PDA

Επιστροφή στο Forum : Νέο μικρό. Γνώμες προς τα που να καταλήξω.?


alex siak 1986
19-06-12, 22:52
Καλησπέρα σε όλους.
Ο κουνιάδος μου έχει ένα μικρό ενυδρείο(διαστάσεις δεν ξέρω ακόμα) και είπα αφού δεν το θέλει να το πάρω. :D
Το θέμα είναι τι να το κάνω?
Είμαι ανάμεσα σε φυτεμένο με γαριδουλες η σε ένα μικρό θαλασσινό...?
Παρακαλώ πείτε μου απο τις εμπειρίες σας τι μου πρωτεινετε?
Ευχαριστώ..

noutsman
20-06-12, 06:31
Καλημέ φίλε μου! Δεν μπορουμε να σου προτεινουμε κατι οταν δεν ξερουμε διαστασεις ή λίτρα...:?:?! Αν ειναι κατω απο 50 λιτρα....καντο γαριδαδικο (με red chery προτεινω εγω)...! Οσο για θαλασσινο....μαλλον οχι..:?:?:?! Κατ' αρχην απ'οτι λες το ενυδρειο σου ειναι μικρο...αρα δεν κανει για θαλασσινο! το θαλασσνο ειναι, επισης, αρκετα πιο δυσκολο (και ακριβο) ενυδρειο απο ενα γλυκο νερου! Λεω ακριβο, γιατι εκτος απο το οτι θα χρειαστεις κυκλοφορητες, μεγαλυτερα και καλυτερα φίλτρα κτλ. τα ψαρια ειναι κι αυτα απο μονα τους αρκετα ακριβα...! Παντως για γαριδαδικο θα σου βγεί πολύ όμορφο!:D

aqualife
20-06-12, 12:39
Καλησπέρα σε όλους.
Ο κουνιάδος μου έχει ένα μικρό ενυδρείο(διαστάσεις δεν ξέρω ακόμα) και είπα αφού δεν το θέλει να το πάρω. :D
Το θέμα είναι τι να το κάνω?
Είμαι ανάμεσα σε φυτεμένο με γαριδουλες η σε ένα μικρό θαλασσινό...?
Παρακαλώ πείτε μου απο τις εμπειρίες σας τι μου πρωτεινετε?
Ευχαριστώ..
Μπορείς να βάλεις και μονομάχο αν ειναι πάνω απο 30 λίτρα;)

snakepanos
20-06-12, 13:37
Ο μονομαχος ζει και σε ποιο λιγα λιτρα.
Βαλε γαριδες ,,.
Θαλασσινό σε λιγα λιτρα ξεχασετο.

alex siak 1986
20-06-12, 14:00
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Θα το κάνω γαριδαδικο τελικά. οκ.
Να ρωτήσω εδώ σχετικά με το στήσιμο κτλ η να ανοίξω άλλο θέμα στις κατηγορίες με τις γαρίδες?

snakepanos
20-06-12, 14:03
Γραψε στην κατηγορία γαριδες και θα σε βοηθειση Ο ALEX

alex siak 1986
20-06-12, 14:23
Ευχαριστώ για την μεταφορά.
Λιπών όπως είπα θα πάρω ένα ενυδρείο μικρό.
Τώρα θα ήθελα άν μπορείτε για να γίνει σωστό και ωραίο, να μπου πείτε τί υπόστρωμα θέλει και τί ακριβός για να μπορούν να είναι οι γαριδούλες όπως πρέπει.

Ευχαριστώ και πάλι.
Αλέξανδρος.

Alex_Salonica
20-06-12, 14:32
Τι διαστάσεις έχει τελικά το ενυδρείο;

alex siak 1986
20-06-12, 14:41
Τι διαστάσεις έχει τελικά το ενυδρείο;

:confused::confused::confused: :(
Αυτό θα το μάθω την Παρασκευή που θα το πάρω στα χέρια μου..:(
Συγνώμη αλλα δέν ξέρω..

