PDA

Επιστροφή στο Forum : Καινούργια λιμνούλα (αρχαριος)


Thodoris_
08-06-12, 23:29
Καλησπερα σε όλους κ χάρηκα πολυ που σας βρηκα τυχαια στο διαδικτυο..ειλικρινα δεν ηξερα πως υπαρχει τοσος πολυς κοσμος που ασχολειται!:p
Το ονομα μ θεοδωρος και μενω στην Λευκωσια!

Στο θεμα μας τωρα,,παντα ειχα ενα κολλημα με τους γιαπωνεζικους κηπους κ δεν μιλαω απαραιτητα για τους πολυ μεγαλους..ετσι λοιπον αποφασισα να φτιαξω τον δικο μου..κ ασ ειναι κ μικρος..χτες λοιπον πηρα υλικα : μια μικρη πλαστικη λιμνουλα των 260 λιτρων πετρες,κ καποια φυτα καμποση ορεξη και ενθουσιασμο!Σημερα ειναι η 2η μερα που δουλευω πανω στην λιμνουλα κ σας στελνω το αποτελεσμα..θα χαρω πολυ να ακουσω τα σχολια σας κ να μαθω καποια πραματα παραπανω..

ερωτηση/εις

1.που μπορω να βρω ποικιλια απο υδροβια φυτα εδω στην κυπρο?

2.δεν εχω αγορασει φιλτρο αλλα μια μικρη αντλια νερου για μελοντικο μικρο καταρακτη ,θα ειμαι οκαι με τα καταληλα φυτα για οξυγονο κ υγιες νερο?

3.τι ειδος μικρου ψαριου μπορω να βαλω στην λιμνουλα,διαβασα για τα κουνουποψαρα,μπορω να βαλω κ υδρόβιο σαλιγκάρι που τρωει την αλγη ?

ειμαι σιγουρος πως οι αποριες μου θα ειναι περισσοτερες με τον καιρο ;)

Λιβέρης Σταύρος
09-06-12, 08:28
Καλώς όρισες στο G.A.B. Η λιμνούλα σου όμορφη μεν αλλά πολύ μικρή δε. Φίλτρο είναι άκρως απαραίτητο να πάρεις γιατί τα λίτρα σου είναι λίγα. Καλή συνέχεια και περιμένουμε εξέλιξη στη λίμνη σου.

Thodoris_
09-06-12, 11:12
Καλώς όρισες στο G.A.B. Η λιμνούλα σου όμορφη μεν αλλά πολύ μικρή δε. Φίλτρο είναι άκρως απαραίτητο να πάρεις γιατί τα λίτρα σου είναι λίγα. Καλή συνέχεια και περιμένουμε εξέλιξη στη λίμνη σου.
Ευχαριστω φιλε Σταυρο..ο χωρος μου ειναι αρκετα περιορισμενος κ δεν ηθελα να πειραξω τα ηδη μεγαλα δεντρα..οσο για το φιλτρο τι θα προτεινες?

Andros
09-06-12, 12:24
Καλησπερα σε όλους κ χάρηκα πολυ που σας βρηκα τυχαια στο διαδικτυο..ειλικρινα δεν ηξερα πως υπαρχει τοσος πολυς κοσμος που ασχολειται!:p
Το ονομα μ θεοδωρος και μενω στην Λευκωσια!

Στο θεμα μας τωρα,,παντα ειχα ενα κολλημα με τους γιαπωνεζικους κηπους κ δεν μιλαω απαραιτητα για τους πολυ μεγαλους..ετσι λοιπον αποφασισα να φτιαξω τον δικο μου..κ ασ ειναι κ μικρος..χτες λοιπον πηρα υλικα : μια μικρη πλαστικη λιμνουλα των 260 λιτρων πετρες,κ καποια φυτα καμποση ορεξη και ενθουσιασμο!Σημερα ειναι η 2η μερα που δουλευω πανω στην λιμνουλα κ σας στελνω το αποτελεσμα..θα χαρω πολυ να ακουσω τα σχολια σας κ να μαθω καποια πραματα παραπανω..

ερωτηση/εις

1.που μπορω να βρω ποικιλια απο υδροβια φυτα εδω στην κυπρο?

2.δεν εχω αγορασει φιλτρο αλλα μια μικρη αντλια νερου για μελοντικο μικρο καταρακτη ,θα ειμαι οκαι με τα καταληλα φυτα για οξυγονο κ υγιες νερο?

3.τι ειδος μικρου ψαριου μπορω να βαλω στην λιμνουλα,διαβασα για τα κουνουποψαρα,μπορω να βαλω κ υδρόβιο σαλιγκάρι που τρωει την αλγη ?

ειμαι σιγουρος πως οι αποριες μου θα ειναι περισσοτερες με τον καιρο ;)

Καλωσορισες θεοδωρε.......

Οταν ειδα τον τιτλο ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΛΙΜΝΟΥΑ ειπα.....ωπα!! τουτος εν κυπραιος :D

Λοιπον, πολυ ωραιος ο τροπος που εστησες την λιμνουλα σου..;) Μου αρεσε πολυ!!!!

Απο ψαρια και κουνουποψαρα μπορεις να βαλεις αλλα και χρυσοψαρα που ομως δυστυχως λογο λιτρων σε περιοριζουν καπως.

Αν δεν θες να βαλεις φιλτρο θα μπορουσες να το κανεις νοουμενου οτι καθε εβδομαδα θα κανεις αλλαγες νερου που ετσι κι'αλλιως θα πρεπει να τις κανεις ακομα κι'αν εχεις και φιλτρο....
Αν θες μπορεις να την δουλεψεις μονο με μια αντλια και σε συνδυασμο με τα φυτα και συχνες αλλαγες νερου θα εισαι αψογος..

Αν τελικα θες να βαλεις φιλτρο μπορεις να φτιαξεις ενα μονος σου...εσυ αποφασισε και θα τα ξαναπουμε.

Φυτα τωρα...οτι εχουμε εμεις θα σου δωσουμε Θεοδωρε...αν ομως θες και κατι αλλο που δεν εχουμε εμεις εχουμε τον καταλληλο γι'αυτην την δουλεια :D

Τελος θεοδωρε εγω μενω Τσερι...:D Οποταν...θα τα πουμε και απο κοντα ετσι??:)

Thodoris_
09-06-12, 13:26
Καλωσορισες θεοδωρε.......

Οταν ειδα τον τιτλο ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΛΙΜΝΟΥΑ ειπα.....ωπα!! τουτος εν κυπραιος :D

Λοιπον, πολυ ωραιος ο τροπος που εστησες την λιμνουλα σου..;) Μου αρεσε πολυ!!!!

Απο ψαρια και κουνουποψαρα μπορεις να βαλεις αλλα και χρυσοψαρα που ομως δυστυχως λογο λιτρων σε περιοριζουν καπως.

Αν δεν θες να βαλεις φιλτρο θα μπορουσες να το κανεις νοουμενου οτι καθε εβδομαδα θα κανεις αλλαγες νερου που ετσι κι'αλλιως θα πρεπει να τις κανεις ακομα κι'αν εχεις και φιλτρο....
Αν θες μπορεις να την δουλεψεις μονο με μια αντλια και σε συνδυασμο με τα φυτα και συχνες αλλαγες νερου θα εισαι αψογος..

Αν τελικα θες να βαλεις φιλτρο μπορεις να φτιαξεις ενα μονος σου...εσυ αποφασισε και θα τα ξαναπουμε.

Φυτα τωρα...οτι εχουμε εμεις θα σου δωσουμε Θεοδωρε...αν ομως θες και κατι αλλο που δεν εχουμε εμεις εχουμε τον καταλληλο γι'αυτην την δουλεια :D

Τελος θεοδωρε εγω μενω Τσερι...:D Οποταν...θα τα πουμε και απο κοντα ετσι??:)
Καλως σας βρηκα φιλε Αντρο! ; )

Αν ειναι ευκολο μπορεις να μου πεις τι ψαρια μπορω να εχω κ σε πιο αριθμο?Σαλιγκαρια κανεις?το βαθος της λιμνουλας ειναι 50+

Οσον αφορα το φιλτρο τωρα,οτι κ να κανω δλδ θα πρεπει μια φορα την βδομαδα να αλλαζω νερο?φυτα κ ψαρια δεν θα ταλαιπορουντε?

τι φυτα εχετε?αν δεν ειναι κοπος? ; )

ευχαριστω κ παλι ..

Thodoris_
10-06-12, 10:09
Καλημερα..Πινοντας καφεδακι..;)
Η προσθηκη της μικρης αντλιας εδωσε κινηση κ "ζωη" στο νερο και ο ηχος πανεμορφος!!:)Ποτε μπορω να βαλω καποια φυτα μεσα στην λιμνουλα?

Thodoris_
10-06-12, 10:17
λεπτομέριες..

Andros
10-06-12, 10:34
Θεοδωρε ψαρια θα σου δωσω εγω...εχω πολυ ομορφα comet goldfish απο γεννες...
Κανονικα 4 εως 5 ψαρακια μπαινουν στην λιμνουλα σου αλλα ασε να το δουμε στην πορια...

Φυτα εχω Hydrocotyle umbellata, κυπερο, παπυρο νανο, ιριδες, νουφαρα, και ακομα δυο που δεν ειμαι σιγουρος τι ειναι γιατι μοιαζουν και αλλα φυτα με αυτα..

Οπως και ναχει, η λιμνουλα ειναι μικρη και οπως καταλαβαινεις (αποψη μου) δεν πρεπει να την χωσουμε στο φυτο και πολυ περισσοτερο (λογο μεγεθους) να μην βαλεις φυτα που ψηλωνουν πολυ για να μην ερθουμε σε αντιθεση με το ομολογουμενως ομορφο σκηνικο που εφτιαξες.......
Θα τα πουμε αν θελεις κι'απο κοντα :)

Αλλαγες νερου ναι... θα πρεπει να κανεις καθε εβδομαδα, τα λιτρα σου ειναι λιγα οποταν μερικη αλλαγη νερου δεν νομιζω να εχεις προβλημα ουτε εσυ :D αλλα περισσοτερο ουτε η ζωη μεσα στη λιμνουλα ;)

Κουκλαρα παντως η λιμνουλα......

Thodoris_
10-06-12, 10:53
χαχα..ευχαριστω για τα καλα σου λογια..τι σοι καλλιτεχνες ημαστε?;)

πολυ ομορφα ειναι τα comet goldfish..ειναι αυτα με το κοκκινο κ ασπρο χρωμα?4 με 5 μου ακουγεται μια χαρα!:)

ποτε μπορω να βαλω καποια φυτα,πρεπει να περασουν καποιες μερες?ψαρια?

Συμφωνω με το λιγα κ καλα δεν θελω να την πνιξουμε!;)
στο κατω κατω θα προσθεσω περισσοτερο πρασινο στο γυρω χωρο για να γινει πιο φυσικος κ αν θελω μπορω να φτιαξω κ μια γλαστρολιμνη..

