PDA

Επιστροφή στο Forum : Νέο ενυδρείο !! Και ερωτησούλες !!


cxenos
20-09-04, 14:44
Νεο ενυδρείο 220 lt !!

3 Μήνες.


Filter Hydro 900lt/h
Protein skimmer internal with pump 100 lt/h
Κυκλοφορητής 400 lt/h
Heater

PH 8.0 - 8.2
Nitrite 0 - 0.05
Salinity 1.20 - 1.25

Περίπου 20 κιλα βράχος

1 clown
1 damsel
1 Yellow Tang
1 Cleaner shrimp
1 Red shrimp
1 Axinos blue red

Ερωτήσεις :

1. Πως γνωρίζω εάν λειτουργεί σωστά το skimmer ?
Εχω περίπου μισό εκατοστό αφρό πάνο απο την επιφανεια του νερού και
1 εκατοστό βρώμικο νερό στο ποτηράκι καθε 3 ημέρες

2. Εχω μια Cleaner shrimp την οποία δεν την πειραζει κανεις , κάθε νέα
γαρίδα που προσπαθώ να βάλω ,μέχρι το πρωί ειναι νεκρή ,εκτός από
μια red fire που ειναι μια χαρα επειδή κρύβεται μάλλον .
Καμμιά ιδέα;

3. Θέλω να βάλω ένα Blue tang , θα εχω πρόβλημα με το Yellow tang ?


Ευχαριστώ .

cxenos
20-09-04, 14:51
Και αλλες Photos

sps4ever(niktso)
20-09-04, 15:02
Μία γρήγορη απάντηση υπό μορφή ερώτησης. Το ενυδρείο πάει για fish only ή για reef;

cxenos
20-09-04, 15:26
Σκέφτομαι για Reef .

Μάλλον αυτος θα ειναι ο τελικος αριθμός ψαριών ,(μαζι με το blue tang).



Μία γρήγορη απάντηση υπό μορφή ερώτησης. Το ενυδρείο πάει για fish only ή για reef;

sps4ever(niktso)
20-09-04, 15:35
Πρώτον δεν μου απάντησες στο πμ ακόμα.
Θα σε στενοχωρήσω αλλά έχεις πολύ δρόμο ακόμα για να το κάνεις reef. Αν δεν μπορείς να διαθέσεις τα λεφτά για ένα prizm μικρό τότε θα πρέπει να φτιάξουμε πατέντα για να γίνει λειτουργικότερο το skimmer που ήδη έχεις. Η κυκλοφορία σου είναι ελάχιστη. Για τα ψάρια δεν έχεις πρόβλημα αν και πιστεύω ότι αντέχεις μερικά μικρά ακόμα (2-3 salarias και κανένα μικρό Tang)

Theo
20-09-04, 15:54
2. Εχω μια Cleaner shrimp την οποία δεν την πειραζει κανεις , κάθε νέα
γαρίδα που προσπαθώ να βάλω ,μέχρι το πρωί ειναι νεκρή ,εκτός από
μια red fire που ειναι μια χαρα επειδή κρύβεται μάλλον .
Καμμιά ιδέα;



Γεια σου cxenos
Ωραιο ενυδρειο.

Για τις γαριδες δες παρακατω(αντιγραφη απο ξενο site)

"Shrimps like all smaller invertebrates should be given a long slow acclimatisation. As they are particularly prone to osmotic shock. Allow 30 minutes for the temperature to equalise by floating the bag then drip using airline, water from the tank for around 45, minutes. Particular attention should be paid to peppermint shrimps"

Οι γαριδες που εχεις ειναι πολυ ηρεμες μεταξυ τους και μπορεις να βαλεις αρκετες απο το καθε ειδος.(Αν μιλας για αλλα ειδη τοτε αλλαζει η φαση)

cxenos
20-09-04, 16:04
Πρώτον δεν μου απάντησες στο πμ ακόμα.
Θα σε στενοχωρήσω αλλά έχεις πολύ δρόμο ακόμα για να το κάνεις reef. Αν δεν μπορείς να διαθέσεις τα λεφτά για ένα prizm μικρό τότε θα πρέπει να φτιάξουμε πατέντα για να γίνει λειτουργικότερο το skimmer που ήδη έχεις. Η κυκλοφορία σου είναι ελάχιστη. Για τα ψάρια δεν έχεις πρόβλημα αν και πιστεύω ότι αντέχεις μερικά μικρά ακόμα (2-3 salarias και κανένα μικρό Tang)

Ωραία είμαι ανοιχτός σε προτάσεις και μου αρέσουν και οι πατέντες ,
Οπότε ειμαι όλος αυτιά η μάλλον μάτια !!!

sps4ever(niktso)
20-09-04, 20:11
Να πω ότι χάρηκα ιδιαίτερα όταν είδα το όνομά σου αφού είσαι συνονόματος με ένα από τους oracle dba guru και αισθάνθηκα τυχερός. Να προειδοποιήσω ότι είμαι λίγο απότομος οπότε δείξε υπομονή απέναντί μου.
Νεο ενυδρείο 220 lt !!
3 Μήνες.

