PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρυσοψαρο και "περλες"


Vangelis21
30-05-12, 22:57
παιδια, ενα απο τα χρυσοψαρα μου εχει στο πισω μερος (μαλλον απο εκει που κανει κακα), μια λεπτη διαφανη κλωστη η οποια ειναι γεματη "περλες", δηλαδη μικρουλικα στρογγυλα ασπρα/διαφανα μπαλακια. τι μπορει να ειναι? να το βγαλω φωτο δεν καθεται δυστυχως. καμια ιδεα?
-------------------------
ΑΛΛΟ χρυσοψαρο τωρα, εχει παχυνει ΠΟΛΥ (οραντα) και τα λεπια του ειναι ανοιχτα παντου. εγκυμοσυνη η αρρωστεια? παιδια τι γινεται με τα χρυσοψαρα μου!!

janickrules
30-05-12, 22:59
μην το ταισεις αυριο!
μπορει να ειναι και απλη δυσκοιλιοτητα,μπορει και πολλα αλλα...

βγαλε μια φωτο,αλλιως μονο μαντευουμε.;)

Vangelis21
30-05-12, 23:02
για ποιο απο τα δυο μιλας? το φουσκωμενο η με τις περλες? ελεγα να ταιζα να δω αν εχει κανα bloat μιας και εχω ακουσει οτι αν εχουν δεν εχουν ορεξη.

exelix
30-05-12, 23:07
Σου μεταφέρω το νήμα στις ασθένειες των χρυσόψαρων και συμπλήρωσε τη φόρμα με όλες τις λεπτομέρειες.

Για το πρώτο συμφωνώ προσωρινά με τον Janick και βλέπουμε από αύριο πώς θα εξελιχθεί. Μάλλον δεν είναι πρόβλημα, όπως το περιγράφεις.

Για το δεύτερο βρωμάει άσχημα dropsy και επειδή είναι σοβαρό και δεν έχω αντιμετωπίσει πολύ ψάξ' το μόνος σου και περίμενε πιο εμπεριστατωμένες γνώμες.

delta66
30-05-12, 23:10
Βακτηριακη ή hexamita πρεπει να εχουν και το δευτερο εχει παρουσιασει και dropsy που σημαινει οτι ειναι στο τελευταιο σταδιο.

Vangelis21
30-05-12, 23:30
μακαρι να φαινονται...

αυτο με τις περλες
http://i46.tinypic.com/35i83fp.jpg
http://i48.tinypic.com/w1tsa1.jpg

το φουσκωμενο
http://i50.tinypic.com/2hgbluh.jpg
http://i46.tinypic.com/2ikxeds.jpg
http://i50.tinypic.com/1yr129.jpg
-------------------------
να ρωτησω κατι μιας και ειμαι ασχετος? τι σας εκανε να προτεινετε οτι ειναι αρρωστια και οχι εγκυμοσυνη?
-------------------------
ισως μοιαζει και με αυτο λιγο
http://www.youtube.com/watch?v=CmbSoXxYNQ8

Χρηστος Ζ.
30-05-12, 23:39
στο πρωτο ψαρι δεν μπορω να ξεχωρισω κατι, οι φωτογραφιες δεν δειχνουν τιποτα. το δευτερο ψαρι ομως φαινεται 99% οτι εχει dropsy.
διαβασε για την εικονα που παρουσιαζει ενα ψαρι με dropsy και θα καταλαβεις γιατι δεν ειναι εγκυμοσυνη.
επιεδη βλεπω οτι εχεις και αλλα ενυδρεια, μη χρησιμοποιεις τις ιδιες αποχες και τα αλλα εργαλεια σε ολα τα ενυδρεια (το καθε ενυδρειο να εχει τα δικα του πραγματα) και να πλενεις καλα τα χερια σου οταν απο το ενα ενυδρειο θες να πας στο αλλο, γιατι αυτη η ασθενεια ειναι κολητικη.

Vangelis21
30-05-12, 23:41
εννοεις για τα λεπια που ειναι προς τα εξω? το διαβασα αυτο αλλα ψαχνωντας λιγο δεν μπορεσα να βρω πολλες πληροφοριες, οπως απο τι το επαθε η τι κανω απο δω και περα

Χρηστος Ζ.
30-05-12, 23:52
δυστυχως δεν υπαρχει θεραπεια για το dropsy. πρησμενη κοιλια, πεταχτα λεπια και πρησμενα ματια ειναι τα συμπτωματα.

Vangelis21
30-05-12, 23:54
πρησμενα ματια δε βλεπω βεβαια αλλα θα περιμενω τα χειροτερα ωστε να ειμαι ετοιμος...

απο δω και περα τι? να το απομονωσω μπας και ειναι κολλητικο? δεν εχω μερος να το βαλω? τι μπορω να κανω για τα υπολοιπα? απο τι μπορει να το επαθε?

Χρηστος Ζ.
31-05-12, 00:00
δεν διαβασες τι σου εγραψα πιο πανω?
απομονωση του ψαριου και καλη ποιοτητα νερου στο ενυδρειο που εχει το προβλημα. περιμενεις μεχρι αυριο να δεις πως θα παει και το αλλο ψαρι.

Vangelis21
31-05-12, 00:04
σορρυ δε το ειδα που το εγραψες. Να το απομονωσω πως μπορω αφου δεν εχω καποιο αδειο ενυδρειο?

Χρηστος Ζ.
31-05-12, 00:09
αφου δεν εχεις ενυδρειο μπορεις να το βαλεις στην αναγκη σε μια μεγαλη λεκανη. προσεξε μονο να μην εχει ερθει σε επαφη με απορρυπαντικα.

Vangelis21
31-05-12, 00:12
ποσο μεγαλη λεκανη (σε διαστασης μαζι με υψος γιατι λογικα δε θελουμε να πηδηξει! δυστυχως δεν εχω καποια καθαρη παρα μονο ενα κουβα για το ενυδρειο που ερχεται μονο σε επαφη με καθαρα η ενυδρειακα νερα. ειναι περιπου 20-25 λιτρα

Nick74
31-05-12, 06:19
Κολλητικο δε μπορει να ειναι το dropsy αφου δεν ειναι καν ασθενεια αλλα συμπτωμα αγνωστης ασθενειας και μπορει να εχει προκληθει απο χιλιους δυο λογους, αλλα οι "λογοι" δεν αποκλειεται να ειναι κολλητικοι (αν και τις περισσοτερες φορε εχει να κανει με κακες συνθηκες διαβιωσης ή συνδυασμο με καποια ασθενεια η ακομα και προβλημα που ειχε το ψαρι ανεκαθεν και εκδηλωθηκε).
Η φωτο αν και δεν ειναι και το οτι καλυτερο, δειχει πως προκειται για dropsy και μαλλον στο τελευταιο σταδιο.
Γνωστη θεραπεια για το dropsy δυστυχως δε υπαρχει εκτος κι αν ξερουμε τι το προκαλεσε, και παλι ειναι ελαχιστες οι πιθανοτητες που εχει σωθει καποιο ψαρι αφου προκειται για συμπτωμα που θα παροσιαστει σε ενα εντελως εξασθενισμενο οργανισμο.
Απο τα ενυδρεια που γραφεις στην υπογραφη οι συνθηκες που εχεις δειχνουν ιδανικες και το περιβαλλον ευχαριστο απο θεμα λιτρων, ομως αν δεν ειναι απο δικες σου γεννες ποτε δεν ξερεις τι εχει περασει ενα ψαρακι μεχρι να φτασει στα χερια σου.
Παντως κι εγω ειμαι της γνωμης να απομονωθει σε καραντινα γιατι ποτε δεν αποκλειεται να οφειλεται σε καποιο μεταδοτικο παθογονο οργανισμο.
Επισεις αφου ετσι κι αλλιως υπαρχει ασθενεια στο ενυδρειο μαλλον θα προχωρησεις σε καποια θεραπεια. Οτι φαρμακο χρησιμοποιησεις δε θα ηταν κακο να χρησιμοποιηθει και στο ατυχο ψαρακι μπας και μια στο εκατομμυριο ειναι απο τα πολυ τυχερα. (τουλαχιστο να ξερεις πως απ οσο περναει απο το χερι σου προσπαθησες)

Vangelis21
31-05-12, 08:53
ευχαριστω,

μπορεις να μου πεις που μπορω να το βαλω σε καραντινα? το μονο μερος που εχω ειναι ο πλαστικος κουβας ενυδρειου που εχω 25 λιτρων. δυστυχως τιποτα αλλο. αλλα κι εκει δεν εχω καποιο φιλτρο κτλ κτλ.


Τι φαρμακο δηλαδη να χρησιμοποιησω? Εκτοζον ας πουμε που μου ειχε δωσει στις αρχες ο πετσοπας?

Ποσο καιρο παιρνει για να φυγει το ψαρακι?

Vangelis21
31-05-12, 08:55
ευχαριστω,

μπορεις να μου πεις που μπορω να το βαλω σε καραντινα? το μονο μερος που εχω ειναι ο πλαστικος κουβας ενυδρειου που εχω 25 λιτρων. δυστυχως τιποτα αλλο. αλλα κι εκει δεν εχω καποιο φιλτρο κτλ κτλ.


Τι φαρμακο δηλαδη να χρησιμοποιησω? Εκτοζον ας πουμε που μου ειχε δωσει στις αρχες ο πετσοπας?

Ποσο καιρο παιρνει για να φυγει το ψαρακι?

liapakos
31-05-12, 10:56
Αφου δεν εχεις που αλλου να το βαλεις,βαλτο στον κουβα,μαζι με μια αεραντλια να δουλευει συνεχεια.Απο φαρμακο τωρα,περιμενε τους ειδικους,μιας που δεν εχω αντιμετοπισει ποτε μου (φτου φτου) αυτη την ασθενεια...Ψαξε ομως και στο φορουμ,εχω δει πολλα παρομοια θεματα που προτεινονται καποιες θεραπειες..
Καλη τυχη!

Vangelis21
31-05-12, 11:19
καλο θα ηταν καποιος που εχει προσωπικη εμπειρια να μου πει για φαρμακο. ΕΙμαστε σιγουροι ομως οτι ο κουβας θα ειναι καλυτερος για το χρυσοψαρο? Δε θα ηθελα να περασει τις τελευταιες του ωρες σε ενα κουβαδακι. μπορει να ακουγεται χαζο, αλλα ετσι ειναι

janickrules
31-05-12, 11:30
μολις τωρα ειδα την υπογραφη σου και τις μετρησεις καθως και τα λιτρα που εχεις!

μια θεραπεια στο 600λιτρο,φανταζομαι θα ηταν οντως δυσκολη,εκτος του αν βαλεις καποιο φαρμακο θα χαλασεις και την βιολογια.
εγω δεν θα το εκανα.περιμενε βεβαια και καποια εμπειρη γνωμη.

εμενα (απο το λιγο που φαινεται η φωτο) μου φαινονται και τα 2 "χοντρουλικα"!
προσεχε και αυτο με τα διαφανες περιττωματα,καθως καπιοες φορες ειναι το πρωτο σημαδι οτι το ψαρι δεν μπορει να ενεργηθει κανονικα!
το απεύχομαι βεβαια!
μην το ταισεις καθολου τροφη,και ριξε λιγο βρασμενο αρακα!
δυστυχως δεν εχω καλες εμπειριες με dropsy,αλλα αν δεν εχει προχωρησει πολυ (με τα "ανοιχτα" λεπια ειναι πιο δυσκολα τα πραγματα) μπορεις να μην το επιβαρυνεις στο να ενεργηθει αν δεν το ταιζεις,ενω το διευκολυνεις καπως,με το φυσικο καθαρτικό,τον αρακα!
ισως μετα απο καποιες μερες και εφοσον παει καλυτερα,μπορεις να του βαλεις καποια βιταμινη να παρει τα πανω του.

οπως και να εχει,περιμενε πιο εμπειρες γνωμες και καλη τυχη!;)

Vangelis21
31-05-12, 11:37
ευχαριστω φιλε μου. εκανα μια αλλαγη νερου γιατι ειχε περασει μιαμιση βδομαδα και εριξα αρακα πριν λιγο. το ψαρακι ετρωγε που ισως ειναι θετικο. πολλα ειδη χρυσοψαρων ειναι χοντρουλικα, ειδικα τα οραντα πολυ και γενικα. αυτο που με εκανε να το προσεξω ειναι τα ελαφρως ανοιχτα λεπια.

οντως τα 600 λιτρα ειναι πολλα, και δεν εχω και ανθρακα πια και ισως τα ταλαιπωρησω πιο πολυ απο οτι τα βοηθησω. μακαρι να πανε ολα καλα, τι να πω.

Αν καποιος ξερει κατι πιο συγκεκριμενο ας μας πει
-------------------------
Α ποσο αρακας ειναι καλη δοση/ανα ψαρι ξερουμε?

delta66
31-05-12, 11:46
Κοιτα μεσα στα βραγχια του τι χρωμα εχουν?
Ειναι κανονικα κοκκινα ή εχουν "χλωμιασει"?


