PDA

Επιστροφή στο Forum : Gourami-Απορία


noutsman
14-06-12, 15:20
Καλημέρα παιδιά! Λεω να βάλω 2 pearl Gourami, 1 golden gourami και ένα dwarf flame gourami (τα δίνει ένας φίλος εδώ απ'το gab)! Αλλα....δυστυχώς...δεν ξερω τιποτα για αυτό το είδος! Μπορεί κάποιος να μου πεί λεπτομέριες (δλδ. διατροφή, αν μπορώ να το βάλω με αγγελόψαρα και ramirezi, αν ειναι επιθετικά, σε πόσα λίτρα μπαίνουν,τι μεγεθος εχουν αν ειναι δυσκολα ψαρια κτλ.)??ή να μου πείτε καποιο site για να δω???:?:???
-------------------------
εε?? Κανεις δεν ξερει για gourami????:confused::confused::D:D
Χρειάζομαι επιγώντως απάντηση...:smt048!

Dimis
14-06-12, 15:45
Σε ποσα λιτρα θα μπουν τα γκουραμι αυτα και θα ειναι μαζι με σκαλαρια και ραμιρεζι?

noutsman
14-06-12, 16:01
Σε ποσα λιτρα θα μπουν τα γκουραμι αυτα και θα ειναι μαζι με σκαλαρια και ραμιρεζι?

Θα μπεί σε ενυδρείο 120 λίτρων μαζί με 4 ramirezi και 4 αγγελόψαρα!

Γιάννης12
14-06-12, 16:07
Θα μπεί σε ενυδρείο 120 λίτρων μαζί με 4 ramirezi και 4 αγγελόψαρα!

Τα λιτρα μήπως είναι λίγα για αγγελοψαρα ??

noutsman
14-06-12, 16:13
Βασικα...απ' ότι ξερω τα αγγελοψαρα θελουν ύψος (ενυδρειου)...περιπου 50 εκ.! Το δικο μου ενυδρειο εχει υψος 42 εκ.! Ξερω πως ειναι λιγο λιγοτερο απ'οτι πρεπει, αλλα τα αγγελόψαρά μου είναι περιπου 3 εκατοστα πλατος και 4 εκ. υψος! Αλλα...δεν μεγλώνουν άλλο (δλδ. εννοω πως ειναι αρκετά μικρά σε μέγεθος)!

Dimis
14-06-12, 16:44
Δεν μπορουν να μπουν σε αυτα τα λιτρα και με αυτη την συνθεση κι αλλα ψαρια.
Ποσο μαλλον γκουραμις τα οποια αρκετες φορες ειναι επιθετικα οταν δεν εχουν τον χωρο που τους αρμοζει.
Και τα αγγελοψαρα σου γιατι δεν μεγαλωνουν αλλο?
Τα εχει βαλσαμώσει?

noutsman
14-06-12, 16:48
Δεν μπορουν να μπουν σε αυτα τα λιτρα και με αυτη την συνθεση κι αλλα ψαρια.
Ποσο μαλλον γκουραμις τα οποια αρκετες φορες ειναι επιθετικα οταν δεν εχουν τον χωρο που τους αρμοζει.
Και τα αγγελοψαρα σου γιατι δεν μεγαλωνουν αλλο?
Τα εχει βαλσαμώσει?

Τι εννοείς "αν τα εχω βαλσαμωσει"??? Απλά ήταν καιρο (κανα 5 μηνες) στο pet-shop, τα πήρα πριν 1 εβδομάδα και πάλι εχουν το ΙΔΙΟ μεγεθος (εδω και 6 σχεδον μηνες δηλαδη)! Απὀτι ακουσα τα gourami τεριάζουν ΓΑΝΤΙ με αγγελόψαρα!...αληθευει??

Dimis
14-06-12, 16:55
Να εισαι σιγουρος οτι τα σκαλαρια σου θα μεγαλωσουν!
Και πολυ περισσοτερο απο τους 3 ποντους που ειναι τωρα.
Με αυτο ως δεδομενο σε ενυδρειο 120 λιτρων μικτα και 40 ποντους υψος δεν θα ταιριαζαν με γκουραμι διοτι το ενυδρειο δεν ειναι καν καταλληλο για αγγελακια.
Σε μεγαλυτερο και ψηλοτερο ενυδρειο θα μπορουσαν να συνυπαρξουν.
Ομως να βαζεις τρια διαφορετικα ειδη γκουραμις σε ενα ενυδρειο αν δεν ειναι πολυ μεγαλο δεν ειναι σωστο,ειδικα τα gold ειναι πολυ επιθετικο ειδος.

noutsman
14-06-12, 16:57
Να εισαι σιγουρος οτι τα σκαλαρια σου θα μεγαλωσουν!
Και πολυ περισσοτερο απο τους 3 ποντους που ειναι τωρα.
Με αυτο ως δεδομενο σε ενυδρειο 120 λιτρων μικτα και 40 ποντους υψος δεν θα ταιριαζαν με γκουραμι διοτι το ενυδρειο δεν ειναι καν καταλληλο για αγγελακια.
Σε μεγαλυτερο και ψηλοτερο ενυδρειο θα μπορουσαν να συνυπαρξουν.
Ομως να βαζεις τρια διαφορετικα ειδη γκουραμις σε ενα ενυδρειο αν δεν ειναι πολυ μεγαλο δεν ειναι σωστο,ειδικα τα gold ειναι πολυ επιθετικο ειδος.

Αν βάλω 2 μονο pearl gourami?? Μπορώ έτσι ή τα λίτρα είναι πάλι λίγα??

Γιάννης12
14-06-12, 17:01
Αν βάλω 2 μονο pearl gourami?? Μπορώ έτσι ή τα λίτρα είναι πάλι λίγα??

Ακόμα και αν βάλεις δυο όπως λες δε θα είναι πάλι λίγα τα λίτρα ?

