PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερωτηση για προιοντα της ADA και για επιλογη υποστρωματος


Argiris
17-06-12, 15:12
Μπορει να μου πεθ καποιος ποια ειναι η διαφορα του ada Amazonia και του ada sand special?Και τα δυο υποστρωματα δεν ειναι?Ποιο απο τα δυο μπορει να σταθει μοβο του?Δηλαδη χωρις να βαλω τιποτα αλλο απο πανω.Επισης η σκονες που βαζουν πριν το στησημο του φυτεμενου σε τι χρησημευουν?Μου πρωτηνετε την jbl manado,της flourish η'
της ada?

ShadowVValker
17-06-12, 15:26
Η "σκόνη" που λες έχει θρεπτικά συστατικά που τα φυτά αποροφούν με τις ρίζες τους αλλά έχουν περιορισμένη διάρκεια ζωής (συνήθως χρόνο) και θα χρειαστείς έτσι κι αλλιώς έξτρα λίπανση. Εκεί που λες (flourish) αν αναφέρεσαι στο flourite (το flourish είναι λίπασμα) της seachem http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=668, δεν μπαίνει τίποτε άλλο από πάνω του, χρησιμοποιείται μόνο του ως υπόστρωμα και απ΄ότι λένε, δεν εξαντλούνται τα θρεπτικά συστατικά του

Argiris
17-06-12, 16:11
Ε ναι....το flourite ενωουυσα.Ουτε στο flourite ουτε στη manado μπαινει κατι αλλο απο πανω.Με την ada ομως δεν ξερω τι παιζει(αν υπαρχει υποστρωμα σε στυλ manado η' flourite που δεν θελει κατι αλλο απο πανω του).Αυτα τα θρεπτικα συστατηκα αντι να δωσεις 18 ευρω που κανουν,γινεται να βαλουμε τιποτε αλλο πιο φτηνο πχ τιποτα που χρησημοποιουμε καθημερινα και εχει αυτα τα θρεπτικα συστατικα.

ShadowVValker
17-06-12, 16:36
κάπου έχω διαβάσει για χώμα από τύρφη, δεν ξέρω όμως κάτι περισσότερο. Σίγουρα πρέπει να είναι καθαρό, χωρίς φάρμακα και πρόσθετα.

Γιώργος Κ
17-06-12, 16:39
Και το amazonia μονο του μπορει να μπει ... :rolleyes:

Το δε flourite λεγεται λογω των πορων που εχει δεσμευει το λιπασμα που ριχνουμε εμεις και το κανει διαθεσιμο στις ριζες των φυτων ... κατι σαν επαναφορτιση δηλαδη!

Argiris
17-06-12, 16:58
Δεν το πολυεποιασα.Δηλαδη το flourite ειναι καλο να χρησημοποιηθει ως υποστρωμα απο την αρχη και αν ναι μονο του η' με αλλο υποστρωμα?

Γιώργος Κ
17-06-12, 17:05
Και το flourite δε χρειαζεται να το καλυψεις με κατι αλλο και μπορεις να το χρησιμοποιησεις και μονο του ...
Για τι ενυδρειο μιλαμε? Ποσα λιτρα? Ποσο φωτισμος? Τι φυτα θελεις? CO2 θα εχεις?

Argiris
17-06-12, 17:17
Κυβος 200 λιτρα καθαρα με co2 υψος 65 περιπου εκ. Και θα βαλω 4x15w και θελω μποστα κατι σε γρασιδι και κατι εντυπωσιακα φυτα για πισω

Γιώργος Κ
17-06-12, 17:25
Με τοσα λιτρα και υψος νερου για "γρασιδια" και "δυσκολα" φυτα θα πρεπει να εχεις 1watt/lt δηλαδη τουλαχιστον συνολικα 200 watt (αναφερεις μονο 60 συνολικα)
Αν επιμεινεις σε αυτο το φωτισμο θα πρεπει να βαλεις "ευκολα" φυτα :rolleyes:

faster80
17-06-12, 18:57
Τα υποστρωματα αυτα δλδ τα βαζεις σκετα και μετα απο ποσο ριχνεις λιπασμα για διατηρηση των ιχνοστοιχειων? Seacem αν ειδα καλα, ειναι καλη εταιρεια? Πολυ καλη λυση που δεν χρειαζεται καποιο εξτρα υποστρωμα.

