PDA

Επιστροφή στο Forum : Πόσοι είμαστε;


sps4ever(niktso)
11-09-04, 12:51
Επειδή ξέρω ότι υπάρχουν κάποιοι ανάμεσά μας που δεν μιλάνε. Τελικά πόσοι είμαστε οι θαλλασινοί και πόσοι οι reefer;
Κάποιοι παλαιότεροι που είχαν ατυχίες τα παράτησαν ή είναι απλά σιωπηλοί;

Admin: Και καντε και μια περιγραφη του/των ενυδρειων σας.

nhreas
11-09-04, 19:48
νικο εγω εχω και τα τρια ,reef , θαλασσινο και δισκους.οπως με βλεπω θα καταργησω καποια στιγμη τους δισκους. :wink:

Discos
13-09-04, 10:23
ΠΑΡΩΝ!!

Ναι αυτη την στιγμη εγω εχω 1 reef το οποιο το προσεχω με στοργη με προδερμ, περα απο τα αφρικανακια μου που ειναι αλλα 3 ενυδρεια.
Δηλωνω επισης πως εαν ολα πανε καλα, καποια στιγμη μπορει να καταργησω καποιο αφρικανικο και να παω σε ενα ακομα θαλλασινο η reef.

Επομενως... 8)

Νίκος
13-09-04, 11:40
Ειμαι και εγω.. :roll: :roll:

manosdr
13-09-04, 14:14
Παρών με δύο reef. :lol:

scubapol
13-09-04, 14:45
Έπειτα απο μια σειρά απο ατυχίες πρίν απο μερικούς μήνες τα σχέδια για θαλασσινό πάγωσαν μέχρι νεωτέρας. :? :( :? Ελπίζω κάποια στιγμή μέσα στο νέο έτος να βρεθεί χρόνος και χρήμα για να ξεκινήσω. :wink: Το ευχάριστο πάντως είναι οτι τον τελευταίο καιρό το θαλασσινό τμημα του board αναπτύσεται ραγδαία. +-8

theofilos
13-09-04, 18:41
να και εγώ... αλλά μη με ρωτήσετε τι έχω, έχω μπερδευτεί πια με τόσες αλλαγές που γίνονται... Πάντως αλάτι έχει μέσα... :roll:

yiobi
13-09-04, 19:16
Εγώ θα προσθέσω στο club ένα reef και ένα φυτεμένο γλυκού.
Όταν βεβαιωθώ για το ότι πέρασαν οι ζέστες θα στήσω και
ένα μικράκι (που περισσεύει) για θαλασσινό as well... :wink:

8) 8) To ενυδρείο με τον κροκόδειλο απλά το αναφέρω... :wink: :wink:

x-nos
13-09-04, 20:59
Και εγω εδω είμαι μικρος ακομα στα 20 λίτρα Fish only αλλα σε λίγο καιρο θα ανεβω στα 54 λιτρα!

Theo
13-09-04, 22:55
reefer και γω 8)

dman
13-09-04, 23:20
Δημητρης απο Θεσ/νικη
200 λιτρα γυαλα σε καλο δρομο για reef

nhreas
14-09-04, 02:29
γεια σου ρε dman φιλε μου reefααα!
δημητρη νομιζω βρισκομαστε σε καλο δρομο ,να ναι καλα ο δασκαλος :roll:
αντε να ερθουν τα φωτα να ερθεις καμια βολτα να σε δω!

Vasilis
14-09-04, 02:47
κ εδω θαλασσα...για reef το παλευουμε...

sps4ever(niktso)
14-09-04, 09:49
αντε να ερθουν τα φωτα να ερθεις καμια βολτα να σε δω!
Δεν σας είπα.Μέσα στο Σεπτέμβρη ανεβαίνω Θεσ/νίκη - δεν έχω ημ/νίες ακόμα - οπότε για κανένα Ζύθο τα λέμε.
Όχι τίποτα άλλο αλλά από το Δημήτρη είχαμε καιρό να "δούμε" νεώτερα.

sps4ever(niktso)
14-09-04, 20:59
Αρα μέχρι στιγμής έχουμε Αθήνα 5 υπόλοιπη Ελλάδα 7.3 (χούμoρ για το Χρήστο :P ) βάλε και τρία που ξέρω στο Βόλο αλλά δεν μπαίνουν στο internet τη πατήσαμε. Τάσο , Νίκο γρήγορα τα δικά σας μας φάγανε.
Πρωτεύουσα του reef είναι το Ρέθυμνο και του θαλλασινού η Βέροια (αναλογία πληθυσμού λίτρων).

