PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι είναι αυτό ωρε σύντροφοι ?


Fonamstel
23-09-04, 20:32
Είναι κολλημένο στο μπροστινό τζάμι.
Μοιάζει σαν διάφανη σακκουλίτσα.
Εχει περίπου 3 χιλιοστά διάμετρο, 1 χιλιοστό πάχος και περιέχει 6 "μπιλάκια".
Κάθε "μπιλάκι" έχει μέσα κάτι ασπριδερό πολύ μικρό σαν κόκκο.
Κανένα ψάρι δεν ασχολείται μαζί του.
Στο ενυδρείο ζουν guppies, ancistrus, gyrinocheilus aymonieri και μερικά σαλιγκάρια.
WTF???

ahar
23-09-04, 21:41
Είναι κολλημένο στο μπροστινό τζάμι.
Μοιάζει σαν διάφανη σακκουλίτσα.
Εχει περίπου 3 χιλιοστά διάμετρο, 1 χιλιοστό πάχος και περιέχει 6 "μπιλάκια".
Κάθε "μπιλάκι" έχει μέσα κάτι ασπριδερό πολύ μικρό σαν κόκκο.
Κανένα ψάρι δεν ασχολείται μαζί του.
Στο ενυδρείο ζουν guppies, ancistrus, gyrinocheilus aymonieri και μερικά σαλιγκάρια.
WTF???

Για σαλιγκαροαυγα μου κανουν εμενα...

Αλέξαδνρος

Markos
24-09-04, 01:27
Και εμένα για αυγά σαλιγκαριών μου φαίνονται...

jpatou
24-09-04, 02:33
Welcome to Hell !!! :twisted: :twisted: :twisted:
Σε λιγό καιρό στο ενυδρείο σου θα γίνεται πανικός.
Ειναι αυγά σαλιγκαριών 100%.
Κατι ξερω και εγω που τα εχω σε ενα ενυδρειο 30 λιτρων κατά 100νταδες.
Και αφου αρχισανε να γεννανε αυτά τα μικρά στρογγυλά καφεπορτοκαλί διαόλια να σε δώ μετά απο λίγο καιρό πως θα τα ξεφορτωθείς.

ahar
24-09-04, 02:44
Welcome to Hell !!! :twisted: :twisted: :twisted:
διαόλια να σε δώ μετά απο λίγο καιρό πως θα τα ξεφορτωθείς.


Xoxoxoxo
Πεινασμένα krimpensis ! δεν αφήνουν τίποτα.

jpatou
24-09-04, 02:47
και που να δεις τι κάνουν οι clown :D :D :D :D

Μονο που στην δική μου περίπτωση δεν μπορούσα να κάνω τίποτα από αυτά γιατί το ενυδρειο το 30αρι είναι γεννήστρα και ετσι και εμπαιναν μέσα αυτά που είπαε φιλε ahar τα μικρά θα συναντούσαν τον πλάστη τους.

Markos
24-09-04, 03:01
Το βράδυ που κλείνουν τα φώτα του ενυδρείου, βάζουμε λίγο αγγουράκι και μετά από μία ώρα το βγάζουμε μαζί με αρκετά σαλιγκαράκια!

Εάν θέλουμε επαναλαμβάνουμε μέχρι να φτάσουμε τον επιθυμητό αριθμό σαλιγκαριών... :wink:

jpatou
24-09-04, 03:09
αυτά με το αγγουρι, το μαρουλι, το ποτηρακι με την ταμπλέτα και άλλα πολλά τα εχω δοκιμάσει όλα. Αν νομιζεις οτι με αυτά θα απαλαγείς από τα σαλιγκάρια λανθανεσαι.

Απο ένα 30αρι έχω βγαλει σε 3 μήνες πάνω απο 2 κιλά σαλιγκαρια και πάλι είναι τίγκα. Ούτε φάρμακα δεν κάνουν τίποτα γιατί αυτά σκοτώνουν μονο μερικά μικρά. Και τι γίνεται με αυτά που είναι χωμένα στο υπόστρωμα?

Markos
24-09-04, 03:23
Στα δικά μου ενυδρεία τόσα χρόνια πιάνει αυτό το κόλπο...

Το πιθανότερο να μην είχα ποτέ τόσο μεγάλο πρόβλημα, όπως αυτό που αντιμετωπίζεις εσύ...

sot-zoe
24-09-04, 11:54
αυτά με το αγγουρι, το μαρουλι, το ποτηρακι με την ταμπλέτα και άλλα πολλά τα εχω δοκιμάσει όλα. Αν νομιζεις οτι με αυτά θα απαλαγείς από τα σαλιγκάρια λανθανεσαι.
δεν εξαφανιζονται με αυτα τα μεσα , απλως ελεγχεις τον αριθμο τους ικανοποιητικα.
Δοκιμαστε και αυτο βαζοντας μεσα μια ταμλετιτσα για πλεκο
http://www.aquaristikshop.com/cgi-bin/neu/webshop.pl?userid=vBJKM6qnpC8heaTnC0U4mcR163estrtM 1mL&f=NR&c=308134&t=temartic_e
οποτε σε ενοχλει ο αριθμος τους τον μειωνεις με καποιον απο αυτους τους τροπους.

george
24-09-04, 12:36
Εγω το δοκιμασα και το πρωι ειχε μεσα τρια σαλιγκαρια και ενα "μωρο" labido :evil:

