έχει το νερό της βρύσης..

aak
04-07-12, 14:30
Κατάλαβα.... Θα βάλω ένα υλικό που μου είπαν με 95% σκίαση....οτιδήποτε άλλο χρειαστώ ξέρω πως θα σας βρω όλους εδώ να βοηθήσετε και σας ευχαριστώ γι αυτό.... Πολλούς χαιρετισμούς

Kotsos
05-07-12, 16:59
Αν το επιτρέπει ο χώρος θα ήταν πιο όμορφο να βάλεις κανένα δεντράκι-φυτό τριγύρω;)