PDA

Επιστροφή στο Forum : Ατασθαλείες;


galant
24-09-04, 11:54
Ο nkarvounis λέει ότι είδε κάποιες ατασθαλείες στο topic που ανέβασα στο "Καλωσορίσατε".
http://studio.aaquaria.com/board/viewtopic.php?t=2884
Είμαι λοιπόν ανοιχτλός σε προτάσεις και σχόλια.

TAN
24-09-04, 19:32
Φίλε galant και πάλι καλός ήρθες..
Πολλές λάθος κινήσεις γίνονται από την κακή έως άσχετη πληροφόρηση
των petshop αλλά και ένα μερίδιο ευθύνης έχουμε και εμείς για την συνεχια.Σχεδον το μεγαλύτερο ποσοστό από χομπιστες κάπως έτσι αρχίσανε.
Είναι σεβαστό το πλοβλημα χώρου που λες ότι έχεις αλλά με αυτές τους
περιορισμούς πρέπει η σύνθεση των ψαριών να είναι σωστή σε σχέση με το μέγεθος του ενυδρείου που έχουμε.
Τα πιο πολλά ψάρια που μας είπες μεγαλώνουν παρά πολύ κια σίγουρα δεν είναι για 60 λίτρα.
brazilensis geogafus(30cm)
asian sun (15cm)
Severum albino (20 cm)
Clowns (30cm)
Μπορεί ο αποχωρισμός μετά από τόσο καιρό να είναι δύσκολος αλλά να ξέρεις ότι σε τόσο μικρό χώρο τα ψάρια σου δεν νιώθουν ευχάριστα.
Η πρέπει να δώσεις κάποια και να μείνεις με τα ζωοτόκα η να φτιάξεις ένα
πολύ μεγαλύτερο ενυδρείο..
Τώρα για τα μωρά molly μέσα σε αυτό το ενυδρείο αν τα βάλεις δεν θα έχουνε πολλές πιθανότητες επιβιοσης,κατα πάσα πιθανότητα θα γίνουνε επιδόρπιο....
Αυτά για αρχή...
Φιλικά Θανάσης

Giorgos
25-09-04, 02:43
* Τα clown loaches σπανίως γίνονται τόσο μεγάλα στα ενυδρεία - συνήθως φτάνουν τα 15-20 cm και αυτό με πολύ αργή ανάπτυξη. *
Αλλά και πάλι είναι μεγάλα για ενυδρείο 60 λίτρων.

ΥΓ. Καλωσόρισες galant.

galant
25-09-04, 10:24
Νίκο το ξέρω, και γι' αυτό είπα ότι με πήρε στον λαιμό του ο τύπος από το κατάστημα. Αλλά βλέπεις ο brazilensis είναι η αδυναμία της γυναίκας μου και με απειλεί ότι αν τον δώσω θα ρίξει χλωρίνη στο ενυδρείο.
Τώρα από κει και πέρα, δεν έχω σκοπό να βάλω κάποιο άλλο ψάρι εκεί μέσα όσο είναι αυτά. Τα platties (και όχι mollies) που γεννήθηκαν στο μικρό μου ενυδρειάκι, απλά φιλοξενούντα εκεί μέχρι να μεγαλώσουν λίγο και να πάνε στου γαμπρού μου. Δικιά του είναι η θυληκιά που γέννησε, αλλά απλά εκείνος είναι πιο αρχάριος και από μένα και δεν ήξερε τι να κάνει. Συν ότι δεν έχει κάποιο δεύτερο ενυδρείο και ήθελε οπωσδήποτε να επιβιώσουν κάποια από τα μικρά. Έτσι ανέλαβα εγώ να κάνω την νταντά.
Το μόνο καλό από την ιστορία με τα μεγάλα ψάρια είναι ότι αποκόμισα κάποιες εμπειρίες και ένα βασικό μάθημα: Έρευνα και μπόλικο ψάξιμο πριν αγοράσω κάποιο ψάρι που δεν το ξέρω.
Ε, μικρός είμαι θα μάθω. Που θα πάει.

galant
25-09-04, 10:25
Sorry για το Νίκος. Θανάση ήθελα να πω.
Είναι πρωί ακόμα...