theofilos
14-09-04, 22:05
κοίτα και η πάτρα πάει καλά εώς ότου δώσω το μεγάλο. Μέχρι τότε έχουμε 330 + 700 + 100 = 1130. Άλλο αν είναι όλα σε μεταβατικό στάδιο. :D :D

sps4ever(niktso)
14-09-04, 22:17
κοίτα και η πάτρα πάει καλά εώς ότου δώσω το μεγάλο. Μέχρι τότε έχουμε 330 + 700 + 100 = 1130. Άλλο αν είναι όλα σε μεταβατικό στάδιο. :D :D
Και ο πληθυσμός αυτών;
αντικειμενικά πάντως οι Αθηναίοι τελικά ή δεν μιλάνε ή δεν μπαίνουν στο forum. Και αυτό είναι που πρέπει να προβληματίσει. Ειδικά ο Μάνος και ο Γιώργος έχουν - θεωρώ - καταβάλει περισσότερη προσπάθεια από πολλούς άλλους ενώ με έχει εκπλήξει ευχάριστα η παρουσία της Πάτρας στο forum και σίγουρα θα πρέπει να συνδυάσουμε ένα Σάββατο με μία συνάντηση εντός έδρας για τους Πατρινούς που τόσα χιλιόμετρα κάνουν για κάθε συνάντηση και που σε κάθε συνάντηση έχουμε παρουσία.

theofilos
14-09-04, 22:54
εεεεε.. αυτά είναι τα δικά μου θαλασσινά μόνο. Δεν ξέρω άλλους στο forum πατρινούς που να έχουν θαλασσινό ενυδρείο. Ξέρω ότι υπάρχουν καμμια εικοσάδα με θαλασσινό γενικώς στην πάτρα που ψιλοασχολούνται, αλλά δεν έχω επαφή μαζί τους.

Theo
15-09-04, 11:30
λιτρα ακουω και λιτρα δεν βλεπω..............
πως θα γινει να δουμε καμια φωτο :P

χοχλακας φωτης
15-09-04, 20:37
1 reef και ενα fishonly 500λ το καθε ενα.

symbil
15-09-04, 20:53
Mini Reef κατα καποιο τροπο, 150 l.
6 ψαρια
3 hard corals
some soft corals
1 tube anemone
2,5 Χρονια στο κουρμπετι (σε θαλασσινο εννοω).

Και δυο φωτογραφιες που δυστυχως ειναι μερος του ενυδρειου.

Stathis
16-09-04, 15:13
Εδω είμαι κι εγώ.

Τα ενυδρεία μου είναι:
α) 250 λίτρα και έχω μέσα 2 χειρούργους, 2 clown, 1 αγγελόψαρο, 1 είδωλο και αρκετές γαρίδες.
β) 15 λίτρα με ένα clown και ένα damsel.
Φωτογραφίες θα βάλω σύντομα.


Στάθης από Θεσσαλονίκη

manosdr
16-09-04, 20:40
Στάθη τι εννοείς είδωλο :?: Γιατί το μόνο που ξέρω είναι το πανέμορφο
και ακριβοθώριτο Morish Idol το οποίο δεν νομίζω, γιατί σε αιχμαλωσία
δεν ζεί και δεν το βρίσκεις στην Ελλάδα.

sps4ever(niktso)
16-09-04, 21:00
Να και ένας που πίστευα ότι τα είχε παρατήσει. Πέρασαν οι δύσκολες μέρες Στάθη;

nhreas
17-09-04, 02:38
ναι μανο ειναι αυτο που λες.στην θεσαλλονικη φερνουν συνεχεια ειδωλα ,μπορεις ευκολα να βρεις.ζει μια χαρα στην αιχμαλωσια .απλως θελει εξαιρετικη ποιοτητα νερου.

Discos
17-09-04, 09:44
ζει μια χαρα στην αιχμαλωσια .απλως θελει εξαιρετικη ποιοτητα νερου.

Αυτο δεν ειναι απαραιτητα κακο....

Αντε καρντασια σας ερχεται ο "βουδας".

Πρεπει καποια στιγμη παντως να γινει μια reefοσυναντηση σε καποιο reefοσπιτο.

