PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρυσοψαρο κανει τουμπες (;)


Vangelis21
11-06-12, 23:25
Ενα απο τα φανσυ χρυσοψαρα (δεν ξερω ακριβως ειδος) μερικες φορες γυριζει τουμπα στο νερο και μετα παλι ισια. Υστερα αφηνεται και το νερο τον ανεβαζει πανω. Μετα παλι κολυμπα καθετα κτλ κτλ. Ειναι κατι νορμαλ;

Ταισα αρακα κι αν το ξανακανει αυριο θα βγαλω βιντεο

aqualife
12-06-12, 13:23
Ενα απο τα φανσυ χρυσοψαρα (δεν ξερω ακριβως ειδος) μερικες φορες γυριζει τουμπα στο νερο και μετα παλι ισια. Υστερα αφηνεται και το νερο τον ανεβαζει πανω. Μετα παλι κολυμπα καθετα κτλ κτλ. Ειναι κατι νορμαλ;

Ταισα αρακα κι αν το ξανακανει αυριο θα βγαλω βιντεο
ναι βγάλτο βίντεο,;) αλλα δεν ειναι τίποτα σοβαρό τα χρθσοψαρα το κάνουν αυτό(και αλλα πολλά)

maikl
12-06-12, 14:05
Κανε μια αναζητηση για ασθενεια νηκτικης κυστης.Ισως το προλαβεις αν ειναι σε αρχικο σταδιο...;)

kgf12345
18-06-12, 02:13
εμενα παλι (κατοπιν διαβασματος των προηγουμενων θεματων σου)μου φαινεται οτι εχουν αρχισει να "την κανουνε" ενα ενα τα χρυσοψαρα...

μηπως πρεπει να ξαναστηθει το ενυδρειο απτην αρχη? εγω αυτο θα εκανα....:rolleyes:

Vangelis21
18-06-12, 19:24
τι εννοεις? να φυγουν τα ψαρια και να ξαναστρωθει? δεν νομιζω να υπαρχει λογος για κατι τετοιο αφου οι εβδομαδιαιες αλλαγες νερου και το οτι οι μετρησεις μου ειναι αριστες δειχνουν οτι δεν υπαρχει καποιο προβλημα.

επειτα απο συζητησεις με διαφορους γνωστες εκτος φορουμ, μαλλον σκεφτομαστε οτι απο το πετ σοπ τα συγκεκριμενα ψαρακια ηταν ταλαιπωρημενα

kgf12345
19-06-12, 01:04
ΟΚ! ολα καλα τοτε:rolleyes:

Vangelis21
19-06-12, 22:27
για να μην ανοιγω αλλο τοπικ.... το συγκεκριμενο συνειχζει που και που τις τουμπες αλλα ειχαμε αλλο κρουσμα σημερα.

ενα ρεντκαπ, μικρουλι απο το πουθενα ηταν γυρισμενο στα πλαγια, με ταλαιπωρημενα πτερυγια, ουρες και λεπια.

το εβαλα σε καραντινα και ταισα λιγο αρακα αλλα δε νομιζω να βγαλει καν την νυχτα. δεν μπορω να καταλαβω τι συμβαινει...

οι μετρησεις μου ειναι καλες

Despina
19-06-12, 22:32
εμενα παλι (κατοπιν διαβασματος των προηγουμενων θεματων σου)μου φαινεται οτι εχουν αρχισει να "την κανουνε" ενα ενα τα χρυσοψαρα...

μηπως πρεπει να ξαναστηθει το ενυδρειο απτην αρχη? εγω αυτο θα εκανα....:rolleyes:

Νομιζω πως εχει δικιο...ενα ενα αρχιζουν να εμφανιζουν προβλημα ...

Vangelis21
19-06-12, 22:41
κανεις δεν ειπε οτι εχει αδικο αλλα αυτα καλως η κακως ειναι λογια του αερα. συγκεκριμενα πραγματα για να πορευτουμε εχουμε? αφου οι μετρησεις μου ειναι καλες δεν τιθεται θεμα μη-στημενου ενυδρειου. αλλαγες νερου κανω συχνα. δεν ξερω τι μπορω να κανω

kgf12345
20-06-12, 01:50
ολα οσα ζητας και ακομα περισσοτερα,βρισκονται εδω (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=52490).εκανες τον κοπο να τα διαβασεις αυτα καθολου?γιατι ολοι εδω μεσα εχουνε (η μαλον ειχανε)τη διαθεση να σε βοηθησουνε κιεσυ αρχισες να τους τη λες,οπως κανεις και με εμενα παραπανω.