Alex_Salonica
20-06-12, 15:25
Για αρχή διάβασε αυτό http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=28279 αν δεν το έχεις διαβάσει ήδη

alex siak 1986
20-06-12, 15:36
Για αρχή διάβασε αυτό http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=28279 αν δεν το έχεις διαβάσει ήδη

Αυτό διάβαζα και εγώ.... :o
Απλά το θέμα είναι οτι δέν έχω ιδέα απο υποστρώματα και δέν ξέρω ποίο θα ήταν καλύτερα να αγόραζα!!

Alex_Salonica
21-06-12, 05:45
Αυτό διάβαζα και εγώ.... :o
Απλά το θέμα είναι οτι δέν έχω ιδέα απο υποστρώματα και δέν ξέρω ποίο θα ήταν καλύτερα να αγόραζα!!

Εξαρτάται από τα φυτά που θα θελήσεις να βάλεις.
Η γνώμη μου είναι να βάλεις εύκολα φυτά οπότε και απλό ψηλόκοκο χαλικάκι να βάλεις θα είσαι μια χαρά, κατά προτίμηση σκούρο.

noutsman
21-06-12, 07:58
Οπως ειπε κι ο Alex Salonika, πρεπει να βαλεις ευκολα φυτα, όπως:

Anubias Sp.
Anubias Barteri
Anubias Barteri var. nana
Κερατόφυλλο

Οι Anubies ειναι ισως τα ευκολοτερα φυτα, μιας και δεν θελουν ουτε φως, ουτε λιπασμα και δεν φυτευονται..! Απλα παιρνεις (π.χ.) μια μπετονια και τις δενεις (π.χ.) πανω σε ενα κομματι ξυλο (ή σε εναν βραχο)! Κι αυτες με το κιρο πιανουν ριζα εκει πανω και αναπτυσσονται!

alex siak 1986
21-06-12, 14:07
Εξαρτάται από τα φυτά που θα θελήσεις να βάλεις.
Η γνώμη μου είναι να βάλεις εύκολα φυτά οπότε και απλό ψηλόκοκο χαλικάκι να βάλεις θα είσαι μια χαρά, κατά προτίμηση σκούρο.


Αν και ξέρω οτι είναι δύσκολο... ;)
Εχω στο μυαλό μου κάτι σαν αυτό εδώ : http://www.youtube.com/watch?v=UJcN3fuRFpA&feature=related
στο λεπτό 1.40 και στο λεπτό 7.30 :D :D :D

Alex_Salonica
21-06-12, 14:25
Στα γαριδοενυδρεία το πρώτο λόγο έχουν οι γαρίδες, τα φυτά στην ουσία είναι συνοδευτικά με είδη που αρέσουν στις γαρίδες μας όπως μος, pellia, και γενικά λεπτόφυλα φυτά.

Αν σε ενδιαφέρει φυτεμένο υψηλών απαιτήσεων σαν αυτά που έδειξες τότε είσαι σε λάθος κατηγορία :D

Πέρα από την πλάκα, στα υψηλών απαιτήσεων φυτεμένα τον πρώτο λόγο έχουν τα φυτά μας και τα ζωντανά είναι συνοδευτικά και πολλές φορές οι γαρίδες και γενικά τα ασπόνδυλα απαγορευτικά λόγο των λιπασμάτων, διοξειδίου κ.λ.π.
Επιπλέον χρειάζεται και ανάλογη εμπειρία.

Ξεκίνα με ένα εύκολο φυτεμένο και αν δεις ότι σου αρέσει και το "έχεις" μπορείς στην πορεία να δοκιμάσεις και κάτι πιο απαιτητικό.

alex siak 1986
21-06-12, 14:34
Στα γαριδοενυδρεία το πρώτο λόγο έχουν οι γαρίδες, τα φυτά στην ουσία είναι συνοδευτικά με είδη που αρέσουν στις γαρίδες μας όπως μος, pellia, και γενικά λεπτόφυλα φυτά.