να τα πουμε κ απο κοντα θελω να δω κ τα δικα σου.. εχεις λιμνη,λιμνες?ενυδρειο?:p

Thodoris_
10-06-12, 11:18
comet goldfish?

in the pond
11-06-12, 09:16
Καλώς μας ήρθες Θοδωρή...;) Ψάρια έχω κι εγώ για χάρισμα. Τα κόμετ είναι αυτά με τη μεγάλη ουρά και μπορείς να τα βρεις σε διάφορα χρώματα, από εντελώς λευκό, πορτοκαλί, κόκκινο, καφέ, δίχρωμο, τρίχρωμο κ.λ.π.

Από φυτά, μην το παρακάνεις όντως, γιατί έχεις μικρή λιμνούλα με περιορισμένη επιφάνεια. Εκτός αυτά που σου έχει αναφέρει ο Άνδρος, προσωπικά έχω αν θέλεις pistia stratiotes και ένα άλλο είδος ύριδας. Έχω και ιππουρίδες που κατά τα τέλη του καλοκαιριού θα τις αραιώσω, οπότε θα είναι ιδανικότατες στη λιμνούλα σου, λόγω της μικρής έκτασης που παίρνουν. Δίνουν ύψος σε μια ιαπωνέζικη προσέγγιση, παραπέμπουν στα παμπού και είναι πολύ όμορφο και διακριτικό φυτό. Διαθέτω και άλλα φυτά που αρέσκονται στην υγρασία.

Thodoris_
11-06-12, 11:54
Καλημερα κ καλη βδομαδα φιλε κ ευχαριστω για το θερμο καλωσορισμα!Τι ψαρια εχεις?Οπως ειπα κ στον φιλο Αντρο θα ηθελα να εχω ποικιλια απο φυτα που αρεσκονται στην υγρασια ή ειναι υδροβια γιατι εχω σκοπο να προσθεσω κ γλαστολιμνη/ες στον χωρο..αν εχεισ κατι που παραπεμπει σε παμπου ακομα καλυτερα!Αρα ολα ειναι καλοδεχουμενα!;)

Οι ιππουρίδες πως μοιαζουν εχουμε καμια φωτογραφια?

in the pond
11-06-12, 13:11
Οι ιππουρίδες πως μοιαζουν εχουμε καμια φωτογραφια?

Μπορείς να κοιτάξεις Εδώ (http://www.myfirstgarage.com/inspiration/outdoor-living-tour-austin/attachment/horsetail-plant)

Thodoris_
11-06-12, 13:15
Μπορείς να κοιτάξεις Εδώ (http://www.myfirstgarage.com/inspiration/outdoor-living-tour-austin/attachment/horsetail-plant)
Ελα ρε τα εχω ξαναδει σενα φυτωριo!πολυ ωραια,ομορφα,ειναι καπως αδεια απο μεσα ετσι?! ; )

in the pond
11-06-12, 13:26
...ειναι καπως αδεια απο μεσα ετσι?! ; )
Εντελώς. Περιορισμένα σε έναν μικρό ανθώνα εντός λίμνης όμως, είναι μια πολύ όμορφη οριένταλ εικόνα.;)

Thodoris_
12-06-12, 22:04
Μερικες φωτογραφιες του νεου συγκατοικου!:p

in the pond
12-06-12, 22:31
Δεντροβάτραχος! Μια χαρά...

Το άλλο λινκ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=41301) που θέλεις Θεόδωρε. Όπως και αυτό εδώ! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=56920)

Thodoris_
12-06-12, 22:54
Δεντροβάτραχος! Μια χαρά...

Το άλλο λινκ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=41301) που θέλεις Θεόδωρε. Όπως και αυτό εδώ! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=56920)
Πανεμορφα ρε Βασιλη..χαιρομαι ειλικρινα να γνωριζω ανθρωπους με τετοια αγαπη για την φυση..και ειδικα για τα εντομα ..τελικα δεν ειμαι μονος! ; )
Μπορουμε να ανεβάσουμε κι εμεις τα δικα μας και αν ναι σε πια κατηγορια?

in the pond
12-06-12, 22:57
Πανεμορφα ρε Βασιλη..χαιρομαι ειλικρινα να γνωριζω ανθρωπους με τετοια αγαπη για την φυση..και ειδικα για τα εντομα ..τελικα δεν ειμαι μονος! ; )
Μπορουμε να ανεβάσουμε κι εμεις τα δικα μας και αν ναι σε πια κατηγορια?
Στην κατηγορία περιβάλλον λίμνης (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?s=&daysprune=&f=103)

lucy
13-06-12, 10:10
πολύ φιλικός ο βατραχάκος! κάνατε και χειραψία!!! :D

Thodoris_
13-06-12, 10:13
Φίλε μου Βασιλη καθησα κ εψαξα λιγο για το υπεροχο αυτο μικρο φυτο!
Ειναι πανεμορφο στην λιμνουλα!:p

Η Pistia stratiotes (Μαρούλι του νερού) είναι ένα πολύ όμορφο φυτό ιδανικό για λίμνες.Οι μακριές ρίζες του φυτού μπορούν να χρησιμοποιηθούν και ως καταφύγιο για ψάρια.Λόγω του γεγονότος ότι σχηματίζει μακριές ρίζες απορροφά γρήγορα και αποτελεσματικά τα νιτρικά άλατα. Χαρακτηριστικό των φύλλων της είναι ότι στην αφή μοιάζουν με βελούδο. Προκειμένου να αναπτυχθεί γρήγορα, χρειάζεται δυνατό φωτισμό.Πολλαπλασιάζονται με διαίρεση.

Thodoris_
13-06-12, 10:18
πολύ φιλικός ο βατραχάκος! κάνατε και χειραψία!!! :D

;) ναι ειναι υπεροχος κ πολυ φιλικος..το περσινο καλοκαιρι ειχα 2 στην αυλη μου!Τον βρηκα τυχαια ενω καθαριζα τα φυλλα του μελλισοχορτου!

Thodoris_
13-06-12, 10:36
:pΤο πρωτο μου φυσικο moss..μικρουλι αλλα μην ξεχναμε και τους 33 βαθμους κελσιου!:p

Thodoris_
14-06-12, 10:14
Ακόμα ενα υδρόβιο φυτο στην λιμνούλα..
Το Salvinia natans είναι μια επιπλέουσα φτέρη που αναπτύσσεται γρήγορα εάν υπάρχει ικανοποιητική τροφή και φωτισμός. Τείνει να καλύπτει το φως από τα φυτά που βρίσκονται από κάτω του. Οι ποικιλίες του salvinia έχουν μικρές τρίχες στα φύλλα τους, κάνοντας τα ανθεκτικά στο νερό. Με την σκίαση μερών της λιμνης και τη χρησιμοποίηση των θρεπτικών ουσιών που βρίσκονται στο νερό βοηθά στο να αποτρέψει την δημιουργία άλγης. Στην φύση, όταν υπάρχουν καλές συνθήκες γίνεται πολύ μεγάλο.

Thodoris_
14-06-12, 20:21
αφιξη των καινουργιων κατοικων της λιμνουλας :);)

Thodoris_
14-06-12, 20:37
Μετα απο 20 λεπτα περιπου προσαρμογης τα ψαρακια εξερευνουν ομαδικα το καινουργιο τους σπιτι !:)
(αυριο υποσχομαι καλυτερες φωτογραφιες)

Γιώργος Κ
14-06-12, 20:54
Να σου ζησουν!!! :p:p

Thodoris_
14-06-12, 21:00
;):p:) ευχαριστω πολυ..μακαρι να πανε ολα καλα!!τωρα οι κατοικοι της αυλης εγιναν περισσοτεροι!

in the pond
14-06-12, 21:38
;):p:) ευχαριστω πολυ..μακαρι να πανε ολα καλα!!τωρα οι κατοικοι της αυλης εγιναν περισσοτεροι!

Βρε, γιατί αγόρασες! Αφού είπαμε θα σου δίναμε εμείς τζάμπα!

Andros
14-06-12, 21:47
Ωραια Θεοδωρε!!

Πολυ ωραιο επισης το salvinia!!!! Ναχαμε ενα κοματακι.... :rolleyes::D

Andros
14-06-12, 21:50
Βρε, γιατί αγόρασες! Αφού είπαμε θα σου δίναμε εμείς τζάμπα!

Ειδες τι εκανα??? Του τα πουλησα :D

in the pond
14-06-12, 21:52
Ειδες τι εκανα??? Του τα πουλησα :D

Α βρε άτιμε! Με πρόλαβες. Είδα το σακουλάκι μεταφοράς γνωστής εταιρείας και την πάτησα.:D

Θεόδωρε, άρα από εμένα θέλεις κανένα δίχρωμο και ένα μαυρούλι έτσι? Όλα κόμετ! Έχεις άλλη προτίμηση?

Andros
14-06-12, 21:58
Α βρε άτιμε! Με πρόλαβες. Είδα το σακουλάκι γνωστής εταιρείας και την πάτησα.:D

Θεόδωρε, άρα από εμένα θέλεις κανένα δίχρωμο και ένα μαυρούλι έτσι? Όλα κόμετ!

Δεν ξερω αν ο Θεοδωρος θελει μαυρουλι...εγω παντως θελω μαρουλι :D
Κανονισε......

Thodoris_
14-06-12, 22:30
Ωραια Θεοδωρε!!

Πολυ ωραιο επισης το salvinia!!!! Ναχαμε ενα κοματακι.... :rolleyes::D
Χεχε θα σου φερω το Σαββατο!;)
-------------------------
Α βρε άτιμε! Με πρόλαβες. Είδα το σακουλάκι μεταφοράς γνωστής εταιρείας και την πάτησα.:D

Θεόδωρε, άρα από εμένα θέλεις κανένα δίχρωμο και ένα μαυρούλι έτσι? Όλα κόμετ! Έχεις άλλη προτίμηση?

Θελεις κ συ ενα κομματακι salvinia?
Μαυρο ειπαμε σιγουρα,τωρα για τα αλλα δεν ξερω..εχεις τοσο ωραια ψαρακια..:) εσυ τι αλλο θα λεγες?

in the pond
15-06-12, 06:57
Μαυρο ειπαμε σιγουρα,τωρα για τα αλλα δεν ξερω..εχεις τοσο ωραια ψαρακια..:) εσυ τι αλλο θα λεγες?

Όχι, Σαλβίνια δεν θέλω για την ώρα, ίσως αργότερα. Όσο για τα χρυσόψαρα, θα πιάσω περισσότερα από 2 ώστε να έχεις την ευκαιρία να διαλέξεις...

Δεν ξερω αν ο Θεοδωρος θελει μαυρουλι...εγω παντως θελω μαρουλι :grin:
Κανονισε...... Έλα όποτε θες...