ΑΛΛΟ χρυσοψαρο τωρα, εχει παχυνει ΠΟΛΥ (οραντα) και τα λεπια του ειναι ανοιχτα παντου. εγκυμοσυνη η αρρωστεια? παιδια τι γινεται με τα χρυσοψαρα μου!!
Τα λεπια του οταν το κοιτας απο πανω ειναι ετσι?
http://www.cutehomepets.com/wp-content/uploads/2010/10/goldfish-dropsy.jpg

janickrules
31-05-12, 11:49
ευχαριστω φιλε μου. εκανα μια αλλαγη νερου γιατι ειχε περασει μιαμιση βδομαδα και εριξα αρακα πριν λιγο. το ψαρακι ετρωγε που ισως ειναι θετικο. πολλα ειδη χρυσοψαρων ειναι χοντρουλικα, ειδικα τα οραντα πολυ και γενικα. αυτο που με εκανε να το προσεξω ειναι τα ελαφρως ανοιχτα λεπια.

οντως τα 600 λιτρα ειναι πολλα, και δεν εχω και ανθρακα πια και ισως τα ταλαιπωρησω πιο πολυ απο οτι τα βοηθησω. μακαρι να πανε ολα καλα, τι να πω.

Αν καποιος ξερει κατι πιο συγκεκριμενο ας μας πει
-------------------------
Α ποσο αρακας ειναι καλη δοση/ανα ψαρι ξερουμε?

ναι κι εγω εχω οραντα!:p

οταν λεω χοντρουλικα,εννοω παραπανω απο το κανονικο!;)
ετσι μου φανηκε.

παντως,οταν τρωει,οντως ειναι θετικο!


για τον αρακα που λες,εγω δινω ενα μπιζελι ανα δυο ψαρια καθε κυριακη!
δεν ξερω αν θεωρειται πολυ...

Vangelis21
31-05-12, 11:57
το ψαρι ηταν απο παντα ΑΣΠΡΟ. ωραιο ασπρο και οχι χλωμο η σαν κατι αλμπινο που ειναι κιτρινωπα. κατασπρο λαμπερο κι ακομα ετσι ειναι. απο πανω δεν μπορω να το κοιταξω γιατι το ενυδρειο ειναι στο τοιχο με συνολο 2+ μετρα υψος. παντως ναι ειναι ανοιχτα αλλα ισως οχι τοσο.

εγω εδωσα καμια 20αρια μπιζελια (ειναι 20 χρυσοψαρα εκει μεσα)

janickrules
31-05-12, 12:00
εγω εδωσα καμια 20αρια μπιζελια (ειναι 20 χρυσοψαρα εκει μεσα)

χαχαχα!
χαμος!!!

φανταζομαι αδειασε ο καταψύκτης! :D

delta66
31-05-12, 12:21
το ψαρι ηταν απο παντα ΑΣΠΡΟ. ωραιο ασπρο και οχι χλωμο η σαν κατι αλμπινο που ειναι κιτρινωπα. κατασπρο λαμπερο κι ακομα ετσι ειναι. απο πανω δεν μπορω να το κοιταξω γιατι το ενυδρειο ειναι στο τοιχο με συνολο 2+ μετρα υψος. παντως ναι ειναι ανοιχτα αλλα ισως οχι τοσο.

εγω εδωσα καμια 20αρια μπιζελια (ειναι 20 χρυσοψαρα εκει μεσα)
Δεν λεω το εξωτερικο χρωμα.
Μεσα στα βραγχια μιλαω.
Τι χρωμα εχουν?
Ολοκληρα κοκκινα?


Στις ακρες ασπρα?
http://www.koicrisis.com/images/gilltips.jpg

Εχουν εγκαρσιες ραβδωσεις ασπρες?
http://www.koicrisis.com/images/gillstreaks.jpg

Εχουν σαπια τμηματα?
http://www.koicrisis.com/images/gillscallops.jpg


Εχουν καφε/κιτρινισει και εχουν πρασινες ραβδωσεις?
http://www.koicrisis.com/images/gillsgone.jpg

Εχουν χλωμιασει?
http://www.koicrisis.com/images/gillspale.jpg



(Αυτα ειναι βραγχια απο υγιες ψαρι)
http://thegab.org/Articles/images/Gills.jpg
-------------------------
Τεσπα αν εχει dropsy προσπαθησε αυτο
http://www.youtube.com/watch?v=V1muxhJdwTE

Ισως να εχουν βακτηριακη και τα δυο απλα το ενα σε πιο προχωρημενη κατασταση.

Αλλα συμπτωματα εχουν?
Κοκκινιλες στο σωμα, στη περιοχη που αφοδευουν?
Ληθαργικη κατασταση?
κλπ

Τι τροφη ταισες το ψαρι που εκανε τις ... "περλες"?

Vangelis21
31-05-12, 12:35
δεν τα εχει πολυ ανοιχτα για να τα δω, θα το κοιταξω ομως. παντως ενεργο ειναι, δεν κρυβεται κτλ.

δυστυχως το βιντεακι δεν μπορω να το ακολουθησω για διαφορους λογους, μακαρι να μπορουσα.
-------------------------
ολα τα ψαρια τα ταιζω με τροφες εμποριου και που και που αρακα. επειδη ειναι τοσα πολλα δεν μπορω να ξεχωρισω ποιο να ταιζω και τι. τα ονοματα των τροφων δυστυχως δεν τα εχω (θα τα βρω σε λιγο).
-------------------------
OSI Goldfish pellets
Tropical Goldfish colour flakes
Tropical Goldfish colour pellets

janickrules
31-05-12, 15:06
οι tropical δεν ξερω κατα ποσο ειναι καταληλες...
κι εγω τις εχω και δινω πολυ σπανια...


δεν δινεις ομως τιποτε σε φυτικη!
ουτε σπιρουλινα,αλλα ουτε φρεσκα λαχανικα (ζεματισμενο λαχανο,μαρουλι,μπροκολο,καροτο,κολοκυθι κλπ)...

Vangelis21
31-05-12, 15:10
γιατι δεν ειναι καταλληλες? ως προς τι?

δινω μια φορα τη βδομαδα η στις 15, αρακα. τι αλλο να δινω? σπιρουλινα και πρασιναδα υπαρχει ειδικη για χρυσοψαρα μη δωσω λαθος? κανα λινκ?

janickrules
31-05-12, 15:29
http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1999

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1997

αυτες ειναι καλες σιγουρα!
την σπιρουλινα την εχω κι εγω!
την αλλη δεν την ειχε οταν ειχα παραγγειλει!


δεν ξερω ως προς τι,αλλα ακουσα οτι καποιος ειχε προσφατα προβλημα με την colour και γι'αυτο σταματησα να την δινω κι εγω!

ας περιμενουμε καμια πιο εμπειρη αποψη!



παντως αν δινεις και νωπη τροφη,ολα ειναι καλυτερα!

delta66
31-05-12, 15:37
Ενοουσα αν εδωσες καποια τροφη που ειχε ασπρο χρωμα?

Vangelis21
31-05-12, 15:51
οχι δεν εχω δωσει καποια τετοια τροφη.

janickrules
31-05-12, 16:13
σπυρο εσενα ποια ειναι η γνωμη σου για την colour tropical;
με ενδιαφερει και προσωπικα το θεμα...

Vangelis21
31-05-12, 21:32
πωωω καλα παιδια, ισως το χομπυ δεν ειναι για μενα. ξερωντας οτι θα πεθανει το ψαρακι εχω κατα-αγχωθει. παντως αν πηρα ενα μαθημα ειναι οτι τα αγαπημενα μου ψαρακια ειναι τα χρυσοψαρα οπως και να το κανουμε. καλες και αγιες οι αφρικανες αλλα σαν αυτα δεν εχει

delta66
31-05-12, 21:34
Και ειναι και δυσκολη η ευθανασια στα ψαρια του κρυου νερο
Παντως χωρις ενυδρειο καραντινα δεν πας πουθενα.
Και με 7 ευρω μπορεις να εχεις δεξαμενη 45 λιτρα

Vangelis21
31-05-12, 21:42
Τι εννοεις ευθανασια?

7 ευρω - 45 λιτρα πως? τι θα ειναι αυτο και τι θα εχει μεσα?

delta66
31-05-12, 22:10
Ευθανασια, ειναι μια λυση για καποιο ζωντανο δεν εχει ελπιδες να επιβιωσει για πολυ ακομα και οσο ζει ποναει.
Ειναι μεγαλη κουβεντα που εχει ξαναγινει, κανε αναζητηση.

Το Ikea εχει κατι δοχεια απο πολυπροπυλενιο, μεγαλα και οικονομικα.
Το νοσοκομειο δεν χρειαζεται διακοσμηση κλπ. (καλυμενες τις 3 πλευρες αν ειναι διαφανες, και καπακι οχι αεροστεγως)
Αεραντλια ή αεροφιλτρο ή φιλτρο αναλογα την περιπτωση, το ψαρι και νερο.
(θερμαντηρας δεν χρειαζεται συνηθως σε ψαρια κρυου νερου)

http://www.ikea.gr/DefaultM.aspx?page=productview&iID=80206
http://www.ikea.gr/DefaultLM.aspx?page=searchresults&txt=samla

Vangelis21
31-05-12, 22:29
προσωπικα ειμαι κατα της ευθανασιας οποτε δε μπορω να το σκεφτω κι αυτο.

Οσο για το κουτι αυτο, ειναι ενας απλος κουβας. Δεν μπορω να σκεφτω γιατι να βαλω το ψαρακι σε κουβα. καλυτερα λιγο ψαξιμο περισσοτερο για καποια γυαλα 60λιτρη μεταχειρισμενη.

Παντως, στην περιπτωση μου γιατι θελω καραντινα? ποσο πιθανο ειναι να ειναι κολλητικο αυτο που εχει? Και για ποσο θα κατσει εκει? διαβασα περιπτωσεις που ετσι ηταν τα ψαρια για 2 μηνες. δεν γινεται να το εχω ετσι 2 μηνες!

delta66
31-05-12, 22:39
Προσωπικα ειμαι κατα της μη παροχης βοηθειας οταν κι οπως μπορω

Vangelis21
31-05-12, 22:50
ναι αλλα αυτο δεν εχει καποια σχεση με την κατασταση μας οποτε κι ελπιζω να μην υπονοεις κατι.

Το να βαλω ενα χρυσοψαρο μεχρι να πεθανει σε ενα πλαστικο κουβα για χρονικο διαστημα ισως και 2 μηνων, βοηθεια δε το λεω

janickrules
31-05-12, 22:59
εννοει,οτι το βαζεις εκει για να του κανεις θεραπεια!
οχι για να το αφησεις να πεθανει!

πχ

το βαζεις και αρχιζεις μια συγκεκριμενη διαιτα.
δεν χρειαζεται να το κανεις και στα υπολοιπα ψαρια αυτο.
ποσο μαλλον να ριξεις φαρμακο!



παντως κι εμενα με τρελενουν τα χρυσοψαρα!!
κανονικα pet ειναι!!

Vangelis21
31-05-12, 23:22
ναι αλλα οσο δεν γινεται καλυτερα πρεπει να μενει εκει. δεν ξερω, οπως ισως ειδατε εβαλα αγγελια για γυαλα, γιατι σε πλαστικο κουτι εγω ψαρι δε βαζω

janickrules
31-05-12, 23:26
ναι την ειδα την αγγελια.καλα εκανες!

απλα το ιδιο λεμε!;)

το βαζεις ειται σε κουτι,ειται σε γυαλα,βαζεις μια αεραντλια και ολα καλα!;)

Vangelis21
31-05-12, 23:47
σε κουτι νομιζω ειναι απανθρωπο. Αν βρω γυαλα, θα το βαλω εκει και μακαρι να παει καλα.

με αεραντλια μονο, αλλαγες νερου θα κανω καθημερινα?

cogarg
01-06-12, 00:11
Το χρυσόψαρο δε νομίζω να γνωρίζει τη διαφορά του κουτιού και της γυάλας πάντως - αν το νερό είναι εξίσου καλό και στα δυο.

Το ενδεχόμενο να πάθει κάτι αυτό η κάποιο άλλο απ'την καθυστέρηση της θεραπείας/διαχωρισμού πιστεύω ότι πρέπει να σκέφτεσαι.

Vangelis21
01-06-12, 08:53
ναι φιλε μου το ξερω οτι αυτο πρεπει να σκεφτομαι αλλα σκεφτομαι και το χρυσοψαρο. Αν βρω κατι να το βαλω μεσα που ειναι τουλαχιστον ανθρωπινο θα το κανω. Ετσι κι αλλιως για μια βδομαδα δεν εχω μια οποτε και να ηθελα, δυστυχως...

janickrules
01-06-12, 09:33
μην αγχωνεσαι..
αν ειναι ετσι 2 μηνες οπως λες,μπορει να μην εχει και τιποτα το ιδιαιτερο...
ισως η διαιτα να του κανει καλο...

Vangelis21
01-06-12, 10:00
μην αγχωνεσαι..
αν ειναι ετσι 2 μηνες οπως λες,μπορει να μην εχει και τιποτα το ιδιαιτερο...
ισως η διαιτα να του κανει καλο...

επειδη διαβασα αρκετα γυρω γυρω στο νετ για το θεμα, ειχαν κι αλλοι στον κοσμο τετοιο θεμα και το ψαρακι οντως πεθανε αλλα μετα απο 1 - 2 μηνες.

janickrules
01-06-12, 10:30
.....

Vangelis21
01-06-12, 10:38
.....


τι δεν καταλαβες? μηπως δεν εδωσα να το καταλαβετε σωστα?

χρυσοψαρα με τα ιδια συμπτωματα, εμειναν ετσι επι δυο μηνες και μετα πεθαναν.

janickrules
01-06-12, 10:42
τι δεν καταλαβες? μηπως δεν εδωσα να το καταλαβετε σωστα?