Φετος ετοιμαζομαστε για μεγαλα πραγματα, μακαρι να πανε ολα καλα.

Υπαρχουν σκεψεις μεχρι και sps να δοκιμασουμε μια και στα lps τον εχουμε ψιλοπιασει τον παλμο τους.

Εκτος απο εμενα και τον Νικο, εχει κανεις αλλος σκληρα κοραλια?

sps4ever(niktso)
17-09-04, 09:59
Λοιπόν επειδή είναι πολλά τα παιδιά για Αθήνα προτείνω Σάββατο 30 Οκτωβρίου Λάρισα ή Βόλο. Οι μόνοι παραπονούμενοι θα είναι ο Theo και ο Μάνος αφού ο Θεόφιλος από Ρίο Αντίριο έχει κάποιες ελπίδες να παραβρεθεί. Αν πάμε και Βόλο θα σας πάω σε τσιπουράδικο με Θαλλασινό για να είμαστε εντός έδρας όλοι

Νίκος
17-09-04, 10:50
:D :D

sps4ever(niktso)
17-09-04, 10:57
ναι μανο ειναι αυτο που λες.στην θεσαλλονικη φερνουν συνεχεια ειδωλα ,μπορεις ευκολα να βρεις.ζει μια χαρα στην αιχμαλωσια .απλως θελει εξαιρετικη ποιοτητα νερου.
Το μεγάλο πρόβλημα με το moorish idol είναι η τροφή. Είναι πολύ δύσκολο να τραφεί στην αιχμαλωσία. Επειδή μιάζει με ηνίοχο μήπως τελικά δεν είναι είδωλο;

Theo
17-09-04, 11:33
θα σας πάω σε τσιπουράδικο με Θαλλασινό

+-2

:cry: :cry: :cry:

theofilos
17-09-04, 12:44
Εγώ είμαι μέσα!! 8)

manosdr
17-09-04, 13:41
Μήπως παιδιά είναι Black & White Heniochus Butterfly που μοιάζουν
πάρα πολύ :?: Εάν είναι όντως Moorish Idol εντυπωσιάζομαι γιατί όλα
τα Αμερικάνικα sites δεν το συστήνουν, σαν πολύ δύσκολο στο να τραφεί
και γενικότερα να κρατηθεί σε αιχμαλωσία. :!:
Στάθη τρώει τίποτα και τί :?: Το έχεις σε fish only ενυδρείο :?: Απ'ότι
διαβάζω χτυπάει τα κοράλια.Πόσο καιρό το έχεις και σε τι κατάσταση είναι :?:

nhreas
17-09-04, 13:54
νικο και εγω ειμαι μεσα!
μανο πολλες φορες εχω παρατηρησει ψαρια που τα συστηνουν για δυσκολα να καθονται και τα λεγομενα θεωρητικα ευκολα να μην τα κρατας ουτε μια βδομαδα.παντως ισχυει αυτο για την θεσαλλονικη συναντας συχνα ειδωλα.
μαριε και εγω εχω δυο σκληρα,για ονομασιες ρωτα τον νονο niktso να σε πει που τα βαφτισε :lol: :lol: :lol: 8)

manosdr
17-09-04, 13:57
Μάριε από βδομάδα εάν βρώ βάζω Euphyllia και Bubble οπότε θα μπώ στο
club των σκληρών :!: :!: :D :D :D

Stathis
17-09-04, 14:46
Αγαπητέ Niktso τα προβλήματα που είχα πέρασαν όλα και τα πάντα φαίνονται να πηγαίνουν άψογα.
Το Blue Tank σώθηκε και είναι πολύ καλά.
Το είδωλο (αν είναι τελικά) το έχω 1 εβδομάδα και τρώει τα πάντα δηλαδή φυλλαράκια spirulina, κατεψυγμένη artemia, μαρούλι (φρέσκο) και κάτι μπιλάκια μικρά της Sera που δε θυμάμαι τί είναι.
Θα σας στείλω φωτογραφίες το βράδυ για να το δείτε.
Αυτά προς το παρόν.
Στάθης.

sps4ever(niktso)
17-09-04, 20:55
Είμαι Πέμπτη 23 Θεσ/νίκη. Αν θέλετε συνάντηση κατά τις 9 το βράδυ τα λέμε.

