PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι μπορει να ειναι;


Vangelis21
13-06-12, 20:36
Παιδια βρηκα αυτο
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-oo270-vangelis21-de447f23.jpg

Στο βυθο του ενυδρειου μου το οποιο εχει χρυσοψαρα, ενα σαε και 2 πλεκο. Τι μπορει να ειναι;;

noutsman
13-06-12, 20:37
Σαν τροφή ψαριών (φυλλαράκι) μου μοιάζει!:?

kgf12345
13-06-12, 22:05
καποιο σκουπιδι που υπηρχε στο υποστρωμα ισως?...

Vangelis21
13-06-12, 22:37
μαλλον δε φαινεται καλα απο τη φωτο. ειναι (οσο μπορω να ειμαι σιγουρος) σαν αυτο που αφηνουν οι γαριδες οταν αλλαζουν "ρουχα"? ε κατι τετοιο, απλα το περιεργο ειναι οτι δεν εχω γαριδες, μονο αυτα που εγραψα, αλλαζει δερμα η πως αλλιως λεγεται καποιο απο αυτα?να ηταν εκει απο τον προηγουμενο ιδιοκτητη δυσκολο γιατι το βρηκα πανω στην αμμο ενω δεν υπηρχε απο πριν. δεν τα εχω δει και να σκαβουν βαθεια...

noutsman
14-06-12, 06:27
Μα αν δεν εχεις γαριδες αυτο τοτε ΣΙΓΟΥΡΑ δεν ειναι δερμα γαριδας! Αλλαα....μηπως καμια φορα (οταν αγορασες κανα φυτο) ειχε καμια γαριδουλα πανω και δεν το πρόσεξες??

Vangelis21
14-06-12, 07:11
Απλα δεν ξερω τι ειχε ο προηγουμενος ιδιοκτητης. Ποτε δεν εβαλα φυτα μεσα εκει

noutsman
14-06-12, 08:23
Απλα δεν ξερω τι ειχε ο προηγουμενος ιδιοκτητης. Ποτε δεν εβαλα φυτα μεσα εκει

Ακομα και να ειχε εκει γαριδες ο παλιος ιδιωκτητης, αυτο το... "δερμα" (οπως λες) θα είχε πλέον...λιώσει μεσα εκει! Αρα κατι αλλο θα ειναι! Ισως κανα σκουπιδακι που θα σου επεσε εκει κατα λαθος!:?:?!:D:D

Giannakis
14-06-12, 08:54
καλημερα βαγγελη!αυτο προκειται για κοκκαλο ψαριου κυριως απο γατοψαρο που ειχε μεινει και φαγωθηκε εκει μεσα...τετοιο ειχα κι εγω στο παλιο μου ενυδρειο

Vangelis21
14-06-12, 12:11
δεν καταλαβαινω. πως μπορει τοσο μεγαλο και να ειναι κοκκαλο? απο κονται φαινεται σαν σωμα ψαριου η γαριδας. παντως εδω και 4 μηνες που το λειτουργω εγω δεν εχει υπαρξει τετοιου ειδος θανατος εκει μεσα, ουτε αλλα ψαρια εκτος απο αυτα που ειπα. δεν μπορω να καταλαβω.

να ειναι σκουπιδακι αποκλειεται γιατι ειναι πολυ ψηλα το ενυδρειο και μονο οταν ταιζω εχει καποιος προσβαση και φυσικα δεν μπορει να μου εχει πεσει κατι τετοιο! υπηρχαν και μερικα μικροτερα κομματακια ιδιου τυπου γυρω γυρω.

εκτος αυτου και δεν ξερω αν παιζει ρολο, εκει διπλα βρηκα κι ενα κομματι (σαν πετρουλα) απο αμμο η οποια ειχε πετρωσει. ουτε αυτο ξερω τι ηταν

kgf12345
14-06-12, 13:38
το ενυδρειο το πηρες μεταχειρισμενο η/και γεματο?(υποστρωμα αμμος κλπ). αν ναι το καθαρισες?

αν οχι,την αμμο η οτι εχεις στο βυθο την καθαρισες πριν τη βαλεις μεσα?
γιατι αν δεν καθαρισες δεν υπαρχει λογος να ψαχνουμε.κιεγω ειχα βρει φτερα μεσα σε σακι αμμο που ειχα παρει οταν την καθαρισα.δε σημαινει οτι ειχα βαλει καρακαξες μεσα:D
εμενα μου κανει για κελυφος γαριδας καλιμανης.μονο δεν ξερω αν ηταν σαγανακι η οχι:D

noutsman
14-06-12, 13:49
το ενυδρειο το πηρες μεταχειρισμενο η/και γεματο?(υποστρωμα αμμος κλπ). αν ναι το καθαρισες?

αν οχι,την αμμο η οτι εχεις στο βυθο την καθαρισες πριν τη βαλεις μεσα?
γιατι αν δεν καθαρισες δεν υπαρχει λογος να ψαχνουμε.κιεγω ειχα βρει φτερα μεσα σε σακι αμμο που ειχα παρει οταν την καθαρισα.δε σημαινει οτι ειχα βαλει καρακαξες μεσα:D

+1000:smt023:smt023:smt023

Vangelis21
15-06-12, 08:28
Το ενυδρειο το "πηρα" γεματο κι ετοιμο αλλα εβαλα εγω τα ψαρια. Ο βυθος καθαριστηκε απο μενα τοτε. Ξαφνικα εμφανιστηκε αυτο. Ειτε ειναι απο καποιο ψαρι ειτε ηταν στο βυθο και ξεθαφτικε

Λιβέρης Σταύρος
15-06-12, 09:16
Πολλές φορές και το αλάτι που μαζεύεται στο καπάκι κάνει κάτι τέτοιες κρούστες που με τον καιρό χρωματίζονται και καταλήγουν στο βυθό.

Vangelis21
15-06-12, 13:58
δεν μπορει να ειναι τετοια κρουστα. ειναι κυκλικη, πως να το πω, σαν κουκουλι, σαν απο σωμα ψαριου