Καλορίζικο. Λίγη υπομονή σε θεωρώ άστρωτο ακόμη.
Filter Hydro 900lt/h
Protein skimmer internal with pump 100 lt/h
Κυκλοφορητής 400 lt/h
Heater
Φίλτρο αν το γεμίσεις με κάρβουνο και αντιφώσφορο έχεις μία πολύ καλή λύση για να αντικαταστήσεις την έλλειψη ικανού skimmer. Αν δεν πας για σκληρά θα είσαι μία χαρά. Κυκλοφορία θα συνιστούσα τουλάχιστο 2200 λίτρα την ώρα με προτίμηση σε άλλους δύο ή τρεις 500 κυκλοφορητές και όχι ένα μεγάλο. το skimmer έχει το πρόβλημα ότι δεν έχει δυνατότητα να επεξεργαστεί όλο το νερό σου. Μία λύση είναι να φτιάξεις μία λεπτή στήλη να στέλνεις νερό με ένα κυκλοφορητή και να επιστρέφει το νερό με υπερχείλιση στο ενυδρείο. Με το τρόπο αυτό θα επεξεργάζεται το νερό που βρίσκεται στην επιφάνεια και όπου μαζεύονται οι περισσότερες βρωμιές.
Θέρμανση. Δεν περίμενες να σχολιάσω και αυτό ε;
Οι τυπικοί θερμοστάτες έχουν τη τάση να ανεβάζουν τη θερμοκρασία του νερού ένα ή και δύο βαθμούς πάνω από την επιθυμητή θερμοκρασία. Μία απότομη άνοδος της θερμοκρασίας ή μία απότομη είναι ικανή να ξετινάξει το πληθυσμό σου. Αγοράζεις λοιπόν ένα ηλεκτρονικό θερμοστάτη για να είσαι ήσυχος. Ο θερμοστάτης ρυθμίζεται για 0.2 βαθμούς και είσαι κούκλα.

Salinity 1.20 - 1.25

Τεράστια η διαφορά πρέπει να αποφασίσεις ένα όριο, όχι κάτω από 1.024 για ύφαλο κατά την άποψή μου, και να το διατηρείς.
1 clown
1 damsel
1 Yellow Tang
1 Cleaner shrimp
1 Red shrimp
1 Axinos blue red
Καλά είναι. Οι δύο γαρίδες που αναφέρεις είναι ίδιο γένος lysmata και είναι καλές. Από εκεί και πέρα αν πηγαίνεις για reef να ξέρεις ότι υπάρχουν γαρίδες που ΔΕΝ κάνουν. Πάρε άλλες δύο lysmata και μείνε σε αυτές.
Ερωτήσεις :

1. Πως γνωρίζω εάν λειτουργεί σωστά το skimmer ?
Εχω περίπου μισό εκατοστό αφρό πάνο απο την επιφανεια του νερού και
1 εκατοστό βρώμικο νερό στο ποτηράκι καθε 3 ημέρες

2. Εχω μια Cleaner shrimp την οποία δεν την πειραζει κανεις , κάθε νέα
γαρίδα που προσπαθώ να βάλω ,μέχρι το πρωί ειναι νεκρή ,εκτός από
μια red fire που ειναι μια χαρα επειδή κρύβεται μάλλον .
Καμμιά ιδέα;

3. Θέλω να βάλω ένα Blue tang , θα εχω πρόβλημα με το Yellow tang ?


Ευχαριστώ .
To skimmer λειτουργεί σωστά αλλά δεν είναι αρκετό.
Και οι δύο γαρίδες είναι lysmata που αναγνωρίζονται από τα ψάρια και τις θέλουν. Έχεις δύο πολύ επιθετικά ψάρια που μπορεί να τις χτυπάνε. Βέβαια αν έχεις και salinity 1.020 ισως πεθαίνουν και από αυτό.
Το blue θα πρέπει να είναι μεγαλύτερο εμφανώς από το clown, damshel και yellow. Και τα τρια θα προσπαθήσουν να του επιβληθούν και μπορεί να το αρρωστήσουν.
Ελπίζω να βοήθησα.
Νίκος

