PDA

Επιστροφή στο Forum : DIY θέρμανση-ψύξη-φωτοπερίοδος


ΠΕΤΡΟΣ Κ.
23-05-12, 12:09
Καλημέρα.
Εχω στην κατοχή μου αυτό (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=58246) το ενυδρείο το οποίο σήμερα έχει αρκετά φυτά.
Θα φτιάξω μια συσκευή με την οποία θα ελέγχω την θερμοκρασία (μέσω αισθητήρα NTC) και ανάλογα θα ενεργοποιείται η θέρμανση (θερμοστάτης) ή ή ψύξη (ανεμιστήρες), καθώς επίσης και δύο σετ φωτισμού οι οποίοι μπορούν να χρησιμοποιηθούν ως φωτισμοί ημέρας (με διαδοχικό άναμα ή σβήσιμο για να μην έχουμε απότομη εναλλαγή σκοτάδι-φώς) ή μπορεί το ένα σετ να χρησιμοποιηθεί για φωτισμό ημέρας και το άλλο για νύχτας. Θα είναι στην ευχέρεια του χρήστη.
Θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω κάποιο ηλεκτρονικό κύκλωμα με κατασκευή πλακέτας ή ημιέτοιμο ελεγκτή (πχ arduino), αλλά επειδή το αισθητικό αποτέλεσμα μετράει για μένα, θα καταφύγω στην χρήση ενός PLC Zelio.
Το πρόγραμμα έχει γίνει και μένει η τοποθέτησή του σε ένα καλαίσθητο πινακάκι με τις ανάλογες συνδέσεις.
Η οθόνη του PLC θα έχει την παρακάτω μορφή.
-Στην πρώτη σειρά εμφανίζεται η τρέχουσα θερμοκρασία του ενυδρείου.
-Στην δεύτερη σειρά είναι οι θερμοκρασίες που θα κάνει θέρμανση και ψύξη και φυσικά είναι παραμετροποιήσιμες από τον χρήστη, καθώς επίσης και η ημερομηνία-ώρα που εμφανίζεται στην τέταρτη σειρά.
-Στην τρίτη σειρά τα L1 και L2 αντιστοιχούν στο πρώτο και δεύτερο σετ φώτων. Όποιο είναι ενεργοποιημένο, εμφανίζεται η ανάλογη ένδειξη. Η ένδειξη AUTOL αναφέρει οτι το φως είναι στην αυτόματη λειτουργία, βάση της περιόδου φωτισμού που έχει ορίσει ο χρήστης για κάθε σετ. Υπάρχει η δυνατότητα χειροκίνητης ενεργοποίησης του φωτός.
Στην συνέχεια εμφανίζεται η ένδειξη HEATING ή COOLING ή τίποτε, ανάλογα αν βρίσκεται σε κατάσταση θέρμανσης ή ψύξης ή ηρεμίας.

Υπάρχει η δυνατότητα επέκτασης του PLC, ώστε να διαχειρίζεται ηλεκτρονικά dimmer (0-10volt) και να κάνει αυξομείωση φωτισμού αναλογικά.

Αυτές τις μέρες θα τοποθετηθεί σε λειτουργία, οπότε θα ανεβάσω φωτογραφίες.

exelix
23-05-12, 12:22
Αφού το κόστος δεν ήταν θέμα για σένα τότε μια χαρά (βέβαια συνυπολογίζοντας το κόστος ελέγχου ηλεκτρονικού dimmer μειώνεται η χασούρα)! Περιμένω την εξέλιξη! Πώς του έδωσες είσοδο θερμοκρασίας;

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
23-05-12, 14:00
Αφού το κόστος δεν ήταν θέμα για σένα τότε μια χαρά (βέβαια συνυπολογίζοντας το κόστος ελέγχου ηλεκτρονικού dimmer μειώνεται η χασούρα)! Περιμένω την εξέλιξη! Πώς του έδωσες είσοδο θερμοκρασίας;
Το κόστος είναι σχετικό. Περί τα 120 ευρώ έχει το plc. Μαζί με τα παρελκόμενα (τροφοδοτικά κτλ) θα πάει λίγο παραπάνω. Δεν έχω βγάλει ακόμη κοστολόγιο. Οταν τελειώσει η κατασκευή θα κάνω την σούμα.
Είσοδο θερμοκρασίας έδωσα με έναν αισθητήρα NTC σε συδυασμό μίας γέφυρας με αντιστάσεις, δίνω 0-10volt σε αναλογική είσοδο του PLC.

