PDA

Επιστροφή στο Forum : Μια βοηθεια παρακαλω..θα ζησει?


Rafaela
06-06-12, 19:16
Καλησπερα σας....Εδω και καποιες μερες απ οτι μου ειπε η αδερφη μου που συχναζει περισσοτερο στο δωματιο παρατηρησε το ενα μου χρυσοψαρακι να κολυμπαει στραβα και στην επιφανεια. Μπορει λιγο με τις εξετασεις να εχω αμελησει τα ενυδρεια αλλα εκανα μετρησεις και ηταν μια χαρα.Παρ ολα αυτα εκανα μια αλλαγη για καλο και για κακο.
Αυτο λοιπον χρυσοψαρακι το εχω μαζι με ενα ακομα. ειναι ryukin και τα οταν τα πρωτοπηρα πριν κανα δυμηνο ισως ηταν στο ιδιο μεγεθος.Απο τοτε μονο το αλλο εχει μεγαλωσει αυτο εμεινε ιδιο.δε ξερω τι φταιει υπεθεσα οτι απλα δεν αναπτυσονται με τον ιδιο ρυθμο.Πηγα λοιπον σημερα να παρακολουθησω τι τρεχει με το ψαρακι.και ειδα το αλλο το μεγαλυτερο να το κυνηγαει συνεχως και αυτα να κολυμπαει ειτε με την κοιλια προς τα πανω ειτε στο πλαι ειτε κανονικα για να ξεφυγει...δεν αντεξα και το εβαλα σε ενα ταπερ μεγαλουτσικο...Τωρα που το παρατηρω ολο και περισσοτερη ωρα καθετε ακινητο. τρωεει κανονικα παντως.Αναπνεει και γρηγορα καποιες φορες και πολυ αργα αλλες
Βρηκα οτι μπορει να ειναι κατι με την κυστη του δε θυμαμαι ακριβως πως λεγεται καπως ετσι .Η αληθεια ειναι οτι εδω και 1-2 βδομαδες δινω μονο flakes λογο εξετασεων παλι
Καμια ιδεα τι μπορει να ειναι και αν μπορω να το σωσω?

Παραθετω εικονες και βιντεο
ευχαριστω εκ των προτερων
Υ.Γ. το βιντεο θα το βαλω μολις ανεβει
http://img641.imageshack.us/img641/7915/img3136ly.jpg
http://img689.imageshack.us/img689/8384/img3133c.jpg
http://img252.imageshack.us/img252/2325/img3138w.jpg
edit:Εχω την αισθηση οπως ειπα και παραπανω,τωρα που βρηκα και πως λεγετε οτι ειναι ασθενεια της νυκτικης κυστης.
Εσεις τι νομιζεται?
ΑΝ ναι τα αφηνω μια μερα νυστικα και αυριο δινω αρακα η να δωσω απο σημερα?
να και μια απο το πως ειναι τη περισσοτερη ωρα
http://img580.imageshack.us/img580/4797/img3142v.jpg

Nick74
06-06-12, 19:38
χχμμμ τρωει κανονικα η τρωει τον αμπακα?
λιγο φουσκωμενο το βλεπω εκτος κι αν ειναι διαθλαση.
Εσυ που το εχεις μπροστα σου πως το βλεπεις?
Στο ταπερ το εβαλες με νερο ενυδρειου?
Αν κολυμπουσε στο ενυδρειο και εχει "κολωσει" στο ταπερ πιθανο να στρεσσαριστηκε.
Ο τροπος κολυμβησης παραπεμπει σε νυκτικη κυστη, καλυτερα νηστεια και αλατι (3 γρ/λιτρο)