χρυσοψαρα με τα ιδια συμπτωματα, εμειναν ετσι επι δυο μηνες και μετα πεθαναν.

τι ταραζεσαι;
το καταλαβα!
απλα η απαντηση μου ηταν..
εμεινα αφωνος,κριμα,δεν το ηξερα!

μακαρι να μην συμβει το ιδιο σε σενα!

Vangelis21
01-06-12, 10:57
βρε ποιος ταραχτηκε! απλα το εξηγω γιατι νομιζα οτι δε το ειπα καλα!

για αυτο λεω, οι απλες λυσεις του τυπου "βαλτο σε κουβα" δεν ειναι του στυλ μου γιατι ποτε δεν ξερεις.

janickrules
01-06-12, 11:18
oντως,ποτε δεν ξερεις...

εσυ ριχνε συχνοτερα αρακα και προσπαθησε να ταιζεις φρεσκα λαχανικα!
με αυτο τον τροπο θα το κανεις να ενεργειται ευκολοτερα,καθως αυτο ειναι το προβλημα και φουσκωνει!
εχουν σωθει ψαρια με dropsy σε αρχικο σταδιο,μονο με αρακαδες!

ζεματιζε λιγο μαρουλακι και δωσ'τους να φανε!
εγω 2-3 φορες την εβδομαδα δινω λαχανικα!

Vangelis21
01-06-12, 11:55
αφου λοιπον φαινεται να ξερεις απο σπιτικες τροφες, κανε εναν κοπο σε παρακαλω και πες μου αναλυτικα ΤΙ να δινω. δηλαδη τι τροφη, καθε ποτε, ποσο ανα ψαρι, ποσο βρασιμο κτλ κτλ.

παντως σκεφτομουν αφου χτες εδωσα αρακα, να κανω μια νηστεια σημερα και αυριο παλι αρακα. δεν ξερω

janickrules
01-06-12, 13:10
κοιτα,μπορω να σου πω περιπου τι ταιζω εγω.

πχ,

δευτερα : τροφη εμποριου σπιρουλινας

τριτη : σε ζεματισμενο νερο,βαζω ενα κομματακι μαρουλι και το αφηνω για κανενα πενταλεπτο!το ξεπλενω με νερο βρυσης και το κοβω μικρα κομματακια για να χωραει στο στομα τους (2-3 κομματακια σε καθε ψαρι ειναι καλα)!

τεταρτη : διαφορετικη τροφη εμποριου (πχ αυτη του λινκ που σου εδωσα)

πεμπτη : λαχανο (με ομοιο τροπο προετοιμασιας,οπως και στο μαρουλι,με μονη διαφορα,αστο 2-3 λεπτα παραπανω στο καυτο νερο,γιατι ειναι σκληροτερο).

παρασκευη : εγω δινω ξηρα bloodworms.

σαββατο : νηστεια.τιποτα απολυτως

κυριακη : βραζω (κανενα πενταλεπτο) αρακα,βγαζω την φλουδα και ξεπλενω σε νερο την "ψυχα"!την κοβω κομματακια και ταιζω!


την "επομενη" εβδομαδα ,μπορεις να κανεις καποιες αλλαγες,οπως πχ:

στην θεση του μαρουλιου(πχ),βαζεις καροτο (με τον ιδιο τροπο "μαγιρεματος")και παλι σε μικρα "τριματα"!

επισης ριχνεις για "σαλατα" λιγο κερατοφυλλο,το οποιο και θα τσακισουν!
μια αλλη επιλογη,ειναι να ριχνεις μεσα μερικες φορες,καποια ποσοτητα lemna minor (http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fyta/Lemna_minor.htm)!την λατρευουν!

γενικοτερα,αλλαζεις την σειρα και αλλαζεις την "ρουτινα"!
επισης μετα τους 3-4 μηνες,πετας τις τροφες εμποριου και παιρνεις φρεσκες!
κατα προτιμηση,η μια εξ αυτων,διαφορετικης μαρκας,για αλλαγη γευσης!

επισης,εγω εχω δωσει 2 φορες καλα βρασμενο αυγο!
μια φορα ασπραδι και μια κροκο!
ΑΛΛΑ,θελει μικρηηη ποσοτητα και να ειναι η ημερα της αλλαγης νερου,γιατι βρωμιζει πολυ το ενυδρειο!



εγω πανω-κατω αυτα δινω,χωρις,οπως ειπα,συγκεκριμενη σειρα εκτος της νηστειας και του αρακα,που ειναι στανταρ καθε εβδομαδα!!

ελπιζω να σε βοηθησα καπως.

Nick74
01-06-12, 13:25
εχουν σωθει ψαρια με dropsy σε αρχικο σταδιο,μονο με αρακαδες!


γιατι δεν ηταν dropsy αλλα απλη δυσκιλιοτητα.
Εχει αναφερθει οντως ψαρια να εχουν σωθει απο dropsy (μια περιπτωση στο εκατομμυριο) αλλα με υπερβολικες προσπαθειες και τρελη τυχη οχι με απλο αρακα.

Vangelis21
01-06-12, 13:38
μωρε βοηθησες αλλα απο οτι βλεπω δε δινεις που ζωικη πρωτεινη. γιατι ετσι? παμφαγα ειναι τα κακομοιρα

Χρηστος Ζ.
01-06-12, 13:48
τα χρυσοψαρα δεν κανει να τρωνε πολυ ζωικη πρωτεινη, για αυτο δεν πρεπει να δινουμε τροφες για τροπικα. πρεπει να τους δινουμε κατα ενα μεγαλο ποσοστο τροφη φυτικης προελευσης (στα χρυσοψαρα αρεσει να τρωνε φυτα, για αυτο δεν μενει τιποτα ορθιο στο ενυδρειο παρα μονο ανουμπιες).
στη φυση τρωνε φυτα και προνυμφες κουνουπιων (οταν ειναι η εποχη τους).
εχεις σκεφτει οτι μπορει να προκαλεσες αθελα σου εσυ το προβλημα στα ψαρια σου λογω λαθος διατροφης?

Vangelis21
01-06-12, 14:23
κατα πρωτον, ενα ψαρι εχει προβλημα μονο. κατα δευτερον, δεν νομιζω απο τη στιγμη που τρωνε τροφες εμποριου οι οποιες ειναι ΕΙΔΙΚΕΣ και οπως λενε ολοκληρωμενες για χρυσοψαρα. Απλα μπορει να μην του δινω πραγματα που θα τους αρεσαν. Αλλα καλες οι κακες, οι τροφες εμποριου ειναι μελετημενες και δεν θα ηταν αφορμη κακων

janickrules
01-06-12, 14:48
βαγγελη,πρωτεινη δινω με bloodworms και καπου-καπου μικρη ποσοτητα αυγο!
δεν ξερω....
νομιζω ειναι αρκετα.

εμενα που ειναι και σε μικρη ηλικια,τους δινω bloodworms 2 φορες την εβδομαδα!ειδικα τωρα που ανεβαινουν οι θερμοκρασιες και επιταχύνεται ο μεταβολισμος.

οι τροφες εμποριου απο μονες τους (χωρις νωπη τροφη δηλ) πιστευω πως δεν ειναι 100/% πληρης ολες οσες κυκλοφορουν(καποιες,ισως)!
το λεω αυτο,καθως ειχα πιο ευκολα προβλημα με τα "εντερικα" τους!
φυσικα,αν υπαρχει η σπιρουλινα,ή καποια φυτικη,αλλαζει το πραγμα!
βεβαια ατυη ειναι μονο η γνωμη μου!δεν ξερω αν ισχυει...

γενικα παντως εχω παρατηρησει,οτι ειδικα το μαρουλι,το αφοδευουν πολυ ευκολα!:D

πιστευω πως καλο θα ηταν (ειδικα στο ψαρακι που εχει προβλημα) να του δινεις κανενα λαχανικο αυτες τις μερες..
περιμενε κι αλλες γνωμες βεβαια..
-------------------------
γιατι δεν ηταν dropsy αλλα απλη δυσκιλιοτητα.
Εχει αναφερθει οντως ψαρια να εχουν σωθει απο dropsy (μια περιπτωση στο εκατομμυριο) αλλα με υπερβολικες προσπαθειες και τρελη τυχη οχι με απλο αρακα.

εχεις δικιο!
ζητω συγγνωμη!!
λαθος μου!
μπερδευτηκα με την νηκτικη κυστη!!:confused:
αυτη την ασθενεια εχει καταπολεμησει ο αρακας!

δεν ξερουμε σιγουρα οτι εχει βεβαια dropsy το ψαρακι του φιλου..
μακαρι να μην εχει...
-------------------------
να προσθεσω οτι καθε 2 εβδομαδες,τα ταιζω το κλασικο φυλλαρακι,μουλιασμενο με fishtamin!

Nick74
01-06-12, 14:51
Βαγγελη ο Χρηστος δεν το ειπε για να σε κατηγορησει αλλα απλα για να σε κατευθυνει να δεις καποια πραγματα που ισως ειναι λαθος.
Δεν ειμαι εμπειρος με τα χρυσοψαρα αλλα αυτο που λενε ολοι ειναι πως θελουν τροφες με φυτικη βαση, τουλαχιστο ως βασικες τροφες.
Απο κει και περα αν καπου καπου τους πεταξεις και κανα σκουλικι ή καμια προνυμφη δε θα κανει κακο αφου αυτο συμβαινει και στη φυση.
Οσο για τη μελετη των τροφων του εμποριου εχουμε και καποια παραδειγματα ψαριων που αρρωστησαν απο τροφες (επισεις εχουν ακουστει καποια πραγματα και για τα κατεψυγμενα κι ομως πουλιουνται με το ονομα της ocean nutrition)
Το σιγουρο ειναι πως αν δεν φτιαχνουμε οι ιδιοι τις τροφες δε μπορουμε να ειμαστε απολυτοι αν ειναι σωστες η λαθος.

Vangelis21
01-06-12, 20:00
κανεις δεν κατηγορησε κανεναν. απλα ο γραπτος λογος εχει τετοια και δεν βλεπεις τον αλλον! απλα επειδη δεν ειμαι πολυ εμπειρος, αν κατι ειναι μελετημενο και πωλειτε νομιμα το εμπιστευομαι. καλως η κακως!

delta66
01-06-12, 20:09
Καλα περιμενε για ενυδρειο.

Το ψαρι αν εχει dropsy δεν λειτουργουν τα νεφρα του.
Αν ειναι ετσι, θα πρεπει να κανεις θεραπεια με μετρονιδαζολη (flagyl) και epsom salt στο ενυδρειο που θα παρεις αφου .... του καλυψεις τα τζαμια να μη μπαινει φως.

Οσο ζει το ψαρι υποφερει.

Εχουν τζαμια και οι λιμνες που ζουν κανονικα τα χρυσοψαρα?
Οχι.
Απανθρωπο.

Nick74
01-06-12, 20:16
και τα μπουκαλοβακτηρια πουλιουνται, ειναι δυνατο να εχει εκει μεσα βακτηρια?
Και υγρη τυρφη πουλιεται και στον αλλο σηκωσε αμμωνια.
και κατεψυγμενες τροφες πουλιουνται αλλα αρκετοι λενε πως ειχαν προβλημα και μεχρι που χασαν ψαρια (προσωπικα τα χρησιμοποιω αλλα τα περναω απο 300W uv αποστειρωση με οσα εχω ακουσει... ειμαι τυχερος βεβαια που εχω αυτες τις λαμπες για αλλη χρηση)
και γυαλες πουλιονται παρολο που εκει μεσα απαγορευεται να βαζεις ψαρια
και κατι buffers για το ph πουλιωνται αλλα ειναι λιαν επικινδυνα, κτλ κτλ κτλ
Το οτι κατι πουλιεται δε σημαινει πως ειναι και χρησιμο. Δε θελω να πω οτι οντως οι τροφες δεν ειναι καλες, -δεν εχω εμπειρια απο χρυσοψαρα- αλλα αφου στο λενε ανθρωποι που ασχολουνται χρονια με αυτα τα ψαρια κρατα το οτι ΙΣΩΣ και να εχουν δικιο.

Vangelis21
01-06-12, 20:29
Καλα περιμενε για ενυδρειο.

Το ψαρι αν εχει dropsy δεν λειτουργουν τα νεφρα του.
Αν ειναι ετσι, θα πρεπει να κανεις θεραπεια με μετρονιδαζολη (flagyl) και epsom salt στο ενυδρειο που θα παρεις αφου .... του καλυψεις τα τζαμια να μη μπαινει φως.

Οσο ζει το ψαρι υποφερει.

Εχουν τζαμια και οι λιμνες που ζουν κανονικα τα χρυσοψαρα?
Οχι.
Απανθρωπο.

αυτα που λες τα βρισκω σε καθε πετ σοπ? εχουμε κανα λινκ? τα τζαμια γιατι τα καλυπτουμε?

αυτο που λες με τα τζαμια και τις λιμνες δεν νομιζω οτι εχει καπια σχεση με τα οσα λεμε.
-------------------------
ανεβαζω σε λιγο ενα βιντεο να το δειτε

Nick74
01-06-12, 20:29
Βρε Βαγγελη εχει δικιο ο ανθρωπος, αν ειμαι στην Ινδια με μαλαρια και βρω ενα ερυθρο σταυρο σε αντισκηνα δε θα μπω να μου δωσουν πεντε χαπακια επειδη ειναι πολυ bus class για τα γουστα μου? (αληθινη ιστορια που μου χει συμβει).