Theo
20-09-04, 21:49
συνονόματος με ένα από τους oracle dba guru

η συνεχεια στο metalink......... :D :D :D

Vasilis
20-09-04, 23:46
φιλε μου cxenos καλως ηρθες στο κοσμο του reef που το κακο ειναι οτι ειναι πολυ ακριβο hobby...
εγω δεν εχω κ εμπειρια αλλα μερικα πραγματακια που γνωριζω θελω να στα πω κ να απαντησουν αν κανω λαθος οι φιλοι niktso,manosdr ahar κλπ...
1ον απο κυκλοφορια δεν παμε καλα.εγω εχω 2 κυκλοφοριτες.ενα 2420λ/ω κ ενα ακομα 2300λ/ω.δεν φανταζεσαι ποσο πιεση μπορει να δεχθει ενας πορολυθος!ειναι παρα παρα πολυ!!!
2ον το σκιμερ αυτο που κανει ειναι να περιστρεφει το νερο με πιεση με αποτελεσμα να δημιουργειτε σαπουναδα μεσα απο την οποια βγαινει η βρομια οπου κ αυτη με τη σειρα της πεφτει σε ενα κουτι που βρισκεται πανω απο το σκιμερ.ετσι ειναι το δικο μου σκιμερ.ειναι της red sea,το prizm.
3ον ελπιζω οτι ριχνεις στο νερο τα απαρετιτα στοιχεια για τη φροντιδα του βραχου,των ψαριων κ τη ποιοτητα του νερου.
4ον βαλε ανεμιστηρακια.αυτα των Η/Υ.ενα δεξια κ ενα αριστερα για να σου δροσιζουν το νερο.αν δεν εχεις μικρο καπακι για να φευγει ο ζεστος αερας τοτε βαζεις το ενα ανεμιστηρακι να φυσαει προς τα εξω για να σου ρουφαει το ζεστο αερα.φυσικα αν βαλεις chiller εισαι σιγουρος για την θερμοκρασια του νερου!μπουζι το νερο αλλα μπουζι κ η τσεπη μιας που το chiller ειναι πολυ ακριβο!

Υ.Γ:νομιζω οτι τα κιλα βραχου που εχεις ειναι το πολυ 14.δες το δικο μου.στο'κ τωρα αρχιζει η ευθυνη' εχω 32 αλλα φενεται μεγαλη η διαφορα.δεν σου μιλαω με σιγουρια τωρα.απλα νομιζω.

manosdr
21-09-04, 01:20
cxenos καλωσώρισες στον υπέροχο κόσμο του θαλασσινού ενυδρείου :!:
Πιστεύω ότι εάν δεν βιαστείς θα τα πάς μιά χαρά.
Κάνε ότι σου είπε ο niktso και άν μπορείς βάλε άλλα 20 κιλά ζωντανό βράχο.Πές μας τί φωτισμό έχεις.Να αυξήσεις επειγόντως την κυκλοφορία σου :!: Τί μετρήσεις έχεις κάνει στο νερό σου :?:
Κάνε ένα σερφάρισμα στο forum και θα σου λυθούν πολλές απορίες.
Διάβασμα και υπομονή και όλα θα πάνε καλά. :lol:

cxenos
21-09-04, 10:46
Καλημέρα παίδες ,

Ευχαριστώ για τις συμβουλές ,

Οι χθεσινές μετρήσεις μου λοιπον ήταν :

PH 8.0 - 8.2
Nitrite 0 - 0.05
Salinity 1.24

Δεν ξέρω αν μπορώ να γίνω πιο συγκεκριμένος ,χρησιμοποιώ τα τεστ της red sea με τα χρώματα , υπάρχει κάτι κάλύτερο ;

Ο φωτισμός μου είναι δύο λάμπες της Sera Blue Sky 30W 12000 kelvin η κάθε μία .

Σήμερα θα αγοράσω εναν ακόμα κυκλοφορητή 500 lt/h και θα φτάσω τα 1800 lt/h συνολικά.

Ποιά θα ήταν η καλύτερη θέση για να τον τοποθετήσω μέσα στο ενυδρείο ?
Πειράζει να τον βάλω δίπλα στον ηδη υπάρχον ?
ή πρέπει να τον βάλω στην άλλη πλευρα του ενυδρείου ?

Πόσο στοιχίζει (ενδεικτικά) περίπου το skimmer της red sea ,το prizm ?

Τα υλικά που βάζω μέσα στο νερό ειναι μόνο στο νερό πού αλλαζω δηλαδή :

1 κουβάς νερό περίπου 17 κιλά κάθε 7 ημέρες

Αλάτι red sea
5 ml αντιχλώριο που ειναι και αντιστρές κτλ της Sera.

Και απο τροφή φυλαράκια και δυο φορές την εβδομάδα κατεψυγμένη.

Πρέπει να βάζω και κάτι άλλο ?

Θέλω να ρωτήσω και ένα τελευτάιο για σήμερα.

Θα μου έρθει σήμερα ένα blue tang .
Σκέφτομαι να χωρίσω το ενυδρέιο στα δύο με κάποιο τρόπο (σίτα η κάτι παρόμοιο ) για να το αφήσω να εκλιματιστεί μόνο του χωρίς παρενοχλήσεις .

Αυτός ο τρόπος είναι σωστός ;


Οσο για τον βράχο θα προσθέσω αρκετό ακόμα πριν ξεκινήσω να βάζω τα
κοράλια μου ,όπως επίσης και θα προσθέσω μία ακόμα blye sky λευκή και μία μπλέ , θα είναι αρκετό το φώς ;

Σας βάζω και μία ακόμα photo.