Rafaela
06-06-12, 19:41
χχμμμ τρωει κανονικα η τρωει τον αμπακα?
λιγο φουσκωμενο το βλεπω εκτος κι αν ειναι διαθλαση.
Εσυ που το εχεις μπροστα σου πως το βλεπεις?ειναι λιγο τουμπανο η κοιλια του
Στο ταπερ το εβαλες με νερο ενυδρειου? ναι με νερο του ενυδρειο
Αν κολυμπουσε στο ενυδρειο και εχει "κολωσει" στο ταπερ πιθανο να στρεσσαριστηκε.οχι κανονικα κολυμπαει οπως και στο ενυδρειο για λιγο και μετα γυρναει αναποδα
Ο τροπος κολυμβησης παραπεμπει σε νυκτικη κυστη, καλυτερα νηστεια και αλατι (3 γρ/λιτρο)αλατι δεν εχω...αν τα κανω νηστεια σημερα και αλατι προσθεσω την Παρασκευη που θα παω να παρω θα γινει κατι? Αρακα δε μπορω να το ταϊσω τωρα που εχει φαει?
ευχαριστω ;)

Dami...
06-06-12, 19:42
ειχα και εγω αυτο το προβλημα πριν κανα μηνα.... ακου πως εχει το πραγμα...
αν τους δινεις φυλλαρακια εκει ειναι το προβλημα....
τα φυλλαρακια περιεχουν αερα...ετσι τα χρυσοψαρα φουσκωνουν
αυτο που πρεπει να κανεις ειναι να το αφησεις νυστικο για 24 ωρες και απο κει και περα (αν συνελθει) να παρεις τροφη που βουλιαζει ΟΧΙ φυλλαρακια και θα ειναι μια χαρα....

Rafaela
06-06-12, 19:56
αλατι δεν οπως ειπα πιο πανω δεν εχω...αν τα κανω νηστεια σημερα αυριο του δωσω μονο αρακα και αλατι προσθεσω την Παρασκευη που θα παω να παρω θα γινει κατι? Αρακα δε μπορω να το ταϊσω τωρα που εχει φαει μονο απο αυριο?
Και κατι ακομα να το βαλω πισω στο ενυδρειο η οχι?

betta 21
06-06-12, 20:09
ειχα και εγω αυτο το προβλημα πριν κανα μηνα.... ακου πως εχει το πραγμα...
αν τους δινεις φυλλαρακια εκει ειναι το προβλημα....
τα φυλλαρακια περιεχουν αερα...ετσι τα χρυσοψαρα φουσκωνουν
αυτο που πρεπει να κανεις ειναι να το αφησεις νυστικο για 24 ωρες και απο κει και περα (αν συνελθει) να παρεις τροφη που βουλιαζει ΟΧΙ φυλλαρακια και θα ειναι μια χαρα....

Σωστα σου λεει ο φιλος και αντι για τροφη για μια δυο μερες μισο μπαλακι αρακα καθε μερα (βρασε ενα ποτιρι νερο και ριξε μεσα τον αρακα για πεντε λεπτα,μετα βγαλε την φλουδα και αστο να κρυωσει.μολις κρυωσει κοψε μικρα κομματακια και ταισε το λιγο)κανει καλο,αυτο για τα ψαρια λειτουργει σαν καθαρτικό.
-------------------------
αλατι δεν οπως ειπα πιο πανω δεν εχω...αν τα κανω νηστεια σημερα αυριο του δωσω μονο αρακα και αλατι προσθεσω την Παρασκευη που θα παω να παρω θα γινει κατι? Αρακα δε μπορω να το ταϊσω τωρα που εχει φαει μονο απο αυριο?
Και κατι ακομα να το βαλω πισω στο ενυδρειο η οχι?
αν ειναι μονο του μεσα στο ενυδρειο να το βαλεις,αλλα αν εχεις φυτα μεσα και βαλεις και αλατι να ξερεις οτι θα σου τα καψει...

Rafaela
06-06-12, 20:10
Σωστα σου λεει ο φιλος και αντι για τροφη για μια δυο μερες μισο μπαλακι αρακα καθε μερα (βρασε ενα ποτιρι νερο και ριξε μεσα τον αρακα για πεντε λεπτα,μετα βγαλε την φλουδα και αστο να κρυωσει.μολις κρυωσει κοψε μικρα κομματακια και ταισε το λιγο)κανει καλο,αυτο για τα ψαρια λειτουργει σαν καθαρτικό.