"ξεκολλα" απτο στρωσιμο και τις μετρησεις σου που οπως λες ειναι καλες.(προσωπικα αμφιβαλω γιαυτο αφου δε μας εχεις πει πως μετρας και με τι κλπ)αλλα ας πουμε οτι οι μετρησεις και το νερο σου ειναι καλο...

εχεις εκει μεσα πολλα ψαρια τα οποια δεν ταιριαζουνε μεταξυ τους,τα οποια μεγαλωνουνε πολυ(σε τελικο μεγεθος) και τα κρατας σε ενυδριο με διακοσμηση η οποια δεν τα βοηθαει(και μπορει να τους κανει και κακο) και τα ψαρια σου αρρωσταινουν ενα ενα.ειτε γιατι πηρες ενα αρρωστο και αρρωστησαν και τα αλλα(αμφιβαλω και για αυτο)ειτε γιατι αρρωστησανε μολις μπηκανε εκει μεσα.ολες τις πρακτικες συμβουλες στις εχουνε πει τα παιδια στα προηγουμενα θεματα σου.θαπρεπε ηδη να εχεις απομονωσει τα αρρωστα ψαρια σε καραντινα και να κανεις θεραπεια(στη δωσανε και αυτη αναλυτικοτατα) και θα επρεπε ηδη να εχεις κανει αλλαγες στο ενυδρειο σου.

αυτα και καλη συνεχεια.

οσο για το "λογια του αερα" οσον αφορα το στησιμο του ενυδριου απτην αρχη,αφου τα θες αναλυτικα θα στα πω...


δινουμε τα ψαρια σε καποιον που μπορει να τα θεραπευσει/φροντισει.
αδειαζουμε το ενυδριο.
πεταμε οτι πλαστικο υπαρχει μεσα.(ποσο μαλον οταν δεν ξερουμε απο τι ακριβως ειναι φτιαγμενο το καθενα).
βγαζουμε την αμμο/χαλικι κλπ
αδειαζουμε το φιλτρο και τα υλικα του και τα καθαριζουμε/απολυμαινουμε σχολαστικα.(υπαρχουνε απειρα ποστ εδω μεσα πανω στο θεμα,οπως και στα υπομνηματα,και μπορεις παντα να ρωτησεις αν δεν ξερεις η δεν καταλαβαινεις κατι,ανθρωπινα...)
καθαριζουμε/απολυμαινουμε το ενυδριο.΄
αφου γινουν τα προηγουμενα,ξαναστηνουμε το ενυδριο απτην αρχη,βαζοντας υποστρωμα,χαλικι αμμο κλπ.(αφου τα καθαρισουμε κιαυτα πριν τα βαλουμε μεσα).υπαρχουν απειρα θεματα και γιαυτο εδω μεσα.
στηνουμε το φιλτρο αναλογα το μοντελο του,τα υλικα που εχουμε,το ειδος και τον αριθμο ψαριων που θα κρατησουμε,το μεγεθος του ενυδριου κλπ...(γεματο το φορουμ απο πληροφοριες και γιαυτο)
γεμιζουμε με νερο...(παντα με αντιχλωριο)
διαλεγουμε τι ψαρια θα κρατησουμε,αναλογα τα λιτρα μας και τις αναγκες τους(και κατεπεκταση ποσο "ευκολο" η "δυσκολο" θαναι για μας η συντηρηση τους)
βαζουμε αγγελια στην αναλογη κατηγορια του φορουμ για μπολι ωστε να ξαναστρωσουμε το φιλτρο μετα την απολυμανση που του καναμε.
αφου διαλεξουμε διαβαζοντας σχετικα με τα ειδη που θελουμε,και εχουμε βαλει μπολι μια μερα πριν,τα αγοραζουμε η τα βρισκουμε απο συνχομπιστες.
βαζουμε ψαρια σταδιακα.οχι αγοραζεις 30 χρυσοψαρα και τα ριχνεις μεσα με τη μια....ενα-ενα,δυο-δυο,3-3 κλπ αναλογα με τα λιτρα μας,το φιλτρο μας,και το τελικο νουμερο ψαριων που θελουμε να εχουμε σε βαθος χρονου ενος με δυο μηνες.(αναλογα παντα,αυτο εξαρταται απο ολα τα προηγουμενα που σου εγραψα και απο αλλα)
αφου βαλουμε τα ψαρια,κανουμε μετρησεις στο νερο για να δουμε πως τα παει το φιλτρο,και σε τι σταδιο ειναι η βιολογια του.
αν βαινουν ολα καλως,με βαση τις μετρησεις μας και τη συμπεριφορα των ψαριων τοτε ολα καλα.
αν οχι,και συμβαινει κατι που δεν το ξερουμε η δε μπορουμε να το σκεφτουμε μπαινουμε εδω μεσα και ρωταμε.γιαυτο υπαρχει το φορουμ.
ελπιζω να μην ξεχασα κατι.δεν νομιζω,αλλα αν ξεχασα κατι μπορει να συμπληρωσει καποιος αλλος.μενω σε ρετιρε στον τεταρτο και φυσανε πολλοι αερηδες εδω πανω...