Δεν ξερω για τα φαρμακα που λεει ο Σπυρος, αλλα δειχνει να το γραφει με πεποιθηση. Εγω στη θεση σου θα το εκανα αμεσως και οχι σε κουτι, αλλα και σε κουβα θα το απομονωνα αν δεν ειχα καραντινα.
το φως προφανως βλαπτει το φαρμακο
epsom salt βρισκεις παντου, και το flagyl νομιζω πως κι αυτο το βρισκεις στα μεγαλα petshops

delta66
01-06-12, 20:48
1. και τα μπουκαλοβακτηρια πουλιουνται, ειναι δυνατο να εχει εκει μεσα βακτηρια?
2. Και υγρη τυρφη πουλιεται και στον αλλο σηκωσε αμμωνια.
3. και κατεψυγμενες τροφες πουλιουνται αλλα αρκετοι λενε πως ειχαν προβλημα και μεχρι που χασαν ψαρια (προσωπικα τα χρησιμοποιω αλλα τα περναω απο 300W uv αποστειρωση με οσα εχω ακουσει... ειμαι τυχερος βεβαια που εχω αυτες τις λαμπες για αλλη χρηση)
4. και γυαλες πουλιονται παρολο που εκει μεσα απαγορευεται να βαζεις ψαρια
5. και κατι buffers για το ph πουλιωνται αλλα ειναι λιαν επικινδυνα, κτλ κτλ κτλ
Το οτι κατι πουλιεται δε σημαινει πως ειναι και χρησιμο. Δε θελω να πω οτι οντως οι τροφες δεν ειναι καλες, -δεν εχω εμπειρια απο χρυσοψαρα- αλλα αφου στο λενε ανθρωποι που ασχολουνται χρονια με αυτα τα ψαρια κρατα το οτι ΙΣΩΣ και να εχουν δικιο.
1. Ναι ειναι δυνατον
2. Μερικες φορες εμφανιζεται αμμωνια απο τα οργανικα της τυρφη. Ειναι φυσιολογικο.
Η αμμωνια που μετραμε ομως (ΝΗ3/ΝΗ4) δεν αυτη που σκοτωνει (ΝΗ3).
3. Οι κατεψυγμενες που σκοτωνουν ειναι αυτες που σταματησαν καποια στιγμη να ειναι ....κατεψυγμενες και μετα ....ξαναεγιναν :D
4. Γυαλα λεγεται και μια γυαλά 400 λιτρων. :D
5. Επικινδυνοι ειναι πιο πολυ αυτοι που χρησιμοποιουν κατι χωρις να ξερουν τι κανει, πως το κανει και αν το χρειαζομαστε να μας το κανει.
:p
-------------------------
αυτα που λες τα βρισκω σε καθε πετ σοπ? εχουμε κανα λινκ? τα τζαμια γιατι τα καλυπτουμε?

αυτο που λες με τα τζαμια και τις λιμνες δεν νομιζω οτι εχει καπια σχεση με τα οσα λεμε.
-------------------------
ανεβαζω σε λιγο ενα βιντεο να το δειτε

Οχι σε φαρμακειο τα βρισκεις.
Το Flagyl ειναι αντιβιωση και για ανθρωπινη χρηση.

Αποφευγω πλεον να γραφω για φαρμακα και θεραπειες, γιατι δεν μπορω να βασιστω στη διαγνωση που εχει γινει, και φαρμακα στην τυχη δεν πρεπει να προτεινουμε.
Οπως δεν μπορω να παρω και την ευθυνη για το αποτελεσμα της θεραπειας απο την ορθοτητα του τροπου και των μεσων που θα γινει, αλλα και γενικα την τυχη, αφου καθε ψαρι μπορει να αντιδρα διαφορετικα.

Τη λιμνη την ανεφερα γιατι καποια στιγμη υποννοησες οτι ειναι κι απανθρωπη η προταση για θεραπεια σε πλαστικη δεξαμενη και οχι σε ενυδρειο. (οι περισσοτεροι πλαστικα εχουν για θεραπειες και dips)
Υπαρχουν στο πρακτικερ, κατι μικρες πλαστικες λιμνες, σουπερ.
Οτι πρεπει για εσωτερικη λιμνη, με μικρα ειδη χρυσοψαρων.
Απλως επειδη δεν εχουν τζαμια, τα βλεπεις απο πανω.
Οπως και στις λιμνες.
;)
Οι πλαστικοι καδοι samla του ΙΚΕΑ (μεχρι 120 λιτρα με 20 ευρω) ειναι 1000 φορες πιο "ανθρωπινοι" απο τα 5 τζαμακια των 20 λιτρων που βαζουν καποιοι χρυσοψαρα. :cool:
Μη τους βγαλουμε και απανθρωπους επειδη αντι για τζαμια χρησιμοποιουν πλαστικο.
Η ποιοτητα του νερου εχει σημασια και ο διαθεσιμος χωρος για τα ψαρια.
Η διαφανεια των τζαμιων ειναι για το θεαμα και απευθυνεται σε εμας μονο.

Vangelis21
01-06-12, 20:56
ποιες ειναι αυτες οι πλαστικες λιμνες που λες απο το ικεα? ξερεις τιμες για αυτα τα δυο φαρμακα η πως πρεπει να τα ζητησω (Mg Κτλ)? την προτεινεις τελικα η οχι την θεραπεια? κι αν ναι πως την κανω ακριβως? λινκ για αυτα απο το πρακτικερ τις λιμνες που λες, εχεις?
-------------------------
http://www.youtube.com/watch?v=I_doxE_UXQw&feature=youtu.be

οριστε το βιντεακι. οτι δειτε μου λετε

Nick74
01-06-12, 21:05
1. Ναι ειναι δυνατον

Αλλα το κανα το πειραμα μετα απο τοσα που λετε σε ενα κουβαδακι και τελικα δεν περιεχουν τιποτα. Για να ειμαι αντικειμενικος μαλιστα εβαλα 3 ειδων διαφορετικα.
Σπυρο μια μερα ειτε πρεπει να σφαχτουμε -η να μονομαχησουμε lol- γι αυτα τα μπουκαλοβακτηρια ειτε να βαλουμε καποιο στοιχημα.
Αν φανε ΑΜΜΩΝΙΑ αυτα τα υρουλια και τη νιτροποιησουν τοτε δεχομαι να σου αγορασω την ετησια ποσοτητα μπουκαλοβακτηριων που χρησιμοποιεις :p:D
2. Μερικες φορες εμφανιζεται αμμωνια απο τα οργανικα της τυρφη. Ειναι φυσιολογικο.
οκ, δεκτο αυτο, δε μου εχει συμβει αλλα εχω ακουσει τετοιες περιπτωσεις.
Το θεμα ειναι πως ενα επεξεργασμενο προιον επιβαλλεται να περναει τετοιους ελεγχους διαφορετικα ο αλλος γιατι να μην παρει κανονικη τυρφη η στην τελικη αν ειναι μαγκας να μαζεψει φυκια και να τη φτιαξει μονος του?
Η αγορα ενος ετοιμου ζουμιου επρεπε να παρεχει επιπλεον ασφαλεια απο κατι που θα εκανε ο ιδιος.

3. Οι κατεψυγμενες που σκοτωνουν ειναι αυτες που σταματησαν καποια στιγμη να ειναι ....κατεψυγμενες και μετα ....ξανεγιναν :D
ΙΣΩΣ, κι εγω το χω σκεφτει αλλα το θεμα ειναι πως κανεις δε μπορει να ειναι σιγουρος για το τι εχει περασει ενα προιον μεχρι να φτασει στα χερια του.
Το θεμα ειναι πως υπαρχουν κρουσματα, τουλαχιστο ετσι γραφουν αρκετοι χομπυστες. (εννωειται δεν ειμα κατα των ζωντανων η των κατεψυγμενων αφου εξ αλλου τα χρησιμοποιω, απλα προβληματισμους θετω με βαση την εμπειρια ανθρωπων που εχουν γραψει κατα καιρους διαφορα προβληματα)

4. Γυαλα λεγεται και μια γυαλά 400 λιτρων. :D
οκ, καταλαβαινεις σε ποια γυαλα αναφερομαι...

5. Επικινδυνοι ειναι πιο πολυ αυτοι που χρησιμοποιουν κατι χωρις να ξερουν τι κανει, πως το κανει και αν το χρειαζομαστε να μας το κανει.
:p


οταν καποιος σου δινει ενα μαγικο ζουμι και σου λεει οτι κατεβαζει το ph στο 6,7 αλλα για να λειτουργησει πρεπει ηδη να εχεις ριξει τις σκληροτητες σου, και επιπλεον δεν κανει για φυτεμενα ενυδρια, ε τοτε αφου θα μπεις στον κοπο να ριξεις τις σκληροτητες γιατι να μη ριξεις και το ph με φυσικους τροπος? εκει θα κολησεις?
-------------------------
ποιες ειναι αυτες οι πλαστικες λιμνες που λες απο το ικεα? ξερεις τιμες για αυτα τα δυο φαρμακα η πως πρεπει να τα ζητησω (Mg Κτλ)? την προτεινεις τελικα η οχι την θεραπεια? κι αν ναι πως την κανω ακριβως? λινκ για αυτα απο το πρακτικερ τις λιμνες που λες, εχεις?
-------------------------
http://www.youtube.com/watch?v=I_doxE_UXQw&feature=youtu.be

οριστε το βιντεακι. οτι δειτε μου λετε


εχει και το praktiker τετοια κουτια αλλα το ΙΚΕΑ τα εχει σε μονοψηφιες τιμες.
Λεγονται πλαστικα κουτια αποθηκευσης και ειναι καπου 80 λιτρα τα μεγαλα, ισως κι 100.
Τα φαρμακα ζητα τα οπως σου ειπε ο Σπυρος (για το flagyl δεν ειμαι σιγουρος αλλα το epsom salt το εχουν ολα τα μαγαζια)

delta66
01-06-12, 21:15
ποιες ειναι αυτες οι πλαστικες λιμνες που λες απο το ικεα? ξερεις τιμες για αυτα τα δυο φαρμακα η πως πρεπει να τα ζητησω (Mg Κτλ)? την προτεινεις τελικα η οχι την θεραπεια? κι αν ναι πως την κανω ακριβως? λινκ για αυτα απο το πρακτικερ τις λιμνες που λες, εχεις?
-------------------------
http://www.youtube.com/watch?v=I_doxE_UXQw&feature=youtu.be

οριστε το βιντεακι. οτι δειτε μου λετε
Το Ικεα εχεις πλαστικους καδους, οχι λιμνες.
Σου εχω δωσει τα λινκ στο ποστ #37
http://www.ikea.gr/DefaultM.aspx?page=productview&iID=80206

Το πρακτικερ στα ειδη κηπου εχει και λιμνες.
(της gardena (http://www.gardena.com/gr/water-management/garden-pond/) ειναι αν δεν εχει διαθεσιμες το πρακτικερ)
http://cdn.gardena.com/dimage.axd/productLarge/ga710-0129/800x500/450-l-66dd8841.jpg
Μπαινει περιμετρικα και καποια διακοσμηση
http://i949.photobucket.com/albums/ad337/azpt/AZMP%20Lake/limnh1.jpg
Και σιγα σιγα μοιαζει με λιμνη http://i949.photobucket.com/albums/ad337/azpt/AZMP%20Lake/limnh6.jpg
http://i949.photobucket.com/albums/ad337/azpt/AZMP%20Lake/P6148650.jpg

---------------------------------------------------------------------
Ναι το ψαρι εχει εμφανη συμπτωματα dropsy.
Οι θεραπειες που ειχαν καποια τυχη σε αυτο το σταδιο, ηταν μονο με metronidazole (χαπια flagyl) και με clout (ενυδρειακο).
Και στις δυο μεθοδους, παραλληλη προσθηκη espom salt για να αδειασουν οι ιστοι του και τα οργανα τους απο τα υγρα που κανουν το πρηξιμο.

Vangelis21
01-06-12, 21:27
τιμη αυτου ξερουμε? χωρις διακοσμηση μπορω να το εχω για καραντινα?

ττο βιντεο το ειδατε?

Nick74
01-06-12, 21:33
Φιλε Βαγγελη για καραντινα μιλαμε, αν βρεθω σε νοσοκομειο αυτο που θα με ενδιαφερει ειναι να εχει καλους γιατρους, Απο κει και περα δε θα ελεγα οχι να εχει ομορφες νοσοκομες και καλους μαγειρες, αλλα αν προκειται για θεματα ζωης και θανατου -οπως στην περιπτωση του dropsy- το τελευταιο που θα με εννοιαζε ηταν αυτο...

Την αποψη μου λεω βεβαια, αλλα τα λεφτα που θα χαλασεις για αυτη την πανσιον 5 αστερων καλυτερα να τα δωσεις πιο γρηγορα για τα φαρμακα που εχουν πολυ μεγαλυτερη σημασια.