Ευχαριστώ

Theo
21-09-04, 15:07
Και απο τροφή φυλαράκια και δυο φορές την εβδομάδα κατεψυγμένη.

Πρέπει να βάζω και κάτι άλλο ?



Βαζε και μαρουλι για το tang.
1 φυλο καθε 1-2 βδομαδες.

(τους αρεσει και το μπροκολο αλλα δεν το εχω δοκιμασει ακομα :D )

sps4ever(niktso)
21-09-04, 19:03
Ο φωτισμός μου είναι δύο λάμπες της Sera Blue Sky 30W 12000 kelvin η κάθε μία .

,όπως επίσης και θα προσθέσω μία ακόμα blye sky λευκή και μία μπλέ , θα είναι αρκετό το φώς ;
Για ύψος ενυδρείου έως 40 εκατοστά και για μαλακά μόνο (ΟΧΙ ΑΝΕΜΩΝΕΣ) θα είσαι καλά.
Σήμερα θα αγοράσω εναν ακόμα κυκλοφορητή 500 lt/h και θα φτάσω τα 1800 lt/h συνολικά.

Ποιά θα ήταν η καλύτερη θέση για να τον τοποθετήσω μέσα στο ενυδρείο ?
Πειράζει να τον βάλω δίπλα στον ηδη υπάρχον ?
ή πρέπει να τον βάλω στην άλλη πλευρα του ενυδρείου ?
Το 1800 δεν ξέρω πώς το υπολόγισες αλλά είσαι λιγότερο. Ίσως 1500 ή 1600 στη καλύτερη. Όσο για τη θέση του κυκλοφορητή :lol: θα τον αλλάξεις τόσες φορές που θα χάσεις το μέτρημα. Όχι ένα αλλά δύο σίγουρα και για το τρίτο συζητάμε να τον πάρεις σε κανένα μήνα.

Πόσο στοιχίζει (ενδεικτικά) περίπου το skimmer της red sea ,το prizm ?
Τα υλικά που βάζω μέσα στο νερό ειναι μόνο στο νερό πού αλλαζω δηλαδή :
1 κουβάς νερό περίπου 17 κιλά κάθε 7 ημέρες
Αλάτι red sea
5 ml αντιχλώριο που ειναι και αντιστρές κτλ της Sera.
Και απο τροφή φυλαράκια και δυο φορές την εβδομάδα κατεψυγμένη.
Πρέπει να βάζω και κάτι άλλο ?

Προς το παρόν το μόνο που χρειάζεσαι είναι buffer. Όταν θα βάλεις κοράλια θα πρέπει να σκεφτείς σοβαρά μία συσκευή επεξεργασίας νερού.
Για skimmer από τη στιγμή που θα μείνεις με αυτό το φωτισμό θα πας σε μαλακά όπου εκεί θα κάνεις τη πατέντα που σου είπα και θα κάνεις μία πιο μακροπρόθεσμη αγορά. Όταν έρθει η ώρα θα ΠΑΡΑΓΓΕΙΛΩ για λογαριασμό σου (αλήθεια σου είπα ότι πιστεύω στις δημοκρατικές διαδικασίες;)
:wink:

cxenos
23-09-04, 14:56
...Λοιπόν σε συνέχεια

Αγόρασα έναν κυκλοφορητή της Nova 800 lt / h
To μόνο πρόβλημα είναι ότο ξεκολλάει απο το τζάμι μετα από μισή ώρα λειτουργίας περίπου ( καμμιά ιδέα ;).

Απόκτησα και ένα blue tang , (πολύ όμορφο ψαράκι) .

Για Niktso : Μήπως μπορώ να έχω παραπάνω πληροφορίες για την κατασκευή τού skimmer ; Κατάλαβα ότι με κάποιο τρόπο (έναν μικρό κυκλοφορητή ας πούμε ) θα στέλνω νερό με περισσοτερη πίεση στο skimmer μέσω ενός σωλήνα καλά τα λέω ;

Θα ήταν ήταν καλύτερο να αλλάξω το pump του skimmer από 100 lt/h σε κάτι μεγαλύτερο ?


Προς το παρόν αυτά .

cxenos
23-09-04, 16:16
...ξέχασα και το πιό σημαντικό ,

είναι τρίτη μέρα σήμερα που ο clown μου δείχνει ανόρεχτος :( και δεν τρώει σχεδόν καθόλου . Να αρχίσω να ανησυχώ ;

Ο υπόλοιπος πληθυσμός δείχνει να τρώει κανονικά ...

ελπίζω να μήν γίνομαι κουραστικός ....