Πάντως το αποτέλεσμα της κατασκευής "όλα σε ένα", αντισταθμίζει το ας πούμε κάπως υψηλό κόστος. Από το να έχω άλλο κοντρόλερ για τα φώτα, άλλο για την θερμοκρασία και να γίνεται χαμός, το προτιμώ έτσι. Άλλωστε το ενυδρείο βρίσκεται στο σαλόνι και απαιτεί το ανάλογο αισθητικό αποτέλεσμα.

Στην συνέχεια θα προσαρμόσω και ένα αισθητήρα Ph για τον έλεγχο ενδεχομένως της ροής του CO2. Μπορεί εύκολα να προσαρμοστεί και έλεγχος στάθμης νερού, για αυτούς που έχουν sump, ώστε να ελέγχεται η αντλία σε περίπτωση φραγής της ροής νερού από ενυδρείο προς το sump κτλ. Και όλα αυτά, απλά προσθέτοντας αισθητήρια στο PLC, χωρίς εξτρα κατασκευές.

exelix
23-05-12, 14:07
Άμα έχεις όρεξη βάλε και τα σχέδια από τα κυκλώματα που φτιάχνεις ή και το πρόγραμμα του PLC. Και το ηλεκτρόδιο του pH με παρόμοιο κύκλωμα μπορεί να δώσει σήμα ή είναι άλλης λογικής;

Πόσες εισόδους-εξόδους δίνει; Κατανάλωση; Σίγουρα πάντως δε θα κινδυνεύεις από κολλημένο ρελεδάκι!

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
23-05-12, 14:28
... Και το ηλεκτρόδιο του pH με παρόμοιο κύκλωμα μπορεί να δώσει σήμα ή είναι άλλης λογικής;

Το ηλεκτρόδιο δίνει κάτι mV. Ισως χρειαστεί κάποιο είδος ενισχυτή σήματος. Είμαι στην μελέτη του ακόμη

Πόσες εισόδους-εξόδους δίνει; Κατανάλωση; Σίγουρα πάντως δε θα κινδυνεύεις από κολλημένο ρελεδάκι!
Το συγκεκριμένο plc έχει δύο ψηφιακές εισόδους ON-OFF, τέσσερις αναλογικές εισόδους 0-10Volt και 4 εξόδους ΟΝ-ΟFF, που μπορεί να είναι ρελέ είτε τρανζίστορ. Μπορεί να πάρει επέκταση με επιπλέον εισόδους και αναλογικές εξόδους 0-10V.

Η κατανάλωσή του είναι πολύ μικρή. Της τάξεως των 10~20Watt. Δεν θυμάμαι ακριβώς. Θα το δώ.

nkmyrtos
24-05-12, 18:41
καλησπερα, επειδη αυτη τη περιοδο δουλευουμε πανω σε ενα project παρομοιο θα μπορουσα να σου πω το εξης ολα αυτα μπορουν να γινουν πανω σε πλακετα που προγραμματιζεται μεσω μικροεπεξεργαστη και για το καλαισθητο του πραγματος οπως λες να εμφανιζονται ολα σε μια οθονη touch κινητου 4΄΄(και να ρυθμιζονται απο εκει εννοειται) . μεχρι τωρα τα υλικα μας εχουν στοιχισει μαζι με το ph probe περι τα 40 ευρω. η πλακετα που φτιαχνουμε θα κανει τα εξης:
α) ανατολη-δυση
β)ελεγχο θερμοκρασιας (ανεμιστηρες-θερμοστατη)
γ) ph controller
δ)ελεγχο ταιστρας
(εννοειται οτι ανα πασα στιγμη μπορει να αναβαθμιστει ωστε να ελεγχει και αλλα πραγματα, αναλογως τον επεξεργαστη που δουλευεις)
οταν ολοκληρωθει το ολο δημιουργημα μαζι με το νεο καπακι του ενυδρειου που φτιαχνεται θα γινει αναλυτικη παρουσιαση στα παντα (καπακι, controller) οπου θα αναγραφονται και τα αντιστοιχα χρηματα που δαπανηθηκαν για το καθε ενα.
εφοσον ειχες τα χρηματα και προχωρησες σε αυτη την αγορα δεν μπορω να σου πω τιποτα καλα εκανες απλα το αναφερω ως γεγονος αυτο που φτιαχνουμε και οχι προς κριτικη σε εσενα (το λεω αυτο απλα για να μην παρεξηγηθω) φιλικα Νίκος!
υ.γ η ιδεα για ολο αυτο μας μπηκε απο το απιστευτο αυτο βίντεο http://www.youtube.com/watch?v=gN4XQHNijxw