Αν σε ενδιαφέρει φυτεμένο υψηλών απαιτήσεων σαν αυτά που έδειξες τότε είσαι σε λάθος κατηγορία :D

Πέρα από την πλάκα, στα υψηλών απαιτήσεων φυτεμένα τον πρώτο λόγο έχουν τα φυτά μας και τα ζωντανά είναι συνοδευτικά και πολλές φορές οι γαρίδες και γενικά τα ασπόνδυλα απαγορευτικά λόγο των λιπασμάτων, διοξειδίου κ.λ.π.
Επιπλέον χρειάζεται και ανάλογη εμπειρία.

Ξεκίνα με ένα εύκολο φυτεμένο και αν δεις ότι σου αρέσει και το "έχεις" μπορείς στην πορεία να δοκιμάσεις και κάτι πιο απαιτητικό.


Α..!! Δεν πρέπει να έχει τόσα φυτά?
Και απο πού τρέφοντας και παίρνουν τα συστατικά και οτι άλλο χρειάζονταν? :confused:
Μπορείς να μου δείξεις μερικά να πάρω μία ιδέα?
Οχι δέν πάω ακόμα για φυτεμένο.
Αυτό που με ενδιαφέρει είναι οι γαριδούλες.. :p

Alex_Salonica
21-06-12, 14:41
Φυτά πολλά πρέπει να έχει αλλά "εύκολα" όπως moss, pellia, κρυπτοκορίνες, ανούμπιες, java fern, κ.λ.π

Τα συγκεκριμένα φυτά με ένα γενικό λίπασμα μπορούμε να τα "ταΐζουμε" χωρίς να επηρεάζονται οι γαρίδες μας.

Μπες στην κατηγορία με τα ενυδρεία για ασπόνδυλα και θα δεις πολλά ενυδρεία ώστε να πάρεις ιδέες και πληροφορίες.

alex siak 1986
21-06-12, 14:46
Φυτά πολλά πρέπει να έχει αλλά "εύκολα" όπως moss, pellia, κρυπτοκορίνες, ανούμπιες, java fern, κ.λ.π

Τα συγκεκριμένα φυτά με ένα γενικό λίπασμα μπορούμε να τα "ταΐζουμε" χωρίς να επηρεάζονται οι γαρίδες μας.

Μπες στην κατηγορία με τα ενυδρεία για ασπόνδυλα και θα δεις πολλά ενυδρεία ώστε να πάρεις ιδέες και πληροφορίες.

Οκ να είσαι καλά... Ευχαριστώ....

alex siak 1986
26-06-12, 14:24
Σήμερα τελικά θα πάω να πάρω το ενυδρείο...!!
Απλά το θέμα είναι ότι δεν είναι και τόσο μικρό όσο νόμιζα...!
είναι 112 λίτρα, σαν αυτό που έχω εδώ:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=62735
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=62834

Τώρα το θέμα είναι πόσο ωραίο θα είναι ένα τόσο μεγάλο γαριδάδικο?
Και πώς πρέπει να κινηθώ?
Γιατί όσο μεγαλύτερο τόσο περισσότερα θα θέλει.!
Να το πάρω η δεν αξίζει τον κόπο? :confused:
Ευχαριστώ!

alex siak 1986
29-06-12, 02:18
Σήμερα τελικά θα πάω να πάρω το ενυδρείο...!!
Απλά το θέμα είναι ότι δεν είναι και τόσο μικρό όσο νόμιζα...!
είναι 112 λίτρα, σαν αυτό που έχω εδώ:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=62735
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=62834

Τώρα το θέμα είναι πόσο ωραίο θα είναι ένα τόσο μεγάλο γαριδάδικο?
Και πώς πρέπει να κινηθώ?
Γιατί όσο μεγαλύτερο τόσο περισσότερα θα θέλει.!
Να το πάρω η δεν αξίζει τον κόπο? :confused:
Ευχαριστώ!

Καλημέρα σε όλους.
Το ξέρω οτι αυτά που ρωτάω ,μπορεί να ακούγονται λίγο κάπως, άλλα για έμενα που είμαι αρχαριος θα με βοηθούσε πολύ να ακούσω τις γνώμες - συμβουλές σας πριν ξεκινήσω κάτι που δεν θα είναι σωστό και το πληρώσω και εγώ και τα ζωντανά τζάμπα...
Ευχαριστώ για την υπομονή σας.
Φιλικά πάντα.
Αλέξανδρος.

