PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγη πισινας σε λιμνη με ψαρια


stratosdr
28-05-12, 08:58
Εχω μια παιδικη πισινα και θελω να την μετατρεψω σε λιμνη με ψαρια...
Μπορει καποιος να με πληροφορησει τι μηχανιματα χρειαζομαι για νε εχω καταλληλο νερο για τα ψαρια...???? Τωρα το μηχανοστασιο της πισινας διαθετη αντλια ανακυκλοφοριας , φιλτρο αμμου , UV , Blower (παραγωγη αερα). Η πισινα εχει 6 κιβικα νερο ... Μπορειτε να μου πειτε τι ψαρια μπορω να βαλω μεσα??? Σας Ευχαριστω εκ των προτερων...

mathaios81
28-05-12, 09:08
φωτο .....?

in the pond
28-05-12, 09:15
Τί παιδική πισίνα?

stratosdr
28-05-12, 09:20
Τί παιδική πισίνα?

Παιδικη πισινα ειναι μια κανονικη πισινα που ομως εχει υψος νερου 50 cm. ....

Nick74
28-05-12, 11:41
δεν ξερω γιατι τη λες παιδικη αλλα εγω περυσι ολο το καλοκαιρι μεσα σε μια τετοια την εβγαλα και μονιμα με ενα μικι μαους στο χερι :D
(μαλλον εχω ελαφρως μεγαλυτερη αφου ειναι 70 cm υψος αλλα και 50 δεν ειναι ασχημα για να εισαι ξαπλα)

in the pond
28-05-12, 13:08
δεν ξερω γιατι τη λες παιδικη αλλα εγω περυσι ολο το καλοκαιρι μεσα σε μια τετοια την εβγαλα και μονιμα με ενα μικι μαους στο χερι :D
(μαλλον εχω ελαφρως μεγαλυτερη αφου ειναι 70 cm υψος αλλα και 50 δεν ειναι ασχημα για να εισαι ξαπλα)

Αν είναι να γλητώσει κάποιος από την φορολόγηση της, επιπλέον τα έξοδα διατήρησης μιας πισίνας, καλύτερα να την μετατρέψει σε δεξαμενή ψαριών.

Καταρχάς, αν και με το άκουσμα των 6,000 λίτρων με έκαναν να σκέφτομαι να βάλεις κοι, τα 50 εκατοστά βάθος είναι πολύ λίγα για αυτά τα ψάρια. Μπορείς κάλλιστα να επιλέξεις χρυσόψαρα, τα οποία εκεί μέσα θα ζουν σαν βασιλιάδες.

Στον εξοπλισμό να υποθέσω ότι υπάρχει και σκίμερ επιφανείας? Μάλλον ναι, έτσι? Από εξοπλισμό είσαι πολύ εντάξει κια δεν θα χρειαστείς καμιά άλλη προσθήκη.

Να είσαι έτοιμος όμως, να δείς στο άμεσο μέλλον την πισινούλα σου να πιάνει πράσινη άλγη περιμετρικά και σε όλες τις επιφάνειες. Κάτι που στη γλώσσα των λιμνόφιλων δεν είναι καθόλου κακό, όταν είναι περιορισμένη βέβαια. Εννοείται ότι χλωρίνη απαγορεύεται, τόσο στη συμπλήρωση νερού, όσο και στην καθαριότητα που θα προβαίνεις αργότερα.

Θα ήθελα να γνωρίζω αν ξέρεις πόσα βατ είναι η λάμπα UV που έχεις, όπως και η δυναμικότητα της αντλίας σου.

stratosdr
28-05-12, 13:22
Αν είναι να γλητώσει κάποιος από την φορολόγηση της, επιπλέον τα έξοδα διατήρησης μιας πισίνας, καλύτερα να την μετατρέψει σε δεξαμενή ψαριών.

Καταρχάς, αν και με το άκουσμα των 6,000 λίτρων με έκαναν να σκέφτομαι να βάλεις κοι, τα 50 εκατοστά βάθος είναι πολύ λίγα για αυτά τα ψάρια. Μπορείς κάλλιστα να επιλέξεις χρυσόψαρα, τα οποία εκεί μέσα θα ζουν σαν βασιλιάδες.

Στον εξοπλισμό να υποθέσω ότι υπάρχει και σκίμερ επιφανείας? Μάλλον ναι, έτσι? Από εξοπλισμό είσαι πολύ εντάξει κια δεν θα χρειαστείς καμιά άλλη προσθήκη.