Dimis
14-06-12, 17:01
Σε 120 λιτρα μικτα,2 ειδη κιχλιδων,απο τεσσερα ατομα το ειδος,να προσθεσεις αλλο ενα ζευγαρι με συμπεριφορα κιχλιδας?
Δε νομιζω Noutsman...:smt080

noutsman
14-06-12, 17:05
Σε 120 λιτρα μικτα,2 ειδη κιχλιδων,απο τεσσερα ατομα το ειδος,να προσθεσεις αλλο ενα ζευγαρι με συμπεριφορα κιχλιδας?
Δε νομιζω Noutsman...:smt080

Λες ε??:(:(:(οκ...δεν πιραζει....θα μίνω ετσι...;)!
-------------------------
Ααα....καιεπι τη ευκαιρια...(μαλλον δεν το ειχα πει παλιωτερα)...με λενε Στέφανο! Το "noutsman" είναι κατι σαν..."παρατσουκλι῾..! Μεγααλλληηηη ιστορια!:D

Giannakis
14-06-12, 21:15
αν δεν μεγαλωσαν εδω και 6 μηνες να ξερεις οτι πασχουν απο νανισμο.....
μια παρατηρηση: εκτος απο τα λιτρα και επειδη ειμαι φαν των αγγελοψαρων θα πρεπει τα αγγελοψαρα να ειναι minimun 6 λογω οτι ειναι κοπαδοψαρα...μην το ξεχναμε αυτο και ειναι πολυ σημαντικο...ειναι σαν να εχεις δισκους και γι'αυτο 6 ψαρια υποχρεωτικα αν θες να εχουν καλυτερη συμπεριφορα...

ShadowVValker
14-06-12, 21:29
και επίσης συνήθως προτείνονται πάνω από 60 εκ ύψος για αγγελόψαρα..

noutsman
14-06-12, 22:11
αν δεν μεγαλωσαν εδω και 6 μηνες να ξερεις οτι πασχουν απο νανισμο.....
μια παρατηρηση: εκτος απο τα λιτρα και επειδη ειμαι φαν των αγγελοψαρων θα πρεπει τα αγγελοψαρα να ειναι minimun 6 λογω οτι ειναι κοπαδοψαρα...μην το ξεχναμε αυτο και ειναι πολυ σημαντικο...ειναι σαν να εχεις δισκους και γι'αυτο 6 ψαρια υποχρεωτικα αν θες να εχουν καλυτερη συμπεριφορα...

Δυστυχώς, έχω 4 και οχι 6 αγγελόψαρα! :(:(:?:?!!
-------------------------
και επίσης συνήθως προτείνονται πάνω από 60 εκ ύψος για αγγελόψαρα..

Βασικά....ξέρω για 50 εκ...αλλα δεν παιρνω κι όρκο!:p;)

delta66
15-06-12, 00:25
Καταρχας αποκλειουμε οτι ψαρι τροπικο ζει σε πολυ αλκαλικο και σκληρο νερο.
Μετα παμε στη συμβατοτητες ειρηνικης συμβιωσης (και μετα θα πω για το μεγεθος του ενυδρειου)
Καθε ψαρι και καθε ενυδρειο εχει το χαρακτηρα του και μπορει να μην ισχυσει τιποτα απο τα συνηθισμενα* που ειναι:
Ιδανικοι συγκατοικοι ειναι τα corydoras, οι otocynclus γατοψαρα γενικα, και οι νανοκλιδες (ramirezi, apistogramma, nannacara, dicrossus κλπ).
Δεν συνιστωνται ως συγκατοικοι μικρα ψαρια οπως tetras (γιατι θα φαγωθουν οταν χωρεσουν στο στομα τους) και αποκλειωνται fin nippers ψαρια οπως τιγρακια, barbs γενικα και Danios, Puffers, Loaches, Buenos Aires, Convict, Firemouth, Χηρες (Gymnocorymbus ternetzi), Μονομαχοι κλπ που θα τσιμπανε συνεχεια τα πτερυγια των αγγελοψαρων.
Αλλες μεγαλες κιχλιδες (πχ δισκοι) θα μπορουσαν να συνυπαρξουν χωρις προβλημα μονο σε πολυ μεγαλο ενυδρειο (700-800 λιτρα και πανω), και οχι ανακατεμενα εκτροφης με wild cought.

* πχ εμενα, τα αγγγελοψαρα ειναι αναποδα ψαρια.
Δεν ασχολουνται καθολου με τα tetras και κυνηγουσαν ανελεητα τις νανοκιχλιδες μεχρι που τις εδωσα και ησηχασαν.
Και παρατηρω οτι δεν βλεπουν με καλο ματι ουτε τα cory, αλλα δεν τα πειραζουν προς το παρον.
Τα tetras τιποτα. Σαν να μην υπαρχουν. :confused:
Μεταξυ τους φυσικα πεφτουν (ελαφρες ευτυχως χωρις σημαδια κλπ) φαπες, γιατι εχουν τυχει 4 ζευγαρια απο τα 10 ψαρια σε 150 εκ μηκος ενυδρειου. Τα δυο μπακουρια δεν ξερουν που να σταθουν.

Για το μεγεθος του ενυδρειου.
Τα αγγελοψαρα εχουν και πτερυγια πανω, και "κεραιες" κατω.
Αυτα υπολογιζονται στο υψος του ψαριου (οχι μονο το σωμα).
Δεν εινα πτυσομενα να τα κλεισουν επειδη δεν υπαρχει χωρος.
Αν ειναι κοντα τα πτερυγια τους ή μενουν μικρα τα ψαρια αυτο σημαινει συνηθως οτι κατι δεν καναμε εμεις σωστα και οχι οτι μας ετυχαν ψαρια που δεν μεγαλωνουν και μας βολεψε.
Οταν δεν μεγαλωνουν οσο πρεπει σημαινει οτι υπαρχει ή θα παρουσιαστει προβλημα υγειας* και το καλυτερο θα ηταν αν δεν ειναι γεννετικο το προβλημα μειωμενης αναπτυξης, να το διορθωσουμε ή αν δεν εμφανιστει τελικα κατι ορατο το προβλημα θα τρωει το ψαρι αργα αργα, με αποτελεσμα να μη ζησει ολο το προσδοκιμο ζωης του και να πεθανει προωρα.
* Τα οργανα του ψαριου συνεχιζουν να μεγαλωνουν εσωτερικα ασχετως αν το σωμα παραμενει μικρο λογω πιεσης χωρου