theofilos
17-09-04, 21:05
Μιλάς για βόλο που έλεγες η σαλόνικα?

sps4ever(niktso)
17-09-04, 21:41
Ο Βόλος είναι μία πρόταση για εκδρομή και συνάντηση όλων των ενδιαφερόμενων. Ακόμη και ο Μάνος μπορεί να ψήσει την Ειρήνη και να το κάνουν τετραήμερο.
Θεσ/νίκη είμαι για επαγγελματικούς λόγους και λέω αν ενδιαφέρεται κάποιος μετά από απρόσωπη επαφή να το κάνουμε και προσωπική.

theofilos
17-09-04, 21:51
για θεσ/νίκη δεν με παίρνει! Αν και αν θές θα σου έκανα μια επίσκεψη αθήνα!

sps4ever(niktso)
17-09-04, 21:59
Το σπίτι μου είναι πάντα ανοικτό αλλά από τη μεθεπόμενη εβδομάδα λόγω περιορισμένου χρόνου.

theofilos
17-09-04, 22:13
Έγινε! Και είμαι και μέσα για οποιοδήποτε meeting εκτός σαλονικάς και πάνω!

sps4ever(niktso)
17-09-04, 23:42
Υπάρχει και η συνάντηση αύριο

manosdr
17-09-04, 23:54
Ξέρεις Νίκο πόσο θα το ήθελα να γνωρίσω από κοντά τα παιδιά που μιλάμε
στο forum καθημερινά σχεδόν και μοιραζόμαστε την ίδια τρέλα αλλά
από 26-30 Οκτωβρίου θα είμαι Κοπενχάγη σε συνέδριο. :lol:
Πάντως πρίν τις γιορτές θα ανέβω και επίσης θα ανέβω και τις γιορτές
Αθήνα για 5-6 μέρες. :roll:

nhreas
18-09-04, 01:00
νικο ενημερωσα και τον dman θα βρεθουμε σαλονικα φιλε! :wink:
καλα ειναι οποιοι ενδιαφερονται να κλεισουμε ενα ραντεβου.υποψιν ο niktso απ οτι καταλαβα ειναι του τσιπουρου και οχι του καφε.γι'αυτο ειμαστε για κανενα ταβερνειο.αυτο το αφηνω σε σας τους σαλονικιους!

Stathis
18-09-04, 03:20
Λοιπόν παιδιά,
Το Black & White Heniochus Butterfly είναι ο γνωστός ηνίοχος.
Το ψάρι που έχω είναι Morish idol και τρέφεται κανονικά και με τα πάντα.
Το ενυδρείο μου είναι fish only και όταν το έβαλα μέσα παρόλο που ο Semicirculatus ??? άρχισε να το κυνηγάει, μόλις τον απομόνωσα το είδωλο άρχισε να τσιμπολογάει τα κοράλλια σαν να ήταν ψάρι στρωμένο.
Ο μαγαζάτορας από όπου το πήρα μου είπε ότι κάποιος γείτονας έχει ένα εδώ και ένα χρόνο χωρίς κανένα πρόβλημα.
Ελπίζω να μου κρατήσει γιατί είναι πανέμορφο ψάρι.

Η κόκκινη γαρίδα που φαίνεται σε μιά φωτογραφία είναι lysmata seticaudata βγαλμένη από δικά μας νερά (Παγασητικός - Βόλος).
Έβγαλα 4-5 και τις έχω στο ενυδρείο 2 μήνες περίπου.
Αν και εμφανίζονται μόνο για να φάνε είναι πολύ όμορφες.

Όσο για το άλλο θέμα που συζητάτε, επειδή είμαι Βολιώτης στην καταγωγή ίσως να μπορέσω να κατέβω την ημέρα που θα κανονιστεί για να γνωριστούμε και να σας πάω σε ένα από τα καλύτερα τσιπουράδικα του Βόλου.

