PDA

Επιστροφή στο Forum : 'Αρρωστα Labido και Tetra


george
13-09-04, 15:04
Εδώ και μερικούς μήνες "'έχασα" ένα Labidochromis caeruleus αλλά δεν έδωσα μεγάλη σημασία.
Οι παράμετροι του νερού ήταν εντάξει και θεώρησα το γεγονός τυχαίο.
Εδώ και μερικές βδομάδες παρατήρησα τα ίδια συμπτώματα σε άλλο labido και θυμήθηκα τι είχε συμβεί και παλαιότερα.
Το ψάρι αδυνατίζει σιγά σιγά , η κοιλία του μπαίνει προς τα μέσα και τα μάτια του γουρλώνουν.
Δεν υπάρχουν σημάδια εξωτερικών παρασίτων.
Το ψάρι κολυμπάει κοντά στην επιφάνεια του νερού και τρέφεται κανονικά.
Η γενική συμπρειφορά του είναι νωχελική.
Και το προηγούμενο ψάρι που έχασα είχε τα ίδια συμπτώματα για 2-3 μήνες ώσπου και το έχασα.
Μάλλον για εσωτερικά παράσιτα μου φαίνεται.Εσείς τι λέτε ;;
Eίναι μεταδοτικό ...πρέπει να κάνω θεραπεία και αν ναι τι προτείνεται.


Στο άλλο μου ενυδρείο 2 tetra "στράβωσαν" εδώ και καιρό.Η σπονδυλική τους στήλη έγινε σαν "S".΄Κατά τα άλλα τρέφονται και κολυμπάνε μια χαρά.
Εδώ τι συμβαίνει ;;

Περιμένω απαντήσεις.Ευχαριστώ.

Markos
13-09-04, 15:10
Για το Lab μου ακούγεται για Mbuna Bloat (ασθένεια που σχετίζεται με την σύτιση των Malawi Mbuna ψαριών με ζωικές τροφές), αλλά ας μιλήσουν και μέλη που γνωρίζουν ακόμη καλύτερα...

george
13-09-04, 15:46
Δεν είναι bloat :!:

george
08-03-05, 09:40
Ειχα κανει παλιοτερα αυτο το ποστ....το labido μου εξακολουθει να ζει αλλα η κατασταση του ειναι η ιδια.

Οσο για τα νεον...αυτο που ειχε "στραβωσει" το εχασα πριν 2 εβδομαδες..αλλα παρατηρησα το ιδιο συμπτωμα και σε ενα ροδοστομο που αγορασα το Σαββατο.

Ηταν ετσι απο την στιγμη που το αγορασα.

Εχει κανεις ιδεα για το τι συμβαινει ;;

netblues
08-03-05, 09:47
Μιλαμε για 5-6 μηνες εξελιξη??
Δεν εχω διαβασει πουθενα τοσο αργη εξελιξη....

Παντως για τον ροδοστομο, αφου ηταν ετσι οταν τον αγορασες, μπορει να ειναι απλα γενετικη ανωμαλια και να γεννηθηκε ετσι, και να ειναι ασχετο με ολα τα αλλα.

Το μονο που ταιριαζει (απο οσα εχω διαβασει) ειναι και παλι fishMB οπου αναφερονται ολα τα συμπτωματα που περγραφεις, με μονη διαφορα την λιγο γρηγοροτερη εξελιξη.. (6 εβδομαδες).

Δεν νομιζω οτι ποτε θα εισαι σιγουρος, εκτος αν προχωρησεις σε μικροσκοπικη εξεταση οπου το fishMB φαινεαι (σχετικα) ευκολα.

george
08-03-05, 09:51
Για τον ροδοστομο συμφωνο οτι μπορει να ειναι και γεννετικη ανωμαλια.
Καλου κακου εχει βγει απο το ενυδρειο.

Οσο για το labido...δειχνει αδυνατο...με ρουφηγμενη κοιλια...αλλα ειναι γενικα ευδιαθετο..και τρεφεται κανονικα .

netblues
08-03-05, 09:55
Δεν του κανεις καμμια θεραπεια για εσωτερικα παρασιτα?
Τα περιττωματα του ειναι κανονικα?

george
08-03-05, 10:07
Το σκεφτηκα και εγω για εσωτερικα παρασιτα...αλλα αφου τοσους μηνες η κατασταση ειναι στασιμη...δεν θελω να επιβαρυνω ολα τα ψαρια του ενυδρειο με φαρμακα.

Δεν φαινεται να ειναι κατι μεταοδοτικο. (για την ωρα).

Και ενυδρειο καραντινας δεν υπαρχει για να το απομακρυνω και να κανω εκει την θεραπεια.

jpatou
08-03-05, 10:08
Υπάρχει μια πιθανότητα το πρόβλημα στο Labido να είναι τροφικό.
Τι τροφές τα ταίζεις, κάθε πότε? Με τι άλλα ψάρια τα έχεις μέσα? Εκείνα έχουν ίδια σημάδια στην κοιλιά?

george
08-03-05, 12:18
Aν ειναι τροφικο τοτε γιατι τα υπολοιπα 3 συν τα 3 μωρα που εχω δεν εχουν κανενα απολυτως πριοβλημα ;