αυτά ...

lil
23-09-04, 17:49
Συγχαρητήρια για τα όμορφα ψαράκια και γενικώς για όλο το ενειδρείο. Να συνεχίζεις πάντα με αμοίοτο ενδιαφέρον και φροντίδα για αυτά τα όμορφα πλάσματα. Εύχομαι να μας δοθεί η ευκαιρία εμένα και του 'Αγγελου να τα δούμε και να τα θαυμάσουμε από κοντά. Και πάλι μπράβο!!!!! :)

lil
23-09-04, 17:52
Συγχαρητήρια για τα όμορφα ψαράκια και γενικώς για όλο το ενειδρείο. Να συνεχίζεις πάντα με αμοίοτο ενδιαφέρον και φροντίδα για αυτά τα όμορφα πλάσματα. Εύχομαι να μας δοθεί η ευκαιρία εμένα και του 'Αγγελου να τα δούμε και να τα θαυμάσουμε από κοντά. Και πάλι μπράβο!!!!! :)

lil
23-09-04, 17:52
Συγχαρητήρια για τα όμορφα ψαράκια και γενικώς για όλο το ενειδρείο. Να συνεχίζεις πάντα με αμοίοτο ενδιαφέρον και φροντίδα για αυτά τα όμορφα πλάσματα. Εύχομαι να μας δοθεί η ευκαιρία εμένα και του 'Αγγελου να τα δούμε και να τα θαυμάσουμε από κοντά. Και πάλι μπράβο!!!!! :)

immerback
23-09-04, 18:09
Καλ'ως όρισες φίλε στο θαλασσινό ενυδρείο που προσφέρει απίστευτες συγκινσεις.Ο αν'ορεκτος κλόουν είναι κάτι να σε προβληματίσει. Από την άλλη πάλι αν τα άλλα και ιδιαίτερα το μπλου τανκ τρώνε τότε μπορεί να μήν είναι κάτι γενικό στο νερό, αλλά κάποιο πρόβλημα στον κλόουν.Δεν έχεις παρατηρήσει κανα σύμπτωμα ασθένειας?Βεβαια με την κλήνερ είναι λίγο δύσκολο να δεις κάτι.Το προβλημα ξεκίνησε με την εισαγωγή του μπλου, μήπως το έχει αγχώσει αυτό λίγο , αφού τα αλλα τα έβαλες μαζί.Ειναι αρκετά πιο μεγάλο το μπλου από την πέρκουλα?
Και μια αποροία ίσως και λίγο άσχετη.Γράφεις πως ο νιτρίτης σου δεν είναι μηδέν.Νιτράτε έχεις μετρήσει?

Discos
24-09-04, 09:43
H λυση ειναι λογικη, ο κλοουν ειναι μικρουλης και περα απο αυτο το ενυδρειο δεν εχει να του προσφερει καθολου κρυψωνες, σκεφτητε πως ο πιτσιρικας ψαχνει την θαλπωρη μιας ανεμωνης απελπισμενα...

Μετα, εχεις ξεκινηση αποτομα και το ενυδρειο σου δεν εχει τον χρονο αλλα και τον βραχο για να αντιδρασει οπως πρεπει. Το σκιμμερ σου ειναι τελειως ανεπαρκες και θα το καταλαβεις στην πορεια με οχι και τοσο κομσο τροπο.

Πρεπει να βαλεις στο εξωτερικο ενα καλο βιολογικο (siporax η substrat pro) και πολυ ανθρακα, θα "μπαλωσει" καπως τα πραγματα με το σκιμμερ.

Δεν εχεις καταλαβει οτι κατι παιζεται και βρισκεις την γαριδα σου νεκρη?

Εχεις το salinity σιγουρα 1024? Πρεπει να παρεις ενα σοβαρο μετρητη γιατι αλλιως τα πραγματα ειναι λιγο περιεργα.

Οταν κανεις νερο για αλλαγη ποτε αλατι μαζι με αντιχλωριο. Πρωτα το αντιχλωριο για καμοια ημερα και μετα το αλατι. Κανονας απαραβατος για πολλους λογους.


Διαβασε τα παλια ποστ και θα σου φανουν πολυ χρησιμα, αλλα αυτη την στιγμη το ενυδρειο σου δεν εχει την υποδομη να ανταπαιξελθει σε αυτα που του ζητας χωρις απωλειες.

Μην παρεις αλλα ψαρια ουτε και απονδυλοτα εαν πρωτα δεν τους δωσεις ενα σωστο περιβαλλον να ζησουν. Αυτο ειναι ισως το συμαντικοτερο. Ετσι θα μειωθει και η επιθετικοτητα περα απο το νερο σου που θα μπορει να σηκωσει καπως μεγαλυτερο φορτιο.

Να ξερεται πως στο θαλλασινο δεν μπορουμε να το φωρτωσουμε βιολογικα οπως ενα γλυκο γιατι θα μας πεθανει στην αλγη και διαφορα αλλα χαριτωμενα. Α και δεν πιανει το κολπο μειωνω τον φωτισμο που καποιο μαγαζι μου προτεινε και εβαλα τα γελια :roll: !

cxenos
24-09-04, 12:38
Καταρχήν ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας ,διαβάζω όλα τα topics ακόμα και του γλυκού νερού ,κοντεύω να ρουφήξω το site.