Vangelis21
20-06-12, 07:31
Αν ξερει καποιος εμπειρος με χρυσοψαρα ας μου γραψει τι μπορει να φταιει και πως καταπολεμειται. Ισως υπαρχει καποιο φαρμακο για παρασιτα (να μη χρειαζεται ανθρακα) η κατι αλλο.

SOCRATIS
20-06-12, 08:46
Tο περιεχόμενο του φίλτρου σου πόσο συχνά το ξεπλένεις;
Το μόνο που μπορείς να κάνεις προς το παρών είναι πιο συχνές αλλαγές νερού.

Vangelis21
20-06-12, 10:41
Η αληθεια ειναι οτι δεν το ειχα ξεπλυνει εδω και 3 μηνες. Εχει δυο φιλτρα. Το ενα το ξεπλυνα προχτες και λεω να αφησω λιγες μερες πριν κανω το αλλο για να μη χαλασω τη βιολογια.

Αλλαγες συχνες ναι θα κανω αλλα δυστυχως μονο με απευθειας λαστιχο μπορω και νερο βρυσης...
-------------------------
Νεα απο το ρεντκαπ

Καθεται στον πατο της καραντινας αλλα δεν ειναι πια στα πλαγια. Δειχνει κινητικο αλλα αργο. Εχει χασει πολλα λεπια. Τι μπορει να ειναι αυτο;

Ταισα χτες 2 αρακαδες. Να ταιρω και σημερα η οχι;

janickrules
20-06-12, 21:33
απο την στιγμη που δεν φαινεται κατι απο τις μετρησεις,τοτε 2 πραγματα μου ρχονται στο μυαλο:

1) επειδη δεν απομονώνεις τα αρρωστα ψαρια,ισως να παιρνουν και αλλα στο λαιμο τους!

2) οι αλλαγες νερου,γινονται με λαθος τροπο!!

στο ειπαν και τα παιδια σε αλλο θεμα που ανοιξες!
το νερο θελει προετοιμασια!

επισης:σκουπα κανεις καθολου;
εχεις παρα πολλα ψαρια μεσα!

θα επρεπε να εχεις γυρω στα 12 fancy!
για μενα,οτιδηποτε παραπανω ειναι υπερπληθυσμός!

kgf12345
20-06-12, 21:59
Καθεται στον πατο της καραντινας αλλα δεν ειναι πια στα πλαγια. Δειχνει κινητικο αλλα αργο. Εχει χασει πολλα λεπια. Τι μπορει να ειναι αυτο;

Ταισα χτες 2 αρακαδες. Να ταιρω και σημερα η οχι;

ειναι οτι θα παει κιαυτο σαν το σκυλι στ'αμπελι.αυτο ειναι.

οσο για τους αρακαδες,ειναι σαν να πηγαινεις στο νοσοκομειο με εγκαυματα 3ου βαθμου σε ολο σου το σωμα και να σου δινουν καθαρτικο για να πας να χ...εις...
μονο που σε αυτη την περιπτωση δεν εχουμε παει καν στο "νοσοκομειο" και το παιρνουμε στο "σπιτι" το καθαρτικο...