Δεν εχεις ζησει emergency καταστασεις να κανεις αλατομπανα σε ενα ψαρι που χανεται μεσα σε οτι σκευος βρεις μποστα σου (ακομα και κατσαρολες που λεει ο λογος) και να τρεχεις σαν παλαβος... εκει τι θα εκανες? θα εψαχνες πισινες πολυτελειας?
Βεβαια εκει ισως λειτουργουσες ετσι, αλλα εδω μαλλον δεν εχεις καταλαβει τη σοβαρτοτητα της καταστασης επειδη καπου διαβασες πως σε καποιον κρατησε 2 μηνες και δεν εχεις καταλαβει πως ο χρονος κυλαει σε βαρος σου


btw το βιντεο δειχνει dropsy, και το ψαρακι ειναι σουπερ που μπορει και κινειται τοσο καλα...

delta66
01-06-12, 21:46
1. Αλλα το κανα το πειραμα μετα απο τοσα που λετε σε ενα κουβαδακι και τελικα δεν περιεχουν τιποτα. Για να ειμαι αντικειμενικος μαλιστα εβαλα 3 ειδων διαφορετικα.
Σπυρο μια μερα ειτε πρεπει να σφαχτουμε -η να μονομαχησουμε lol- γι αυτα τα μπουκαλοβακτηρια ειτε να βαλουμε καποιο στοιχημα.
Αν φανε ΑΜΜΩΝΙΑ αυτα τα υρουλια και τη νιτροποιησουν τοτε δεχομαι να σου αγορασω την ετησια ποσοτητα μπουκαλοβακτηριων που χρησιμοποιεις :p:D
2. οκ, δεκτο αυτο, δε μου εχει συμβει αλλα εχω ακουσει τετοιες περιπτωσεις.
Το θεμα ειναι πως ενα επεξεργασμενο προιον επιβαλλεται να περναει τετοιους ελεγχους διαφορετικα ο αλλος γιατι να μην παρει κανονικη τυρφη η στην τελικη αν ειναι μαγκας να μαζεψει φυκια και να τη φτιαξει μονος του?
Η αγορα ενος ετοιμου ζουμιου επρεπε να παρεχει επιπλεον ασφαλεια απο κατι που θα εκανε ο ιδιος.
3. ΙΣΩΣ, κι εγω το χω σκεφτει αλλα το θεμα ειναι πως κανεις δε μπορει να ειναι σιγουρος για το τι εχει περασει ενα προιον μεχρι να φτασει στα χερια του.
Το θεμα ειναι πως υπαρχουν κρουσματα, τουλαχιστο ετσι γραφουν αρκετοι χομπυστες. (εννωειται δεν ειμα κατα των ζωντανων η των κατεψυγμενων αφου εξ αλλου τα χρησιμοποιω, απλα προβληματισμους θετω με βαση την εμπειρια ανθρωπων που εχουν γραψει κατα καιρους διαφορα προβληματα)
4. οκ, καταλαβαινεις σε ποια γυαλα αναφερομαι...
5. οταν καποιος σου δινει ενα μαγικο ζουμι και σου λεει οτι κατεβαζει το ph στο 6,7 αλλα για να λειτουργησει πρεπει ηδη να εχεις ριξει τις σκληροτητες σου, και επιπλεον δεν κανει για φυτεμενα ενυδρια, ε τοτε αφου θα μπεις στον κοπο να ριξεις τις σκληροτητες γιατι να μη ριξεις και το ph με φυσικους τροπος? εκει θα κολησεις?

1. Απλα σε εσενα δεν πετυχε. Σε αλλους πετυχε.
Ανετο το στοιχημα που εβαλες για σενα, για αν χασεις (που θα χασεις) δεν θα αγορασεις καθολου γιατι δεν χρησιμοποιω αφου δεν εχω την αναγκη τους πια :D
2. Το εχω δει το εργο πολλες φορες, αφου χρησιμοποιω συνεχως τυρφη και μαλιστα ειχα φαει και κραξιμο απο μερικους οταν εφερα στην επιφανεια το θεμα της αμμωνιας.
(Αναρωτιεμαι, αλλος πριν απο μενα δεν ειχε κανει μετρηση στο νερο της αλλαγης, ετσι τουλαχοιστον την πρωτη φορα, να δει τι παιζει? :smt017)
Τελικα μετα απο μελετη καταλαβα οτι ειναι φυσιολογικο.
Η τυρφη σε κοκκους που μπαινει στο ενυδρειο ειναι πεξεργασμενη και δρα και ιοντοανταλλακτικα. Δεν ειναι ιδια με την τυρφη-χωμα και δεν δουλεονται παρομοιως στο ενυδρειο.
Το "ζουμια" blackwater κλπ, απο την αλλη δεν κανουν τιποτα.
Ουτε κακο ουτε καλο. Μονο χρωμα δινoyn.
3. Αυτο ειναι το βασικο προβλημα με την αγορα κατεψυγμενων και οχι τα παθογονα. Μια εταιρεια σαν την O.N. εχει προνοησει πολυ περισσοτερο για την καταστροφη τους απο τη UV που μπορεις να βαλεις εσυ μετα την αποψυξη και ξανακαταψυξη τους που δεν κανει τιποτα.
Επαφιεσαι στην εμπιστοσυνη που εχεις στον πετσοπα σου.
Που καμια φορα ακομα κι ο εμπιστος, μπορει να σε προδωσει οταν μπαινει στη μεση το χρημα και η μεγαλη χασουρα απο πεταμα κατεψυγμενων που ξεπαγωσαν απο λαθος.
Μια φορα μονο πληροφορηθηκα για πεταμα ολοκληρης παρτιδας κατεψυγμενων λογω αποψυξης, και ειπα δοξα τω θεω.
Στην τελικη υπαρχει και η diy σπιτικη κατεψυγμενη απο τα χερακια μας και πιο οικονομικη.
4. Ναι πλακα εκανα.
5. Το μαγικο ζουμι δεν ειναι μαγικο, ειναι χημικο και ειναι φυσιολογικο να επιδρα στο νερο.
Αλλο ειναι διαφορετικης χημικης συστασης κι αλλο αλλης. Τα ποτελεσματα παλι διαφορετικα.
Τα βασικα προβληματα στη χρηση τους ειναι:
Απο τη μερια των εταιρειων οτι καμουφλαρουν τα μειονεκτηματα τους ή τις μικρες παρενεργειες που μπορει να εχουν (γιατι σοβαρες δεν θα ειχαν αλλιως θα τους εκλειναν το μαγαζι) για να μη χασουν απο τις πωλησεις και τα γραφουν στα ψιλα γραμματα.
Και απο τη μερια των χρηστων τους, οτι οι περισσοτεροι δεν διαβαζουν τις οδηγιες και ουτε καν ξερουν τι κανει ουσιαστικα, πως το κανει, αν το χρειαζονται αυτο που κανει και βασικα αν το χρειαζοναι τελικα, αν υπαρχει καλυτερος τροπος για να το κανουν.
-------------------------
τιμη αυτου ξερουμε? χωρις διακοσμηση μπορω να το εχω για καραντινα?

ττο βιντεο το ειδατε?
Ποιανου τιμη βρε παιδακι μου?
Του πλαστικου?
Το λινκ το ειδες?
Εχει κατι γραμματαρες που λενε 6.99.
Το flagyl και το epsom ειναι φτηνα. Καμια σχεση με ενυδρειακα φαρμακα.
Ζητα λιγα χαπια flagyl των πεντακοσιων και epsom παρε οσο θελεις να'χεις.
Ολο και καπου θα ξαναχρειαστει.

Ναι το ειδα.
Απαντησα πιο πανω.

Ναι το ψαρι εχει εμφανη συμπτωματα dropsy.
Οι θεραπειες που ειχαν καποια τυχη σε αυτο το σταδιο, ηταν μονο με metronidazole (χαπια flagyl) και με clout (ενυδρειακο).
Και στις δυο μεθοδους, παραλληλη προσθηκη espom salt για να αδειασουν οι ιστοι του και τα οργανα τους απο τα υγρα που κανουν το πρηξιμο.

Vangelis21
01-06-12, 21:49
παιδια μπορουμε να μην βγαινουμε οφτοπικ γιατι με μπερδευετε με τα ασχετα περι ζουμιων?

θελω να μου πειτε

1) τι βλεπετε στο βιντεο. υπαρχει πιθανοτητα (οσο ξερετε) να ΜΗΝ ειναι dropsy?
2) ακριβης ονομασια των φαρμακων, ποσο κανουν αν ξερετε και απο που τα παιρνω. Ακομα, πως κανω την θεραπεια.


Απο τη μια μου λετε (λενε) ειναι στα τελευταια του και ειναι τερματικη η αρρωστια του και δεν μπορεις να κανεις τιποτα, απο την αλλη μου λετε (λενε) τρεχα παρε λιμνες, φαρμακα, κανε αυτο, κανε το αλλο κτλ. Τελικα τι γινεται? Αν σωζεται φυσικα και να προσπαθησω, αλλα αν οχι γιατι να το ταλαιπωρησω στα τελευταια του?

delta66
01-06-12, 21:53
παιδια μπορουμε να μην βγαινουμε οφτοπικ γιατι με μπερδευετε με τα ασχετα περι ζουμιων?

θελω να μου πειτε

1) τι βλεπετε στο βιντεο. υπαρχει πιθανοτητα (οσο ξερετε) να ΜΗΝ ειναι dropsy?
2) ακριβης ονομασια των φαρμακων, ποσο κανουν αν ξερετε και απο που τα παιρνω. Ακομα, πως κανω την θεραπεια.


Απο τη μια μου λετε (λενε) ειναι στα τελευταια του και ειναι τερματικη η αρρωστια του και δεν μπορεις να κανεις τιποτα, απο την αλλη μου λετε (λενε) τρεχα παρε λιμνες, φαρμακα, κανε αυτο, κανε το αλλο κτλ. Τελικα τι γινεται? Αν σωζεται φυσικα και να προσπαθησω, αλλα αν οχι γιατι να το ταλαιπωρησω στα τελευταια του?


Γραφω και απαντω, αλλα δεν τα βλεπεις μαλλον γιατι ξαναγραφεις μετα και τα προσπερνας.
Ξανακοιτα πιο πανω

Η συζητηση περι ζουμιων και λιμνων ειναι ασχετη και παραπλευερες απωλειες μια συζητησης.
Μη τρελαινεσαι.
Δεν θελεις λιμνη.
Πλαστικο καδο, αεραντλια, νερο απο το ενυδρειο και φαρμακα θελεις.
Αν δεν εχει φωτισμο δεν στρεσαρεται ναπεις οτι θελει διακοσμηση.
Αν θελεις σονι και καλα, βαλε κανα πηλινο κιουπι.

Δεν θυμαμαι τιμη σου λεω. Φτηνα ειναι.
Παρε τηλεφωνο σε ενα φαρμακειο.
Ονομασια εχω γραψει 1000 φορες.
Χαπια flagyl (των 500ιων εχει μονο)
και epsom salt (δεν ειναι αλατι αυτο, μαγνησιο ειναι)

janickrules
01-06-12, 21:56
τιμη αυτου ξερουμε? χωρις διακοσμηση μπορω να το εχω για καραντινα?

ττο βιντεο το ειδατε?

αν και απο την στιγμη που το ειδε ο Σπυρος,δεν χρειαζεται κατι παραπανω,ναι το ψαρι φαινεται να εχει προβλημα!

φιλε Βαγγελη,μην κολλας στην διακοσμηση!
δεν ειναι ΚΑΝ απαραιτητη!
εγω τα εχω μονιμα χωρις διακοσμηση,χωρις υποστρωμα,χωρις τιποτα!!

ειναι πιο ευκολα καθαρισομενος ο βυθος και κατ'επεκταση πιο υγιες το περιβαλλον!
βαλ'το σε καραντινα,χωρις δευτερη σκεψη!;)

δεν θα το ταλαιπωρησεις!
δεν μου φαινεται στα τελευταια του εμενα..

delta66
01-06-12, 22:05
Χρειαστηκαν δυο σελιδες 80 ποστ για να μπει μια φωτο ή ενα βιντεο που φαινεται το προβλημα του ψαριου, και μετα να πειστεις να παρεις ενα κωλοπλαστικο καδο να βαλεις το ψαρι μεσα για θεραπεια μηπως και σωθει.

Τωρα θα εχουμε αλλες δυο σελιδες για τα ονοματα των φαρμακων τις τιμες τους και την τιμη του καδου :D

Το ψαρι θα αποδημησει εις τοπος νοτερον (οχι χλοερον :D), και εκει, αφου θα εχει μεταβει σε ανωτερο επιπεδο υπαρξης, θα μπορει να διαβαζει το θεμα και θα μας μουτζωνει :smt028:smt028:smt028
-------------------------

δεν μου φαινεται στα τελευταια του εμενα..
Ουτε εμενα.
Πιστευω εχει ελπιδες.
Δεν ειναι πολυ τουμπανο.

Nick74
01-06-12, 22:09
1. Απλα σε εσενα δεν πετυχε. Σε αλλους πετυχε.
Ανετο το στοιχημα που εβαλες για σενα, για αν χασεις (που θα χασεις) δεν θα αγορασεις καθολου γιατι δεν χρησιμοποιω αφου δεν εχω την αναγκη τους πια :D
Δηλαδη θα βαλουμε εστω και μισο ppm αμμωνια και την επομενη θα υπαρχουν no3? (δε λεω με τις οδηγιες που δινουν, ριξε και ενα κιλο ...οσο θες τεσπα, κι εγω 3 μπουκαλια αδιασα οταν εκανα το πειραμα, αλλα απλα δε λειτουργησαν, και οχι ο νονος μου δε λεγεται Μητσοτακης :p)

2.
(Αναρωτιεμαι, αλλος πριν απο μενα δεν ειχε κανει μετρηση στο νερο της αλλαγης, ετσι τουλαχοιστον την πρωτη φορα, να δει τι παιζει? :smt017)

εχμμμ.... στο καθαρο νερο της αλλαγης ποιος θα μετρουσε για αμμωνια?
Για ph kh gh το καταλαβαινω, αντε αραια και που για κανα φωσφορικο, χαλκο, σιδηρο και τετοια για να δουμε την ποιοτητα του, αλλα αμμωνια για ποιο λογο?