Giwrgos P.
29-06-12, 02:22
αφου θα παρεις 112 λιτρα ποιος ο λογος να το κανεις γαριδαδικο κι οχι ενα reefακι? ;)

alex siak 1986
29-06-12, 13:55
αφου θα παρεις 112 λιτρα ποιος ο λογος να το κανεις γαριδαδικο κι οχι ενα reefακι? ;)

Χμμμ...
Αυτό είναι ένα καλό ερώτημα...
Το θέμα είναι οτι η γαριδάδικο το κάνω η Reefακι, θα αργήσει να τελειώσει γιατί θέλω να το κάνω σωστά.. Που αυτό θέλει λεφτά.. :D
Αν πάω για Reef θα θέλει και πολύ περισσότερα έξοδα.
Άσε που ούτε εκεί έχω ιδέα... :D
Το Ενυδρείο το έχω πάρει και το μόνο που έχει είναι: ενα μικρό φίλτρο και μία 50άρα αντίσταση.
Οπότε δέν ξέρω τι να κάνω , γιατί ότι και να κάνω θα ξεκινήσω απο την αρχή,αρχή. :rolleyes:

Giwrgos P.
29-06-12, 14:44
Χμμμ...
Αυτό είναι ένα καλό ερώτημα...
Το θέμα είναι οτι η γαριδάδικο το κάνω η Reefακι, θα αργήσει να τελειώσει γιατί θέλω να το κάνω σωστά.. Που αυτό θέλει λεφτά.. :D
Αν πάω για Reef θα θέλει και πολύ περισσότερα έξοδα.
Άσε που ούτε εκεί έχω ιδέα... :D
Το Ενυδρείο το έχω πάρει και το μόνο που έχει είναι: ενα μικρό φίλτρο και μία 50άρα αντίσταση.
Οπότε δέν ξέρω τι να κάνω , γιατί ότι και να κάνω θα ξεκινήσω απο την αρχή,αρχή. :rolleyes:
κοιτα κι εγω 3 χρονια τωρα που ασχολιομουν μονο με γλυκο φετος το πηρα αποφαση να ξεκινησω με το αλμυρο... φυσικο και επομενο να θελει χρονο για να γινει σωστο αλλα να χεις κι ενα ομορφο αποτελεσμα. δεν πιστευω πως υπαρχουν τεραστιες(οικονομικες) διαφορες αναμεσα στο γλυκο και στο αλμυρο. να σου πω μονο οτι ειμαι 18 χρονων εχω ενα 20λιτρο nano reef και πιστεψε ξοδευω πολυ περισσοτερα απ αυτα που θα ξοδεψεις εσυ για το ενυδρειο. καλη συνεχεια ;)

Alex_Salonica
01-07-12, 18:32
Προσωπική μου άποψη για ιδανικό γαριδάδικο είναι τα 100 λίτρα αφού μπορείς να έχεις σταθερές συνθήκες πιο εύκολα, ειδικά όταν πρόκειται για ευαίσθητα είδη ή για κάποιον αρχάριο.

Μπορείς κάλιστα να το γεμίσεις με εύκολα φυτά και να προσθέσεις μερικούς συγκάτοικους όπως κάποιο apple snail ή και μερικά ψάρια ασφαλή προς τις γαρίδες όπως otos, corys, iriatherina werneri κ.λ.π

Go for it! :smt023

Σ.Σ. για reefάκι πάμε σε άλλη κατηγορία με αρκετά μεγαλύτερο κόστος τόσο στην κτήση όσο και στην συντήρηση

alex siak 1986
02-07-12, 13:43
Αυτό ακριβώς λέω και εγώ.
Το θέμα είναι οτι λόγο μεγάλου φόρτου εργασίας και άλλων υποχρεώσεων, θα το ξεκινήσω σιγά, σιγά.
Αλλά το σιγά, σιγά απο όσο διάβασα έτσι και αλλιώς θα χρειαστεί για να στρωθεί ο βυθός για τις γαρίδες ( έτσι δέν είναι ? )
Τώρα για να αρχίσουμε τί μπορούμε να κάνουμε?
Απο εξοπλισμό έχω μόνο το ενυδρείο που το καλώδιο απο τα φώτα είναι κομμένο , ένα μικρό φίλτρο απο ένα 60αρι και έναν μικρο 50w θερμοστάτη.