Οταν ενα ψαρι σαν το Σκαλαρι αναπτυσεται σε τελικο μεγεθος (μαζι μετα πτερυγια) σε υψος, κοντα στα 25 εκ, δεν θελει και 2-3 φορες αυτες τις διαστασεις σε υψος το ενυδρειο? (μηκος ψαριου 13-16 εκ)
Δεν μπορει να περιοριστει η κινηση του σε αριστερα δεξια μονο.
Θα ανεβουν, θα κατεβουν, θα σκυψουν, θα γυρισουν λοξα να κανουν "επιθεση" σαν στουκας.
Δεν ειναι δισκοι τα αγγελοψαρα, ειναι αρκετα πιο κινητικα.
Το αγγελοψαρο διατηρειται σε παρομοιες συνθηκες και χωρο ομως με τους δισκους.
Μινιμουμ ενυδρειο για μια μινιμουμ ομαδουλα (αφου ειναι κοπαδοψαρο) 8 ατομων ειναι:
- 300-400 λιτρα, 30-50 λιτρα για καθε ενηλικο ψαρι (και με την προυποθεση οτι δεν ειμαστε διατεθιμενοι να κανουμε πανω απο μια φορα την εβδομαδα αλλαγη νερου, αλλιως μπορουμε να διαθεσουμε και λιγοτερο νερο σε καθε ψαρι, φυσικα με την ιδια ισχυρη φιλρτανση που θα ειχαμε και σε περισσοτερα λιτρα)
- με 120-150 εκ μηκος για να παρει το καθενα το χωρο του και να εχουμε περισσοτερες πιθανοτητες ειρηνικης συμβιωσης μεταξυ τους.
- και 55-60 εκ υψος καθαρο νερου (χωρις το βυθο και τα καπακια) για να χωρανε να κινηθουν με τα πτερυγια τους υγειη, αρτιμελη και ανοιχτα.

Μια αλλη επιλογη ειναι να βαλουμε ενα ζευγαρι (εξακριβωμενο και αγαπημενο) μονο του σε display με μιν διαστασεις 60Χ50Χ60 ή σε γεννηστρα 50χ40χ50 μονο για αναπαραγωγη.

pH (για εκτροφης 6-7.5) για αγρια αναλογα την περιοχη τους
GH (για εκτροφης 4-12) για αγρια αναλογα την περιοχη τους
Θερμοκρασια 24-32C εναλλασομενα αργα και σταδιακα αναλογα την περιοδο του ετους

Τα παραπανω μεγεθη ενυδρειων ισχυουν για ειδη scalare.
Για altum χρειαζονται πολυ μεγαλυτερες διαστασεις, για leopoldi και ισως και περουβιανα αρκουν και λιγο μικροτερες.

noutsman
15-06-12, 06:27
Καταρχας αποκλειουμε οτι ψαρι τροπικο ζει σε πολυ αλκαλικο και σκληρο νερο.
Μετα παμε στη συμβατοτητες ειρηνικης συμβιωσης (και μετα θα πω για το μεγεθος του ενυδρειου)
Καθε ψαρι και καθε ενυδρειο εχει το χαρακτηρα του και μπορει να μην ισχυσει τιποτα απο τα συνηθισμενα* που ειναι:
Ιδανικοι συγκατοικοι ειναι τα corydoras, οι otocynclus γατοψαρα γενικα, και οι νανοκλιδες (ramirezi, apistogramma, nannacara, dicrossus κλπ).
Δεν συνιστωνται ως συγκατοικοι μικρα ψαρια οπως tetras (γιατι θα φαγωθουν οταν χωρεσουν στο στομα τους) και αποκλειωνται fin nippers ψαρια οπως τιγρακια, barbs γενικα και Danios, Puffers, Loaches, Buenos Aires, Convict, Firemouth, Χηρες (Gymnocorymbus ternetzi), Μονομαχοι κλπ που θα τσιμπανε συνεχεια τα πτερυγια των αγγελοψαρων.
Αλλες μεγαλες κιχλιδες (πχ δισκοι) θα μπορουσαν να συνυπαρξουν χωρις προβλημα μονο σε πολυ μεγαλο ενυδρειο (700-800 λιτρα και πανω), και οχι ανακατεμενα εκτροφης με wild cought.

* πχ εμενα, τα αγγγελοψαρα ειναι αναποδα ψαρια.
Δεν ασχολουνται καθολου με τα tetras και κυνηγουσαν ανελεητα τις νανοκιχλιδες μεχρι που τις εδωσα και ησηχασαν.
Και παρατηρω οτι δεν βλεπουν με καλο ματι ουτε τα cory, αλλα δεν τα πειραζουν προς το παρον.
Τα tetras τιποτα. Σαν να μην υπαρχουν. :confused:
Μεταξυ τους φυσικα πεφτουν (ελαφρες ευτυχως χωρις σημαδια κλπ) φαπες, γιατι εχουν τυχει 4 ζευγαρια απο τα 10 ψαρια σε 150 εκ μηκος ενυδρειου. Τα δυο μπακουρια δεν ξερουν που να σταθουν.

Για το μεγεθος του ενυδρειου.
Τα αγγελοψαρα εχουν και πτερυγια πανω, και "κεραιες" κατω.
Αυτα υπολογιζονται στο υψος του ψαριου (οχι μονο το σωμα).
Δεν εινα πτυσομενα να τα κλεισουν επειδη δεν υπαρχει χωρος.
Αν ειναι κοντα τα πτερυγια τους ή μενουν μικρα τα ψαρια αυτο σημαινει συνηθως οτι κατι δεν καναμε εμεις σωστα και οχι οτι μας ετυχαν ψαρια που δεν μεγαλωνουν και μας βολεψε.
Οταν δεν μεγαλωνουν οσο πρεπει σημαινει οτι υπαρχει ή θα παρουσιαστει προβλημα υγειας* και το καλυτερο θα ηταν αν δεν ειναι γεννετικο το προβλημα μειωμενης αναπτυξης, να το διορθωσουμε ή αν δεν εμφανιστει τελικα κατι ορατο το προβλημα θα τρωει το ψαρι αργα αργα, με αποτελεσμα να μη ζησει ολο το προσδοκιμο ζωης του και να πεθανει προωρα.
* Τα οργανα του ψαριου συνεχιζουν να μεγαλωνουν εσωτερικα ασχετως αν το σωμα παραμενει μικρο λογω πιεσης χωρου