Thodoris_
15-06-12, 19:29
Το πρωτο μας γευμα σημερα!!:);)

Thodoris_
15-06-12, 19:47
Τελικα πολυ ομορφος ο συνδιασμος!;)

Andros
15-06-12, 19:52
Αμα απο το πρωτο γευμα τρωνε απο το χερι σου, σημαινει οτι ολα πανε καλα Θεοδωρε..:)

Και ειπαμε...ταιζουμε δυο φορες την ημερα και απο λιγο την καθε φορα ;)

Thodoris_
15-06-12, 22:18
[QUOTE=Andros;674997]Αμα απο το πρωτο γευμα τρωνε απο το χερι σου, σημαινει οτι ολα πανε καλα Θεοδωρε..:)

Και ειπαμε...ταιζουμε δυο φορες την ημερα και απο λιγο την καθε φορα ;)[/QUOT

:D Ναι κ γω ετσι νομιζω!

Thodoris_
16-06-12, 19:45
Το πρωτο μου νουφαρο ετοιμο για την λιμνη!;)

Thodoris_
16-06-12, 21:52
Όχι, Σαλβίνια δεν θέλω για την ώρα, ίσως αργότερα. Όσο για τα χρυσόψαρα, θα πιάσω περισσότερα από 2 ώστε να έχεις την ευκαιρία να διαλέξεις...

Έλα όποτε θες...

Βασιλη ειχα αγορασει σε καποια φαση ενα φυτο και μαζι με αυτο στην γλαστρα υπηρχε κ αυτο το χορταρακι..ειχα ρωτησει τι ειναι αλλα δεν ηξεραν να μου πουν..παρατηρησα πως κ σε πολλες αλλες γλαστρες στο φυτωριο υπηρχε αυτο το χορταρακι στην ριζα του φυτου..το ποτιζω πολυ συχνα κ δεν μου εχει χαλασει..ειναι κοντα στο μος που ψαχνουμε..ε?;)

in the pond
16-06-12, 23:07
Βασιλη ειχα αγορασει σε καποια φαση ενα φυτο και μαζι με αυτο στην γλαστρα υπηρχε κ αυτο το χορταρακι..ειχα ρωτησει τι ειναι αλλα δεν ηξεραν να μου πουν..παρατηρησα πως κ σε πολλες αλλες γλαστρες στο φυτωριο υπηρχε αυτο το χορταρακι στην ριζα του φυτου..το ποτιζω πολυ συχνα κ δεν μου εχει χαλασει..ειναι κοντα στο μος που ψαχνουμε..ε?;)

Υπάρχουν αρκετά γρασιδάκια που αρέσκονται στην υγρασία, τα οποία μάλιστα μπορούν να αντικαταστήσουν τις μος. Αυτο είναι πολυ όμορφο. Κοίταξε όμως και εδώ (http://designsinbloom.blogspot.com/2011/04/great-mulch-alternative.html) (Sagina subulata).

Thodoris_
16-06-12, 23:28
Υπάρχουν αρκετά γρασιδάκια που αρέσκονται στην υγρασία, τα οποία μάλιστα μπορούν να αντικαταστήσουν τις μος. Αυτο είναι πολυ όμορφο.


εχεις υποψιν σου και αλλα,αυτο το βρηκα τυχαια..το νουφαρακι πως σου φανηκε?:p
Απορια , σε ποσο καιρο θα καταλαβω πως το νουφαρο παει καλα?

-------------------------
Υπάρχουν αρκετά γρασιδάκια που αρέσκονται στην υγρασία, τα οποία μάλιστα μπορούν να αντικαταστήσουν τις μος. Αυτο είναι πολυ όμορφο. Κοίταξε όμως και εδώ (http://designsinbloom.blogspot.com/2011/04/great-mulch-alternative.html) (Sagina subulata).
χαχα..δλδ εχω Irish moss!Τελεια!!!τωρα που το εψαξα ειναι ακριβως το ιδιο και κανει κ μικρα ασπρα λουλουδακια!

Thodoris_
18-06-12, 10:15
τελικα εφτιαξα και ενα μικρο γιαπωνεζικο λαντερν!:D

lucy
18-06-12, 10:40
........
χαχα..δλδ εχω Irish moss!Τελεια!!!τωρα που το εψαξα ειναι ακριβως το ιδιο και κανει κ μικρα ασπρα λουλουδακια!

Δεν ξέρω αν είναι Irish moss, πάντως εγώ το έχω δει και φωτογραφίσει στις αμμουδερές όχθες ποταμών στη Σαμοθράκη. Κι εγώ το απόκτησα από φυτώριο, γιατί κάθε φορά έλεγα "θα πάρω στο γυρισμό" κι όλο ξεχνούσα. Τώρα έχει γεμίσει κάθε γλάστρα που έχει πολύ υγρασία. Τέλειο γρασίδι!

Συγχαρητήρια για τις κατασκευές σου! Μου αρέσουν πολύ!!! :p

Thodoris_
18-06-12, 11:02
Δεν ξέρω αν είναι Irish moss, πάντως εγώ το έχω δει και φωτογραφίσει στις αμμουδερές όχθες ποταμών στη Σαμοθράκη. Κι εγώ το απόκτησα από φυτώριο, γιατί κάθε φορά έλεγα "θα πάρω στο γυρισμό" κι όλο ξεχνούσα. Τώρα έχει γεμίσει κάθε γλάστρα που έχει πολύ υγρασία. Τέλειο γρασίδι!

Συγχαρητήρια για τις κατασκευές σου! Μου αρέσουν πολύ!!! :p

Ελπιζω να μεγαλωνει γρηγορα!:)
Ευχαριστω κ παλι!;)

Thodoris_
20-06-12, 09:54
Υπάρχουν αρκετά γρασιδάκια που αρέσκονται στην υγρασία, τα οποία μάλιστα μπορούν να αντικαταστήσουν τις μος. Αυτο είναι πολυ όμορφο. Κοίταξε όμως και εδώ (http://designsinbloom.blogspot.com/2011/04/great-mulch-alternative.html) (Sagina subulata).

Βασιλη καλημερα,θυμασε που σε ρωτουσα για το νουφαρο,στην καινουργια του θεση εγινε το διπλασιο!:D
Πως ειναι το ονομα του??

Thodoris_
21-06-12, 10:28
Το πολυκόμπι είναι ένα πρωτόγονο φυτό, απόγονος των τεράστιων δένδρων που υπήρχαν στην παλαιοζωική εποχη.Eιναι ενα απο τα πιο αγαπημενα βοτανια!!Ο γεροντας ολων των δεντρων!!!!Πριν απο εκατομμυρια χρονια στη λιθανθακοφορα περιοδο ηταν το βασικο δεντρο! Οι βλαστοι του ειναι πλουσιοι σε πυριτιο,απο ιστορικες πηγες μαθαινουμαι οτι εχει τοσες πολλες θαυματουργικες ιδιοτητες που ακομη και ενα αγγιγμα φτανει να επουλωθουν οι πληγες! (πλινιος). εχει στυπτικες, αιμοστατικες , αντιφλεγμονωδεις ιδιοτητες και ειναι πολυ καλο να επουλωνει ιστους! αλλες ονομασιες ειναι κοντυλοχορτο, αλογοουρα, εκουιζετο και ιππουριδα!

Πηγές:ftiaxno.gr
neraidokiklos.gr

in the pond
21-06-12, 10:34
Καλημέρα Θεόδωρε, αν μετέφερες αυτό το κειενάκι από κάποια συγκεκριμένη πηγή, θα σε παρακαλούσα να αναφέρεις και το λινκ. Είναι θέμα πνευματικών δικαιωμάτων.;)

Thodoris_
22-06-12, 09:31
Καλημερα!!
*τελικα δεν αρεσε μονο σε μενα το συγκεκριμενο φυτο! ;))

Thodoris_
28-06-12, 12:50
καινουργιο γλυπτο διπλα απο την λιμνη ;)
στο βαθος φαινεται κ το μικρο λαντερν!

in the pond
29-06-12, 21:59
Η εικόνα στην τέταρτη φωτογραφία, πράγματι σε παίρνει αλλού! Πολύ καλό το αποτέλεσμα Θεόδωρε.

Thodoris_
30-06-12, 10:15
Στην πρωτη τα μωρα ταχα ειναι κρυμμενα !! :D
Στην δευτερη..Μολις επεσεν λιο φαουι..πανικος!;)
και στην τριτη ολα τα μωρα!!!

*Βασιλη το νουφαρο εγινε πολυ ωραιο!Οταν μου το ειχες δωσει ητανε μωρακι με 2-3 μικρα φυλλαρακια..τωρα εχει 11 καινουργια!!Παιζει να ανθισει φετος?

in the pond
30-06-12, 19:45
Στην πρωτη τα μωρα ταχα ειναι κρυμμενα !! :D
Στην δευτερη..Μολις επεσεν λιο φαουι..πανικος!;)
και στην τριτη ολα τα μωρα!!!

*Βασιλη το νουφαρο εγινε πολυ ωραιο!Οταν μου το ειχες δωσει ητανε μωρακι με 2-3 μικρα φυλλαρακια..τωρα εχει 11 καινουργια!!Παιζει να ανθισει φετος?

Βεβαίως και θα ανθίσει. Μπλε λουλούδι μάλιστα. Φως του ήλιου υπάρχει εκεί?

Thodoris_
30-06-12, 20:03
[QUOTE=in the pond;677711]Βεβαίως και θα ανθίσει. Μπλε λουλούδι μάλιστα. Φως του ήλιου υπάρχει εκεί?[/QUOTE

Υπαρχει αλλα οχι ολη την μερα..πρωι καποιες ωρες κ λιγο το μεσημερι, μετα σκια!Απο την αναπτυξη του φαινεται πως του ειναι αρκετο!Η μηπως οχι?;)
Το ειχα βαλει στην λιμνη στις 16 του μηνα δλδ πριν 14 μερες,και ο παπυρος δειχνει να τα πηγαινει πολυ καλα,εχει βγαλει 4 καινουργια!

in the pond
30-06-12, 23:54
Υπαρχει αλλα οχι ολη την μερα..πρωι καποιες ωρες κ λιγο το μεσημερι, μετα σκια!Απο την αναπτυξη του φαινεται πως του ειναι αρκετο!Η μηπως οχι?;)
Θηρίο έχει γίνει, πράγματι...Πάει πολύ καλά.

...και ο παπυρος δειχνει να τα πηγαινει πολυ καλα,εχει βγαλει 4 καινουργια! Δεν είναι ακριβώς πάπυρος, ανοίκει και αυτό στην ίδια οικογένεια βέβαια, αυτήν των κυπεροειδών. Cyperus haspan είναι το είδος του φυτού.

Thodoris_
01-07-12, 23:06
και μια φωτογραφια απο ψηλα!:D

Thodoris_
03-07-12, 10:58
πω πω ομορφιες!!! Καλως μας ηρθες!!
γαλαζια λιβελουλα!!:D

lucy
03-07-12, 13:16
ΥΠΕΡΟΧΗ!!!! τα λατρεύω αυτά τα έντομα!