Να είσαι έτοιμος όμως, να δείς στο άμεσο μέλλον την πισινούλα σου να πιάνει πράσινη άλγη περιμετρικά και σε όλες τις επιφάνειες. Κάτι που στη γλώσσα των λιμνόφιλων δεν είναι καθόλου κακό, όταν είναι περιορισμένη βέβαια. Εννοείται ότι χλωρίνη απαγορεύεται, τόσο στη συμπλήρωση νερού, όσο και στην καθαριότητα που θα προβαίνεις αργότερα.

Θα ήθελα να γνωρίζω αν ξέρεις πόσα βατ είναι η λάμπα UV που έχεις, όπως και η δυναμικότητα της αντλίας σου.

Δεν χερο ποσα βαττ ειναι η λαμπα ..αλλα οσο δουλευε ως πισινα δεν ειχα ποτε προβλημα απο αλγη... Η αντλια ειναι 1,5 ιππους ...
Φυσικα εχει 3 σκιμμερ και σκεφτηκα να βαλω καποια σητα μπροστα να μην ρουφηξω κανενα ψαρακι... (χαχχαχα)
Μονο χρυσοψαρα μπορω να βαλω? .... Καμια τσιπουριτσα? ...να κανω παραγωγη να τρωω και κανενα φρεσκο ψαρακια δεν παιζει????? ...
Τελος παντον... ειναι επιθυμια του γιου μου και θελω να παρουσιασω ενα καλο αποτελεσμα.... ;););)

in the pond
28-05-12, 13:56
Δεν χερο ποσα βαττ ειναι η λαμπα ..αλλα οσο δουλευε ως πισινα δεν ειχα ποτε προβλημα απο αλγη... Η αντλια ειναι 1,5 ιππους ... Άλλο είναι να τρέχεις μια πισίνα που βοηθάει και η χλωρίωση και άλλο να έχεις μια λίμνη με αυξημένα νιτρικά και χωρίς ίχνος χλωρίου. Για τη μελλοντική σου λίμνη, απαιτείται μια 55άρα λάμπα UV. Μπορείς να διαβάσεις επάνω στον εξοπλισμό, την κατανάλωση ηλεκτρισμού και δυναμικότητα. Όσον αφορά την αντλία, υπάρχει κάποιος να μεταγράσει τους 3 ίππους σε δυναμικότητα?

Φυσικα εχει 3 σκιμμερ και σκεφτηκα να βαλω καποια σητα μπροστα να μην ρουφηξω κανενα ψαρακι... (χαχχαχα)
Μονο χρυσοψαρα μπορω να βαλω? .... Καμια τσιπουριτσα? ...να κανω παραγωγη να τρωω και κανενα φρεσκο ψαρακια δεν παιζει????? ... Οι τσιπουρίτσες απαιτούν αλάτι, αλλά και πάλι είναι αδύνατον να το κάνεις αυτό για διάφορους λόγους. Ούτε καν τα ψάρια κρύου νερού που προσφέρονται για τροφή δεν μπορεί να τα διατηρήσεις εκεί, πόσων μάλλον να τα μεγαλώσεις κιόλας. Οπότε, σου μένει καθαρά η λύση ψαριών για πετ. Είμαι απόλυτα σίγουρος ότι θα τα αγαπήσεις με μιάς!

Τελος παντον... ειναι επιθυμια του γιου μου και θελω να παρουσιασω ενα καλο αποτελεσμα.... ;););) Το καλό αποτέλεσμα είναι δεδομένο. Θα ήθελες να τοποθετήσεις και κάποια φυτά του νερού εκεί έξω? Σκέψου και αυτήν την παράμετρο.

Για να συνεχίσω να μιλώ, θα ήταν καλά αν ανέβαζες μια φωτογραφία της πισίνας και μια του εξοπλισμού που έχεις. Μπορεί να γίνει αυτό?

Nick74
28-05-12, 20:21
Όσον αφορά την αντλία, υπάρχει κάποιος να μεταγράσει τους 3 ίππους σε δυναμικότητα?



3 Χ 745,7 = 2237,1 W (2,24 kW)

in the pond
28-05-12, 20:25
3 Χ 745,7 = 2237,1 W (2,24 kW)

Έχεις uv 48βατ συνολικά. Σε καλύπτει μια χαρά. Για τις αντλίες, νομίζω πως κάπου κάνεις λάθος, γιατί μου φαίνεται υπερβολικά μεγάλος ο αριθμός που έχεις σημειώσει?