Οταν ενα ψαρι σαν το Σκαλαρι αναπτυσεται σε τελικο μεγεθος (μαζι μετα πτερυγια) σε υψος, κοντα στα 25 εκ, δεν θελει και 2-3 φορες αυτες τις διαστασεις σε υψος το ενυδρειο? (μηκος ψαριου 13-16 εκ)
Δεν μπορει να περιοριστει η κινηση του σε αριστερα δεξια μονο.
Θα ανεβουν, θα κατεβουν, θα σκυψουν, θα γυρισουν λοξα να κανουν "επιθεση" σαν στουκας.
Δεν ειναι δισκοι τα αγγελοψαρα, ειναι αρκετα πιο κινητικα.
Το αγγελοψαρο διατηρειται σε παρομοιες συνθηκες και χωρο ομως με τους δισκους.
Μινιμουμ ενυδρειο για μια μινιμουμ ομαδουλα (αφου ειναι κοπαδοψαρο) 8 ατομων ειναι:
- 300-400 λιτρα, 30-50 λιτρα για καθε ενηλικο ψαρι (και με την προυποθεση οτι δεν ειμαστε διατεθιμενοι να κανουμε πανω απο μια φορα την εβδομαδα αλλαγη νερου, αλλιως μπορουμε να διαθεσουμε και λιγοτερο νερο σε καθε ψαρι, φυσικα με την ιδια ισχυρη φιλρτανση που θα ειχαμε και σε περισσοτερα λιτρα)
- με 120-150 εκ μηκος για να παρει το καθενα το χωρο του και να εχουμε περισσοτερες πιθανοτητες ειρηνικης συμβιωσης μεταξυ τους.
- και 55-60 εκ υψος καθαρο νερου (χωρις το βυθο και τα καπακια) για να χωρανε να κινηθουν με τα πτερυγια τους υγειη, αρτιμελη και ανοιχτα.

Μια αλλη επιλογη ειναι να βαλουμε ενα ζευγαρι (εξακριβωμενο και αγαπημενο) μονο του σε display με μιν διαστασεις 60Χ50Χ60 ή σε γεννηστρα 50χ40χ50 μονο για αναπαραγωγη.

pH (για εκτροφης 6-7.5) για αγρια αναλογα την περιοχη τους
GH (για εκτροφης 4-12) για αγρια αναλογα την περιοχη τους
Θερμοκρασια 24-32C εναλλασομενα αργα και σταδιακα αναλογα την περιοδο του ετους

Τα παραπανω μεγεθη ενυδρειων ισχυουν για ειδη scalare.
Για altum χρειαζονται πολυ μεγαλυτερες διαστασεις, για leopoldi και ισως και περουβιανα αρκουν και λιγο μικροτερες.

Σἐυχαριστώ πολύ delta66! Μου έλησες κάθε απορία...αλλα...τωρα δημιουργηθηκε αλλη μια!...δλδ...να τα βγαλω τα σκαλαρια???? Ειναι πολυ ομορφα ψαρια...και ισως στην 3αδα των αγαπημενων μου...! Φυσικά και θα ηθελα να τα κρατησω, αλλα αν το σωστο πραγμα ειναι να τα παω πισω...οκ..!:?:?

delta66
15-06-12, 10:40
Εγω εγραψα τι ξερω οτι πρεπει να γινεται.
Εσυ αποφασιζεις.

Εμενα αν ηταν το αγαπημενο μου ψαρι, οχι μονο το μινιμουμ θα κοιταγα, αλλα το μαξιμουμ που μπορω, για να τα χαιρομαι.

noutsman
15-06-12, 10:44
Εγω εγραψα τι ξερω οτι πρεπει να γινεται.
Εσυ αποφασιζεις.

Εμενα αν ηταν το αγαπημενο μου ψαρι, οχι μονο το μινιμουμ θα κοιταγα, αλλα το μαξιμουμ που μπορω, για να τα χαιρομαι.

Σωστός...:D:D! Πάντως...αν τελικά τα παω πισω στο petshop τα αγγελόψαρα (και τα 4) τι ψαρια να βαλω στην θεση τους?? (τα οποία τεριάζουν βεβαια με ramirezi)...!

delta66
15-06-12, 10:58
Eνα ζευγαρι ram, tetras (μια ομαδα ενος ειδους), corydoras (μια ομαδα ενος ειδους), hatchet (μια ομαδα ενος ειδους), Ancistrus (ενα ζευγαρι), Oto (μια ομαδα ενος ειδους).
Αμμο στο βυθο, κλαδια απο ψυλα, μετριος φωτισμος με σκιες, ευκολα φυτα, τυρφη, ΑΟ για μιξη με βρυσης αν ειναι δυνατον.
Ατομα ομαδων αναλογα τη φιλτρανση
Σταδιακη εισαγωγη των ειδων με πρωτα τα μικροτερα ειδη και οχι βυθου

Μονο μη περιμενεις επιτυχεις αναπαραγωγες απο τα ραμ.

noutsman
15-06-12, 12:13
Με ενα ζευγαρι tetras (μια ομαδα ενος ειδους), corydoras (μια ομαδα ενος ειδους), hatchet (μια ομαδα ενος ειδους).
Αμμο στο βυθο, μετριο φωτισμος με σκιες, ευκολα φυτα, τυρφη, ΑΟ για μιξη με βρυσης αν ειναι δυνατον.
Ατομα αναλογα

Μονο μη περιμενεις επιτυχεις αναπαραγωγες απο τα ραμ.

Λοιπόν...έκανα αυτα που μου ειπες! Πηγα πισω το αγγελόψαρα και πήρα 5 neon tetra (επίσης μου εκανε δωρο μια ακομα ramirezi και δυο μικρες γαριδουλες Amano shrimp [υπαρχει καποιο πρόβλημα μἀυτες?])!

Υ.Γ.-> Πηρα μονο 5 tetras, γιατι μονο 5 ειχε (τα αλλα τα ειχαν παρει)! Απο Τεταρτη θα βαλω κι αλλα τρεία για να ειναι οκτω συνολικά!

exelix
15-06-12, 12:29
Γενικά γαρίδες με κιχλίδες είναι απαγορευμένος συνδυασμός, γιατί οι γαριδούλες είναι πρώτος μεζές. Το γεγονός ότι είναι amano, οι οποίες γίνονται μεγάλες ίσως τα αποτρέψει από το να τις δουν ως γεύμα, όμως ο κίνδυνος πάντα παραμένει. Αν και κανονικά πρέπει να πάνε πίσω από τώρα μπορείς να παρατηρήσεις και αν δεις ότι τις κυνηγάνε και αυτές κρύβονται συνέχεια τότε θα πρέπει σίγουρα να φύγουν.

Νέον εγώ θα σου έλεγα ότι μπορείς και μέχρι 15.