Maverick
25-05-12, 11:33
Πράγματι εντυπωσιακό το βίντεο! Καλή επιτυχία με το εγχείρημα, αναμένουμε την παρουσίαση ;)

Γιαννης Μ5
25-05-12, 11:40
Aναμενουμε τις παρουσιασεις λοιπον.Αντε μπας και χρησιμευσουν σε τιποτα σοβαρο αυτα τα smartphone.:D

tounion
25-05-12, 17:36
εντυπωσιακό! αντε παιδιά με το καλό να τα τελειοποιήσετε κ να τα παρουσιάσετε να παίρνουμε κ μεις ιδεες :)

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
28-05-12, 08:32
καλησπερα, επειδη αυτη τη περιοδο δουλευουμε πανω σε ενα project παρομοιο θα μπορουσα να σου πω το εξης ολα αυτα μπορουν να γινουν πανω σε πλακετα που προγραμματιζεται μεσω μικροεπεξεργαστη και για το καλαισθητο του πραγματος οπως λες να εμφανιζονται ολα σε μια οθονη touch κινητου 4΄΄(και να ρυθμιζονται απο εκει εννοειται) . μεχρι τωρα τα υλικα μας εχουν στοιχισει μαζι με το ph probe περι τα 40 ευρω. η πλακετα που φτιαχνουμε θα κανει τα εξης:
α) ανατολη-δυση
β)ελεγχο θερμοκρασιας (ανεμιστηρες-θερμοστατη)
γ) ph controller
δ)ελεγχο ταιστρας
(εννοειται οτι ανα πασα στιγμη μπορει να αναβαθμιστει ωστε να ελεγχει και αλλα πραγματα, αναλογως τον επεξεργαστη που δουλευεις)
οταν ολοκληρωθει το ολο δημιουργημα μαζι με το νεο καπακι του ενυδρειου που φτιαχνεται θα γινει αναλυτικη παρουσιαση στα παντα (καπακι, controller) οπου θα αναγραφονται και τα αντιστοιχα χρηματα που δαπανηθηκαν για το καθε ενα.
εφοσον ειχες τα χρηματα και προχωρησες σε αυτη την αγορα δεν μπορω να σου πω τιποτα καλα εκανες απλα το αναφερω ως γεγονος αυτο που φτιαχνουμε και οχι προς κριτικη σε εσενα (το λεω αυτο απλα για να μην παρεξηγηθω) φιλικα Νίκος!
υ.γ η ιδεα για ολο αυτο μας μπηκε απο το απιστευτο αυτο βίντεο http://www.youtube.com/watch?v=gN4XQHNijxw

Νίκο, εφόσον υπάρχει ο χρόνος (διότι το μεράκι δεν φτάνει) προχώρα. Μ'aρέσουν οι άνθρωποι που ψάχνονται.
Φυσικά υπάρχουν λύσεις τελείως DIY. Οπως κάποτε είχα ψαχτεί με το Arduino (άλλωστε η δουλειά μου έχει να κάνει με ηλεκτροϋδραυλικούς αυτοματισμούς). Είναι μια κάπως πιο "έτοιμη" κατασκευή από κάτι Pic κτλ. Εχει τεράστιες δυνατότητες, αλλά τελικά το φιλοσόφησα το θέμα και εν όψει της έλλειψης χρόνου, κατέληξα στην λύση του έτοιμου PLC. Τα παραπάνω χρήματα που έδωσα, "εξασφάλισαν" την γρήγορη λύση. Να φανταστείς οτι το όλο εγχείρημα δεν κράτησε πάνω από δύο μέρες. Αυτή τη στιγμή δουλεύει δοκιμαστικά. Σε λίγο θα ανεβάσω φωτό.
Και ειλικρινά ζηλεύω αυτούς που έχουν χρόνο για τέτοια project.
Μπράβο!!

