PDA

Επιστροφή στο Forum : Νιτρικα?


Nick74
06-06-12, 23:48
Αν θελουμε να "τσιμπισουμε" ελαφρως τα νιτρικα σε ενυδρειο που τρεχει εδω και αρκετο καιρο ποιος θεωρειτε πως ειναι καλυτερος τροπος? Με προσθηκη σκευασματος ή μηπως ειναι καλυτερα με λιγη τροφουλα σε δυσπροσιτα για τα ψαρακια μερη? (οκ με προσοχη παντα εννωειται)

Χρηστος Ζ.
06-06-12, 23:54
για ποιο λογο να αυξησεις τα νιτρικα?
πιστευω ο καλυτερος τροπος ειναι με την προσθηκη ενος λιπασματος, με προσοχη εννοειται.

Nick74
07-06-12, 00:01
για ποιο λογο να αυξησεις τα νιτρικα?
Οπως και να το κανουμε βλεπω διαφορετικη αναπτυξη σε ενα ενυδρειο που εχει καποια νιτρικα (χαμηλα τα κραταω σε ολα, αλλα το 10ρι δε με χαλαει, ουτε χαλαει τα ψαρια) και πολυ χαμηλοτερη σε αλλο που εχει κατω απο 5 (πολλα φυτα τακτικες αλλαγες κτλ).
Λιγα νιτρικουλια δε θα βλαψουν πιστευω κανεναν (δε λεω να τα παω στο 80, απλα ενα 10ρακι)

πιστευω ο καλυτερος τροπος ειναι με την προσθηκη ενος λιπασματος, με προσοχη εννοειται.
Καμια προταση?
Η αληθεια ειναι πως βαζω λιγο flurish αλλα το 1/10 απο τη δοση που γραφει (γενικα προσπαθω να αποφευγω οτι μπορω εκει μεσα, δεδομενου οτι υπαρχουν εκτος απο ψαρια και πολλα σαλιγκαρια και εκατονταδες red cherry)

Παντως εγω σκεφτομουν τον "φυσικο" τροπο, η βιολογια θα τον σηκωσει για πλακα, αφου εχω να δωσω μπολι πανω απο μηνα, αλλα ειμαι ανοιχτος σε προτασεις...

Χρηστος Ζ.
07-06-12, 00:13
θα σου ελεγα να αυξησεις λιγο τη δοση του φλουρις, αλλα επειδη δεν εχω ασχοληθει με γαριδες δεν ξερω αν τις επηρρεαζει, μη σε παρω στο λαιμο μου.
για τα σαλιγκαρια (λαθρεπιβατες) σου εγγυωμαι οτι δεν εχουν προβλημα, εγω εχω διαπλασιασει την αρχικη ποσοτητα του φλουρις απο αυτη που εβαζα στην αρχη εδω και καιρο χωρις κανενα προβλημα.

Nick74
07-06-12, 00:33
σαλιγκαρια δεν εχω μονο λαθρεπιβατες, (αλλα ουτε κι αυτους θελω να τους ξεκανω)

kixlidatos
07-06-12, 08:17
ατεμε υπαρχουν 3 τροποι.δυχως να βαλουμε χημικα μεσα,που ειμαι αντιθετος.

1) Αραιωση χρονου αλλαγης νερου
2)Αραιωση χρονου καθαρισμου φιλτρου
3)Αυξηση τροφης

Ολα αυτα ομως,δεν ξερω αν κανουν καλο και για τα ψαρακια μας,οποτε πιστευω απο τους καταλληλοτερους για να μας δωσει απαντηση ειναι ο Σπυρος(Δελτα66).Γιατι δεν μπορω να σου πω τα αρνητικα αυτων.

Γιαννης Μ5
07-06-12, 08:36
Aγορασε σκονη KNO3(νιτρικο καλιο)απο γεωργικα μαγαζια,που θα το αναμιγνυεις σε νερο και θα το ριχνεις στο ενυδρειο ή ταισε λιγο παραπανω.Βεβαια αν κανεις κατι απο αυτα θα πρεπει οι αλλαγες νερου(συμφωνα και με τις μετρησεις σου)να ειναι λιγο μεγαλυτερες ωστε τα νιτρικα να μηδενιζουν σε καθε αλλαγη.

maikl
07-06-12, 09:56
Για ποιο flourish μιλας?Γι ' αυτο (http://www.seachem.com/Products/product_pages/Flourish.html)?
Αν ταιζεις παραπανω ομως το-α φιλτρα θα ανταπεξελθουν?
Γνωμη μου ?
http://www.seachem.com/Products/product_pages/FlourishNitrogen.html
Ετσι θα εχεις εσυ τον ελεγχο (κι οχι αλλοι παραγοντες) ;)

liapakos
07-06-12, 10:45
Οντως και εγω φιλε μου,ειδικα το καλοκαιρι που κανω συνεχεια αλλαγες,πιστευω πως το Nitrogen κανει καλη δουλεια.

klipitiklopos
07-06-12, 11:40
Με το flourish μην παιζεις γιατι ειναι πολυ "δυνατο" και μπορει να σου πεταξει αλγη για πλακα.
Η γνωμη μου ειναι με λιγο ταισμα παραπανω αλλα με τροφες που δεν εχουν πολλα φωσφορικα (καπου σε ξενα φορουμ ειχα δει οτι της tropical περιεχουν λιγο παραπανω).

genecr
07-06-12, 12:09
μπορεί κάποιος έμπειρος να μου εξήγήσει γιατί αυξάνουν τα νιτρικά εάν δεν καθαρίζουμε συχνά το φίλτρο.

ευχαριστώ

exelix
07-06-12, 12:34
Το συχνά είναι σχετικό πάντα. Μπορεί σε άλλο ενυδρείο να χρειάζεται μια-δυο φορές το χρόνο και σε άλλο κάθε μήνα ή και πιο συχνά.

Το φίλτρο μαζεύει οργανικά κατάλοιπα (αφάγωτη τροφή, κομμένα φύλλα, κελύφη από τις γαρίδες,...), τα οποία με τον καιρό αποσυντίθενται και μέσω του κύκλου του αζώτου μετατρέπονται σε νιτρικά.

Δεν είναι μόνο τα αυξημένα νιτρικά όμως ο λόγος για τον καθαρισμό των υλικών του φίλτρου.