1.Να βάλω απλά καλώδιο και είμαι μια χαρά η να αλλάξω φωτιστικό?
2.Το φίλτρο θα μου κάνει δουλειά προς το παρών η να κοιτάξω να πάρω άλλο?
3. Τι υπόστρωμα να βάλω? Τί θα είναι καλύτερο?

Αυτά προς το παρών και στην συνέχεια βλέπουμε.
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας.
-Αλέξανδρος-

alex siak 1986
04-07-12, 14:58
Καλησπέρα.
Μιας και είμαι στην αναζήτηση , θα ήθελα να ρωτήσω(πάλι :D ):
Πήγα σήμερα σε ένα μαγαζί και είδα αυτές τις γαρίδες :
(1) http://de.goldenmap.com/Hummelgarnele#
(2) http://www.crystalred.de/
(3) http://www.shrimpnow.com/content.php/231-Neocaridina-heteropoda-var-red-(Cherry-shrimp)
(4) http://www.aquascapingworld.com/invertpedia/full_view_invert.php?item_id=37
ΤΟ ερώτημα είναι μπορώ να βάλω την (1 με την 3) μαζί η την (1 με την 2) η την (2 με την 3) ?

Ευχαριστώ
-Αλέξανδρος-

Alex_Salonica
04-07-12, 16:58
Δεν θα πρέπει να έχεις 2 είδη από την ίδια οικογένεια, δηλαδή όχι 2 είδη caridina μαζί ενώ άφοβα μπορείς να βάλεις caridina(π.χ red crystal) με neocaridina(red cherry) χωρίς φόβο υβριδισμού αλλά θα πρέπει να κοιτάξεις και τις απαιτήσεις του κάθε είδους στις παραμέτρους(PH, θερμπκρασία κ.λ.π) και αν είναι συμβατά τα δύο είδη που θα φιλοξενήσεις στο ίδιο ενυδρείο.
Γνώμη μου είναι να έχεις species ενυδρείο με τις παραμέτρους στις απαιτήσεις του είδους

Ρίξε μια ματιά και στον πίνακα συμβατότητας http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=29110

alex siak 1986
04-07-12, 17:35
Δεν θα πρέπει να έχεις 2 είδη από την ίδια οικογένεια, δηλαδή όχι 2 είδη caridina μαζί ενώ άφοβα μπορείς να βάλεις caridina(π.χ red crystal) με neocaridina(red cherry) χωρίς φόβο υβριδισμού αλλά θα πρέπει να κοιτάξεις και τις απαιτήσεις του κάθε είδους στις παραμέτρους(PH, θερμπκρασία κ.λ.π) και αν είναι συμβατά τα δύο είδη που θα φιλοξενήσεις στο ίδιο ενυδρείο.
Γνώμη μου είναι να έχεις species ενυδρείο με τις παραμέτρους στις απαιτήσεις του είδους

Ρίξε μια ματιά και στον πίνακα συμβατότητας http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=29110

Το έχω δεί αυτό αλλά δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη.. :confused: :D
Μάλλον απο ότι το βλέπω θα βάλω μόνο Caridina breviata αλλά θα ήθελα να τις βάλω μαζί και με neocaridina(red cherry).
Για το θέμα του υποστρώματος για θέμα οικονομίας μπορώ να βάλω κάτω κάτω ψιλό και απο πάνω χοντρό? ( γιατί 112 λιτρα είναι αυτά)

Αν έχει κανείς εμπειρία με τις Caridina breviata θα ήθελα να ακούσω μερικές γνώμες..!!