Nick74
28-05-12, 10:01
εγω με το LOGO! της siemens εχω φτιαξει ελεγχο φωτισμου και θερμανσης, αλλα δεν εχω βαλει ph probe, βεβαια εισοδους εχω οποτε οποτε θελω το επεκτεινω (και να μην ειχα παιρνει οση επεκταση θες).
Ισως βαλω, οχι για controll (μου αρεσουν οι επικινδυνα χαμηλες σκληροτητες και σιχαινομαι το co2) αλλα για μονιμες ενδειξεις.
Πολυ καλη φαση θα ηταν να βαζαμε και οθονες αλλα εκει θα ξεπερνουσαμε αρκετα τα ορια κοστους.
Προσωπικα θεωρω πως αν καποιος θελει να ασχοληθει σοβαρα δεν ειναι τοοοοσο τρελο το κοστος ενος μικρου plc (με την εκπτωση της χοντρικης τα plc αυτης της κατηγοριας τα αγοραζω κατω απο 100e)

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
15-01-14, 10:02
Φωτισμού συνέχεια.
Πριν από ενάμιση και πλέον χρόνια είχα αντικαταστήσει το πλαστικό μανίσιο καπάκι του φωτισμού με ένα DIY αλουμινίου, αποτελούμενο από μία πλάκα αλουμινίου πάχους 5 χιλιοστών, εφαρμοσμένο σε μία περιμετρική γωνία αλουμινιου 20χ20mm. Οπότε το τελικό σχήμα είναι ένα σκαφάκι με βάθος περίπου 15 χιλιστών, όπως φαίνεται κάπως στην 3η φωτογραφία.
Εδώ και ενάμιση χρόνο είχα συνολικά δύο μέτρα λεντοταινία (με led 5050) των 7,5w/μέτρο, χρώματος ψυχρού λευκού. Μέχρι σήμερα δεν παρατηρήθηκε σχεδόν καμία πτώση της απόδοσης της λεντοταινίας, επειδή ακριβώς το αλουμίνιο έκανε απαγωγή της θερμότητας των led.
Χθές αντικατέσρτησα στο ένα μέτρο της λεντοταινίας του ψυχρού φωτός με ένα μέτρο RGB (14,2w/μετρο), χρησιμοποιόντας μόνο το μπλέ και το κόκκινο από αυτή.
Ο φωτισμός με τα ψυχρά led φαίνεται στην 7η φωτογραφία, με σκετο red+blue φαίνεται στην 5η φωτογραφία και ο μικτός φαίνεται στην 6η φωτογραφία.
Ο φωτισμός και η ψύξη ελέγχονται με το PLC που έχω προγραμματισει και εγκαταστήσει (φωτογραφία 3) το οποίο λειτουργεί όπως είχα αναφέρει στο πρώτο post πιο πάνω. Μόνο που προς το παρόν δεν έχει μπεί στο σύστημα η θέρμανση, την οποία αναλαμβάνει αυτόματα ο αρχικός θερμοστάτης.
Το πρόβλημα με τα "ψυχρά" led ηταν οτι δεν είχα την αναμενόμενη ανάπτυξη φυτών. Πιστεύω οτι με αυτό το συνδυασμό, θα πετύχω καλύτερα αποτελέσματα

Michali[s]
15-01-14, 12:52
Πολύ ωραία. Την λύση του plc δεν την είχα σκεφτεί καθόλου. Φτιάχνω αυτό τον καιρό κάτι παρόμοιο αλλά με μικροελεγκτή.