Μην πάρεις άλλα ramirezi. Άσ' τα όπως είναι και περίμενε να δεις συμπεριφορές και τι ξύλο θα πέφτει, οπότε και θα δεις τι πρέπει να μείνει και τι να φύγει, και όταν σχηματιστεί ζευγάρι μπορεί τα υπόλοιπα της ομάδας να πρέπει να φύγουν.

noutsman
15-06-12, 12:36
Γενικά γαρίδες με κιχλίδες είναι απαγορευμένος συνδυασμός, γιατί οι γαριδούλες είναι πρώτος μεζές. Το γεγονός ότι είναι amano, οι οποίες γίνονται μεγάλες ίσως τα αποτρέψει από το να τις δουν ως γεύμα, όμως ο κίνδυνος πάντα παραμένει. Αν και κανονικά πρέπει να πάνε πίσω από τώρα μπορείς να παρατηρήσεις και αν δεις ότι τις κυνηγάνε και αυτές κρύβονται συνέχεια τότε θα πρέπει σίγουρα να φύγουν.

Νέον εγώ θα σου έλεγα ότι μπορείς και μέχρι 15.

Μην πάρεις άλλα ramirezi. Άσ' τα όπως είναι και περίμενε να δεις συμπεριφορές και τι ξύλο θα πέφτει, οπότε και θα δεις τι πρέπει να μείνει και τι να φύγει, και όταν σχηματιστεί ζευγάρι μπορεί τα υπόλοιπα της ομάδας να πρέπει να φύγουν.

15????ὍΥΑΟΥ!! Μπορω και τοσο..??:p:pχαχαχα...! Κοιτα...εξαρχης υπήρχε 1 ζευγάρι....! Τωρα δηλαδη αν γινει αλλο ενα και μινει ενα αρσενικό μονο του....θα υπαρχει προβλημα????Γιατι διαβασα σε ενα site οτι οι ramirezi ακομα και οταν δημιουργηθουν τα ζυεγαρια και μινει ενα ή δυο (κτλ.) αρσενικα μονα τους δεν θα υπαρχει πρόβλημα! Απλα καμια φιρα θα κυνηγαν τα θηλυκα...αλλα οχι σε επιπεδο να τα σκοτωσουν:?:?:?...δεν ξερω κι ολας....απλα το αμναφερω για να μου πεις αν ειναι σωστο:?:?!!

delta66
15-06-12, 13:09
Σε αυτα τα ενυδρεια το τριτο ραμιρεζι κινδυνευει

noutsman
15-06-12, 15:24
Παιδια, και κατι τελευταιο! Βρηκα εδω μια αγγελία που λεει οτι χαριζει 8 "cardinals tetras"! Αυταα....ειναι ιδια με τα neon tetra ή ειναι διαφορετικά...??Εννοώ....τωρα εγω στο ενυδρειο εχω οπως ειπαμε 5 ramirezi και 5 neon tetra (και θα βαλω και αλλα 10 neon tetra)! Αυτα τα cardinal....μπαίνουν?? Ειναι δλδ. ιδια με neon??

exelix
15-06-12, 15:33
Ίδια δεν είναι, απλά μοιάζουν. Γίνονται μεγαλύτερα, κοπαδιάζουν καλύτερα αλλά είναι πιο ευαίσθητα και απαιτητικά. Να μείνεις με ενός είδους κοπάδι.

noutsman
15-06-12, 15:46
Ίδια δεν είναι, απλά μοιάζουν. Γίνονται μεγαλύτερα, κοπαδιάζουν καλύτερα αλλά είναι πιο ευαίσθητα και απαιτητικά. Να μείνεις με ενός είδους κοπάδι.

A, οκ!:D Απλα ειδα την αγγελια και ειδα σε μια φωτο οτι ειναι ιδια με τα neon, απλα με αλλη ονομασια!! Έτσι νομιζα!

Αν ειναι τα αφηνω για καποιον αλλον και μενω στα neon μου!!:cool::cool::D:D!! Αλλα...ξερετε που μπορω να βρω νεον σε καλή?? Στο πετ σοπ που δουλευω θα αργησουν να ερθουν νεες παραλαβες (για neon), γιατι ειχαν τελειωσει απο εκει που προμηθευόμαστε και μεχρι να τα παραγγειλει η εταιρια αυτή...να ερθουν απο εξωτερικό.....να πανε Θεσαλλονικη...και απο εκει Γρεβενα...θα περασουν κανα 2 βδομαδες! Γι'αυτο αν ξερετε καποιον που χαρισει ή δινει σε καλή τιμή neon tetra...πειτε..!:D:D:?;)!

Dimis
15-06-12, 16:20
Μετα τα γκαπυ και τους bettas ειναι το πιο κοινο ειδος που μπορεις να βρεις σε τροπικα ψαρια.
Παρε κανα τηλ σε μαγαζια στην Αθηνα η Θεσ/κη να σου στειλουν.
2 ευρω και κατω το κομματι ειναι μια χαρα.

noutsman
15-06-12, 16:49
Μετα τα γκαπυ και τους bettas ειναι το πιο κοινο ειδος που μπορεις να βρεις σε τροπικα ψαρια.
Παρε κανα τηλ σε μαγαζια στην Αθηνα η Θεσ/κη να σου στειλουν.
2 ευρω και κατω το κομματι ειναι μια χαρα.


Κοιτα....τωρα στο ενυδρειο εχω (οπως ειπαμε) 5 ramirezi και 5 neon! Αν τα neon τα κανω 10 (βαζοντας αλλα 5), γινεται να βαλω και 10 guppy??? ή είναι πολλά γι'αυτό το ενυδρειο (120 λιτρα)?
-------------------------
Δηλαδή ουσιαστικά θα εχω στο ενυδρειο 4 ramirezi 10 neon και 10 guppy...

Dimis
15-06-12, 16:52
Δεν ταιριαζουν!

Διαβασε,διαβασε,διαβασε........................... ...............

noutsman
15-06-12, 17:17
Χαχαχαχαχα...απλα ειπες "guppy" πιο πανω, γι'αυτο και μπερδευτηκα και ρωτησα...;):D!
-------------------------
Λοιπόν...εψαξα κάποια πράγματα και κατέληξα εδώ! (Πειτε μου αν ειναι σωστά)!

4 ramirezi (δλδ. 2 ζευγάρια)
15 neon tetra
και 1-2 pimelodella pictus (αυτο τεριάζει με τα παραπάνω?)

Dimis
15-06-12, 17:33
Θα ταιριαζε αν ειχες ενυδρειο πανω απο 200 λιτρα.