Η τυρφη σε κοκκους που μπαινει στο ενυδρειο ειναι πεξεργασμενη και δρα και ιοντοανταλλακτικα. Δεν ειναι ιδια με την τυρφη-χωμα και δεν δουλεονται παρομοιως στο ενυδρειο.
Απ οσο γνωριζω -μπορει βεβαια να πεφτω εξω- καρβουνο απο υδροβια φυτα και φυκια ειναι... Τουλαχιστο αυτο γραφουν τα λεξικα στη λεξη "τυρφη"


3. Αυτο ειναι το βασικο προβλημα με την αγορα κατεψυγμενων και οχι τα παθογονα. Μια εταιρεια σαν την O.N. εχει προνοησει πολυ περισσοτερο για την καταστροφη τους απο τη UV που μπορεις να βαλεις εσυ μετα την αποψυξη και ξανακαταψυξη τους που δεν κανει τιποτα.

Βασικα 300w UVa στειρωνει και ελεφαντα (ακομα κι η ΕΥΔΑΠ 500ρες χρησιμοποιει στις μικρες μοναδες... μην τις μπερδευεις με τα λαμπακια ενυδριακης χρησης, εδω μιλαμε για πραγματικα επικινδυνη ακτινοβολια μεσα σε κλειστους σφραγισμενους θαλαμους)
Δεν αμφιβαλω βεβαια πως η Ο.Ν. ειναι απο τις αξιοπιστες εταιριες του χωρου και σιγουρα εχει πολυ μεγαλυτερα μεσα καταστροφης μικροοργανισμων.


Μια φορα μονο πληροφορηθηκα για πεταμα ολοκληρης παρτιδας κατεψυγμενων λογω αποψυξης, και ειπα δοξα τω θεω.
καλο θα ηταν να μαθουμε ποιο ηταν αυτο το μαγαζι...
Εχω βεβαια ανθρωπο που τον εμπιστευομαι (δεν αποκλειεται να ειναι ο ιδιος)
αλλα αυτα καλο ειναι να τα μαθαινουμε. Δεν ειναι διαφημηση σε καμια περιπτωση να πεις ποιος ειναι αυτος που πεταει το εμπορευμα του επειδη το θεωρει ΙΣΩΣ αλλοιωμενο.

Στην τελικη υπαρχει και η diy σπιτικη κατεψυγμενη απο τα χερακια μας και πιο οικονομικη.
δεν εχει ποικηλια ομως... (ψηνομαι ομως να παρω τιποτα δεκαλιτρα να καλλιεργω αρτεμιες, δαφνιες, κοπιποδα κτλ)

τεσπα , ολα αυτα ηταν βεβαια εκτος θεματος αλλα αυτο ειναι λογικο να συμβαινει στα φορουμ.
Οσο για το θεματοθετη ελπιζω το επομενο μυνημα του να λεει οτι μολις γυρισε απο το φαρμακειο και πως το χρυσοψαρο ειναι σε ενα κουβα, διαφορετικα μαλλον δεν εχει εκτιμησει τη σοβαροτητα της καταστασης.

Vangelis21
01-06-12, 22:32
φιλε σπυρο καλο ειναι να ριξεις τους τονους γιατι βοηθεια συνοδευομενη απο νευρα και ασχημη συμπεριφορα για μενα δεν ειναι βοηθεια. με εχεις προσβαλει 3 φορες μεσα σε αυτες τις σελιδες που τοσο σε ενοχλουν και μου ριχνεις και το φταιξιμο. χαλαρα λοιπον.

καλως η κακως, εγω θελω λεπτομερειες. οποιος λοιπον εχει το κουραγιο και την προθεση ας με καθοδηγησει βημα βημα με αυτην την κατασταση να δουμε τι θα γινει

και φυσικα οποιος εχει εστω και να δανεισει καποιο ενυδρειακι για καραντινα.

Και να εξηγησω, οταν λεμε δεν εχω λεφτα, εννοουμε δεν εχω λεφτα. οχι "δεν εχω αρκετα να χαλασω στα φαρμακα και στα κουτια". οποτε μεχρι να βρω δεν μπορω και να θελω να αγορασω τιποτα
-------------------------
φυσικα αν κανεις απο σας απο Αθηνα μπορει να βοηθησει με καμια γυαλα, ας μου πει

janickrules
01-06-12, 22:35
χαλαρωσε ρε βαγγελη,δεν στη λεει κανεις!
πλακα σου κανει ο Σπυρος,μην μασας!
ισως παρεξηγησες το χιουμορ!;)

καλα κανεις και τα θελεις αναλυτικα!!
νομιζω τα εχεις πλεον!;)

για τα λεφτα,σε νιωθουμε οι περισσοτεροι...:(
ενα σου λεω:
παλευω να βρω λεφτα να παρω τεστ...
με δανεικα τεστ μετραω εδω και καιρο...


αν μπορεσεις να βρεις γυρω στα 10-15 ευρω,παρε το κουτι που λεμε πιο πανω και την αντιβιωση...
για την ωρα,μην το ταισεις...

μακαρι να ησουν κοντα,να σου εδινα και καμια βιταμινη να "βρεξεις" την τροφη,μηπως το δυναμωσει...

Vangelis21
01-06-12, 22:38
μολις και ΑΝ μπορεσω και παρω οσα χρειαζονται (τα 2 φαρμακα και καραντινα) θα ζητησω παλι συμβουλες βημα προς βημα για την θεραπεια.

προς το παρον δυστυχως αναμονη.

Να το βαλω στο 25λιτρο κουβα χωρις να μπορω να ξεκινησω θεραπεια μαλλον δε βοηθαει ε? ειναι και μικρος ρε γαμωτο

delta66
01-06-12, 22:39
1. Δηλαδη θα βαλουμε εστω και μισο ppm αμμωνια και την επομενη θα υπαρχουν no3? (δε λεω με τις οδηγιες που δινουν, ριξε και ενα κιλο ...οσο θες τεσπα, κι εγω 3 μπουκαλια αδιασα οταν εκανα το πειραμα, αλλα απλα δε λειτουργησαν, και οχι ο νονος μου δε λεγεται Μητσοτακης :p)
2. εχμμμ.... στο καθαρο νερο της αλλαγης ποιος θα μετρουσε για αμμωνια?
Για ph kh gh το καταλαβαινω, αντε αραια και που για κανα φωσφορικο, χαλκο, σιδηρο και τετοια για να δουμε την ποιοτητα του, αλλα αμμωνια για ποιο λογο?
3. καλο θα ηταν να μαθουμε ποιο ηταν αυτο το μαγαζι...
Εχω βεβαια ανθρωπο που τον εμπιστευομαι (δεν αποκλειεται να ειναι ο ιδιος)
αλλα αυτα καλο ειναι να τα μαθαινουμε. Δεν ειναι διαφημηση σε καμια περιπτωση να πεις ποιος ειναι αυτος που πεταει το εμπορευμα του επειδη το θεωρει ΙΣΩΣ αλλοιωμενο.
4. δεν εχει ποικηλια ομως... (ψηνομαι ομως να παρω τιποτα δεκαλιτρα να καλλιεργω αρτεμιες, δαφνιες, κοπιποδα κτλ)
1. Το ζητουμενο δεν ειναι να δουμε αμμωνιες νιτρικα κλπ στα υψη αλλα να μη ψοφησουν τα ψαρια, αν κανουμε το λαθος, ως συνηθως οι αρχαριοι, και βαλουμε ψαρια σε αστρωτο ενυδρειο. Αν δεν υπαρχει μπολι τι κανουμε?
Αλλαγες, βακτηριακια, ελαχιστο ταισμα, ελεγχος με μετρησεις και τα σωνουμε,
Εγω ετσι τα εσωσα παντως, και οχι επιβιωση προσωρινα, τα κρατησα για χρονια τα πρωτα μου ψαρια, πολλα ακομα ζουν.
Και υπαρχουν και τιμες που δεν ειναι τοξικες, ουτε καν ημιτοξικες, μεχρι να ωριμασει ενα φιλτρο και να εινα πραγματικα μηδεν.
(επ'ευκαιριας, τα νιτρωδη ειναι υπουλα πιο πολυ απο την ολικη αμμωνια).
Και μετα υπαρχει και το στρωσιμο με βακτηρια και χωρις ψαρια.
Μια χαρα τα πηγε εδω ο
2. Κλασσικο λαθος. Ενα "νεο" νερο το ελεγχουμε.
Υπαρχουν και μερη που στη βρυση μετρανε αμμωνια ή νιτρικα και χωρις τυρφη. :D
3, εδω μου βαζεις δυσκολα.
Αν πω ποιο καταστημα ειναι, δεν σημαινει οτι δεν μπορει να αλλαξει μυαλα στην πορεια, και να το εχω το κριμα στο λαιμο μου αν ψοφησουν τα ψαρια οσων τον εμπιστευθουν απο τα δικα μου καλα λογια.
Απο την αλλη δεν πρεπει να ειναι ο ιδιος με τον δικο σου, που δεν αποκλειεται να εμπιπτει και στην περιπτωση που ανεφερα, του εμπιστου, που μπορει να σε προδωσει οταν μπαινει στη μεση το χρημα και η μεγαλη χασουρα απο πεταμα κατεψυγμενων που ξεπαγωσαν απο λαθος ή ακομα πιο ευκολα, ξηρων τροφων που εληξαν.

janickrules
01-06-12, 22:41
μολις και ΑΝ μπορεσω και παρω οσα χρειαζονται (τα 2 φαρμακα και καραντινα) θα ζητησω παλι συμβουλες βημα προς βημα για την θεραπεια.

προς το παρον δυστυχως αναμονη.

Να το βαλω στο 25λιτρο κουβα χωρις να μπορω να ξεκινησω θεραπεια μαλλον δε βοηθαει ε? ειναι και μικρος ρε γαμωτο

ποσα εκατοστα περιπου ειναι το ψαρι;
και τι μηκος εχει το 25λιτρο;

Vangelis21
01-06-12, 22:43
μαλλον αυτο εννοειτε το ενα
FLAGYL CAPS BT 30X500 MG 4,17 €

το αλλο δεν το βρισκω προς το παρον
-------------------------
κουβας ειναι, υπολογισε στο περιπου 40 εκατοστα
το ψαρι καμια 10αρια με το ζορι.

janickrules
01-06-12, 22:44
εγω θα το εβαζα ανετα!

(περιμενε και καμια γνωμη βεβαια...)

Vangelis21
01-06-12, 22:46
πφφφφφ τι να πω, δε θα μπορω και να το δω πως παει κτλ, ειδικα με το πληντυριο που θα γινει με την αεραντλια

delta66
01-06-12, 22:48
φιλε σπυρο καλο ειναι να ριξεις τους τονους γιατι βοηθεια συνοδευομενη απο νευρα και ασχημη συμπεριφορα για μενα δεν ειναι βοηθεια. με εχεις προσβαλει 3 φορες μεσα σε αυτες τις σελιδες που τοσο σε ενοχλουν και μου ριχνεις και το φταιξιμο. χαλαρα λοιπον.

καλως η κακως, εγω θελω λεπτομερειες. οποιος λοιπον εχει το κουραγιο και την προθεση ας με καθοδηγησει βημα βημα με αυτην την κατασταση να δουμε τι θα γινει

και φυσικα οποιος εχει εστω και να δανεισει καποιο ενυδρειακι για καραντινα.

Και να εξηγησω, οταν λεμε δεν εχω λεφτα, εννοουμε δεν εχω λεφτα. οχι "δεν εχω αρκετα να χαλασω στα φαρμακα και στα κουτια". οποτε μεχρι να βρω δεν μπορω και να θελω να αγορασω τιποτα
-------------------------
φυσικα αν κανεις απο σας απο Αθηνα μπορει να βοηθησει με καμια γυαλα, ας μου πει

Βαγγελη, σημερα το βλεπω το θεμα πιο χαλαρα και χιουμοριστικα.
Χθες δεν εγραψα γιατι τα ειχα παρει με το υπονοουμενο σου περι απανθρωπης προτασης για πλαστικο καδο ενω προσπαθουσα να βοηθησω.
Συνεχισα σημερα με πιο χουμοριστικη διαθεση γιατι λυπαμαι το ψαρι και για κανενα αλλο λογο.

Παραυτα συνεχιζεις να ψαχνεις για ενυδρειο (που δεν προκειται να βρεις τσαμπα αφου δεν εχεις λεφτα) και δεν κανεις οτι μπορεις να κανεις με οτι εχεις.
Ενα κωλοκουβα και μια αερανλτια δεν εχεις?
Ελα τωρα να σου δωσω. Εχω ευκαιρο ενα πλαστικο δοχειο καμια 30αρια λιτρα
Και εχω και epsom και αεραντλια.
Flagyl δεν εχω δυστυχως αλλα να παμε να βρουμε μαζι.