(για immerback)
Οσο αφορά τον clown ξεκίνησε να μήν τρώει κανονικά πριν βάλω μέσα το blue tang ,του οποίου το μέγεθος είναι όσο και του yellow tang.
(Μπορείς να καταλάβεις από την photo).
Δεν έχει πάντος κάποιο σύμπτωμα ασθένειας ,το μόνο που είχα παρατηρήσει ήταν κάτι σαν λεπτή κλωστή που κρεμόταν απο το μέρος που εκρίνουν τα περιτώματά τους (μακρους 1 εκατοστό) και ηταν κολλημένο σε αυτό το σημείο για αρκετή ώρα ,μετά έπεσε ,μπορεί να είναι άσχετο αλλα δεν το είχα ξαναδεί.
Ο νιτρίτης γράφω ότι είναι 0 - 0,005 γιατί το χρώμα στο test έχει πολυ μικρή διαφορά για να καταλάβεις εάν ειναι το ένα ή το άλλο.
Πάντως έιναι το χαμήλότερο επίπεδο.

(για Discos)
Ξέρω ότι έχω πολύ δρόμο ακόμη για να βάλω ανεμώνη οπότε θα πρέπει
να περιμένει λίγο ακόμα ο clown ,βράχο θα προσθέσω αρκετό ακόμα αλλα δεν μπορώ να γεμίσω το ενυδρείο με βράχο λόγω της τιμής του βασικά ,
κάθε μήνα όμως θα επενδύω σε ένα δύο κομμάτια.

Εχω μια απορία σχετικά με τον άνθρακα ,υπάρχει κάτι στο εμπόριο που βάζεις μέσα στο φίλτρο αντί για το κοφτό μακαρονάκι η είναι κάποια πατέντα με κάρβουνο ας πούμε ;
Μπορεί να είναι χαζή ερώτηση αλλα είμαστε εδω για να λύνουμε τις απορίες σωστά ;

Εάν δεν ρωτήσω πως θα μάθω ;

Τις αλλαγές του νερού τις κάνω από την αρχή με τον εξής τρόπο :

Γεμίζω τον κουβά με νερό ,ταυτόχρονα ρίχνω το αντιχλώριο για να ανακατευτεί καλά και την επόμενη μέρα βάζω το αλάτι .

Για την γαρίδα δεν κατάλαβα τι υποννοείς ,υπάρχουν άλλες δύο ένα μήνα τώρα χωρίς πρόβλημα.

Το σαλινόμετρο που έχω είναι κάτι σαν θερμόμετρο που έχει ένα βαρίδι στο κάτω μέρος και επιπλέει στο νερό ,ανάλογα με την άνωση δείχνει και την αλατότητα. (υπαρχει κάτι πιο καλό ;)


(για Νiktso)
Θα μου απαντήσεις στην ερώτηση που σου έχω κάνει ,ή θεωρείς ότι δεν αξίζει να ασχολείσαι μαζί μου.
(αυτό γιατί εγώ μία ωρίτσα είχα αργήσει να σου απαντήσω και μου την είπες ) :cry: :cry: :cry:


Αυτά για τώρα .....

manosdr
24-09-04, 14:27
Μην βιάζεσαι.Ο Niktso λείπει στη Θεσ/κη και πίνει τις μπύρες του με καλή
παρέα. :D :D
Τις αλλαγές νερού θα τις κάνεις ως εξής:Σε ένα μεγάλο δοχείο βάζεις νερό
και αντιχλώριο.Βάζεις ένα κυκλοφορητή μέσα να λειτουργεί για 12 ώρες
περίπου,μετά βάζεις το αλάτι και το αφήνεις άλλες 12 ώρες με τον κυκλο-
φορητή και μετά κάνεις την αλλαγή.Πρόσεξε την θερμοκρασία του νερού.
Να βάλεις σε προτεραιότητα προμήθεια Συσκευής Αντίστροφης Ωσμωσης
για πλήρως καθαρό νερό.
Το πυκνόμετρο που περιγράφεις είναι παντελώς αναξιόπιστο. :!:
Κοίτα σε συζήτηση παραπάνω με θέμα '' refractometer '' :roll: .

rozs
24-09-04, 15:09
Καλησπέρα σε όλους και τα φιλιά μου στην Λαμπρινή -+5 - αλήθεια πότε θα τα πούμε από κοντά??


cxenos, μήπως έχεις καμία σχέση με τα...damsel??!! +-6 Πολύ επιθετικός είσαι ..!