Vangelis21
20-06-12, 22:40
απο την στιγμη που δεν φαινεται κατι απο τις μετρησεις,τοτε 2 πραγματα μου ρχονται στο μυαλο:

1) επειδη δεν απομονώνεις τα αρρωστα ψαρια,ισως να παιρνουν και αλλα στο λαιμο τους!

2) οι αλλαγες νερου,γινονται με λαθος τροπο!!

στο ειπαν και τα παιδια σε αλλο θεμα που ανοιξες!
το νερο θελει προετοιμασια!

επισης:σκουπα κανεις καθολου;
εχεις παρα πολλα ψαρια μεσα!

θα επρεπε να εχεις γυρω στα 12 fancy!
για μενα,οτιδηποτε παραπανω ειναι υπερπληθυσμός!

1) επειδη εχουμε στο σοι γιατρους ξερω καποια πραγματα για "κολλητικες" ασθενειες και τα πραγματα δεν ειναι τοσο απλα!

2) αυτο δεν ισχυει γιατι εψαξα κι εμαθα, θα δημιουργουσε αλλες αρρωστιες η λαθος αλλαγη νερου.

3) 600 λιτρα 12 ψαρια? οχι βεβαια...


ειναι οτι θα παει κιαυτο σαν το σκυλι στ'αμπελι.αυτο ειναι.

οσο για τους αρακαδες,ειναι σαν να πηγαινεις στο νοσοκομειο με εγκαυματα 3ου βαθμου σε ολο σου το σωμα και να σου δινουν καθαρτικο για να πας να χ...εις...
μονο που σε αυτη την περιπτωση δεν εχουμε παει καν στο "νοσοκομειο" και το παιρνουμε στο "σπιτι" το καθαρτικο...

αν δεν εχεις κατι να πεις, καλυτερα μην απαντας καθολου

kgf12345
20-06-12, 22:46
ναι ειναι καλυτερα να κατσουμε να συζητησουμε λιγο ακομα αν πρεπει να μπουνε σε καραντινα με θεραπεια:rolleyes:μπορει να ψοφησουν ολα και να ληξει το προβλημα μεχρι να παρεις αποφαση να κανεις αυτα που σου εχουν ηδη πει.

Vangelis21
20-06-12, 22:57
Αν ξερει καποιος απανταει...

Μπορει ολα αυτα να εχουν συμβει απο

1) αυξημενη θερμοκρασια;
2) μεγαλη αναταραξη και υπερχρησιμοποιηση αεραντλιας; Διαβασα οτι τα φανσυ ( οπως και αυτα που πεθαναν) δεν αρεσκονται σε υψηλες ροες.
-------------------------
ναι ειναι καλυτερα να κατσουμε να συζητησουμε λιγο ακομα αν πρεπει να μπουνε σε καραντινα με θεραπεια:rolleyes:μπορει να ψοφησουν ολα και να ληξει το προβλημα μεχρι να παρεις αποφαση να κανεις αυτα που σου εχουν ηδη πει.


Επειδη μαλλον δε θες να ακουσεις τι σου λενε...

ΔΕΝ ξερουμε ΤΙ επαθαν οποτε και ΔΕΝ υπαρχει συνιστωμενη θεραπεια. Εγω να κανω οτι λεει ο ενας κι ο αλλος χωρις να ξερω τι εχουν δεν το κανω. Πως ξερω τις γνωσεις του καθενος; Ο καθης μπορει να λεει οτι θελει πισω απο μια οθονη. Τελος αυτη η συζητηση ομως. Αφου βρεθει τι εχουν και προταθει συγκεκριμενη θεραπεια, φυσικα και θα ακολουθηθει

delta66
20-06-12, 23:20
Περιληψη
Τα ψαρια μου πεθαινουν ενα ενα, ενω οι μετρησεις ειναι ολες τελειες και τα κανω ολα τελεια.
Θα ηθελα εξηγηση του φαινομενου και βοηθεια.

Δεδομενα:
Δεν εχω καραντινα.
Δεν τα βαζω σε πλαστικο δοχειο, ειναι απανθρωπο
Θελω να μου χαρισουν κανονικο ενυδρειο για καραντινα (ας μου προτεινει καποιος επ'ευκαιριας και αντλια για συντριβανι σε πλαστικη πισινουλα)
Θελω αυτος που θα μου πει τι να κανω (αναλυτικοτατα), να εχει αποδεικτικα στοιχεια των γνωσεων του και η θεραπεια που θα μου προτεινει να μην ειναι με ενυδρειακα (ακριβα) φαρμακα και να μη χρειαζεται μετα η χρηση φιλτρου με ανθρακα.