Aπο το να ρωτας εδω οτι σκεφτεις googlαρε λιγακι τα ψαρια να δεις τις απαιτησεις τους...

Σε ενα μονο θεμα σου εχουμε απαντησει για τα Αγγελοψαρα,τα γκουραμι,τα γκαπυ,τα νεον και τωρα για τα pictus...

---
Ξεχασα τα cardinal...

delta66
15-06-12, 21:16
A, οκ!:D Απλα ειδα την αγγελια και ειδα σε μια φωτο οτι ειναι ιδια με τα neon, απλα με αλλη ονομασια!! !

Δεν βλεπεις καμια διαφορα εκτος απο το ονομα?

http://www.cardinaltetras.com/cardinalneontetra.jpg

gianni zym
15-06-12, 21:44
noutsman δώσε μεγάλη βάση στο #20.
χωρίς να με παραξηγήσεις, χωρίς να σταματήσεις να ρωτάς και για μια πρώτη επαφή με τη γνώση μπορείς να αντιγράφεις ότι απορία έχεις να την αντιγράφεις και με paste στο google θα βρίσκεις πολλά.
θέλει προσοχή όμως.
να τονίσω, ότι μιλάω για μια πρώτη άποψη π.χ. είδος ψαριών

delta66
15-06-12, 21:54
Βαλε μια εστω προχειρη φωτο απο το ενυδρειο, να δουμε μεχρι στιγμης πως ειναι στημενο.

noutsman
16-06-12, 12:17
Βαλε μια εστω προχειρη φωτο απο το ενυδρειο, να δουμε μεχρι στιγμης πως ειναι στημενο.

οκ....θα ανεβασω μια αυριο το πρωι (γιατω τωρα δν ξερω που εχω την γωτογραφικη..)!:?
-------------------------
Λοιπόν... να κι φωτο! Την παρουσιαση του ενυδρειο θα την κανω μεσα Ιουλιου (δλδ. μολις μπουν και τα υπόλοιπα ψάρια και μεγαλωσουν και τα φυτα)....

Λοιπόν...1η φωτο

http://www.aquatek.gr/vb/picture.php?albumid=595&pictureid=4360

2η φώτο...

http://www.aquatek.gr/vb/picture.php?albumid=595&pictureid=4361

3η φωτο...

http://www.aquatek.gr/vb/picture.php?albumid=595&pictureid=4362

4η φωτο...

http://www.aquatek.gr/vb/picture.php?albumid=595&pictureid=4363

και....5η φωτο! Για τηχών απορίες, έχω υπόστρωμα και απο πάνω χαλαζιακή άμμο (πολύ λεπτή)! Τα φυτά (κτλ.) τα διχνω στην παρακατω φωτο!

http://www.aquatek.gr/vb/picture.php?albumid=595&pictureid=4364
-------------------------
Να κι ένα βιντεάκι:

http://www.youtube.com/watch?v=WIQoUxbWKWo&feature=youtu.be

delta66
16-06-12, 13:37
Θα ελεγα να πας σε κατι αλλο και οχι σκαλαρια.

Τον θερμαντηρα τον εχεις ψηλα. Σε καθε πτωση σταθμης κινδυνευει να μενει εκτος νερου και να σπασει.
Το φιλτρο εινα οριακο και να προσεχεις την ιχθυοφορτωση.
Το υποστρωμα λιπανσης δεν ειναι λαθος, αλλα ειναι περιττο για τετοια φυτα, και να το προσεχεις να μη βγει στο νερο σε καποια εργασια ή σκαψιμο απο τα ψαρια. Σε μερικους μηνες ξεθυμαινει.
Τα ραμιρεζι ειναι πολλα για συμβιωση σε τετοιο ενυδρειο και να προσεξεις αν θα πρεπει καποια και ποια να βγουν.

noutsman
16-06-12, 19:43
Θα ελεγα να πας σε κατι αλλο και οχι σκαλαρια.

Τον θερμαντηρα τον εχεις ψηλα. Σε καθε πτωση σταθμης κινδυνευει να μενει εκτος νερου και να σπασει.
Το φιλτρο εινα οριακο και να προσεχεις την ιχθυοφορτωση.
Το υποστρωμα λιπανσης δεν ειναι λαθος, αλλα ειναι περιττο για τετοια φυτα, και να το προσεχεις να μη βγει στο νερο σε καποια εργασια ή σκαψιμο απο τα ψαρια. Σε μερικους μηνες ξεθυμαινει.
Τα ραμιρεζι ειναι πολλα για συμβιωση σε τετοιο ενυδρειο και να προσεξεις αν θα πρεπει καποια και ποια να βγουν.

Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!

Θα κατεβασω τον θερμαστηρα και το φιλτρο αμεσως!:D!
Εχω υπόστρωμα, γιατι εκτός απ'αυτα θα βαλω ΠΟΛΛΑΑΑ φυτα ακομα, τα οποια χρειάζονται υπόστρωμα (tiger lotus, cryptocoryne nevillii κτλ.)!Εχω μπόλικη χαλαζιακή άμμο πάνω απ'το υποστρωμα και τα ψαρια δεν παιζει να μπορέσουν να την ξεθαψουν(μαλλον:?)!
Τι εννοεις οτι "θα ξεθυμαίνει"?:confused::confused:
Ραμιρέζι εω 2 θηλυκά και 3 αρσενικά! Το ενα αρσενικο θα φυγει αυριο και θα μεινουν δηλαδη μεσα στο ενυδρειο αυτα τα δυο ζευγαρια!

ΥΓ-> Το ενυδρειο ξερω πως φενεται ασχημο και ΚΑΘΟΛΟΥ εντυποσιακο! Αυτο ομως γινεται , γιατ δεν το εχω ακομα ετοιμο! Το ενυδρειο το εχω 5 εβδομαδες στημενο! Σε λιγο καιρό που θα βαλω τα υπόλοιπα φυτα και ψαρια θα γινει ενας ομορφος υδατινος παραδεισος...!
-------------------------
Αααα....κα δεν καταλαβα και κατι ακομα..! Στην αρχη του μυνηματος εγραφες "Να πας σε κατι αλλο, αλλα οχι σε σκαλαρια"! Τι εννοεις μ'αυτο??:confused::confused::confused::confused: Αφου ετσι κι αλλιος τα σκαλαρια τα εβγαλα και εβαλα πέντε neon tetra (και θα βαλω και αλλα 10 σε λιγες μερες [αλλα σταδιακα])!

exelix
16-06-12, 19:46
Το φίλτρο σου δεν είναι σε οριακό ύψος, αλλά είναι οριακό για να υποστηρίξει το ενυδρείο με τα ψάρια που θα έχεις και ίσως να πρέπει σιγά σιγά να σκέφτεσαι για ένα εξωτερικό. Προς το παρόν να το έχεις σε τέτοιο ύψος που να δημιουργεί στην επιφάνεια του νερού ένα απαλό κυματισμό.