Thodoris_
03-07-12, 14:50
ΥΠΕΡΟΧΗ!!!! τα λατρεύω αυτά τα έντομα!

ναι εν πανεμορφη!:D
δεν ξερω γιατι αλλα τις τελευταιες μερες εχω αρκετες!:D:D

lucy
04-07-12, 10:30
Θα ήρθαν για γέννα, στις γλαστρολίμνες έχω πολλές προνύμφες. Στη λιμνούλα -φαντάζομαι- θα τις τρώνε τα χρυσόψαρα.

Thodoris_
04-07-12, 11:03
Θα ήρθαν για γέννα, στις γλαστρολίμνες έχω πολλές προνύμφες. Στη λιμνούλα -φαντάζομαι- θα τις τρώνε τα χρυσόψαρα.
Καλημερα,εχεις εδω φωτογραφιες με τις γλαστρολιμνες σου?Ποσες εχεις κ πιο το μεγεθος?Επειδη η λιμνη μ ειναι πολυ μικρη θα ηθελα να φτιαξω ενα δυο να εχω κ περισοτερα φυτα!

lucy
05-07-12, 10:11
Δημοσίευσα εδώ κι εκεί μερικές φωτογραφίες, και έχω και θέμα αλλά τότε ήταν μόνο δυο και ..."άγουρες". Τώρα είναι διαφορετικές. "Ωριμες πιά, κι έχουν καλύτερο "κύκλο".
Πρέπει να δημοσιεύσω και τις νέες φωτο στο θέμα μου αλλά ... αυτό το αλλά ....
θα προσπαθήσω να το κάνω όσο πιο σύντομα γίνεται και να γράψω και δυο λόγια.
Οι γλαστρες είναι 50*50*50εκ.
-------------------------
καλά ... Αν έχω να περιφανευτώ για ένα πράγμα αυτό είναι η καταγωγή μου! Πόντια!
Ενέσπαλα (ξέχασα) ότι τις είχα δημοσιεύσει! :D

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=16177

kouman
05-07-12, 20:31
Ακόμα ενα υδρόβιο φυτο στην λιμνούλα..
Το Salvinia natans είναι μια επιπλέουσα φτέρη που αναπτύσσεται γρήγορα εάν υπάρχει ικανοποιητική τροφή και φωτισμός. Τείνει να καλύπτει το φως από τα φυτά που βρίσκονται από κάτω του. Οι ποικιλίες του salvinia έχουν μικρές τρίχες στα φύλλα τους, κάνοντας τα ανθεκτικά στο νερό. Με την σκίαση μερών της λιμνης και τη χρησιμοποίηση των θρεπτικών ουσιών που βρίσκονται στο νερό βοηθά στο να αποτρέψει την δημιουργία άλγης. Στην φύση, όταν υπάρχουν καλές συνθήκες γίνεται πολύ μεγάλο.


φοβερο φυτο!

Thodoris_
07-07-12, 21:32
φοβερο φυτο!
ναι πολυ καλο φυτο αλλα το δικο μου το αγορασα πολυ ταλαιπωρημενο..ασε που το τσιμπολογουν και τα χρυσοψαρα μου..δεν παει κ τοσο καλα στην λιμνουλα,μονο καποια εχουν βγαλει καινουργια φυλλα σε αντιθεση με το pistia stratiotes που μεγαλωνει και εξαπλωνεται καθημερινα! :)
εβλεπα μολις τωρα την λιμνη σου..τελικα πια φυτα εχεις παρει?

kouman
08-07-12, 00:21
δεν εχω παρει ακομη..κλαδεματα απο εδω και απο εκει.. γνωριζουμε κανενα site που μπορουμε να παραγγηλουμε? ακομα το ψαχνω με το θεμα των φυτων ( ειμαι ασχετος τελειως με τα φυτα )

lucy
09-07-12, 09:59
δεν εχω παρει ακομη...
Αν ψάχνεις διάφορα να σου στείλω. Έχω έτοιμα κλαδέματα και θα πάω στο ταχυδρομείο αύριο. Με την ευκαιρία ... δες ποιά φυτά έχω στο ποστ μου πιο πάνω που έχω σύνδεσμο για τις γλαστρολίμνες μου.

kouman
09-07-12, 12:10
ευχαριστω lucy! σου εστηλα pm!

Thodoris_
11-07-12, 10:24
Νομιζω ετσι ειναι ο καλυτερος τροπος μπραβο ρε lucy :D μακαρι να ειχα περισσοτερα φυτα και θα σου εστελνα και γω αλλα οσον αφορα την ποσοτητα κ την ποικιλια νομιζω πως ειμαστε στο ιδιο σημειο!Ασε που ειμαι κ λιγακι μακρια!;)
-------------------------
Αν ψάχνεις διάφορα να σου στείλω. Έχω έτοιμα κλαδέματα και θα πάω στο ταχυδρομείο αύριο. Με την ευκαιρία ... δες ποιά φυτά έχω στο ποστ μου πιο πάνω που έχω σύνδεσμο για τις γλαστρολίμνες μου.

lucy oι γλαστρολιμνες σου ειμαι πολυ ομορφες και τα φυτα που εχεις, οταν θα ξεκινησω να την/τις φτιαχνω θα σε ενοχλησω!:D

lucy
11-07-12, 10:41
ναι φυσικά, όποτε θέλεις! ;)

Thodoris_
27-07-12, 11:54
Το πρωτο μου νούφαρο (Empress waterlily) έτοιμο να ανθίσει !!:D

Thodoris_
30-07-12, 11:02
Καλημερα ανθησαμε!!:D:D:D

lucy
30-07-12, 15:23
Αυτή μάλιστα ... είναι μια πραγματικά ανθισμένη καλημέρα!!!

Ζηλεύω!!! :rolleyes: εδώ με τις παγωνιές του χειμώνα στερούμαστε τέτοιες ομορφιές!

Thodoris_
30-07-12, 17:07
Ζηλεύω!!! :rolleyes: εδώ με τις παγωνιές του χειμώνα στερούμαστε τέτοιες ομορφιές!


τι εννοεις?παγωνιες του χειμωνα?? Μα που ποτε??Καλα τον χειμωνα υποθετω πως και εδω δεν θα ζουν τα νουφαρα..λογικα τον χειμωνα "κοιμουνται" η κανω λαθος!?
αλλα τωρα που ειναι καλοκαιρακι λογικα και συ εκει θα εχεις παρομοιες χαρες!ε?

Thodoris_
31-07-12, 10:22
Δεν εχω λογια..Σκεψου να εχεις μια πιο μεγαλη λιμνη γεμααατη με ανθισμενα νουφαρα και ειδικα τετοια εποχη που ολα τα αλλα λουλουδια στον κηπο εχουν μαρανθει!Αντρο του χρονου με βλεπω να φτιαχνω μεγαλυτερη!;)Βασιλη που εισαι να δεις ομορφιες!:D:D
ποσες μερες κρατανε τα λουλουδια?κανουν καποιο καρπο η απλα θα μαρανθουν!?

lucy
31-07-12, 12:55
τι εννοεις?παγωνιες του χειμωνα?? Μα που ποτε??

Θοδωρή είμαι από βόρεια Ελλάδα από την Δράμα. Εδώ τον χειμώνα τα νερά παγώνουν, άλλωτε πολύ άλλωτε λίγο. Η επιφάνεια της λιμνούλας πιάνει πάγο από ένα χιλιοστό έως μερικά εκατοστά.

Τα νούφαρα αυτά, οι νυμφαίες δηλαδή είναι τροπικές και δεν κρατάει το ρίζωμά τους το χειμώνα.

Εχω νούφαρα αλλά δεν έχω με αυτό το απίστευτο χρώμα του μπλε μωβ λιλά. Τα δικά μου είναι ένα υποκίτρινο κι ένα ροζ πολύ απαλό. Αυτά αντέχουν το χειμώνα αλλά φυσικά μόνο οι ρίζες τους. Την άνοιξη ξαναβγάζουν νέα φύλλα.

Thodoris_
31-07-12, 13:04
Θοδωρή είμαι από βόρεια Ελλάδα από την Δράμα. Εδώ τον χειμώνα τα νερά παγώνουν, άλλωτε πολύ άλλωτε λίγο. Η επιφάνεια της λιμνούλας πιάνει πάγο από ένα χιλιοστό έως μερικά εκατοστά.

Τα νούφαρα αυτά, οι νυμφαίες δηλαδή είναι τροπικές και δεν κρατάει το ρίζωμά τους το χειμώνα.

Εχω νούφαρα αλλά δεν έχω με αυτό το απίστευτο χρώμα του μπλε μωβ λιλά. Τα δικά μου είναι ένα υποκίτρινο κι ένα ροζ πολύ απαλό. Αυτά αντέχουν το χειμώνα αλλά φυσικά μόνο οι ρίζες τους. Την άνοιξη ξαναβγάζουν νέα φύλλα.

Καταλαβα..θα μπορουσες δηλαδη να ειχες το συγκεκριμενο απλα θα επρεπε καθε χειμωνα να το βγαζεις απ την λιμνη και να το ειχες σε πιο ζεστο κλιμα!ε?παιζει δηλαδη αμα δεν κανει πολυ δυνατο χειμωνα να ζησουν τα νουφαρα στην λιμνη μου??εννοω με τα φυλλα τους κλπ!!?:)

lucy
01-08-12, 10:38
Καταλαβα..θα μπορουσες δηλαδη να ειχες το συγκεκριμενο απλα θα επρεπε καθε χειμωνα να το βγαζεις απ την λιμνη και να το ειχες σε πιο ζεστο κλιμα!ε?...
έτσι ακριβώς!

...παιζει δηλαδη αμα δεν κανει πολυ δυνατο χειμωνα να ζησουν τα νουφαρα στην λιμνη μου??εννοω με τα φυλλα τους κλπ!!?:)

ναι φυσικά και υπάρχουν τέτοιοι χειμώνες, αλλά είναι σπάνιοι.

Όπως σπάνιος ήταν και ο χειμώνας του 2001 αλλά το -21 που είχε κάνει ήταν αρκετό να καταστρέψει πολλά φυτά αλλά και καλλιέργειες. Τότε δεν είχα ακόμα την λιμνούλα.

Thodoris_
01-08-12, 11:36
έτσι ακριβώς!



ναι φυσικά και υπάρχουν τέτοιοι χειμώνες, αλλά είναι σπάνιοι.