Takis
24-09-04, 14:12
Το πιο σημαντικό είναι να μην βρίσκουν πολλή τροφή. Ενυδρεία με υπερβολικά πολλά σαλιγκάρια είναι αυτά που δέχονται πολύ περισσότερη τροφή από αυτή που χρειάζονται τα ψάρια.
Από εκεί να αρχίσετε... :wink: :wink:

jovanis
02-10-04, 15:16
Δε ειναι και πολυ κακο να εχεις σαληγκαρια (ουτε και καλο) σε γενικες γραμμες.
Καθαριζουν την αλγη οσο μπορουν και χρησιμοποιουν αλατα για να αναπτυχθουν.
Βεβαια τα αποτελεσματα δε φαινονται με λιγες δεκαδες (λες και εμφανιζονται μετα με χιλιαδες...). Απλα θελω να σου αναπτερωσω το ηθικο :lol: :lol: :lol:

Obelix(Reifen)
02-10-04, 15:27
Το πιο σημαντικό είναι να μην βρίσκουν πολλή τροφή. Ενυδρεία με υπερβολικά πολλά σαλιγκάρια είναι αυτά που δέχονται πολύ περισσότερη τροφή από αυτή που χρειάζονται τα ψάρια.
Από εκεί να αρχίσετε... :wink: :wink:

+-3

theofilos
04-10-04, 00:16
εγώ τα εισήγαγα εξεπίτηδες στο ενυδρείο μου :D . Μάλιστα χρειάστηκε να εισάγω αρκετές φορές καθώς δεν έπιαναν. ........ έχω 5 clown :twisted: :twisted: :twisted:

Husky_Jim
04-10-04, 00:24
Όπως προαναφέρθηκε από πολλούς οι κλόουν κάνουν θαύματα!!!!


Όμως υπάρχει και κάτι άλλο που το ανακάλυψα μόλις εχθές και αυτό είναι τα freshwater puffer που έχει ο Τάν!Με το που ρίξαμε σαλιγκάρια μέσα στο ενυδρείο τα 'χτύπησαν' χωρίς δισταγμό!!!!



’ ρε Θανάση τί μου έκανες Κυριακάτικα.....Πάλι καινούργιο ενυδρείο θα στήσω........ :D

dantouan
04-10-04, 23:56
Όμως υπάρχει και κάτι άλλο που το ανακάλυψα μόλις εχθές και αυτό είναι τα freshwater puffer που έχει ο Τάν!Με το που ρίξαμε σαλιγκάρια μέσα στο ενυδρείο τα 'χτύπησαν' χωρίς δισταγμό!!!!

Το μονο κακο με τα συγκεκριμενα ψαρακια ειναι το οτι δεν κανουν για μικρα ενυδρεια φιλε husky_jim... 8)

Giorgos
05-10-04, 00:05
Επίσης δεν κάνουν για ενυδρείο με γέννα/αυγά/γόνο μικρών ψαριών.

TAN
05-10-04, 09:34
Το μονο κακο με τα συγκεκριμενα ψαρακια ειναι το οτι δεν κανουν για μικρα ενυδρεια φιλε husky_jim...

Χμμμ.Ο Δημητρης ενοει αυτα που ειδε σπιτι μου.Τα dwarf malabar puffer
εχουν τελικο μεγεθος τα 3cm...

Πραγματικα υπαρχουν καπια μελοι της οικογενιας σε freshwater που φτανουν και τα 60cm αλλα για τα συγκεκριμενα με ενα ενυδριακη 60 λιτρων εισε καλημενος για 6-7 ατομα

Επίσης δεν κάνουν για ενυδρείο με γέννα/αυγά/γόνο μικρών ψαριών

Γενικα με τα puffer ειναι φρονιμο να κρατουντε σε species ενυδρειο.
Καπια πιο φιλισιχα puffer οπως τα dwarf puffer και τα irrubesco μπορει να μετακιζονται για λιγο σε ενυδρεια με προβλημα απο σαλιγκαρια μονο για λιγο μιας και οταν τελιωσουν τα σαλιγκαρια μπορει να γινουν finniper

Marios-cy
15-11-08, 18:14
εγώ τα εισήγαγα εξεπίτηδες στο ενυδρείο μου :D . Μάλιστα χρειάστηκε να εισάγω αρκετές φορές καθώς δεν έπιαναν. ........ έχω 5 clown :twisted: :twisted: :twisted:
clown? :rolleyes: κατι περισοτερο για αυτο το ψαρι:smt102

Σπύρος Μ
15-11-08, 18:15
Εχουν περάσει 4 χρόνια

Marios-cy
15-11-08, 18:29
Εχουν περάσει 4 χρόνια
:osorry αν έπρεπε η απορίες μου να είναι από καινούργιες δημοσίευσης!

delta66
15-11-08, 19:05
clown? :rolleyes: κατι περισοτερο για αυτο το ψαρι:smt102:smt023
http://www.loaches.com/species-index/clown-loach-chromobotia-macracanthus
Προσεξε εκει που λεει "Maximum size", ειναι σε ινστες :D
Επειδη λοιπον ειναι κοπαδοψαρο (5+ ατομα) και γινεται μεχρι 30 εκατοστα υπολογισε ποσο μεγαλο ενυδρειο χρειαζονται τοσα ψαρια στο τελικο τους μεγεθος.
Δεν ειναι σωστο να περνουμε ενα ψαρι να μας κανει τη "δουλεια" μας χωρις να κοιταμε τι χρειαζεται κι αυτο. ;)

Marios-cy
15-11-08, 19:13
:)thxs