Giannakis
16-06-12, 19:59
μου κανεις μια χαρη???εκεινο το μπλε και ροζ πλαστικο φυτο πετα το :P :P :P
δεν μου παει :P :P :D :D

noutsman
16-06-12, 20:10
Το φίλτρο σου δεν είναι σε οριακό ύψος, αλλά είναι οριακό για να υποστηρίξει το ενυδρείο με τα ψάρια που θα έχεις και ίσως να πρέπει σιγά σιγά να σκέφτεσαι για ένα εξωτερικό. Προς το παρόν να το έχεις σε τέτοιο ύψος που να δημιουργεί στην επιφάνεια του νερού ένα απαλό κυματισμό.

Θα βαλω βιολογικό μεθαυριο!:D!
-------------------------
μου κανεις μια χαρη???εκεινο το μπλε και ροζ πλαστικο φυτο πετα το :P :P :P
δεν μου παει :P :P :D :D

Οκ! Παει στον καδο!;):p:D:cool::)

delta66
16-06-12, 23:01
Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!

Θα κατεβασω τον θερμαστηρα και το φιλτρο αμεσως!:D!
Εχω υπόστρωμα, γιατι εκτός απ'αυτα θα βαλω ΠΟΛΛΑΑΑ φυτα ακομα, τα οποια χρειάζονται υπόστρωμα (tiger lotus, cryptocoryne nevillii κτλ.)!Εχω μπόλικη χαλαζιακή άμμο πάνω απ'το υποστρωμα και τα ψαρια δεν παιζει να μπορέσουν να την ξεθαψουν(μαλλον:?)!
Τι εννοεις οτι "θα ξεθυμαίνει"?:confused::confused:
Ραμιρέζι εω 2 θηλυκά και 3 αρσενικά! Το ενα αρσενικο θα φυγει αυριο και θα μεινουν δηλαδη μεσα στο ενυδρειο αυτα τα δυο ζευγαρια!

ΥΓ-> Το ενυδρειο ξερω πως φενεται ασχημο και ΚΑΘΟΛΟΥ εντυποσιακο! Αυτο ομως γινεται , γιατ δεν το εχω ακομα ετοιμο! Το ενυδρειο το εχω 5 εβδομαδες στημενο! Σε λιγο καιρό που θα βαλω τα υπόλοιπα φυτα και ψαρια θα γινει ενας ομορφος υδατινος παραδεισος...!
-------------------------
Αααα....κα δεν καταλαβα και κατι ακομα..! Στην αρχη του μυνηματος εγραφες "Να πας σε κατι αλλο, αλλα οχι σε σκαλαρια"! Τι εννοεις μ'αυτο??:confused::confused::confused::confused: Αφου ετσι κι αλλιος τα σκαλαρια τα εβγαλα και εβαλα πέντε neon tetra (και θα βαλω και αλλα 10 σε λιγες μερες [αλλα σταδιακα])!
Για το φιλτρο σου ειπε ο Εξελιξ.
Το υποστρωμα δεν κρατει παντοτινα. Καποιους μηνες διαρκούν οι λιπαντικες του ικανοτητες,
Για τα ραμιρεζι σε προειδοποιησα, Ευχομαι να εισα τυχερος και να μη δεις στην πραξη τι γινεται συνηθως.
Το ενυδρειο δεν ειναι ασχημο, αλλα μπορει να γινει ωραιοτερο.
Απλα ανεφερα τα σκαλαρια για υπηρχε στην αρχη η σκεψη.

noutsman
16-06-12, 23:45
Για το φιλτρο σου ειπε ο Εξελιξ.
Το υποστρωμα δεν κρατει παντοτινα. Καποιους μηνες διαρκούν οι λιπαντικες του ικανοτητες,
Για τα ραμιρεζι σε προειδοποιησα, Ευχομαι να εισα τυχερος και να μη δεις στην πραξη τι γινεται συνηθως.
Το ενυδρειο δεν ειναι ασχημο, αλλα μπορει να γινει ωραιοτερο.
Απλα ανεφερα τα σκαλαρια για υπηρχε στην αρχη η σκεψη.

Για το φίλτρο (οπως ηδη ειπα) θα βαλω μεθαυριο! Ετσι κι αλλιος θα εβαζα bioλογικο!:D

exelix
17-06-12, 02:22
Για το φίλτρο (οπως ηδη ειπα) θα βαλω μεθαυριο! Ετσι κι αλλιος θα εβαζα bioλογικο!:D


Επειδή σε έχω δει πολλές φορές να γράφεις για βιολογικό φίλτρο ως κάτι διαφορετικό, πες μου αν θες λίγο τι εννοείς, μήπως και έχεις καταλάβει κάτι λάθος, ώστε να το ξεκαθαρίσουμε.

gianniwpopi
17-06-12, 11:19
ελα ντε, το φιλτρο ειναι ιδιο, τα υλικα μεσα αλλαζουν...

noutsman
17-06-12, 20:36
Επειδή σε έχω δει πολλές φορές να γράφεις για βιολογικό φίλτρο ως κάτι διαφορετικό, πες μου αν θες λίγο τι εννοείς, μήπως και έχεις καταλάβει κάτι λάθος, ώστε να το ξεκαθαρίσουμε.