Μερικές απορίες.
Την θερμοκρασία την μετράς με NTC. Πως καλίμπραρες το θερμίστορ? Βασικά, χρειάζεται καλιμπράρισμα η είναι έτοιμος ψηφιακός αισθητήρας? Προσωπικά επειδή δεν είχα κάποιον άλλο τρόπο για ακριβείς μετρήσεις (πχ κάποιον STC) έβαλα ένα lm35 με σκοπό να καλιμπράρω στην συνέχεια βάση αυτού. Αλλά απ ότι έχω δει μέχρι τώρα με ανάλυση 0.25 και ακρίβεια 0.5 δεν με χαλάει και πολύ.
To plc dimmarei? Έχει έξοδο pwm η είναι ON/OFF?




κανει τα εξης:
α) ανατολη-δυση
β)ελεγχο θερμοκρασιας (ανεμιστηρες-θερμοστατη)
γ) ph controller
δ)ελεγχο ταιστρας


To ph με έχει προβληματίσει πολύ. Ποιο probe χρησιμοποιείτε? Γιατί τα περισσότερα που είχα δει όταν το έψαχνα είτε ξεκινούσαν από τα 50 60 ευρώ είτε είχαν συνοδευτικά διαλύματα που έπρεπε να χρησιμοποιείς κάθε χ εβδομάδες για καλιμπράρισμα.

Όντως ο τύπος στο βίντεο έχει κάνει τρομερή δουλειά.

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
15-01-14, 14:41
;813449']Πολύ ωραία. Την λύση του plc δεν την είχα σκεφτεί καθόλου. Φτιάχνω αυτό τον καιρό κάτι παρόμοιο αλλά με μικροελεγκτή.

Μερικές απορίες.
Την θερμοκρασία την μετράς με NTC. Πως καλίμπραρες το θερμίστορ? Βασικά, χρειάζεται καλιμπράρισμα η είναι έτοιμος ψηφιακός αισθητήρας? Προσωπικά επειδή δεν είχα κάποιον άλλο τρόπο για ακριβείς μετρήσεις (πχ κάποιον STC) έβαλα ένα lm35 με σκοπό να καλιμπράρω στην συνέχεια βάση αυτού. Αλλά απ ότι έχω δει μέχρι τώρα με ανάλυση 0.25 και ακρίβεια 0.5 δεν με χαλάει και πολύ.
To plc dimmarei? Έχει έξοδο pwm η είναι ON/OFF?


Μιχάλη, την θερμοκρασία την μετράω με το lm35. Εχω φτιάξει μία πλακέτα με το lm35 (με δυνατότητα καλιμπραρίσματος) η οποία βγάζει έξοδο 0-10V την οποία την οδηγώ σε μια αναλογική είσοδο του PLC. Ετσι απεικονίζω θερμοκρασία 0~100°C με υποδιαίρεση 0,5°C.
Το PLC που έχω βάλει έχει εξόδους ΟΝ-OFF. Δεν έχει αναλογικές. Αν έβαζα PLC με αναλογικές εξόδους, θα έπρεπε να βάλω και ηλεκτρονικό dimmer που δέχετονται είσοδο 0-10V, επειδή αυτές οι έξοδοι του PLC δεν παρέχουν αρκετό ρεύμα για απευθείας σύνδεση με το φορτίο. Στο δικό μου απλά χρησιμοποιώ 2 εξόδους για το φωτισμό. Ανάβουν πρώτα οι μισές λεντοταινίες και μετά από πχ μισή ώρα ανάβουν οι άλλες μισές. Αντιστρόφως σβήνουν σταδιακά (βλέπε L1 και L2 στο πρώτο post μου) . Αλλη μία έξοδος ελέγχει την ψύξη και μία ακόμη την θέρμανση (την οποία δεν χρησιμηποιώ προς το παρόν, απλά ο θερμοστάτης του ενυδρείου δουλεύει αυτόνομα.)
Οσον αφορά στην μέτρηση του Ph, είδα οτι μάλλον θα έμπλεκα και το άφησα στην άκρη.

Οπως έγραψα και σε προηγούμενο post, η λύση του PLC είναι εύκολη και γρήγορη και κυρίως "compact".