Όπως σπάνιος ήταν και ο χειμώνας του 2001 αλλά το -21 που είχε κάνει ήταν αρκετό να καταστρέψει πολλά φυτά αλλά και καλλιέργειες. Τότε δεν είχα ακόμα την λιμνούλα.
Καταλαβα..θα περιμενουμε να δουμε τοτε!Για μενα θα ειναι ο πρωτος χειμωνας με λιμνη!

lucy
02-08-12, 11:59
Η Κύπρος απ ότι ξέρω δεν φοβάται τους χειμώνες!

in the pond
02-08-12, 18:03
Βρε Θεόδωρε, μα σου άνθισε κιόλας? Πω-πω... Μην το φοβάσαι τους χειμώνες. Το έχω ήδη 4 χρόνια και σίγουρα έχει εγκλιματιστεί. Να το χαίρεσαι.;)

Thodoris_
03-08-12, 11:38
Βρε Θεόδωρε, μα σου άνθισε κιόλας? Πω-πω... Μην το φοβάσαι τους χειμώνες. Το έχω ήδη 4 χρόνια και σίγουρα έχει εγκλιματιστεί. Να το χαίρεσαι.;)

:DΕυχαριστω ευχαριστω!Σημερα μου ανοιξε ακομα ενα!Εν πανεμορφο!!
Απορια:αρχες του χειμωνα δλδ με τα πρωτα κρυα θα αρχισει να χανει τα φυλλα του και εμεις απλα θα αφαιρεσουμε τα ξεραμενα φυλλα!?το αφηνουμε στην θεση του και οταν ερθει η ανοιξη πεταει καινουργια?και με τον πολλαπλασιασμο τι γινεται με διαίρεση των ριζωμάτων?

lucy
03-08-12, 12:25
...Εν πανεμορφο!!
....
Για ένα μόνο λυπάμαι γι' αυτόν τον τρόπο επικοινωνίας, που δεν ακούω την τραγουδιστή προφορά σας! Λατρεύω να ακούω κύπριους και κρητικούς!!! :smt054

Thodoris_
03-08-12, 15:47
Για ένα μόνο λυπάμαι γι' αυτόν τον τρόπο επικοινωνίας, που δεν ακούω την τραγουδιστή προφορά σας! Λατρεύω να ακούω κύπριους και κρητικούς!!! :smt054


:D:D

in the pond
03-08-12, 22:41
Λουσάκι, σου έχω κι εσένα ένα έτοιμο. Σε λίγες μέρες θα έρθει ο Γιάννης στην Κύπρο, όπου και θα του το δώσω να σου το στείλει. Δεν μπορεί, θα φτάσει και κοντά σου μια μέρα...

Θεόδωρε, το συγκεκριμένο είδος, δεν έχει τον ίδιο τρόπο διαχωρισμού με τα υπόλοιπα νούφαρα. Στον κυρίως κόνδυλο που είναι σαν πατάτα, θα δεις ότι δημιουργούνται νέα εξογγόματα, τα οποία εύκολα αφαιρούνται. Όταν τα βάλεις στο χώμα εντός νερού, αυτά παράγουν πρώτα φύλλα και μετά ρίζες. Η ανθοφορία ακολουθεί την ίδια χρονιά. Το συγκεκριμέο φυτό δεν αναπτύσσει πολύ μεγάλο κόνδυλο, οπότε πρέπει να στεραιώνεται καλά στο χώμα. Με κοι δεν υπάρχει περίπτωση να ευδοκιμήσει, άσε που μπορούν να φάνε ακόμα και τον κόνδυλο του φυτού.

Thodoris_
03-08-12, 22:56
πΛουσάκι, σου έχω κι εσένα ένα έτοιμο. Σε λίγες μέρες θα έρθει ο Γιάννης στην Κύπρο, όπου και θα του το δώσω να σου το στείλει. Δεν μπορεί, θα φτάσει και κοντά σου μια μέρα...

Θεόδωρε, το συγκεκριμένο είδος, δεν έχει τον ίδιο τρόπο διαχωρισμού με τα υπόλοιπα νούφαρα. Στον κυρίως κόνδυλο που είναι σαν πατάτα, θα δεις ότι δημιουργούνται νέα εξογγόματα, τα οποία εύκολα αφαιρούνται. Όταν τα βάλεις στο χώμα εντός νερού, αυτά παράγουν πρώτα φύλλα και μετά ρίζες. Η ανθοφορία ακολουθεί την ίδια χρονιά. Το συγκεκριμέο φυτό δεν αναπτύσσει πολύ μεγάλο κόνδυλο, οπότε πρέπει να στεραιώνεται καλά στο χώμα. Με κοι δεν υπάρχει περίπτωση να ευδοκιμήσει, άσε που μπορούν να φάνε ακόμα και τον κόνδυλο του φυτού.

Αυτο με τον διαχωρισμο ποτε ειναι καλυτερα να γινεται?την ανοιξη ας πουμε?πριν τα καινουργια φυλλα?

in the pond
04-08-12, 07:50
π

Αυτο με τον διαχωρισμο ποτε ειναι καλυτερα να γινεται?την ανοιξη ας πουμε?πριν τα καινουργια φυλλα?

Ναι, την άνοιξη, μόλις δεις τα πρώτα μικρά φυλλαράκια να πετάγονται από το νέο κόνδυλο του κυρίως φυτού. Αποκόπτεται εξαιρετικά εύκολα. Για να καταλάβεις, αυτό που σου έχω δώσει, όπως και τα υπόλοιπα βέβαια, τα ψάρια το έκοψαν και αυτό ανέβηκε στην επιφάνεια.

Thodoris_
04-08-12, 19:54
Ναι, την άνοιξη, μόλις δεις τα πρώτα μικρά φυλλαράκια να πετάγονται από το νέο κόνδυλο του κυρίως φυτού. Αποκόπτεται εξαιρετικά εύκολα. Για να καταλάβεις, αυτό που σου έχω δώσει, όπως και τα υπόλοιπα βέβαια, τα ψάρια το έκοψαν και αυτό ανέβηκε στην επιφάνεια.

χμμ..ακουεται ευκολο!:grin:
ξερεις πιο ειναι το "προβλημα" ομως?Για να εχω και δευτερο νουφαρο μεχρι τοτε θα πρεπει οπωσδηποτε να εχω και μεγαλυτερη λιμνη!!:grin:

Thodoris_
05-08-12, 10:25
Θηρίο έχει γίνει, πράγματι...Πάει πολύ καλά.

Δεν είναι ακριβώς πάπυρος, ανοίκει και αυτό στην ίδια οικογένεια βέβαια, αυτήν των κυπεροειδών. Cyperus haspan είναι το είδος του φυτού.

Μεγαλωσαμε!!:D

lucy
06-08-12, 12:31
Λουσάκι, σου έχω κι εσένα ένα έτοιμο. Σε λίγες μέρες θα έρθει ο Γιάννης στην Κύπρο, όπου και θα του το δώσω να σου το στείλει. Δεν μπορεί, θα φτάσει και κοντά σου μια μέρα...
Ευχαριστώ πολύ :smt060 πολύ :smt060 πολύ :smt060

Μεγαλωσαμε!!:D

τι όμορφα που είναι!!!! :p

kouman
06-08-12, 12:49
πανεμορφο! ολα τα φυτα μεσα στην λιμνη δινουν αλλη οψη!!!

Andros
06-08-12, 21:05
Μεγαλωσαμε!!:D

Και ειμαι σιγουρος οτι συντομα θα μεγαλωσει και η λιμνη....:D

Thodoris_
09-08-12, 02:59
Ευχαριστώ πολύ :smt060 πολύ :smt060 πολύ :smt060



τι όμορφα που είναι!!!! :p

ευχαριστω!!:D
-------------------------
πανεμορφο! ολα τα φυτα μεσα στην λιμνη δινουν αλλη οψη!!!

Οντως ευχαριστω!!:Dεσυ τελικα τι εκανες με τα φυτα?η λιμνη πως παει?
-------------------------
Και ειμαι σιγουρος οτι συντομα θα μεγαλωσει και η λιμνη....:D

Ναι Ναι!και γω σιγουρος ειμαι πια,θυμαμαι που μου το ελεγες τοτε που μου ειχες δωσει τα πρωτα ψαρακια!:D

Thodoris_
11-08-12, 13:08
Ενα μικρο ταξιδακι στο φράγμα Αρμίνου στην επαρχια Παφου και στην κοιλάδα του ποταμού Διαρίζου,οι εικονες απλα μαγικες!Απολαυστε κοσμε! :D

http://www.aquatek.gr/vb/picture.php?albumid=613&pictureid=4444
Το φράγμα Αρμίνου στην επαρχια Παφου!


http://www.aquatek.gr/vb/picture.php?albumid=613&pictureid=4445
Το γεφύρι του Τζελεφού, στην κοιλάδα του ποταμού Διαρίζου, στην Πάφο, Ενετικό κτίσμα του 14ου αιώνα. Έχει άνοιγμα περίπου 11 μέτρα.

http://www.aquatek.gr/vb/picture.php?albumid=613&pictureid=4446

http://www.aquatek.gr/vb/picture.php?albumid=613&pictureid=4447
Η ίσκα είναι ένας μύκητας φυτό που αναπτύσσεται στους ξερούς και σαπισμένους κορμούς των δένδρων!

http://www.aquatek.gr/vb/picture.php?albumid=613&pictureid=4451



http://www.aquatek.gr/vb/picture.php?albumid=613&pictureid=4448

http://www.aquatek.gr/vb/picture.php?albumid=613&pictureid=4449

http://www.aquatek.gr/vb/picture.php?albumid=613&pictureid=4450
moss στα δεντρα!!

http://www.aquatek.gr/vb/picture.php?albumid=613&pictureid=4452

http://www.aquatek.gr/vb/picture.php?albumid=613&pictureid=4453

http://www.aquatek.gr/vb/picture.php?albumid=613&pictureid=4454

http://www.aquatek.gr/vb/picture.php?albumid=613&pictureid=4455

http://www.aquatek.gr/vb/picture.php?albumid=613&pictureid=4457
Potamon potamios ο καβουρας του γλυκου νερου.
το μοναδικο ειδος καβουρα γλυκου νερου που υπαρχει στην Κυπρο.

http://www.aquatek.gr/vb/picture.php?albumid=613&pictureid=4458
Potamon potamios ο καβουρας του γλυκου νερου.Οι αριθμοι του μειωθηκαν απο ψεκασμους
των νερων με ακαταλληλα χημικα σκευασματα,επισης απειλειται απο τις κλιματιστικες αλλαγες
και την υπερεκμεταλλευση του νερου!

http://www.aquatek.gr/vb/picture.php?albumid=613&pictureid=4456
Αγνωστο φυτο καποιος ειδικος? ; )


*συντομα περισσοτερες φωτογραφιες

kouman
11-08-12, 19:23
απλα μαγικα!

lucy
13-08-12, 11:45
Μάλλον είναι της οικογένειας cyperaceae.

Οι εικόνες όντως μαγικές και απολαύσαμε!!! Το τοπίο είναι το αγαπημένο μου, νερό πέτρα πλατάνι .... υπέροχα!
κι ο κοκκινούλης καβουρίνος!!!

Yiannis59
13-08-12, 13:14
Αχ!!! Πατρίδα Πάφος φέτος δεν θα σε δω ας όψεται το μνημόνιο

Thodoris_
15-08-12, 10:51
απλα μαγικα!

ναι ναι!;)
-------------------------
Μάλλον είναι της οικογένειας cyperaceae.

