PDA

Επιστροφή στο Forum : Λίπασμα


theofilos
17-09-04, 20:52
Ενυδρείο 370λ. Φωτισμός ΜΗ 150w 10000k. PH 7.6 KH 14 GH 9. Tι λίπασμα και σε τι ποσότητα και συχνότητα προτείνετε? Τις SEACHEM είναι καλά?

lasal
18-09-04, 00:50
Απο τα καλύτερα.
Οι δοσολογίες υπάρχουν πάνω στο κουτί και στο site της seachem
http://www.seachem.com/products/planted.html

gaia
18-09-04, 10:08
Καλο θα ηταν να ξερουμε και τις διαστασεις του ενυδρειου σου εκτος απο τον ογκο του . Πες μας επισης και τι φυτα εχεις και αν και με ποιον τροπο διαχεεις CO2 .
Δες κι αυτο http://studio.aaquaria.com/board/viewtopic.php?t=2559

theofilos
19-09-04, 06:37
Πλευρές πίσω είναι 90εκ. πρόσοψη 105. Είναι στο σχήμα του διαμαντιού. Απο φυτά έχω λίγα μέσα αυτη τη στιγμή. Υγροφίλα σιαμένσις, εναν εχινόδορο, εγέρια, ανουβια νανα, και ροτάλα. CO2 δεν θέλω να βάλω. Δηλαδή πρόκειται για ενυδρείο χαμηλής ανάπτυξης εξού και η λάμπα 150w. Θέλω απλά τα φυτά να είναι υγιή και δεν θέλω τρελές αναπτύξεις. α! το υπόστρωμα είναι seachem flourite.

gaia
19-09-04, 11:15
Επειδη οι λαμπτηρες ΜΗ δινουν σχετικα συγκεντρωμενο φωτισμο , τοποθετησε απο κατω της φυτα που θελουν εντονο φως ( egeria densa ,rotala , hygrophila siamensis ) και βαλε τα φυτα με λιγες απαιτησεις σε φωτισμο προς τις ακρες . Εφοσον δεν θελεις να κανεις χρηση CO2 απεφυγε τις αεραντλιες και τοποθετησε τα φιλτρα σου με τροπο που να μην προκαλουν αναταραξη της επιφανειας και επομενως απωλεια CO2 . Προσπαθησε τα φυτα που επιλεγεις να ανταποκρινονται στον τυπο του ενυδρειου που θελεις να κανεις ( χαμηλων απαιτησεων ) και βαλε κι αλλα γιατι εχεις πολυ λιγα . Μεχρι το ενυδρειο σου να βρει ισορροπια βαλε αρκετα ανθεκτικα φυτα γρηγορης αναπτυξης ( η hygrophila polysperma ειναι ιδανικη γι'αυτον το σκοπο ) ωστε να εχεις γρηγορη απορροφηση των πλεοναζοντων θρεπτικων συστατικων . Ο φωτισμος σου ειναι επαρκης για μεγαλη γκαμα φυτων (αν και δεν ειπες το υψος του ενυδρειου σου και την αποσταση επιφανειας νερου-λαμπτηρα ). Το υποστρωμα που εχεις ειναι ο.κ αρκει να εχει το απαιτουμενο βαθος .

theofilos
20-09-04, 00:31
Το ενυδρείο είναι 70 εκ ύψος. Η ΜΗ είναι περιπου 10 εκ πιο πάνω απο την επιφάνεια. Τώρα το aquascape που θέλω να κάνω είναι κυρίως προς τις άκρες του και μου χαλάει τα σχέδια. Πάντως η διάχυση είναι αρκετά καλή λόγω του προβολέα που διάλεξα. Ναι φυτά θα βάλω και άλλα και πάντα χαμηλών απαιτήσεων. Απο λίπασμα διάλεξα να βάλω της seachem το flourish μόνο. Αν δώ ότι δεν με καλύπτει και κάπου υπάρχει έλλειψη θα φανεί στην πορεία.

theofilos
21-09-04, 02:30
Σήμερα πήρα λίπασμα. Έλλειπε της seachem και μέχρι να έρθει πήρα το αντιστοιχό της aqualine. Επίσης πήρα και τα εξής φυτά 2 χ Vallisneria americana var. biwaensis, 2 x Hygrophila corymbosa ''Siamensis 53B'', 1x Micranthemum umbrosum , 3 x Hygrophila corymbosa ''Compact''.

gaia
21-09-04, 08:59
Το micranthemum umbrosum ειναι υψηλων απαιτησεων .
Η ΜΗ είναι περιπου 10 εκ πιο πάνω απο την επιφάνεια
η αποσταση ειναι μικρη και θα εχεις προβλημα με την θερμοκρασια τους καλοκαιρινους μηνες .

theofilos
21-09-04, 23:39
Όλο το καλοκαίρι την έβγαλα με 28 βαθμούς. Εξάλλου πιο ψηλά πιο αδύνατο φώς. Πιστεύω είμαι στο όριο για το φώς. Ίσα που με καλύπτει.

theofilos
07-10-04, 01:07
[quote="gaia"]Το micranthemum umbrosum ειναι υψηλων απαιτησεων .
[quote]
Το micranthemum umbrosum είναι το μόνο φυτό που πάει καλά σε αυτό το ενυδρείο :D . μεγαλώνει σαν τρελλό και απροβλημάτιστο. Μετά τη φώτο του ενυδρείου σου σε αντέγραψα και θα το χρησιμοποιήσω σαν γρασίδι. Απο ότι βλέπω μου λείπει σίδερο και κάλλιο. Πώπω τι ρουφάνε τα φυτά!