Nick74
01-06-12, 22:51
σε τετοια περιπτωση θα ελεγα βαλτο στον κουβα (μονο μην εχει ερθει σε επαφη με τιποτα χημικα, κανε πολυ καλο ξεπλυμα με κρυο, ζεστο, βραστο νερο, ξυδι)
καιο αν μπορεις να του παρεις τουλαχιστο το epsom salt να φευγουν τα υγρα (το βρισκεις στα ενυδρειομαγαζα) και αυριο-μεθαυριο παιρνεις και την αντιβιωση. (τη σειρα τη λεω εντελως διαισθητικα κι οχι εμπειρικα).
η αεραντλια μπορει να ρυθμιστει

Vangelis21
01-06-12, 22:52
καλα, αυτα που λες δε γινονται. σιγα μη με πας και τσαρκα στα φαρμακεια. ψαχνω να βρω οτι μπορω. κουβα εχω κι εγω οπως βλεπεις απλα προσπαθω να βρω οτι καλυτερο για αυτο.

janickrules
01-06-12, 22:53
δηλ Σπυρο συμφωνεις πως το 25λιτρο ειναι οκ;;

delta66
01-06-12, 22:58
πφφφφφ τι να πω, δε θα μπορω και να το δω πως παει κτλ, ειδικα με το πληντυριο που θα γινει με την αεραντλια
Τη ρυθιζουμε την αεραντλια και προχειρα αν ειναι αναγκη και δεν ειναι ρυθμιζομενης ροης.
Αν και κακο για τη μεμβρανη της, κανε ενα κομπο στο σωληνακι.
Αλλιως υπαρχουν αυτα.
Στη μια εξοδο βαζεις το σωληνακι και την αλλη την αφηνεις ανοιχτη να "χανει" οσο αερα χρειαζεται για να μειωθει η ορη

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-dd212-delta66-aqua-th_image012.jpg (http://i225.photobucket.com/albums/dd212/delta66/aqua/Image012.jpg)
Το ειχα παρει πολυ φτηνα (κατα περιεργο λογο) απο πετσιτι. 1-2 ευρω
-------------------------
δηλ Σπυρο συμφωνεις πως το 25λιτρο ειναι οκ;;
Μια χαρα ειναι στην αναγκη για τοσο μικρο ψαρι.
Θα κανει καθε 3 μερες αλλαγη 50% εξαλλου και δεν θα ταιζει
Πιστευω οτι σε 7-12 μερες θα ειναι καλα


ΥΓ ενεργο ανθρακα εχεις καθολου?

Vangelis21
01-06-12, 23:00
παιζει ρολο αν ο αερας της αεραντλιας βγαινει απλα απο το λαστιχο η θελει μηκος με αεροπετρες κτλ?

δε θα ταιζω καθολου εκει μεσα? ουτε μαρουλια, αρακαδες κτλ? μηδεν?

αλλαγη καθε 3 μερες ποσο %?

βρηκα σε ενα φαρμακειο flagyl και ισως παω να παρω αυριο. πως τις δινουμε αυτες τις καψουλες?
-------------------------
ενεργο ανθρακα? ουτε καν ξερω τι ειναι. αυτο που βαζουμε στο φιλτρο λες? αν ναι, οχι δεν εχω, εχουν τα φιλτρα του μεγαλου ενυδρειου μεσα εδω και 2-3 μηνες

janickrules
01-06-12, 23:02
50/% αλλαγη ρε.το λεει πιο πανω!;)

εγω θα εβαζα αεροπετρα,για να "απλωνεται" το οξυγονο.
αλλα φανταζομαι πως δεν θα υπαρχει προβλημα να ειναι και σκετο λαστιχο...

Vangelis21
01-06-12, 23:03
ναι σορρυ αλλα δε βλεπω, και λογο νυστας αλλα και λογο οτι απλα χανομαι μεσα σε τοσες σχετικες και μη πληροφοριες.

απλα σκεφτομαι οτι αν απλωθει πολυ το οξυγονο δε θα το βλεπω καθολου.

να ξαναρωτησω κατι ισως χαζο για τη διακοσμηση. μιας και ειναι χρυσοψαρο και τρελλαινονται να σκαβουν. να μη βαλω λιγη ψιλοκοκη αμμο που εχω? μηπως το κανει να αισθανθει καλυτερα

janickrules
01-06-12, 23:04
τον ανθρακα τον πεταμε μετα απο ενα μηνα λειτουργιας,καθως μετα μπορει να ειναι επικίνδυνος!
και τον βαζουμε,για να "μαζεψουμε" υπολειματα φαρμακων κλπ.
εσυ γιατι το εχεις στα μεγαλα ενυδρεια;

delta66
01-06-12, 23:05
παιζει ρολο αν ο αερας της αεραντλιας βγαινει απλα απο το λαστιχο η θελει μηκος με αεροπετρες κτλ?

δε θα ταιζω καθολου εκει μεσα? ουτε μαρουλια, αρακαδες κτλ? μηδεν?

αλλαγη καθε 3 μερες ποσο %?

βρηκα σε ενα φαρμακειο flagyl και ισως παω να παρω αυριο. πως τις δινουμε αυτες τις καψουλες?
-------------------------
ενεργο ανθρακα? ουτε καν ξερω τι ειναι. αυτο που βαζουμε στο φιλτρο λες? αν ναι, οχι δεν εχω, εχουν τα φιλτρα του μεγαλου ενυδρειου μεσα εδω και 2-3 μηνες
Ναι θελει αεροπετρα

Οχι δεν θα ταιζεις

50%

Θα σου πω πως θα το δινεις το Flagyl

Να τον βγαλεις και να τον πεταξεις. Ο ανθρακας ειναι για ενα μηνα συνηθως (παιζει ρολο η καθαριοτητα του νερου και η ποιοτητα του ανθρακα). Τσαμπα χωρο σου πιανει.
Ή βαλε καινουριο ή βαλε βιολογικο υλικο στη θεση του
Ο ανθρακας θα χρειαστει για να τραβηξει τα υπολλειματα του φαρμακου το 3ημερο διακοπης αναμεσα στις δυο 3ημερες θεραπειες που μαλλον θα χρειαστουν.

janickrules
01-06-12, 23:06
πιο δεν θα βλεπεις;
το ψαρι;
και;;;

διακοσμηση οχι!

δεν εχουν προβλημα!
εγω σου λεω τα εχω μονιμα χωρις τιποτα μεσα!

Vangelis21
01-06-12, 23:11
απο οσο ξερω ο ανθρακας μετα τον 1-2 μηνες απλα δε κανει κατι καλο, αλλα δεν κανει και καλο. θα τον βγαλω παντως, απλα δεν ηθελα να ακουμπησω φιλτρα οσο ειναι το αρρωστο ψαρακι μεσα.

δηλαδη θελω ανθρακα στον κουβα μεσα? δεν καταλαβα.

ναι να το βλεπω ηθελα να ξερω πως παει! αλλιως πως θα δουμε τι κανει!

delta66
01-06-12, 23:13
ναι σορρυ αλλα δε βλεπω, και λογο νυστας αλλα και λογο οτι απλα χανομαι μεσα σε τοσες σχετικες και μη πληροφοριες.

απλα σκεφτομαι οτι αν απλωθει πολυ το οξυγονο δε θα το βλεπω καθολου.

να ξαναρωτησω κατι ισως χαζο για τη διακοσμηση. μιας και ειναι χρυσοψαρο και τρελλαινονται να σκαβουν. να μη βαλω λιγη ψιλοκοκη αμμο που εχω? μηπως το κανει να αισθανθει καλυτερα
Βαγγελη, αισθανομαι μερικες φορες οτι μας δουλευεις. :rolleyes:
-------------------------
δηλαδη θελω ανθρακα στον κουβα μεσα? δεν καταλαβα.
Ναι θα βαλεις λιγο ανθρακα μεσα σε μικρο εσωτερικο φιλτρακι.
Εχει δοσολογια αναλογα τα λιτρα ο ανθρακας]
Αν δεν εχεις φιλτρακι καβατζα εχω εγω

Vangelis21
01-06-12, 23:13
κακως αισθανεσαι ετσι. ποτε δε δουλευω κανεναν. εκτος αν εσυ γεννθηκες εξπερ στα ενυδρεια. και οπως ειπα και παραπανω, εγω εδω δε ποσταρα για το χιουμορ της υποθεσης. ψαχνω τι θα κανω με το ψαρακι. οσο μπορεις λοιπον μην το κανεις κι εσυ.

Nick74
01-06-12, 23:13
καλα, αυτα που λες δε γινονται. σιγα μη με πας και τσαρκα στα φαρμακεια. ψαχνω να βρω οτι μπορω. κουβα εχω κι εγω οπως βλεπεις απλα προσπαθω να βρω οτι καλυτερο για αυτο.

Αφου ο ανθρωπος στο προτεινει γιατι οχι? Την αλλη βδομαδα για να μην νοιωθεις υποχρεωμενος καντου το τραπεζι η παρτου ενα κιλο μπουκαλοβακτηρια :smt081:smt081:smt081
Αυτη την εποχη μονο ντροπη δεν ειναι να λεει καποιος πως δεν εχει μια (δε θες να μαθεις τι ποσα εχω σε επιταγες για του αγιου ανημερα και τι ρευστο εχω στην τσεπη μου)
Δεν ειναι περιεργο να υπαρχει αλληλεγκυη αναμεσα σε συγχομπυστες, στην τελικη το ψαρακι δε φταιει να την πληρωσει εφ οσον δεν ψηφισε μνημονιακα η αντιμνημονιακα κομματα :p


αν θες ανθρακα μπορω να σου δωσω εγω καθως και ζεολιθο (δεν τον εχουν σε εκτιμηση οι περισσοτεροι, αλλα για καραντινα ειναι σουπερ με την προυποθεση οτι δε θα βαλεις κανονικο αλατι )

Vangelis21
01-06-12, 23:14
μα δεν εχω μικρο εσωτερικο φιλτρακι. τοση ωρα λεγαμε να βρουμε απλα κουβα. τωρα μου λες και για ανθρακα και για φιλτρακι. ετσι δε δινονται οδηγιες ομως.

janickrules
01-06-12, 23:15
καλα,δεν θα γινει και Ο χαμος απο τις μπουρμπουλιθρες,ωστε να μην μπορεις να το δεις!!!

μην τα κοσκινιζεις τοσο.

ολα καλα θα πανε!

διακοσμηση οχι!:D

Vangelis21
01-06-12, 23:16
παντα τα κοσκινιζω ολα. απλα ας σκεφτει καποιος να σκοτωσω το ψαρακι λογο κακης διαχειρησης. αν δεν ειμαι σιγουρος οτι εχω ΟΛΕΣ τις πληροφοριες που χρειαζομαι, γρηγορες κινησεις δεν κανω να διακινδυνευσω. ε αυτος ειναι ο χαρκατηρας μου, τι να κανω κι εγω

delta66
01-06-12, 23:17
μα δεν εχω μικρο εσωτερικο φιλτρακι. τοση ωρα λεγαμε να βρουμε απλα κουβα. τωρα μου λες και για ανθρακα και για φιλτρακι. ετσι δε δινονται οδηγιες ομως.

Ναι θα βαλεις λιγο ανθρακα μεσα σε μικρο εσωτερικο φιλτρακι.
Εχει δοσολογια αναλογα τα λιτρα ο ανθρακας]
Αν δεν εχεις φιλτρακι καβατζα εχω εγω
Το σκεφτηκα καθυστερημενα και εκανα edit στο ποστ

Τα λαθη πληρωνονται :D

janickrules
01-06-12, 23:19
παντα τα κοσκινιζω ολα. απλα ας σκεφτει καποιος να σκοτωσω το ψαρακι λογο κακης διαχειρησης. αν δεν ειμαι σιγουρος οτι εχω ΟΛΕΣ τις πληροφοριες που χρειαζομαι, γρηγορες κινησεις δεν κανω να διακινδυνευσω. ε αυτος ειναι ο χαρκατηρας μου, τι να κανω κι εγω

καλα κανεις,απλα εδω τα εχουν κοσκινισει αλλοι για σενα!;)
-------------------------
edit:
πες και ενα ευχαριστω ρε συ στον Σπυρο!
τιγκα στην εξυπυρετησεις ειναι και συνεχως τον παρεξηγεις!:D

Vangelis21
01-06-12, 23:21
μπορει να νομιζεις οτι ειναι ολα κοσκινισμενα εδω μεσα αλλα οχι για καποιον με τον δικο μου χαρακτηρα! εγω αν δεν εχω συγκεκριμενες οδηγιες, με λιστα , αριθμους κτλ δεν μπορω! σκοτωστε με! ετσι ειμαι!

παντως οτι και να λεμε, μιας και ειμαι με 3 ευρω κι ενα μωρο στο σπιτι, δεν μπορω να αγορασω τιποτα τιποτα. οποτε οπως παει μαλλον το αφηνω ως εχει και απο τεταρτη που μαλλον θα πληρωθω, κανω τις κινησεις
-------------------------
καλα κανεις,απλα εδω τα εχουν κοσκινισει αλλοι για σενα!;)
-------------------------
edit:
πες και ενα ευχαριστω ρε συ στον Σπυρο!
τιγκα στην εξυπυρετησεις ειναι και συνεχως τον παρεξηγεις!:D

μωρε χιλια ευχαριστω στον σπυρο, αλλα εμενα με μπερδευουν ολα αυτα! και να παω να του πω δωσε μου τα αντικειμενα δεν το κανω! οποτε, ευχαριστω, αλλα περιμενουμε!