Οι εικόνες όντως μαγικές και απολαύσαμε!!! Το τοπίο είναι το αγαπημένο μου, νερό πέτρα πλατάνι .... υπέροχα!
κι ο κοκκινούλης καβουρίνος!!!

θα συμφωνησω νερο,πετρα και δεντρα!:D
-------------------------
Αχ!!! Πατρίδα Πάφος φέτος δεν θα σε δω ας όψεται το μνημόνιο

Απο Κυπρο εισαι Γιαννη?
-------------------------



πίσω στη φύση ..νουμερο 2!

http://www.aquatek.gr/vb/picture.php?albumid=613&pictureid=4463
Το μεσαιωνικό γεφύρι της Ελιάς βρίσκεται στην επαρχία Λεμεσού στο δάσος Πάφου,
πάνω από τον Φοινιώτη ποταμό, 4 χιλιόμετρα από την κοινότηα Καμινάρια.

http://www.aquatek.gr/vb/picture.php?albumid=613&pictureid=4464

http://www.aquatek.gr/vb/picture.php?albumid=613&pictureid=4465

http://www.aquatek.gr/vb/picture.php?albumid=613&pictureid=4466

http://www.aquatek.gr/vb/picture.php?albumid=613&pictureid=4467

http://www.aquatek.gr/vb/picture.php?albumid=613&pictureid=4468

http://www.aquatek.gr/vb/picture.php?albumid=613&pictureid=4469

http://www.aquatek.gr/vb/picture.php?albumid=613&pictureid=4470

Yiannis59
15-08-12, 15:21
-------------------------
Απο Κυπρο εισαι Γιαννη?
-------------------------


Ναι απο την Παφο

in the pond
15-08-12, 20:49
Με βάζεις σε πειρασμό να πιάσω κι εγώ τα βουνά και τα λαγκάδια Θοδωρή...:D Ο καβουρίνος, όλα τα λεφτά. Παλαιότερα τους εντόπιζα κι εγώ, αλλά δεν είχαν αυτό το κοκκινοπό χρώμα. Ήταν κάπως πιο μαυροπράσινοι. Μιλάω για μια άλλη περιοχή του Τροόδους, στον Σαϊτά.

kouman
16-08-12, 19:40
μαγικες εικονες!

Thodoris_
17-08-12, 11:50
Με βάζεις σε πειρασμό να πιάσω κι εγώ τα βουνά και τα λαγκάδια Θοδωρή...:D Ο καβουρίνος, όλα τα λεφτά. Παλαιότερα τους εντόπιζα κι εγώ, αλλά δεν είχαν αυτό το κοκκινοπό χρώμα. Ήταν κάπως πιο μαυροπράσινοι. Μιλάω για μια άλλη περιοχή του Τροόδους, στον Σαϊτά.

τι το σκεφτεσαι ακομα??αντε!:D
οσο για τα καβουρακια βρηκα σε διαφορους χρωματισμους και αρκετα μεγαλα,οπως επισης αρκετα βατραχια και καμποσα ψαρια!

Thodoris_
20-04-13, 20:25
Τωρα που ανοιξε λιγακι ο καιρος ειπα να ανεβασω 2-3ς φωτογραφιες με τα μωρα!;)


http://www.aquatek.gr/vb/picture.php?albumid=614&pictureid=5047

http://www.aquatek.gr/vb/picture.php?albumid=614&pictureid=5046

http://www.aquatek.gr/vb/picture.php?albumid=614&pictureid=5045

kouman
20-04-13, 20:48
:):):) κουκλια!

Thodoris_
20-04-13, 20:55
:):):) κουκλια!

Ναι τα μωρα!Ευχαριστω!!Εντομεταξυ ειναι ο πρωτος χειμωνας που περασαμε μαζι και νομιζω τα πηγαμε μια χαρα!Ο Βασιλης μου ειχε δωσει τον Ιουνη ενα καταμαυρο-μαυρο μικρουλι χρυσοψαρο,μεσα στους επομενους μηνες εγινε πορτοκαλι ειναι αυτο με τις μαυρες βουλες στην ουρα!Ξερω τα χρυσοψαρα οταν ειναι μικρα πολλες φορες ειναι σκουροχρωμα και μεγαλωνοντας περνουν το τελικο τους χρωμα!Το αναφερω γιατι ηταν ωραια η μεταμορφωση!;):D

maria p
20-04-13, 21:27
πανέμορφα!!!

Thodoris_
20-04-13, 21:34
πανέμορφα!!!

;)Ευχαριστω Μαρακι!Εχεις λιμνη η ενυδρειο?

maria p
20-04-13, 21:36
;)Ευχαριστω Μαρακι!Εχεις λιμνη η ενυδρειο?
ενυδρείο με χρυσόψαρα έχω.

Thodoris_
20-04-13, 21:39
ενυδρείο με χρυσόψαρα έχω.

Να τα χαιρεσαι!:D Φωτογραφιες καπου να δω?

maria p
20-04-13, 21:51
Να τα χαιρεσαι!:D Φωτογραφιες καπου να δω?
έχω κάνει μια παρουσίαση εδώ
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=69819

Thodoris_
20-04-13, 21:56
έχω κάνει μια παρουσίαση εδώ
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=69819

Πολλα ομορφα!;)

maria p
20-04-13, 22:44
Πολλα ομορφα!;)
λιγότερο όμορφα από τα δικά σου, το ομολογώ:)

Thodoris_
21-04-13, 07:39
:D


http://www.aquatek.gr/vb/picture.php?albumid=614&pictureid=5056

http://www.aquatek.gr/vb/picture.php?albumid=614&pictureid=5055

http://www.aquatek.gr/vb/picture.php?albumid=614&pictureid=5057

maria p
21-04-13, 08:17
καλημέρα στην όμορφη παρέα!

kouman
21-04-13, 09:21
καλημερα!!!!

in the pond
23-04-13, 22:25
Μια χαρά Θοδωρή. Τα ψάρια, όλα τα λεφτά.

Andros
24-04-13, 10:56
Επειδη ξερω οτι κανεις μαγικα πραματα, βαλε ρε ανθρωπε μου καμια πανοραμικη....
Και θυμισε μας, ποσα ψαρια εχεις στην λιμνουλα?

Thodoris_
24-04-13, 20:44
Μια χαρά Θοδωρή. Τα ψάρια, όλα τα λεφτά.

Θυμασε ρε Βασιλη που μου εδωσες το μαυρο ψαρακι?Εγινε βαθύ πορτοκαλί τους επομενους μηνες και το μονο μαυρο που του εχει απομεινει ειναι κατι μικρες βουλες στην ουρα!Εν υπεροχος ο μικρος!:D

leda
24-04-13, 21:42
αχ μανουλα μου,τι ψαρια ειναι αυτα???:smt049

Thodoris_
25-04-13, 15:59
Επειδη ξερω οτι κανεις μαγικα πραματα, βαλε ρε ανθρωπε μου καμια πανοραμικη....
Και θυμισε μας, ποσα ψαρια εχεις στην λιμνουλα?

Χαχα!!Κανω γενικες καθαριοτητες αυτον τον καιρο γυρω απ την λιμνη,οταν θα ειναι ετοιμη θα βαλω και πανοραμικη!;)
Μου ειχες δωσει 4 μετριου μεγεθους και ο Βασιλης 3 μικρουλια!
-------------------------
αχ μανουλα μου,τι ψαρια ειναι αυτα???:smt049

φατσουλες! και με τον καιρο, επειδη δεν ειναι και παρα πολλα για να τα μπερδευεις μπορεις να διακρινεις και διαφορετικες συμπεριφορες στο καθενα,απο τον τροπο που τρωνε,μεχρι τον τροπο που κολυμπανε!
-------------------------
Τον περασμενο Μαιο μου ειχε δωσει ο Βασιλης 2 κομματακια μυριοφυλλο,δεν καταφεραν να μεγαλωσουν και στην πορεια τα εχασα..φετος αρχες του Απριλη ειδα ενα καινουργιο φυτο να ανεβαινει στην επιφανεια..το κομματι που ειχε "χαθει" ριζωσε τελικα σε μια γλαστα που ειχα ηδη στην λιμνη και νατο και το μυριοφυλλο,μικρο μεν αλλα ολα απο μικρα ξεκινουν!:DΠισω απ το μυριοφυλλο η καινουργια ποντεδερια που πεταξε ηδη 2 καινουρια φυλλα!


http://www.aquatek.gr/vb/picture.php?albumid=614&pictureid=5104

Thodoris_
08-05-13, 21:55
Επειδη ξερω οτι κανεις μαγικα πραματα, βαλε ρε ανθρωπε μου καμια πανοραμικη....
Και θυμισε μας, ποσα ψαρια εχεις στην λιμνουλα?

Στον φιλο τον Αντρο που ζητησε μαγικη φωτογραφια!:D

http://sphotos-b.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/215396_538869352825775_458343815_n.jpg

Σημερα εκαμα αλλαγες και στο νερο καθαρισα ολα τα πεθαμενα φυτα και τωρα περιμενω υακηνθους απο ενα φιλο!:D
Οπως βλεπετε η ποντεδερια στα αριστερα αρχισε να ψηλωνει!
Καποιος φιλος που εχει φτερη κατα προτιμηση μικρη εχω ενα κολλημα και δεν βρισκω ευκολα στα φυτωρια!

maria p
08-05-13, 21:59
Μαγικό Thodoris_!!!!
να στε καλά να την χαίρεστε!
οι φωτογραφίες σου πάντα χαλαρώνουν το βλέμμα μας, ευχαριστούμε.:)

Thodoris_
08-05-13, 22:11
Μαγικό Thodoris_!!!!
να στε καλά να την χαίρεστε!
οι φωτογραφίες σου πάντα χαλαρώνουν το βλέμμα μας, ευχαριστούμε.:)

Ευχαριστω Μαρακι νασαι καλα!:D

maria p
09-05-13, 07:23
μια ασυνήθιστη φιλία!!!
μια φωτογραφία του beutiful pic χαρισμένη σ εσάς με τις υπέροχες λίμνες σας!

kouman
09-05-13, 08:46
πολυ ομορφη!!!!!

douran_p
09-05-13, 09:27
μια χαρα ειναι!!!!! πολυ ομορφη........!!!

Thodoris_
09-05-13, 15:31
μια ασυνήθιστη φιλία!!!
μια φωτογραφία του beutiful pic χαρισμένη σ εσάς με τις υπέροχες λίμνες σας!