immerback
24-09-04, 15:30
Θα ξαναπω πως οι συνθήκες του νερού σου πρέπει να είναι καλές αφού σου ζει ο μπλου τανκ και ο αστερίας.Η κλοστή μάλλον δεν είναι τίποτα απλά αφτό που βγάζουν από το σημείο αυτό τα ψάρια αφού να μην ξεχνάμε πωςδεν έχουν στο ενυδρείο χαρτί υγείας...!!!Όταν λες δεν τρώει κανονικά τι ακριβώς εννοεις?Καθόλου,λίγο, μόνο κάποιες τροφές, κ.τ.λ.Ο άνθρακας πωλείται κανονικά στα μαγαζιά κατοικιδίων.Δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο.Το χρεισιμοποιούμαι κυρίως μετά από θεραπεία για να μαζέψει το φάρμακο.Τέλος θα σου πρότεινα να πάρεις να κάνεις και κανα τεστ νιτρατε, γιατί είναι υπουλο και δημιουργεί προβλήματα, κυρίως σε ζωντανά που δεν είναι πολύ καιρόσε ενυδρεία στρωμμένα.

cxenos
24-09-04, 15:46
...Ok , ζητώ ταπεινά συγνώμη ,δεν το ήξερα ότι λείπει ,
δεν ειμαι ανυπόμονος ,το ξέρω ότι δεν μπαίνουν όλοι καθημερινά , απλώς αστειευόμουν .
Ετσι και αλλιώς οι πληροφορίες που παίρνω είναι ανεκτίμητες και ξεχρεώνονται μόνο με ένα καλό τσιμπούσι όταν θα είμαστε σε καλό στάδιο
στο ενυδρειάκι ,για να δείτε ότι πιάνουν τόπο οι συμβουλές σας .

Και δεν έχω καμμιά σχέση με damsel ,εκτός εάν με ενοχλήσουν πόλύ !!!

sps4ever(niktso)
24-09-04, 23:00
Επέστρεψα. Πτώμα.

Εάν δεν ρωτήσω πως θα μάθω ;

Τις αλλαγές του νερού τις κάνω από την αρχή με τον εξής τρόπο :
(για Νiktso)
Θα μου απαντήσεις στην ερώτηση που σου έχω κάνει ,ή θεωρείς ότι δεν αξίζει να ασχολείσαι μαζί μου.
(αυτό γιατί εγώ μία ωρίτσα είχα αργήσει να σου απαντήσω και μου την είπες ) :cry: :cry: :cry:
Ελπίζω να αστειεύεσαι και να μην θεωρείς πραγματικά ότι σου την είπα. Για το skimmer δεν αξίζει το κόπο να φτιάξεις κάτι (θεωρώ) στα λίτρα σου με 200-230€ μπορείς να πάρεις κάτι άψογο χωρίς να χρειαστεί να πειραματιστείς. Γιατί δεν θα γλυτώσεις λεφτά (αν δεν δώσεις παραπάνω).

sps4ever(niktso)
25-09-04, 13:35
Κώστα επειδή χθες που διάβαζα ήμουν λίγο γκολ δεν είχα προσέξει την ερώτηση. Το skimmer που έχεις δεν επιδέχεται επέμβαση. Είναι δύσκολο να κάνεις κάτι που θα φέρει αποτέλεσμα. Θεωρώ ότι η μόνη λύση για βελτίωση είναι αυτή που σου πρότεινα.
Από εκεί και πέρα παρατηρώντας τις ερωτήσεις να υποθέσω ότι μπήκες στο hobby πρόσφατα ή είχες πολύ μικρό ενυδρείο στο παρελθόν. Ο ενεργός άνθρακας ήταν το must στην Ελλάδα 10 χρόνια πριν και η μόνη λύση για εσένα με το skimmer που έχεις. Θα το βρεις σε οποιοδήποτε ενυδρειάδικο αν και θα προτιμούσα να πας σε κάποιο που έχει εμπειρία σε μεγάλα ενυδρεία για να πάρεις ένα ποιοτικό (όχι κορυφαίο δεν υπάρχει κατά την άποψή μου λόγος).
Για ζωντανό πληθυσμό κανε υπομονή. Ακόμη το ενυδρείο σου είναι άστρωτο. Δώσε μερικούς μήνες πριν κάνεις την επόμενη αγορά.