Nick74
01-06-12, 23:22
αν θες ανθρακα μπορω να σου δωσω εγω καθως και ζεολιθο (δεν τον εχουν σε εκτιμηση οι περισσοτεροι, αλλα για καραντινα ειναι σουπερ με την προυποθεση οτι δε θα βαλεις κανονικο αλατι )


για ανθρακα σου ειχα απαντησει κι εγω πιο πανω (εχω αλλωστε αρκετο) καθως και για ζεολιθο αν θες (κι εγω μονο για την καραντινα τον εχω οποτε δε θα μου λειψει καθολου μια μικρη ποσοτητα)

janickrules
01-06-12, 23:22
ναι ρε,σε καταλαβαινω,αλλα στα προσφερει ολα ο delta!
κουβα εχεις,τι αλλο θες;:-)

Vangelis21
01-06-12, 23:24
ρε παιδια δεν μπορω να παρω απο αλλους πραγματα ετσι στο τσαμπε. τι να κανουμε τωρα! δεν το συνηθιζω! αφηστε που υπαρχει και το πρακτικο προβλημα οτι δεν εχω καν για εισιτηριο του λεωφορειου να παω καπου.

οποτε ας περιμενουμε μερικες μερες να δουμε τι θα γινει. ε επεσε και στην περιπτωση. τι να κανουμε τωρα.

Nick74
01-06-12, 23:27
φφφφ ενα δυο ενα δυο... γιατι νομιζω πως δεν ακουγομαι?
πιο πανω ειχα γραψει

Αφου ο ανθρωπος στο προτεινει γιατι οχι? Την αλλη βδομαδα για να μην νοιωθεις υποχρεωμενος καντου το τραπεζι η παρτου ενα κιλο μπουκαλοβακτηρια :smt081:smt081:smt081
Αυτη την εποχη μονο ντροπη δεν ειναι να λεει καποιος πως δεν εχει μια (δε θες να μαθεις τι ποσα εχω σε επιταγες για του αγιου ανημερα και τι ρευστο εχω στην τσεπη μου)
Δεν ειναι περιεργο να υπαρχει αλληλεγκυη αναμεσα σε συγχομπυστες, στην τελικη το ψαρακι δε φταιει να την πληρωσει εφ οσον δεν ψηφισε μνημονιακα η αντιμνημονιακα κομματα :p


αν θες ανθρακα μπορω να σου δωσω εγω καθως και ζεολιθο (δεν τον εχουν σε εκτιμηση οι περισσοτεροι, αλλα για καραντινα ειναι σουπερ με την προυποθεση οτι δε θα βαλεις κανονικο αλατι )


απο που κι ως που ειναι κακο και ντροπη κτλ? αλληλεγκυη λεγεται αυτο μεταξυ ανθρωπων που εχουν ενα κοινο χομπυ (δες το σαν τον ελιτισμο της μασωνιας :smt081:smt081:smt081)

Vangelis21
01-06-12, 23:32
μια χαρα ακουγεσαι, απλα εγω δεν ειμαι ετσι. τι να κανω τωρα?

Nick74
01-06-12, 23:37
οκ αυτο πια εχει να κανει με την ιδιοσυγκρασια του καθ ενος και δε μπορω να σε προτρεψω περισσοτερο.
Σεβαστη η αποψη σου.
Εγω παλι θα εκανα οτιδηποτε παιρναει απο το χερι μου ωστε ακομα κι αν το χασω τουλαχιστο να ημουν ενταξει με τον εαυτο μου πως δεν υπηρχε κατι που μπορουσα να το κανω και δεν το εκανα.

Γιατι λοιπον εβαλες αγγελια για ενυδρειο που δε μεταφερεται καν με λεωφορεια?
Αν σου ελεγε ελα παρε κι ενα 60ρι πως θα το επαιρνες?
τεσπα...

delta66
01-06-12, 23:41
Καλα αστον μην τον φορτιζεις αλλο.
Την εβαλε χωρις να την σκεφτει καν αυτη την "λεπτομερεια".

Vangelis21
01-06-12, 23:42
Εγω παλι θα εκανα οτιδηποτε παιρναει απο το χερι μου ωστε ακομα κι αν το χασω τουλαχιστο να ημουν ενταξει με τον εαυτο μου πως δεν υπηρχε κατι που μπορουσα να το κανω και δεν το εκανα.


κι εγω αυτο κανω


Γιατι λοιπον εβαλες αγγελια για ενυδρειο που δε μεταφερεται καν με λεωφορεια?
Αν σου ελεγε ελα παρε κι ενα 60ρι πως θα το επαιρνες?
τεσπα...

ειπαμε, απο τεταρτη

janickrules
01-06-12, 23:54
βαγγελη,μην αγχωνεσαι!
απο τεταρτη (και οποτε μπορεσεις-καταλαβαινω την δυσκολια της καταστασης..) βαζεις μπροστα την θεραπεια που ειπαμε!

μεχρι τοτε,φροντισε να του δωσεις κανενα λαχανικακι που σου ειπα..

μακαρι να πανε ολα καλα! ;)

Vangelis21
02-06-12, 11:36
μπορειτε να μου πειτε πως ακριβως ταιζω λαχανο και μαρουλι? και τα δυο κανουν η οχι?στο μαρουλι ΑΝ κανει δινω το ασπρο η το πρασινο κοματι? πως τα μαγειρευω? ποσο δινω?

Vangelis21
04-06-12, 16:15
Μπορειτε να μου πειτε πως ακριβως κανω τη θεραπεια; ( χωρις ανθρακα )

Nick74
04-06-12, 16:33
ξεκινα με το epsom salt, εχει πανω οδηγιες για το ποσα γραμμαρια ανα λιτρο βαζεις. Ενα κουταλακι του γλυκου ειναι περιπου 3 γραμμαρια.
Για το αντιβιωτικο δε γνωριζω, ειτε κανεις google-ing για να δεις σε ποσα λιτρα θα αδειασεις ποσες καψουλες, ειτε περιμενεις καποιον που να το εχει κανει και να γνωριζει.
Τον ανθρακα τον θες αργοτερα οταν ολοκληρωθει η θεραπεια για να τραβηξει τα φαρμακα, οχι τωρα.

Μπορεις να ανεβασεις μια φωτο πως φαιονεται το ψαρακι οταν το βλεπεις απο πανω?

Vangelis21
04-06-12, 18:23
παιδια μου δωσανε ενα φαρμακο Sterazin. εχει να κανει με το dropsy καθολου?

Nick74
04-06-12, 18:33
στο δωσαν με το ζορι? Αυτοι να πουλησουν θελουν και θα σου δωσουν οτι ναναι
γιατι δεν παιρνεις αυτα που σου εγραψε ο Σπυρος?

Vangelis21
04-06-12, 18:50
στο δωσαν με το ζορι? Αυτοι να πουλησουν θελουν και θα σου δωσουν οτι ναναι
γιατι δεν παιρνεις αυτα που σου εγραψε ο Σπυρος?

εχω κανει αγορες ανω των 300 ευρω απο πετ σοπ (σε 2 μηνες μεσα) και ΚΑΝΕΙΣ δεν προσπαθησε να μου πουλησει κατι με το ζορι. πολλες φορες μαλιστα ΕΧΑΣΑΝ λεγοντας μου να ΜΗΝ παρω κατι. Ας σταματησουμε τον πολεμο χωρις λογο απεναντι στους πετσοπαδες λοιπον.

ΣΤα δικα μας τωρα. ΟΧΙ δεν μου το πουλησαν καν. Δεν ειχαν epsom salt και μου ειπαν δοκιμασε μπας και βοηθησει χαριζοντας μου το. Εγω βεβαια μεχρι να βρω καποιον να μου πει σιγουρα δεν βαζω σταγονα

Nick74
04-06-12, 18:56
απ οτι βλεπω αυτο ειναι για παρασσιτα. Το epsom salt θα διευκολυνει το να αποβαλει τα υγρα. Καμια σχεση το ενα με το αλλο με λιγα λογια.

Κανεις δεν πολεμαει τους πετσοπαδες, ολοι εξ αλλου αφου ειμαστε στο χωρο εχουμε καποιους που θεωρουμε εμπιστους. Αυτο που πολεμαμε ειναι η προχειροτητα και οι αθλιες συνθηκες. Αν τωρα αυτο αφορα το 99% των pet shpops ειναι αλλη ιστορια.
Εσυ ομως εισαι ευχαριετημενος απο ενα μαγαζι που σου δινει ενα τυχαιο φαρμακο για δοκιμη μπας και? Δεν το βλεπεις ανευθυνη πραξη? (το οτι στο χαρισαν δε σημαινει τιποτα, τα χουν βγαλει τα λεφτα του με το παραπανω εξ αλλου)

Vangelis21
04-06-12, 19:27
απ οτι βλεπω αυτο ειναι για παρασσιτα. Το epsom salt θα διευκολυνει το να αποβαλει τα υγρα. Καμια σχεση το ενα με το αλλο με λιγα λογια.

Κανεις δεν πολεμαει τους πετσοπαδες, ολοι εξ αλλου αφου ειμαστε στο χωρο εχουμε καποιους που θεωρουμε εμπιστους. Αυτο που πολεμαμε ειναι η προχειροτητα και οι αθλιες συνθηκες. Αν τωρα αυτο αφορα το 99% των pet shpops ειναι αλλη ιστορια.
Εσυ ομως εισαι ευχαριετημενος απο ενα μαγαζι που σου δινει ενα τυχαιο φαρμακο για δοκιμη μπας και? Δεν το βλεπεις ανευθυνη πραξη? (το οτι στο χαρισαν δε σημαινει τιποτα, τα χουν βγαλει τα λεφτα του με το παραπανω εξ αλλου)

φυσικα, αλλα το να μου προτεινουν κατι απο τη στιγμη που πηγα χωρις να ξερω τιποτα ειναι αλλο. τελοσπαντων

Γιώργος Κ
04-06-12, 19:56
epsom salt θα βρεις σε φαρμακειο και οχι σε πετσοπ ... Οι πιο πολλοι πετσοπαδες δε ξερουν καν τι ειναι αυτο και τι κανει ... ;)

Vangelis21
04-06-12, 19:58
μα αφου καποιος πιο πανω αν δεν κανω λαθος ειπε σε πετ σοπ.... ισως διαβασα λαθος....

τεσπα, οποτε και τα δυο σε φαρμακειο. οκ. ξερει καποιος ΑΚΡΙΒΩΣ πως κανω την θεραπεια?

Nick74
04-06-12, 20:16
epsom salt θα βρεις σε φαρμακειο και οχι σε πετσοπ ... Οι πιο πολλοι πετσοπαδες δε ξερουν καν τι ειναι αυτο και τι κανει ... ;)

μα αφου καποιος πιο πανω αν δεν κανω λαθος ειπε σε πετ σοπ.... ισως διαβασα λαθος....

εγω το ειπα γιατι το εχω δει σε pet shop και μαλιστα συζηταγαν γι αυτο, οποτε θεωρησα πως θα εχουν αρκετα pet shops.

Vangelis21
05-06-12, 09:09
ρε παιδια βοηθεια γιατι θα τρελλαθω.

εχω ντυθει και ειμαι ετοιμοςνα παω να παρω τα πραγματα. ριχνω μια ματια στο ενυδρειο πριν βγω και τι να δω?

το ασπρο ψαρακι με το ντροπσυ ειναι αδυνατο (οπως παλια κανονικα δηλαδη) αλλα εχει χασει μερικα λεπια και ενα ΑΛΛΟ ασχετο ψαρακια (οραντα κι αυτο) ειναι νεκρο και αναποδα στην επιφανεια!

τι κανω τωρα και με τις δυο περιπτωσεις. οι ερωτησεις μου λοιπον.

1) εστω και 1 στο εκατομμυριο οτι το αλο ψαρακι δεν ειναι νεκρο απλα κολυμπαει αναποδα οπως εχω ακουσει? μη κανω καμια βλακεια και πεταξω ζωντανο ψαρι

2) βαζω καποιο εκτοζον μιας και υπηρχε νεκρο ψαρι στο ενυδρειο για προληψη?

3) με το ασπρο που και καλα ειχε ντροπσυ τι κανω τωρα?
α
4) απο τι μπορει να πεθανε το ενα ψαρακι? δεν ηταν ποτε φουσκωμενο, καμια ανωμαλια πανω του. ηταν μια χαρα οπως παντα.

περιμενω απαντησεις σας
-------------------------
νεα.... αλλο ενα ψαρακι κολυμπαει στα πλαγια (οσο κολυμπαει, γιατι πιο πολυ αφηνεται απλα), και φαινεται να εχει ενα κοκκινο σημαδακι στο σωμα του...

Tolis
22-06-12, 01:45
Τα 4 θεματα του Vangelis21 (http://www.aquatek.gr/vb/member.php?u=9570) κλειδωθηκαν απο εμενα.
Αν θελει ο Vangelis21 (http://www.aquatek.gr/vb/member.php?u=9570) να ανοιξει ενα μονο θεμα με το προβλημα του, και να ειναι κοσμιος. Του εχουν απαντησει τα καλυτερα μυαλα του φορουμ, παρ' ολα αυτα θα του δωσω μια ακομα ευκαιρια να αλλάξει συμπεριφορα. Αλλιως, (φαινεται ηδη δηλαδη) το φορουμ μας δεν του παει, και ποιος ειμαι εγω, ή ποιοι ειμαστε εμεις, που θα τον εμποδισουμε να βρει λυσεις αλλού.