Εννοώ πως....πχ. οταν αγορασα το ενυδρειο (αυτο που σας εδιξα εδω) ειχε ενα απλο φιλτρο με το σφουγγαρι του μεσα! Το "βιολογικό" (οπως το αναφερω), νομιζω, οτι ειναι το φιλτρο που εχει αυτα (ή καποια απο αυτα) τα υλικά: κεραμικους κύλινδρους, καποια πορωδη υλικα, κατι "μακαρονια" (οπως τα εχω ακουσει να αποκαλουνται) κτλ.! Και ενα βιολογικό φίλτρο, απ'οτι ξερω, βοηθαει παρα πολυ....:D:D

Ειμαι σωστος ή λαθος?:confused::?

gianniwpopi
17-06-12, 22:48
σωστος, απλα τα βιολογικα υλικα μπορεις να τα βαλεις σε ολα τα φιλτρα

delta66
18-06-12, 00:06
Και το σφουγγαρι ειναι βιολογικο υλικο εκτος απο μηχανικο.
Απλα δεν εχει τοσο μεγαλη επιφανεια οσο ενα καλο βιολογικο και εκει που τοποθετειται συνηθως (στην αρχη της ροης), δυσκολευεται ακομα περισσοτερο

noutsman
18-06-12, 11:03
Τελικά, μάλλον, θα βάλω ενα "εσωτερικό βιολογικό φίλτρο" της BOYU (BOYU BF 108 )! Δείτε το εδώ (http://www.boyuaquarium.com/En_ArticleShow.asp?ArticleID=241)! (Δεν θα βαλω εξωτερικό, γιατι δεν ειμαι και στην καλυτερη οικονομικη κατάσταση τωρα τελευταια):(:?:

Ειναι καλό??? ή μπα?

ShadowVValker
18-06-12, 13:11
Γιατί δεν παίρνεις ένα μεταχειρισμένο εξωτερικό? Στις μικρές αγγελίες εδώ μπορείς να βρεις σε πολύ καλές τιμές, και σίγουρα καλύτερης ποιότητας από αυτό.

noutsman
18-06-12, 13:17
Θα ψάξω, αλλα δεν εμπιστευομαι και πολυ τα μεταχιρισμενα....:(:?...! Ποτε δεν ξερεις ποσο και αν ειναι χαασμενα!:?:(:confused:

ShadowVValker
18-06-12, 13:33
αν το πάρεις από ο φόρουμ μειώνεται (αν όχι μηδενίζεται) η περίπτωση να έχει πρόβλημα και κατά δεύτερον το τσεκάρεις.Αν λειτουργούν όλα τα μέρη του, δεν έχει σπασίματα και διαρροές και η κυκλοφορία γίνεται κανονικά, τι άλλο πρόβλημα να έχει?

delta66
18-06-12, 13:39
αν το πάρεις από ο φόρουμ μειώνεται (αν όχι μηδενίζεται) η περίπτωση να έχει πρόβλημα και κατά δεύτερον το τσεκάρεις.Αν λειτουργούν όλα τα μέρη του, δεν έχει σπασίματα και διαρροές και η κυκλοφορία γίνεται κανονικά, τι άλλο πρόβλημα να έχει?
Δεν μειωνεται τιποτα.
Δεν εχεις πειρα μαλλον :D
Η μονη λυση ειναι να κοβει το ματι σου στο μεταχειρισμενο ή να εχεις καποιον που ξερει μαζι σου
-------------------------
Ακομα κι αν δεν θελεις μεταχεισρισμενο, κοιτα στα καινουρια για εξωτερικο σε ιδια τιμη.

ΥΓ ξαναλεμεεεεεεεεεε ενα φιλτρο ειναι φιλτρο. Τα υλικα που βαζουμε το κανουν βιολογικο, μηχανικο ή χημικο.
Το καλυτερο ειναι να ειναι μηχανικο και βιολογικο μαζι (πρωτο στη σειρα των υλικων το μηχανικο και μετα το βιολογικο), και αν και εφοσον χρειαστει, να υπαρχει αλλο ξεχωριστο φιλτρακι για χημικο υλικο

ShadowVValker
18-06-12, 13:45
Δεν μειωνεται τιποτα.
Δεν εχεις πειρα μαλλον :D
Η μονη λυση ειναι να κοβει το ματι σου στο μεταχειρισμενο ή να εχεις καποιον που ξερει μαζι σου


:D:D:D
Ή εύχεσαι να μπορεί να έρθει ο Σπύρος μαζί σου να το τσεκάρει - εγγύηση!!!:p

noutsman
18-06-12, 13:50
Δεν μειωνεται τιποτα.
Δεν εχεις πειρα μαλλον :D
Η μονη λυση ειναι να κοβει το ματι σου στο μεταχειρισμενο ή να εχεις καποιον που ξερει μαζι σου
-------------------------
Ακομα κι αν δεν θελεις μεταχεισρισμενο, κοιτα στα καινουρια για εξωτερικο σε ιδια τιμη.

ΥΓ ξαναλεμεεεεεεεεεε ενα φιλτρο ειναι φιλτρο. Τα υλικα που βαζουμε το κανουν βιολογικο, μηχανικο ή χημικο.
Το καλυτερο ειναι να ειναι μηχανικο και βιολογικο μαζι (πρωτο στη σειρα των υλικων το μηχανικο και μετα το βιολογικο), και αν και εφοσον χρειαστει, να υπαρχει αλλο ξεχωριστο φιλτρακι για χημικο υλικο

Οπου και να εψαξα (internet, petshop κτλ.) τα εξωτερικα βιολογικα φιλτρα εκαναν 100+ ευρω...! :?:(...

delta66
18-06-12, 13:52
Ποσο κοστιζει το Boyu?
Τι διαστασεις εχει το ενυδρειο χωρις το καπακι?

noutsman
18-06-12, 13:54
Ποσο κοστιζει το Boyu?
Τι διαστασεις εχει το ενυδρειο χωρις το καπακι?

Αυτο το BOYU κοστίζει γυρω στα 35-40 ευρω....
Οι διαστασεις ειναι αυτες... 80x35x40 ...

delta66
18-06-12, 14:03
ΟΚ το πολυ πολυ να ξοδεψεις 35-40 παραπανω απο οτι πρεπει :D

noutsman
18-06-12, 14:05
ΟΚ το πολυ πολυ να ξοδεψεις 35-40 παραπανω απο οτι πρεπει :D

χαχαχαχαχ....με τον μισθο που παιρνω φιλε... αυτα τα 40 ευρω...ειναι πολλα..χαχαχα!:p:D

delta66
18-06-12, 14:18
χαχαχαχαχ....με τον μισθο που παιρνω φιλε... αυτα τα 40 ευρω...ειναι πολλα..χαχαχα!:p:D
Τοτε υπαρχει η πολυ πιο απλη και οικονομικη λυση.
Αφηνεις αυτο το φιλτρο που ηδη εχει το ενυδρειο, και αφαιρεις ιχθυοφορτωση ετσι ωστε να φτανει :cool: (στην κυκλοφορια του νερου μεσα στο ενυδρειο, δεν ξερω μονο πως τα παει).

Μη θελουμε και την πιτα ολοκληρη και το σκυλο χορτατο.