το ξερω ηδη αυτο ευχαριστω παντως :)
απλα δε ξερω να του δωσω απο αυριο οχι σημερα?
να το βαλω στο ενυδρειο με το αλλο που το κυνηγαει η να το αφησω στο ταπερ? [και το αλλο πρεπει να εχει αυτη την ασθενεια γιατι το βλεπω σιγα σιγα και αυτο κανει κατι περιεργα οποτε τη θεραπεια θα την κανω και στα 2]
Αλατι θα παω να παρω αυριο

Vangelis21
06-06-12, 20:16
δεν θελω να σε στεναχωρησω αλλα σημερα εχασα 2 ψαρακια με το ιδιο προβλημα. Δεν εχω ιδεα τι επαθαν και δεν προλαβα και να κανω κατι. Ας ελπισουμε να μας βοηθησουν, εσενα να το σωσεις αυτο και ολους μας να μην μας ξανασυμβει.

οσο για την τροφη που επιπλεει, δεν ισχυει κατι τετοιο. εχω μιλησει με δεκαδες ανθρωπους, μονο απο 2 εχω ακουσει οτι κατι τετοιο ισχυει (να το ξερουν και καλα απο πειρα, οχι να πιστευουν οτι ακουν) παντως δε χανεις κατι να παρεις βυθιζομενη τροφη

betta 21
06-06-12, 20:24
το ξερω ηδη αυτο ευχαριστω παντως :)
απλα δε ξερω να του δωσω απο αυριο οχι σημερα?
να το βαλω στο ενυδρειο με το αλλο που το κυνηγαει η να το αφησω στο ταπερ? [και το αλλο πρεπει να εχει αυτη την ασθενεια γιατι το βλεπω σιγα σιγα και αυτο κανει κατι περιεργα οποτε τη θεραπεια θα την κανω και στα 2]
Αλατι θα παω να παρω αυριο

κανε και στα δυο το ιδιο τοτε.Δωσε απο σημερα αρακα,και ταισε κανονικα απο σαββατο.αν το κυνηγαει μην τα βαλεις μαζι μπορει να ειναι ο λογος που θα χασεις το ψαρακι σου.:(
-------------------------
δεν θελω να σε στεναχωρησω αλλα σημερα εχασα 2 ψαρακια με το ιδιο προβλημα. Δεν εχω ιδεα τι επαθαν και δεν προλαβα και να κανω κατι. Ας ελπισουμε να μας βοηθησουν, εσενα να το σωσεις αυτο και ολους μας να μην μας ξανασυμβει.

οσο για την τροφη που επιπλεει, δεν ισχυει κατι τετοιο. εχω μιλησει με δεκαδες ανθρωπους, μονο απο 2 εχω ακουσει οτι κατι τετοιο ισχυει (να το ξερουν και καλα απο πειρα, οχι να πιστευουν οτι ακουν) παντως δε χανεις κατι να παρεις βυθιζομενη τροφη
δεν ισχυει για ολα τα χρυσοψαρα αλλα τα πιο πολλα μπορουν ευκολα να το παθουν.στην κινα υπαρχουν ειδικες τροφες για χρυσοψαρα που μουλιαζουν γρηγορα,στην ελλαδα δεν εχω δει καπου.αυτο που θελει απο την μερια σου ειναι
ψυχραιμία κι εμεις θα ειμαστε εδω οτι χρειαστεις

Vangelis21
06-06-12, 20:27
Απο ολους ψυχραιμια θελει, αλλα οταν χανω απο το ΠΟΥΘΕΝΑ 3 ψαρια σε 2 μερες κι ερχεται το 4ο τι να κανω κι εγω. Ας ελπισουμε οτι απο δω και περα και τα δικα μου και της κοπελας να ειναι οκ.