ολα τα πλασματα αυτου του τοπου ειναι μοναδικα!Ναμαστε καλα να τα χαιρομαστε!:D

Andros
09-05-13, 18:02
Ωραια! Το πρωτο τεστ το περασες με επιτυχια...τωρα, αρχισε να σκεπτεσαι κατι πιο μεγαλο και γρηγορα μαλιστα, γιατι η οικονομικη κριση θα μας παρει και θα μας σηκωσει :(:mad::):D

Thodoris_
12-05-13, 18:03
Ωραια! Το πρωτο τεστ το περασες με επιτυχια...τωρα, αρχισε να σκεπτεσαι κατι πιο μεγαλο και γρηγορα μαλιστα, γιατι η οικονομικη κριση θα μας παρει και θα μας σηκωσει :(:mad::):D
Προς το παρον φιλε μου δεν με παιρνει για κατι μεγαλυτερο!:D
-------------------------
Ακομα ενα πανεμορφο υδροβιο φυτο εφτασε χτες στην λιμνη!Το φυτο με τα φυλλα σωσίβια..ο Υάκινθος του νερού!:) :D

http://sphotos-e.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/417783_478691525533981_1604195362_n.jpg

kgf12345
12-05-13, 18:17
βρε θοδωρη θα μας τρελλανεις τελειως:Dπανεμορφη η λιμνουλα σου!να τη χαιρεσαι!
λοιπον το αποφασισα το προτζεκτ του φετινου καλοκαιριου θαναι γλαστρολιμνη στο μπαλκονι!:Dαπτην αλλη βδομαδα που θα κατεβω αθηνα ξεκιναω!:D

Thodoris_
12-05-13, 19:03
βρε θοδωρη θα μας τρελλανεις τελειως:Dπανεμορφη η λιμνουλα σου!να τη χαιρεσαι!
λοιπον το αποφασισα το προτζεκτ του φετινου καλοκαιριου θαναι γλαστρολιμνη στο μπαλκονι!:Dαπτην αλλη βδομαδα που θα κατεβω αθηνα ξεκιναω!:D

Ευχαριστωωω!:DΕχει ενα χρονο που την φτιαχνω! Περσυ τον Μαιο ειχα γινει μελος και στο φορουμ οταν ηδη αρχισα να την φτιαχνω!Ας ειναι καλα τα παιδια ο Αντρος και ο Βασιλης που μου εδωσαν τα φωτα τους και οχι μονο!;)
Απλα θελει αγαπη και φροντιδα ενας τετοιος τοπος,ειτε ειναι μια μικρη λιμνουλα η μια γλαστρολιμνη !Αντε με το καλο να φτιαξεις και την δικια σου φιλε/φιλη!:D

maria p
12-05-13, 20:31
θα έλεγα ακριβώς τα ίδια με τον kgf12345!!!
φτου φτου , όλα πανέμορφα!
http://www.aquatek.gr/vb/attachment.php?attachmentid=56847&stc=1&thumb=1&d=1368383313 (http://www.aquatek.gr/vb/attachment.php?attachmentid=56847&d=1368383313)

Thodoris_
16-05-13, 14:15
Πριν λιγες μερες ειχα κανει τις αλλαγες μου στο νερο και ολα ηταν πεντακαθαρα,τις τελευταιες 1-2 μερες προσεξα την φουσκωμενη και στρογγυλεμενη κοιλιά του θηλυκου, γιατι ολα τα υπολοιπα ειχαν αναπτύξει τα χαρακτηριστικα ασπρα στιγματα στα θωρακικα πτερυγια αρα λογικα το ενα ειναι το θηλυκο και ολα τα αλλα ειναι αρσενικα!Αν κανω λαθος να με διορθωσει καποιος..Απο χτες το απογευμα ξεκινησε ενα αγριο κυνηγητο απο ολα τα υπολοιπα ψαρια στο συγκεκριμένο με την φουσκωμενη κοιλια και χωρις τα στιγματα!Τετοιο θολο νερο δεν εχω ξαναδει..και σημερα προσεξα αυτα τα μικρα μπαλακια στα φυτα!Μηπως ειναι αυγα?Ειναι πολυ λιγα σε αριθμο και τα ψαρια τα τρωνε!:(

http://www.aquatek.gr/vb/picture.php?albumid=614&pictureid=5199

Andros
16-05-13, 19:50
Ναι, αυγα ειναι....

Thodoris_
17-05-13, 11:56
Ναι, αυγα ειναι....

Υπαρχει εστω και η πιο μικρη πιθανοτητα αν γλιτώσει κατι απ το φαγωμα και χωρις ειδικες λεκανες με φιλτρα και νερα να δουμε μωρο σε καποια φαση?

Andros
17-05-13, 17:48
Και βεβαια!! Αλλα...... τα ψαρια ειναι αρκετα στην λιμνουλα σου και περισσοτερα απο οσο θα επρεπε.. ο χωρος περιορισμενος, οποταν μικρο ενδεχομενως και να μην δεις....

Thodoris_
20-05-13, 10:55
:D και τωρα τι τρωνε?Διαβασα πολλα στο νετ αλλα θα ηταν καλο να ακουσω και την δικια σας αποψη!:D:D
http://sphotos-g.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-prn2/181246_482513298485137_338508832_n.jpg

http://sphotos-f.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/944531_482513321818468_887547000_n.jpg

http://sphotos-d.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-prn2/971405_482513318485135_1946139887_n.jpg

http://sphotos-h.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/943143_482513341818466_1095594715_n.jpg

http://sphotos-b.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/942796_482513401818460_521548073_n.jpg

http://sphotos-c.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/922809_482513415151792_305746101_n.jpg

maria p
20-05-13, 12:42
να σου ζήσουν!!!
τα έβγαλες από την λίμνη? πόσα είδες?

sarpijk
20-05-13, 13:18
Ειχα διαβασει οτι δινουν κροκο αυγου διαλυμενο σε νερο της λιμνης.

Thodoris_
20-05-13, 14:55
να σου ζήσουν!!!
τα έβγαλες από την λίμνη? πόσα είδες?

Ευχαριστω Μαρια!:DΑπλα ειχα βγαλει ενα δυο υακινθους απ την λιμνη και τους εβαλα στην λεκανη που εχω το μωρο νουφαρο,ψες ειχα δει 2 μικρα,σημερα 4!

Andros
20-05-13, 19:19
Ευχαριστω Μαρια!:DΑπλα ειχα βγαλει ενα δυο υακινθους απ την λιμνη και τους εβαλα στην λεκανη που εχω το μωρο νουφαρο,ψες ειχα δει 2 μικρα,σημερα 4!

Εγω εκανα αυτο, αλλα μιλαμε για πολλους γονους :D

Πρωτα εβαλα τα ψαρια που ηθελα να αναπαραγω εδω....στην φωτο τα ψαρια αρχισαν την διαδικασια....

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-xx120-andros_petrou-img_4075_zps4ab515e7.jpg (http://s747.photobucket.com/user/andros_petrou/media/IMG_4075_zps4ab515e7.jpg.html)

Μετα, γεννησαν πανω στις βουρτσες....

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-xx120-andros_petrou-img_4079_zps38278aae.jpg (http://s747.photobucket.com/user/andros_petrou/media/IMG_4079_zps38278aae.jpg.html)

Μετα οι βουρτσες μπηκαν σε δυο λεκανες...στην μια με φιλτρακι και αεραντλια και στην αλλη μονο αεραντλια.....

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-xx120-andros_petrou-img_4099_zps55b8ebba.jpg (http://s747.photobucket.com/user/andros_petrou/media/IMG_4099_zps55b8ebba.jpg.html)

Μεταφερθηκαν μετα σε ενυδρειο με το νερο να μην ξεπερνα τα 15cm υψος. Μπηκε και ενα φιλτρο ελεγχομενης ροης. Το νερο το αλλαζα καθημερινα με νερο της λιμνης, το μισο περιπου, γιατι ταιζα 3 εως 4 φορες την ημερα με κροκο αυγου (οχι καθε μερα) και με τροφη για γονους σε σκονη...

μερικες φωτο...
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-xx120-andros_petrou-img_4118_zpsf8c9c37c.jpg (http://s747.photobucket.com/user/andros_petrou/media/IMG_4118_zpsf8c9c37c.jpg.html)

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-xx120-andros_petrou-img_4115_zps51be1e28.jpg (http://s747.photobucket.com/user/andros_petrou/media/IMG_4115_zps51be1e28.jpg.html)

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-xx120-andros_petrou-img_4122_zps571e96ad.jpg (http://s747.photobucket.com/user/andros_petrou/media/IMG_4122_zps571e96ad.jpg.html)

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-xx120-andros_petrou-img_4123_zpsf92b2d89.jpg (http://s747.photobucket.com/user/andros_petrou/media/IMG_4123_zpsf92b2d89.jpg.html)

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-xx120-andros_petrou-img_4129_zpsc6427853.jpg (http://s747.photobucket.com/user/andros_petrou/media/IMG_4129_zpsc6427853.jpg.html)

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-xx120-andros_petrou-img_4166_zps6716e347.jpg (http://s747.photobucket.com/user/andros_petrou/media/IMG_4166_zps6716e347.jpg.html)

Τωρα ρε Θοδωρη για 4 ψαρακια (μπορει να δεις κι'αλλα φυσικα) τι να σου πω δεν ξερω.....:D

Αν θες να μπεις στην διαδικασια καντο!

Κλεόβουλος
20-05-13, 19:24
Πω πω βρε Άντρο, εκατοντάδες είναι αυτά!
Πόσα απ' αυτά μεγάλωσες?

Andros
20-05-13, 20:01
Πω πω βρε Άντρο, εκατοντάδες είναι αυτά!
Πόσα απ' αυτά μεγάλωσες?

Πολλα Κλεοβουλε! Εδωσα αρκετα και εχω αρκετα ακομα για να δωσω....

Thodoris_
20-05-13, 20:55
Τωρα ρε Θοδωρη για 4 ψαρακια (μπορει να δεις κι'αλλα φυσικα) τι να σου πω δεν ξερω.....:D

Αν θες να μπεις στην διαδικασια καντο![/QUOTE]

Ελειπα απ το σπιτι και τωρα στην λεκανη εχω 7!:D
Εμμ κοιτα.. σιγουρα δεν θελω να καμω παραγωγη απο χρυσοψαρα αλλα αφου ειδα τα μικρα να μην προσπαθησω να μεγαλωσω καποια?Δεν πηρα την μεγαλη λεκανη που λεγαμε και σκεφτηκα αντι 140 λιτρα να παρω μια 200 δεν θα μπορεσουν να ζησουν εκει 2-3 μικρα?Πρεπει οπωσδηποτε να φτιαξω ενυδριο?

Andros
21-05-13, 19:55
Ελειπα απ το σπιτι και τωρα στην λεκανη εχω 7!:D
Εμμ κοιτα.. σιγουρα δεν θελω να καμω παραγωγη απο χρυσοψαρα αλλα αφου ειδα τα μικρα να μην προσπαθησω να μεγαλωσω καποια?Δεν πηρα την μεγαλη λεκανη που λεγαμε και σκεφτηκα αντι 140 λιτρα να παρω μια 200 δεν θα μπορεσουν να ζησουν εκει 2-3 μικρα?Πρεπει οπωσδηποτε να φτιαξω ενυδριο?[/QUOTE]



Δεν ειναι αναγκη να μπουν σε ενυδρειο. Και μια λεκανη, στην προκειμενη οπως λες 200αρα μια χαρα ειναι. Αν ακομα βρεις, κατι σε μακροστενο σχημα (προτιμω) ακομα καλυτερα.