Διατηρω τα δικαιωματα:
Αν δε μου αρεσει για οποιοδηποτε λογο καποια προταση, να την ονομαζω "λογια του αερα".
Αν κανει καποιος λαθος και μου προτεινει τιποτα εκτος των παραπανω δεδομενων, να ξερει οτι θα τον ξεφτιλισω.
Με αυτο το απλο χαρτι, περναω τις "εξετασεις" για να γραψω την αποψη μου?

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-dd212-delta66-aqua-misc-248_resize.jpg


Αν ναι, τοτε προτεινω :

http://1.bp.blogspot.com/-vbNH_58qXIw/TkycUbhiOUI/AAAAAAAAPrQ/48oOfj0J23A/s1600/troll+spray.jpg

Κριμα στα ψαρια μονο


ΥΓ δεν βαζω emoticon, γιατι ποιος ξερει πως θα μεταφραστουν παλι.

kalagio
20-06-12, 23:33
Αλαζονεια σε όλο της το μεγαλείο. Αφου δεν εμπιστευεσαι κανεναν πως θες να βρεις τι συμβαινει κανοντας ερωτήσεις εδω????Αν ξερει καποιος απανταει...

Μπορει ολα αυτα να εχουν συμβει απο

1) αυξημενη θερμοκρασια;
2) μεγαλη αναταραξη και υπερχρησιμοποιηση αεραντλιας; Διαβασα οτι τα φανσυ ( οπως και αυτα που πεθαναν) δεν αρεσκονται σε υψηλες ροες.
-------------------------



Επειδη μαλλον δε θες να ακουσεις τι σου λενε...

ΔΕΝ ξερουμε ΤΙ επαθαν οποτε και ΔΕΝ υπαρχει συνιστωμενη θεραπεια. Εγω να κανω οτι λεει ο ενας κι ο αλλος χωρις να ξερω τι εχουν δεν το κανω. Πως ξερω τις γνωσεις του καθενος; Ο καθης μπορει να λεει οτι θελει πισω απο μια οθονη. Τελος αυτη η συζητηση ομως. Αφου βρεθει τι εχουν και προταθει συγκεκριμενη θεραπεια, φυσικα και θα ακολουθηθει

in the pond
21-06-12, 07:59
Αν μπω στον κόπο να πω κι εγώ δυο πράγματα σχετικά με αυτά που μάλλον αντιμετωπίζει το ενυδρείο σου, φοβάμαι ότι θα ταυτιστώ με αυτά που ήδη είπαν κάποια παιδιά πιο πάνω.

Τα πράγματα είναι πολύ απλά και η πείρα σε αυτό το χόμπυ είναι πολύ σημαντική. Εξάλλου οι περισσότεροι που μίλησαν διατηρούν για χρόνια πολύ πιο ευαίσθητα ψάρια από τα χρυσόψαρα και για να σου απαντήσουν, χρειάστηκε να σπαταλίσουν από τον προσωπικό τους χρόνο. Κανένας δεν πληρώνεται εδώ και ότι κάνουμε, το κάνουμε για την αγάπη μας προς το χόμπυ.

θα παρακαλούσα μόνο να καταλαγιάσουν τα πνεύματα. Τα περιττά σχόλια να αποφεύγονται.

Vangelis21
21-06-12, 19:26
μαλλον το βραδακι με σωστο φωτισμο θα ανεβει βιντεο με το πως κολυμπαει το ψαρι του τιτλου. μια περιγραφη με λεξεις ειναι οτι 70% του χρονου κολυμπαει οπως ολα, μια χαρα αλλα πολυ συχνα γυριζει αναποδα για 2-3 δευτερολεπτα και μετα συνεχιζει, ενω αλλες φορες κολυμπαει καθεται προς το βυθο και αφηνει τον εαυτο του ελευθερο και ξαναπαει λιγο πανω . γενικα φαινεται σαν να παιζει αλλα δεν ξερω αν υπαρχει αυτο το ενδεχομενο