cxenos
26-09-04, 18:26
...Ναι, όντως δεν ξαναείχα ενυδρείο , αλλά μου αρέσει πολύ και θέλω να μάθω όσο περισσότερα γίνεται ,αν και ξέρω ότι ξεκίνησα με κάτι δύσκολο ! Συνήθως μετά από πόσο καιρό καταλαβαίνει κανείς ότι πάνε καλά τα πράγματα ή βρίσκεται σε κακό δρόμο ;
Τελικά , μέχρι να αποκτήσω καινούργιο skimmer να αλλάξω το pump σε αυτό που ήδη έχω ή αυτό προς το παρόν αρκεί ;
Οσο αφορά τον clown παρατήρησα ότι τρώει λίγο αλλά σίγουρα δεν έχει καμμιά σχέση με αυτό που έτρωγε πρίν.
Πάντως είναι ενεργητικός κολυμπάει συνέχεια πάνω κάτω .,δεν μοιάζει για άρρωστος.
Τρώει λίγο είτε βάλω φυλλαράκια ,είτε βάλω κατεψυγμένη ,όλοι οι υπόλοιποι τρώνε με βουλιμία μπορώ να πω.
Και ένα τελευταίο μαζί με ένα βράχο έιχε έρθει κολλημένο και ένα άσπρο
(κοράλι μάλλον) με πολυ μικρές κυψέλες ,οι οποίες εδώ και μία εβδομάδα αρχίζουν να αλλάζουν χρώμα και αναπτύσουν κάτι σαν πολύποδες δηλαδή κορμός και κεφαλάκι με τριχούλες ,βέβαια σηκώνονται μόνο όταν είναι ανοικτό το φώς. (Η φώτο είναι ότι καλύτερο μπορούσα να κάνω.)
Η ερώτηση είναι εάν είναι καλό αυτό που συμβαίνει η μήπως πρέπει να επέμβω τώρα που ξεκινάει το φαινόμενο αυτό.
Εάν είναι καλό χρειάζεται κάποια ειδική περιποίηση ή να το αφήσω στην μοίρα του.;

sps4ever(niktso)
26-09-04, 18:40
Kοίτα το κακό με τη θάλασσα είναι ότι θέλει αρκετούς μήνες για να στρώσει χρόνια για να γίνει σταθερό και δευτερόλεπτα για να γίνει ο χαμός.
Προς το παρόν αφήνεις το skimmer ως έχει και βάζεις μία ή δύο αντλίες να έχουν ροή προς τη πλευρά του. Επιπλέον βάζεις αρκετό ενεργό άνθρακα και προσέχεις τις προσθήκες που θα κάνεις στο ενυδρείο σου. Κάνε ένα ή δύο μήνες υπομονή και μετά προσθέτεις - πάντα με μέτρο - ένα ψαρι ή ένα κοράλι τη φορά.
Λάβε υπόψη σου ότι με το τυπικό φωτισμό φθορίου θα πρέπει να παραμείνεις στα μαλακά κοράλια. Και προσοχή η ανεμώνη ΔΕΝ είναι μαλακό.
Τώρα αυτό που έχεις στο βράχο θα το έλεγα σπόγγο αφού αυτοι είναι οι συνηθέστεροι λαθρεπιβάτες αλλά με προβληματίζει το πλάτος του δεύτερου δείγματος.
Για το clown μαλλον τίθεται θέμα ότι δεν μπορεί να καθιερώσει δική του περιοχή κυριαρχίας και εκεί μάλλον πιέζεται.

sps4ever(niktso)
27-09-04, 11:39
Το σαλινόμετρο που έχω είναι κάτι σαν θερμόμετρο που έχει ένα βαρίδι στο κάτω μέρος και επιπλέει στο νερό ,ανάλογα με την άνωση δείχνει και την αλατότητα. (υπαρχει κάτι πιο καλό ;)

sps4ever(niktso)
27-09-04, 11:45
Το σαλινόμετρο που έχω είναι κάτι σαν θερμόμετρο που έχει ένα βαρίδι στο κάτω μέρος και επιπλέει στο νερό ,ανάλογα με την άνωση δείχνει και την αλατότητα. (υπαρχει κάτι πιο καλό ;)
To πετάς χαλαρά χωρίς να το πολυσκεφτείς. Πάρε οποιοδήποτε άλλο από αυτό. Αλλιώς εφάρμοζε λογική αναλογίας νερού και βάρους αλατιού. Εγώ ας πούμε έχω μία κανάτα με δοσομετρητή. έχω μετρήσει μία φορά το νερό και ξέρω ακριβώς ποσότητα αλατιού που πρέπει να ρίξω.
Επειδή βλέπω ότι υστερείς πολύ σε εξοπλισμό θα σου συνιστούσα να μην βάλεις κοράλια, να κρατήσεις χαμηλά το salinity (1.020-21) και περίμενε. Είναι προτιμότερο να δώσεις τα λεφτά σε εξοπλισμό παρά σε ψάρια που θα πεθάνουν.

kamberman
18-12-04, 02:55
Γεια σου φιλε. Ειμαι το πιο καινουριο μελλος στο φορουμ και εξισου πορωμενος. Πολύ ωραιο το ενυδρειο σου. Παρεπιπτωντως αν εξακολουθεις να θελεις σκιμερ και μαλιστα το redsea prizm , αν θελεις σου πουλαω το δικο μου. Ειναι σχεδον καινουριο, αλλα τα παιδια εδω μου ειπαν να παρω μεγαλυτερο και πρεπει να το αλλαξω (το δικο μου ειναι 400λιτρα). Αν θες πες μου. Και καλη επιτυχια στο reef!