Στάθης

Stathis
18-09-04, 03:33
:arrow: Φωτογραφιών συνέχεια...

manosdr
19-09-04, 23:51
Στάθη από την τελευταία φωτογραφία φαίνεται τελικά ότι είναι Moorish Idol.
Είναι όντως πανέμορφο :!: Να σου ζήσει :)

sps4ever(niktso)
20-09-04, 15:09
100% είναι και με ξαφνιάζει ευχάριστα γιατί αυτό σημαίνει ότι η Θεσσαλονίκη έχει δικό της εισαγωγέα που έχει διαφορετικό κύκλωμα από τους Αθηναίους.
Λοιπόν επειδή έχω να ανέβω Θεσσαλονίκη από τα Χριστούγεννα και έχω να πάω Ζύθο πάνω από διετία΄, και αφού είμαστε 3 είστε για Ζύθο (προτιμώ λαδάδικα αλλά και παραλία δεν με χαλάει ) εκτός βέβαια αν έχετε κάτι καλύτερο (λάβετε υπόψη ανεβαίνω για δουλειά θα είμαι από τις 4 στο πόδι μην με σκίσετε).

ahar
20-09-04, 18:49
(λάβετε υπόψη ανεβαίνω για δουλειά θα είμαι από τις 4 στο πόδι μην με σκίσετε).

σκιστε τον σκιστε τον ... εχετε την αδεια μου!!!
:D :D :D :D :D :D
:D :D :D :D :D :D
:D :D :D :D :D :D :D

(σαν δεν ντρεπεσαι να ανεβαινεις σαλλονικα οταν δεν μπορω να ανεβω εγω!!! )

:D :D :D :D :D
:D :D :D :D :D

asocrates
20-09-04, 19:26
Είμαι κι εγω εδώ, έστω και όχι συνεχεια ειδικά τον τελευταίο καιρό λογω διακοπών,δουλειάς και υγείας. Ενα (σχεδόν) reef 400lit και ένα fish only 150lit το οποίο είναι όμως κυρίως για καραντίνα. :)

immerback
20-09-04, 20:13
Καλησπέρα παιδιά και από Γερμανία.Νικόλα τελικά δεν καταφέραμε να τα πουμε, λόγω Ολυμιακών Αγώνων ήπθα και έφυγα χωρίς να το καταλάβω.
Έχω και εγώ ένα emi-reef σύμφωνα με τισ ορολογίες που δώσαμε.180ΛΤ.''Λειτουργεί'' και καταπίνει ευρώ εδω και 2,5 χρόνια.Φότο είχα στείλει σε κάπιοα παιδιά και μπορεί να βάλω και εδω αλλά φοβάμαι μη γίνει το φορουμ τεράστιο αν βάλουμε όλοι.
Οι γαρίδες που λέει το παλικάρι τισ έχω και εγώ χωρίς να ξέρω το όνομα τους.Δύσκολκα τις πιάνεις αλλά είναι πολύ σκληρές και όμορφες.Τισ άλλες -οχι τις κόκκινες- τις ξανθές εμένα μου φάγανε μέχρι να τις βγάλω όλα τα tube worms.Πρόσεχε τες.Μίλαγα με ωκεανολόγο στον Ωκεανό τον οποιο μαλλον θα ξέρετε αφου μέσα από εδώ τον γνώρισα και εγώ και μου είπε πως στην Ροδο ευδοκιμεί ένα ξαδερφάκι των κληνερ.Ψαχνει και αυτός να βρει ζωντανη.Πάντως στην Ελλάδα δεν φέρνουν και πολλά είδη, δηλαδή σχεδόν καθόλου, αν και είναι πανέμορφα και πολύ ωφέλιμα είδη για το ενυδρείο.
Για το είδωλο να πω μόνο ότι φέρνουν και στην Αθήνα και επειδή αν το δεις δεν μπορείς να μην το πάρεις το είχα ένα μηνα ακριβώς στο ενυδρείο μου.Μέχρι να πεθάνει έτρωγε σαν τρελό φλακσ και σπιρουλίνα, αλλά και κάπιους σταρ-πολυπς.Ήταν τέλεια μέχρι ένα βράδυ που έκλεισαν τα φώτα και το πρωί το έτρωγαν τα καβούρια...Ο πιο περίεργος θάνατος που έχω βιώσει αφού φαινόταν μια χαρά...
Τέλος σκληρά δε φέρνουν και πολύ ούτε πολλοί στην Ελλάδα και θέλουν και γνώσεις Νιτσκο για να τα χαρείς.Αρα και τα μαλακά καλά για μένα παρότι μόνο μα σκληρά το λες ρεεφ.
Με το καλό να συναντηθείτε παλικάρια.Αυτές οι προσπάθιες είναι ό,τι καλύτερο...