Οσο για τις τροφες, απο τη στιγμη που υπαρχουν τροφες εμποριου με αδειες κτλ που επιπλεουν κατι τετοιο δεν μπορει να ισχυει. παντως μπορεις ευκολα να της κανεις να πεσουν. φυλλαρακια σε ποτηρι με νερο ενυδρειου. χτυπας καλα σαν φραπε και τα ριχνεις απο 20-30 εκατοστα μεσα. θα βυθιστουν. ετσι ταιζω τα μωρα κριμπενσις μου.

betta 21
06-06-12, 20:33
Απο ολους ψυχραιμια θελει, αλλα οταν χανω απο το ΠΟΥΘΕΝΑ 3 ψαρια σε 2 μερες κι ερχεται το 4ο τι να κανω κι εγω. Ας ελπισουμε οτι απο δω και περα και τα δικα μου και της κοπελας να ειναι οκ.

Οσο για τις τροφες, απο τη στιγμη που υπαρχουν τροφες εμποριου με αδειες κτλ που επιπλεουν κατι τετοιο δεν μπορει να ισχυει. παντως μπορεις ευκολα να της κανεις να πεσουν. φυλλαρακια σε ποτηρι με νερο ενυδρειου. χτυπας καλα σαν φραπε και τα ριχνεις απο 20-30 εκατοστα μεσα. θα βυθιστουν. ετσι ταιζω τα μωρα κριμπενσις μου.
Εχεις δικιο για τα ψαρακια σου.μπορεις και να την μουλιασεις πεντε λεπτα και μετα να την ριξεις χωρις να την χτυπησεις.

Rafaela
06-06-12, 20:38
σας ευχαριστω πολυ.θα κατεβω και αυριο να παρω αλατι και ο Θεος βοηθος.
Αισιοδοξια! σας ευχαριστω για τη βοηθεια και αν μου τυχει καμια απορια θα σας πριξω :)
---------------------------------------------------------------------------------------
το ενα ειναι σιγουρα χαμενο ουτε καν κουνηθηκε να παει στον αρακα,ειναι μονο γυρισμενο αναποδα και αναπνεει :( :(

betta 21
06-06-12, 20:48
σας ευχαριστω πολυ.θα κατεβω και αυριο να παρω αλατι και ο Θεος βοηθος.
Αισιοδοξια! σας ευχαριστω για τη βοηθεια και αν μου τυχει καμια απορια θα σας πριξω :)
---------------------------------------------------------------------------------------
το ενα ειναι σιγουρα χαμενο ουτε καν κουνηθηκε να παει στον αρακα,ειναι μονο γυρισμενο αναποδα και αναπνεει :( :(
θα το παλεψουμε και βλεπουμε... ;)

Vangelis21
06-06-12, 21:07
σας ευχαριστω πολυ.θα κατεβω και αυριο να παρω αλατι και ο Θεος βοηθος.
Αισιοδοξια! σας ευχαριστω για τη βοηθεια και αν μου τυχει καμια απορια θα σας πριξω :)
---------------------------------------------------------------------------------------
το ενα ειναι σιγουρα χαμενο ουτε καν κουνηθηκε να παει στον αρακα,ειναι μονο γυρισμενο αναποδα και αναπνεει :( :(

ελπιζω να παρεις το σωστο αλατι και οχι οτι να ναι!

ωχ, για αυτο που ειναι αναποδα.... κριμα. και τα δικα μου ετσι. ρε γαμωτο τα ψαρακια...

Rafaela
06-06-12, 21:20
ελπιζω να παρεις το σωστο αλατι και οχι οτι να ναι!

ωχ, για αυτο που ειναι αναποδα.... κριμα. και τα δικα μου ετσι. ρε γαμωτο τα ψαρακια...

της API θα παρω.
θα το παλεψουμε

janickrules
06-06-12, 22:15
ισως τα ψαρια και στις δυο περιπτωσεις (και του βαγγελη εννοω) να ηταν καμμενα απο το πετσοπ...

το λεω γιατι επεσε επιδημία...

το ranchu του αδερφου μου παθαινει ακριβως το ιδιο και το εχει βαλει τωρα σε σε 30λιτρο κουβα...
δεν εχει πολλες ελπιδες...
κριμα...