Γιώργος Κ
17-06-12, 19:03
Το προγραμμα λιπανσης που εχει καποιος εξαρταται απο τον φωτισμο, το co2 και φυσικα τα φυτα που εχει και τι θελει να "πετυχει" ... ολα πρεπει να ειναι σε αρμονια μεταξυ τους!
Για τα δε λιπασματα μπορει καποιος πολυ πιο φτηνα να φτιαξει τα δικα του! Αναλογα βεβαια με τις "απαιτησεις" που εχουν τα φυτα που θα επιλεξει!
Περισσοτερες πληροφοριες εδω: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=38462

Argiris
17-06-12, 20:04
Οταν λες αναλογα με τις απαιτησεις που εχουν τα φυτα?Δηλαδη τα λιπασματπου θα φτιαξεις μονος σου θα κανουν για ευκολα και για μετρια φυτα?

Γιώργος Κ
17-06-12, 20:11
Τα λιπασματα ειναι ιδια απλα η συχνοτητα και η ποσοτητα διαφερουν (προγραμμα λιπανσης) αναλογα με το αν εχεις:
1) Χαμηλού φωτισμού χαμηλής τεχνολογίας (Low-light Low-tech)
2) Χαμηλού φωτισμού υψηλής τεχνολογίας (Low-light High-tech)
3) Υψηλού φωτισμού υψηλής τεχνολογίας (High-light High-tech)
ΦΥΣΙΚΑ εχεις επιλεξει φυτα που μπορουν να ευδοκιμήσουν στη καθε κατηγορια!!

Argiris
17-06-12, 20:46
Πχ εγω θελω δυσκολουτσικα φυτα για πισω,bluxa και κατι σε parvula σκευρομαι η' σε κατι πιο δυσκολο οπως cuba η' glossostigma.Τι αλλο γρασιδι υπαρχει?

Γιώργος Κ
17-06-12, 21:08
Παιδια ΟΛΑ ειναι απαντημενα και μαλιστα απο ατομα που με πολυ κοπο τα εγραψαν! Νομιζω πρεπει να τους τιμησουμε με το να τα διαβαζουμε πρωτα
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=44218
Διαβαστε τα υπομνηματα και οποιες αποριες προκυψουν εδω ειμαστε να τα συζητησουμε!!

Α!!! και εδω εχει αρκετα φυτα και μαλιστα λεει ποσο "δυσκολα" ειναι η οχι αλλα και πολλες και χρησιμες πληροφοριες!!
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=46411

nicpapa
17-06-12, 21:23
Ολα εξαρτωνται απο την λίπανση και τον φωτισμό που θα κάνεις( ενοείτε μπουκάλα co2 )!
Οσο πιο πολυ φως τοσο περισότερη λίπανση ωστε να αποφυγεις τις άλγες με την γρήγορη ανπτυξη των φυτών .
Αν θες βάζεις λίγο φωτισμό και λιγότερη εως καθόλου λίπανση ...
Στο δικό μου 180 λιτρα , εχω φωτισμό 258 watt, περίπου 1,4 watt/ lt ,και φουλ λίπανση, με αλλαγες 60-70 % την εβδομαδα και δεν τα προλαβαίνω.
Αλλίως πιο οικονομικό για δεη ειναι με ευκολα φυτά , και ευκολα γρασιδάκια , οπου και προσαρμοζεις και την λίπανση . :rolleyes:
Οπως εγραψε και ο Γιωργος εχουνε γράψει τα παιδιά απο το φορουμ ωραία αρθρα καλό ειναι να διαβάζονται κιόλας.. ;)
Στα γαριδάδικα που έχω δεν βάζω καθολου λιπανση , εχω χαμηλό φωτισμό και προχωρανε σιγά σιγά όλα τα φυτά...ακόμη και απαιτητικά ...

Argiris
18-06-12, 10:26
Σκευτομαι να βαλω riccia ως γρασιδι μιας και θα εχω co2 αλλα φοβαμαι μηπως μου "πνηξει" το ενυδρειο

ShadowVValker
18-06-12, 13:17
και πώς θα τη συγκρατήσεις κάτω? δε ριζώνει ποτέ, οπότε σε περίπτωση που μετακινηθεί αυτό που τη συγκρατεί θα τη βρεις να επιπλέει. Επίσης θέλει High light συνθήκες γιατί αλλιώς θα χάσει το έντονο πράσινο χρώμα της, και στο βυθό φτάνει πιο δύσκολα το φως.

faster80
18-06-12, 13:34
Παιδια ΟΛΑ ειναι απαντημενα και μαλιστα απο ατομα που με πολυ κοπο τα εγραψαν! Νομιζω πρεπει να τους τιμησουμε με το να τα διαβαζουμε πρωτα
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=44218
Διαβαστε τα υπομνηματα και οποιες αποριες προκυψουν εδω ειμαστε να τα συζητησουμε!!

Α!!! και εδω εχει αρκετα φυτα και μαλιστα λεει ποσο "δυσκολα" ειναι η οχι αλλα και πολλες και χρησιμες πληροφοριες!!
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=46411
:p Να `σαι καλα!!