sps4ever(niktso)
20-09-04, 20:16
Οι γνώσεις, σε αντίθεση με αυτά που ισχυρίζονται κάποιοι, μοιράζονται. Μέχρι και επισκέψεις κατ' οίκον κάνουμε για διάγνωση.
Τέλος συνονόματε αφού μας ξηγήθηκες πρόστυχα οφείλεις να ξεπληρώσεις με καμιά αποστολή ζωντανού πληθυσμού.

immerback
20-09-04, 20:41
Οχι και πρόστυχα,αλλά...μεθάυριο θα κάνω επισκεψούλα στο μαγαζί εδώ και θα δω κυρίως αν έχει αυτρό που μου είχες ζητήσει,αν και αν θυμάμαι καλώς σε κάποιες φοτο σου είχες ήδη.Προς το τέλος του άλλου μήνα θα δεχτώ και κάτι επισκέψεις οπότε θα δούμε μήπως και κατεβάσουν αυτοί τίποτα αλλιώς με ταχυδρομιο που δεν ξέρω αποτέλεσμα....

sps4ever(niktso)
20-09-04, 20:56
Αφού πέρασες και δεν σε είδαμε πώς αλλιώς να το πω. Εδώ προσπαθούμε να γνωριστούμε με τους άλλους παλαβούς - εεεε συνάδελφους ήθελα να πω - και κανονίζουμε τετραήμερα (τη γυναίκα και τα παιδιά άντε να ψήσεις) και εσύ που ήσυυν εδώ έφυγες χωρίς να σε γνωρίσουμε.

immerback
20-09-04, 23:32
Νικολα δικιο έχεις.Πρέπει να κανουμε και μια συζήτηση για αυτές τις γυναίκες...Γιατι καμιά τους δε βλέπει την ομορφιά??Εμενα συχαματα τα ανεβοκατεβάζει και βγάζει καντίλες άμα αρχίσω να μιλώ για αυτά...!!!!

sps4ever(niktso)
21-09-04, 19:07
Νικολα δικιο έχεις.Πρέπει να κανουμε και μια συζήτηση για αυτές τις γυναίκες...Γιατι καμιά τους δε βλέπει την ομορφιά??Εμενα συχαματα τα ανεβοκατεβάζει και βγάζει καντίλες άμα αρχίσω να μιλώ για αυτά...!!!!
Γιατί βλέπει το μαλλί που κρέμεται πίσω από το ενυδρείο.

Discos
22-09-04, 10:01
Γιατί βλέπει το μαλλί που κρέμεται πίσω από το ενυδρείο.

Χαριτωμενο.... :lol:

Discos
22-09-04, 10:45
Μίλαγα με ωκεανολόγο στον Ωκεανό τον οποιο μαλλον θα ξέρετε αφου μέσα από εδώ τον γνώρισα και εγώ και μου είπε πως στην Ροδο ευδοκιμεί ένα ξαδερφάκι των κληνερ.

Ωκεανολόγο στον Ωκεανό, που τον γνωρισες εδω μεσα? Ποιον λες, δεν ξερουμε καποιο τετοιο παιδι. Για το μαγαζι μιλας?

cxenos
22-09-04, 10:48
Αν και καινούργιος στο forum βάλτε και εμένα μέσα .

Tank 220 lt

Live rock
mushrooms
1 Clown
1 Damsel
1 Yellow tank
1 Blue tank (μόλις χθεσινό)
1 Cleaner shrimp
1 Red blood shrimp

immerback
22-09-04, 11:32
Για το μαγαζί λέω.Του φέρνει ψάρια και τροφές.Σίγουρα τον ξέρετε.Έχει το γραφείο του κάπου στου Παπάγου.Δεν ενθυμούμαι το όνομα.

manosdr
22-09-04, 13:06
Απ'ότι ξέρω τον Ωκεανό τον προμηθεύει θαλασσινά ο Γιώργος ο Βάβουλας
που είναι ιχθιολόγος.Τον έχω γνωρίσει προσωπικά εδώ στο Ρέθυμνο.