Λοιπον, οτι ειναι να κανεις καντο αμεσα και ελα απο το σπιτι μου να σου δωσω ενα φιλτρακι (δανεικο :D) που ειναι οτι πρεπει γι'αυτην την δουλεια ;)

Και μια φιλικη συμβουλη :D Οτι ειναι να κανεις να το κανεις εξω απο το σπιτι και σε σκιερο μερος.

Thodoris_
21-05-13, 20:12
Δεν ειναι αναγκη να μπουν σε ενυδρειο. Και μια λεκανη, στην προκειμενη οπως λες 200αρα μια χαρα ειναι. Αν ακομα βρεις, κατι σε μακροστενο σχημα (προτιμω) ακομα καλυτερα.

Λοιπον, οτι ειναι να κανεις καντο αμεσα και ελα απο το σπιτι μου να σου δωσω ενα φιλτρακι (δανεικο :D) που ειναι οτι πρεπει γι'αυτην την δουλεια ;)

Και μια φιλικη συμβουλη :D Οτι ειναι να κανεις να το κανεις εξω απο το σπιτι και σε σκιερο μερος.[/QUOTE]



Ευχαριστω ρε Αντρο νασαι καλα!:DΑυριο παω για την λεκανη και θα σε ενημερωσω!

Thodoris_
24-05-13, 19:54
Δεν ειναι αναγκη να μπουν σε ενυδρειο. Και μια λεκανη, στην προκειμενη οπως λες 200αρα μια χαρα ειναι. Αν ακομα βρεις, κατι σε μακροστενο σχημα (προτιμω) ακομα καλυτερα.

Λοιπον, οτι ειναι να κανεις καντο αμεσα και ελα απο το σπιτι μου να σου δωσω ενα φιλτρακι (δανεικο :D) που ειναι οτι πρεπει γι'αυτην την δουλεια ;)

Και μια φιλικη συμβουλη :D Οτι ειναι να κανεις να το κανεις εξω απο το σπιτι και σε σκιερο μερος.



Ευχαριστω ρε Αντρο νασαι καλα!:DΑυριο παω για την λεκανη και θα σε ενημερωσω![/QUOTE]

Δεν βρηκα 200αρα ,πηγα παντου,εγυρισα ολα τα φυτωρια και τα DIY!Τελικα πηρα την 140 που λεγαμε ανοιγμα στα 70 σχεδον και βαθος 55-60!και δεν εχει ουτε μακροστενο σχημα...:DΤωρα τι κανω?Να την γεμισω με νερο και αντιχλωριο?Και μετα??

*Τα ψαρακια αρχισαν να κινούνται παντου μεσα στην λεκανη και κανενα πια δεν ειναι κολλημενο στις πλευρες οπως τοτε που γεννηθηκαν!Ειναι τοοοοοοσο μικρα ομως!Ποτε θα παρουν το σχημα του ψαριου??Χαχα!

Andros
24-05-13, 20:32
Δεν βρηκα 200αρα ,πηγα παντου,εγυρισα ολα τα φυτωρια και τα DIY!Τελικα πηρα την 140 που λεγαμε ανοιγμα στα 70 σχεδον και βαθος 55-60!και δεν εχει ουτε μακροστενο σχημα...:DΤωρα τι κανω?Να την γεμισω με νερο και αντιχλωριο?Και μετα??

*Τα ψαρακια αρχισαν να κινούνται παντου μεσα στην λεκανη και κανενα πια δεν ειναι κολλημενο στις πλευρες οπως τοτε που γεννηθηκαν!Ειναι τοοοοοοσο μικρα ομως!Ποτε θα παρουν το σχημα του ψαριου??Χαχα![/QUOTE]



Θα βαλεις νερο απο την λιμνουλα καμια 15αρια εκατοστα και να ερθεις να σου δωσω και το φιλτρακι που ειπαμε....θα πρεπει επισης να αρχισεις να ταιζεις και να κανεις καθημερινες αλλαγες νερου με νερο απο την λιμνη.

Εχω και τροφη για γονους ;)
Ποσα ψαρακια ειδες μεχρι τωρα?

Thodoris_
24-05-13, 21:01
Δεν βρηκα 200αρα ,πηγα παντου,εγυρισα ολα τα φυτωρια και τα DIY!Τελικα πηρα την 140 που λεγαμε ανοιγμα στα 70 σχεδον και βαθος 55-60!και δεν εχει ουτε μακροστενο σχημα...:DΤωρα τι κανω?Να την γεμισω με νερο και αντιχλωριο?Και μετα??

*Τα ψαρακια αρχισαν να κινούνται παντου μεσα στην λεκανη και κανενα πια δεν ειναι κολλημενο στις πλευρες οπως τοτε που γεννηθηκαν!Ειναι τοοοοοοσο μικρα ομως!Ποτε θα παρουν το σχημα του ψαριου??Χαχα!



Θα βαλεις νερο απο την λιμνουλα καμια 15αρια εκατοστα και να ερθεις να σου δωσω και το φιλτρακι που ειπαμε....θα πρεπει επισης να αρχισεις να ταιζεις και να κανεις καθημερινες αλλαγες νερου με νερο απο την λιμνη.

Εχω και τροφη για γονους ;)
Ποσα ψαρακια ειδες μεχρι τωρα?[/QUOTE]

15 εκατοστα?η λεκανη που ειναι τωρα ειναι 40!!:DΓια ποσο καιρο θα γινεται αυτο με τα 15 εκατοστα και τις αλλαγες?Πηγα και για τροφη στον Μογλη αλλα δεν ειχε ειπε, ουτε και στο δευτερο πετ εδω στην περιοχη!Κοιτα την μια τα μετραω και ειναι 12,την αλλη 5 και την αλλη 7!Χαχα!στην λεκανη εχουν και φυτα και ειναι ολη μερα μεσα στις ριζες που ειναι γεματες με φυσαλίδες αέρα!δεν ειναι πιο φυσικα ετσι?

Andros
24-05-13, 21:40
Επειδη φανταζομαι οι λεκανες ειναι μικρες βαλε περισσοτερο νερο αλλα ενα φιλτρακι το θελεις γιατι θα ταιζεις...μην σηκωσουμε αμμωνιες (ασχετα αν εχεις φυτα) γιατι οι γονοι ειναι πολυ ευαισθητοι και γι'αυτον τον λογο θα πρεπει να γινονται και οι καθημερινες αλλαγες νερου...
Υποψην θα πρεπει να ταιζεις 3 εως 4 φορες την ημερα οποταν καταλαβαινεις γιατι επιβαλλετε ενα φιλτρο...;)

Τις αλλαγες νερου θα τις κανεις οσο οι γονοι βρισκονται σε περιορισμενο χωρο (βλεπε λεκανες) και μεχρι να παρουν λιγο τα πανω τους για να μπορεσεις να τα επιστρεψεις πισω στην λιμνη...


Υ.Γ Το αντιχλωριο ξεχνατο ενοχλει τους γονους! Παιρνεις νερο απο την λιμνη για τις αλλαγες. Αντιχλωριο μονο στην λιμνη και μεχρι την επομενη μερα που θα κανεις αλλαγη νερου δεν θα εχει κανενα προβλημα..

Thodoris_
24-05-13, 22:06
Τις αλλαγες νερου θα τις κανεις οσο οι γονοι βρισκονται σε περιορισμενο χωρο (βλεπε λεκανες) και μεχρι να παρουν λιγο τα πανω τους για να μπορεσεις να τα επιστρεψεις πισω στην λιμνη.[/QUOTE]


Αρα το νερο της λεκανης της παλιας δεν το βαζω στην καινουργια,απλα θα βαλω νερο απ την λιμνη!Και πως μεταφερεις αυτα τα πλασματακια που ειναι καποιων μονο χιλιοστών?χαχα!Τα πανω τους ποτε τα περνουν?:Dεννοω σε ποσους μηνες θα ειναι μικρα ψαρακια και οχι γονοι?!

Τωρα εγω σκεφτομαι.. το φιλτρο γιατι να μην το βαλω στην μικρη λεκανη και τα υδροβια μου φυτα να τα βαλω στην μεγαλη που πηρα σημερα?Το νερο απ την αντλια θα περνα μεσα απο την καινουργια λεκανη και θα καταληγει στην λιμνη,οπως ειχαμε πει..οταν με το καλο μεγαλωσουν τα μωρα να πανε καποια στην λιμνη και καποια στην μικρη λεκανη!Ε?

Andros
24-05-13, 22:48
Ποσο μεγαλη ειναι η λεκανη που εχει μεσα τους γονους? Εγω θελω την μεγαλη γιατι καθε εβδομαδα θα σηκωνεις την σταθμη του νερου πιο ψηλα.

Thodoris_
24-05-13, 23:09
Ποσο μεγαλη ειναι η λεκανη που εχει μεσα τους γονους? Εγω θελω την μεγαλη γιατι καθε εβδομαδα θα σηκωνεις την σταθμη του νερου πιο ψηλα.

εχεις δικαιο δεν ειναι μεγαλη..42 εκατοστα υψος και ανοιγμα 30 κατι,απλα αυτη που αγορασα την ειχα στο μυαλο για να την βαλω σαν μικρη λιμνουλα για τα νουφαρα και ειναι αρκετα βαρια με χοντρο πλαστικο,μαυρη ..για να καταλαβεις εχει το παχος που εχει και η λιμνη μου ισως και λιγακι παραπανω!
και ειναι πιο μεγαλη απ τις πλαστικες που εχεις στις φωτο!

Thodoris_
19-06-13, 13:34
Τα μωρα μεγαλωνουν! :D

http://sphotos-e.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/1000159_501157863287347_923875535_n.jpg

http://sphotos-c.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-frc1/q89/1005114_501157903287343_321599992_n.jpg

LAKI
19-06-13, 15:38
τελειαααα μπραβο......μουδωσες ιδεαα:smt059

Andros
19-06-13, 20:53
Που τα μεγαλωνεις θοδωρη?

Thodoris_
19-06-13, 21:57
Που τα μεγαλωνεις θοδωρη?

Στην μεγαλη λεκανη με το νουφαρο!

Thodoris_
12-08-13, 07:22
τα χρυσα ψαρακια μεγαλωνουν και αρχιζουν να αλλαζουν χρωματα!:D

https://fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash4/998785_535433219859811_815491749_n.jpg

https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/994583_535433223193144_1274036195_n.jpg

https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/994583_535433236526476_1965599099_n.jpg

kouman
12-08-13, 07:30
να σου ζησουν! ωραιες φωτο!

Thodoris_
12-08-13, 07:33
να σου ζησουν! ωραιες φωτο!

;) Ευχαριστω!Θα μπορουσαν να ειναι και καλυτερες αλλα ειναι πολυ γρηγορα τα μικρα και το φως δεν βοηθαει και πολυ!