Ευχαριστώ και πάλι.

Alex_Salonica
04-07-12, 19:19
Οι Bumble Bee γενικά είναι ανθεκτικές και ευπροσάρμοστες ανάλογα το grade πάντα αλλά όπως οι περισσότερες caridina υπάρχει το θέμα με τις υψηλές θερμοκρασίες, δεν θα πρέπει να ξεπερνάει τους 25C για μεγάλο χρονικό διάστημα και πρέπει πάντα να έχουμε σταθερές συνθήκες.

Γιατί δεν βλέπεις κάτι σε neocaridina;

alex siak 1986
04-07-12, 23:04
Οι Bumble Bee γενικά είναι ανθεκτικές και ευπροσάρμοστες ανάλογα το grade πάντα αλλά όπως οι περισσότερες caridina υπάρχει το θέμα με τις υψηλές θερμοκρασίες, δεν θα πρέπει να ξεπερνάει τους 25C για μεγάλο χρονικό διάστημα και πρέπει πάντα να έχουμε σταθερές συνθήκες.

Γιατί δεν βλέπεις κάτι σε neocaridina;

Γενικά έλεγα να βάλω ένα είδος , αλλα σε 112 λιτρα θα φαίνεται λίγο άδειο!! :confused:
Θα δω άν είναι και μπορώ να σε ποιες θα καταλήξω να πάρω στην πορεία..
Αν και με το θέμα με την θερμοκρασία σκέφτομαι να το κάνω με ρυθμιστές θερμοκρασίας ( ανεμιστηράκια )
Σχετικά με το υπόστρωμα τι λες?
Εσύ σαν αρχάριο ποια είδει θα μου πρωτινές?

alex siak 1986
08-07-12, 15:59
Καλησπέρα σας.
Σκέφτομαι να κάνω μία κατασκευή για το φόντο του ενυδρείου και θα ήθελα να ρωτήσω: Η ξυλόκολλα επηρεάζει ένα ενυδρείο η ποιώ καλά είναι να χρησιμοποιήσω σιλικόνη για ενυδρεία?

Ευχαριστώ..
-Αλέξανδρος-

Alex_Salonica
08-07-12, 16:02
Ενυδρειακή σιλικόνη μόνο

alex siak 1986
08-07-12, 16:09
Ενυδρειακή σιλικόνη μόνο

Οκ Ευχαριστώ..
Λέω να κάνω ένα σπιτάκι και να βάλω από επάνω για σκεπή moss και κάτι σαν γρασίδι με φράχτη τι λες?

Alex_Salonica
08-07-12, 16:14
Δεν κατάλαβα τι ακριβώς εννοείς αλλά γενικά προσπαθούμε στα ενυδρεία μας να δώσουμε όσο πιο φυσικό αποτέλεσμα χωρίς να φανερώνει ή να έχει ανθρώπινες κατασκευές...,

βέβαια ο καθένας μπορεί να κάνει ότι θέλει στο ενυδρείο του σύμφωνα με τα γούστα του.

alex siak 1986
08-07-12, 16:24
Δεν κατάλαβα τι ακριβώς εννοείς αλλά γενικά προσπαθούμε στα ενυδρεία μας να δώσουμε όσο πιο φυσικό αποτέλεσμα χωρίς να φανερώνει ή να έχει ανθρώπινες κατασκευές...,

βέβαια ο καθένας μπορεί να κάνει ότι θέλει στο ενυδρείο του σύμφωνα με τα γούστα του.

Έλεγα να κάνω ένα λιβάδι με moss και να έχει έναν λόφο και ένα μονοπάτι που να καταλήγει σε ένα σπίτι ξύλινο.. :confused:
ΓΕΝΙΚΆ είμαι σε ιδέες ακόμα , δεν έχω ξεκινήσει κάτι.
Θέλω πρώτα να πάρω μία απόφαση το πώς θα είναι το τελικό στήσιμο και μετά να αρχίσω. ( μην στήνω και ξεστείνω μετα ) :p