Tolis
22-09-04, 13:57
Ο immerback μαλλον μιλαει για τον Μινω Παγωνη της Beluga - http://www.malawicichlidhomepage.com/professionals/beluga.htm .

immerback
22-09-04, 16:56
Toli δικιο έχεις γι' αυτον λέω.Πολύ ενημερωμενος και καλός τύπος.

thalasinos
08-10-04, 00:33
Βάλτε με και εμένα μέσα
Έχω ένα θαλασσινό ενυδρείο, με έμφαση στα ψάρια και λιγότερο σε ασπόνδυλα. Είναι 200 λίτρα με 30 κιλά ζωντανό βράχο, και αρκετό ζωντανό αραγωνίτη. Διαθέτει ένα εσωτερικό φίλτρο τις Juvel και ένα εξωτερικό Fluval 304. Λειτουργεί μια λάμπα UV για περίπου 6 ώρες, και έχει συνολική κυκλοφορία νερού πάνω από 3000 λίτρα και ένα skimmer το Przim. Οι αλλαγές νερού, και το συμπλήρωμα γίνονται με αντίστροφη όσμωση. Φωτίζεται με δυο λάμπες φθωρίου Pawer Glou και μια Marine Blou Actinic. Τα ασπόνδυλα που έχω δεν γνωρίζω πώς ονομάζονται παρά μόνο τους ρίχνω τακτικά Plakton, και από ότι φαίνεται πάνε καλά. Τα ψάρια μου είναι μερικά clown, 1 yellow tang, 2 wras, 2 damsel, 1 salarias, 1 αυτοκρατορικό (δεν ξέρω πιο ακριβώς αν αναγνωρίζεται από την κάτω φωτογραφία ενημερώστε με), 1 αστερίας. και δυο γαρίδες. Αν και λειτουργεί 8 μήνες περίπου ποτέ δεν μηδενίστηκε το NO3 για αυτό περιμένω να γίνει στο μέλλων. Απο ότι φένεται και στην φωτο έχει αρκετή μωβ αλγή και η εμφάνιση του με ικανοποιεί.

geoil
12-10-04, 10:42
Ναμαι και γω.Καινουργιος στο reef.Με τις σωστες ομως υποδειξεις του φιλου niktso ελπιζω να στεισω κατι αξιολογο.Λοιπον εχουμε και λεμε.Ενυδρειο 130 lt με 10 kg νεκρο αρραγονιτη και 10 kg ολοζωντανο.Απο φιλτρα υπαρχει ενα πανω στο ενυδρειο που γυρναει 850 lt/h και ενα eheim 2217 1000 lt/h γεματα με siporax.Νερακι απο αντιστροφη οσμωση και 2 kg ζωντανο βραχο.Τωρα απο ψαρακι υπαρχει ενα που κοβει βολτες και μαλλον ειναι Naso Lituratus.Νικο διορθωσε με αν κανω λαθος.Αυτα τα ολιγα προς το παρων και επεται συνεχεια.

giannak
12-10-04, 22:26
παρων με ενα μεγαλο θαλασσινο!!!!! :lol: :lol: :lol:

nhreas
13-10-04, 01:02
μια φωτο απο το reefaki μου (ειναι απο κινητο)

nhreas
15-10-04, 16:08
ακομα μια φωτο απο το reefaki μου.

manosdr
15-10-04, 16:16
nhreas μπράβο καλή δουλειά.Πήρες τις power compact :?:

nhreas
15-10-04, 17:00
ναι μανο πηρα τις pc .τωρα αισθανομαι πως εχω οντως πραγματικο φωτισμο.φωτιζεται καθε γωνια του ενυδρειου.βγαζουν τελειο φως στο χωρο και οχι εστιασης θστε να καινε τα κοραλλια.εχω παθει πλακα με το φως του moonlight ειναι τελειο φωτιζει τρομερα και διακριτικα.εχω βαλει σε λειτουργια και το remora.παρολο που δεν εχει βγαλει τρομερη βρωμια με εχει κανει το νερο κρυσταλλο.εδω και λιγο καιρο βλεπω τα κοραλλια μου και κυριως τα σκληρα να αντιδρουν με τετοιο τροπο που δεν ειχα ξαναδει.μπρηζονται ,βγαζουν πλοκαμια ,χρωματα κ.α.απο βδομαδα περιμενω και το lifegard μαζι με κανα δυο κυκλοφορητες που θα βαλω χαμηλα στον βραχο και ειμαι πλεον κομπλε.ετοιμος και για clams :wink:

manosdr
15-10-04, 20:59
Το ίδιο αισθάνομαι και εγώ. :lol: Σε βάθος χρόνου με το Remora θα δείς
φοβερή βελτίωση στην χημεία του νερού σου. :D