οσο για τις τροφες φιλε βαγγελη ισχυει αυτο με τον αερα,αλλα κυριως για τα fancy!
το οβαλ σχημα τους τα καθιστα ευαισθητα στο θεμα της νυκτικης κυστης.

Vangelis21
06-06-12, 22:23
κοιτα, εγω ειδικος δεν ειμαι. ΟΤΙ λεω το λεω αναλογα με το τι εχω ακουσει. και η τρομερη πλειοψηφια μου εχει πει οτι ειναι χαζομαρες το οτι παιρνουν αερα τρωγωντας κτλ κτλ. εγω προσωπικα αποψη και εμπειρια ΔΕΝ εχω.απο δω και περα παντως για σιγουρα θα τις βυθιζω οσο μπορω.

παντως αυτο που λες με τα φανσυ μπορει και να παιζει γιατι οπως ξερεις εχω χασει 3 οραντα μεχρι τωρα και παμε για 4ο...

janickrules
06-06-12, 22:33
κι εγω δεν ειμαι ειδικος,για σιγουρια ομως τα ταιζω με αυτο τον τροπο!


τα δικα σου ψαρια,δεν ξερουμε αν ειχαν swim bladder...
αλλα γενικα δεν ξερουμε και τι ειχαν...

Nick74
07-06-12, 00:11
Παιδια λαβετε υπ οψη σας πως τα περισσοτερα μαγαζια αγοραζουν απο τους ιδιους εκτροφεις.

Rafaela
07-06-12, 09:43
Το ψαρακι ειναι καλυτερα, ταϊσα αρακα πριν καποιες ωρες και αν και στην αρχη εμενα μονο ακινητο αναποδα και τα χα παιξει μετα εφαγε και τωρα κολυμπαει κανονικα. Τωρα τι κανω?
Δε ταϊζω μεχρι ποτε? και οταν ερθει η ωρα να ταϊσω τι να ταίσω?
Ευχαριστω

betta 21
07-06-12, 16:30
Το ψαρακι ειναι καλυτερα, ταϊσα αρακα πριν καποιες ωρες και αν και στην αρχη εμενα μονο ακινητο αναποδα και τα χα παιξει μετα εφαγε και τωρα κολυμπαει κανονικα. Τωρα τι κανω?
Δε ταϊζω μεχρι ποτε? και οταν ερθει η ωρα να ταϊσω τι να ταίσω?
Ευχαριστω
θα ταισεις παλι αυριο αρακα,απο σαββατο θα ταιζεις κανονικα αλλα θα μουλιαζεις την τροφη πεντε λεπτα και μετα θα του την δινεις

Rafaela
07-06-12, 21:49
θα ταισεις παλι αυριο αρακα,απο σαββατο θα ταιζεις κανονικα αλλα θα μουλιαζεις την τροφη πεντε λεπτα και μετα θα του την δινεις

Ok ευχαριστω πολυ :smt048
Το σαββατο θα το βαλω παλι μεσα στο ενυδρειο :rolleyes:
Μεχρι τοτε αλλαζω καθε μερα νερο στο ταπερ κα εχω και μια αεραντλια να λειτουργει

Rafaela
10-06-12, 00:53
το χρυσοψαρακι εζησε :)
ειναι μια χαρα και σας στελνει χαιρετισματα..ξεφουσκωσε και δε γυρναει καθολου αναποδα πλεον :)
σας ευχαριστω ολους

latremena
10-06-12, 11:37
Αχ χαιρομαι πολυ με τα νεα :)

janickrules
10-06-12, 11:39
τελεια!!!

Vangelis21
10-06-12, 13:10
το χρυσοψαρακι εζησε :)
ειναι μια χαρα και σας στελνει χαιρετισματα..ξεφουσκωσε και δε γυρναει καθολου αναποδα πλεον :)
σας ευχαριστω ολους

μπραβο μπραβο. πολυ καλο αυτο. αλλα συμπτωματα εκτος απο το γυρισμα ειχε?